Дедо Љубе од Којково може да оди во затвор затоа што го бранеше семејството од разбојници

Член од
16 април 2010
Мислења
2.558
Поени од реакции
1.503
Штета што не сме Тексас, а да бевме сега ќе го ослободеа дедово од обвиненија и дури ќе му платеа одштета за претрпен стрес. Само ние сме на еден проклет дел од светот каде законите се такви да денес подобро ќе поминеш ако те малтретираат истепаат и ограбат со твоја дозвола. Така да и на дедово му е сеедно дали ќе оди во затвор или не.

Во Србија пред 1 или две години ако се сеќавате имаше случај со Македонец кој живее во Белград кој му влегол криминалец и овој го убил. Па требаше да лежи затворска казна, па тогаш Србите се кренаа на протести да го бранат, и судот виде не виде го ослободи од обвиненија. Треба и за овој случај да се крене галама, само овој преиод е невозможна поради актуелни случувања кој не би ги спомнувал на темава.
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.308
Поени од реакции
8.437
Најужасно нешто ќе биде ако навистина го осудат.
Па дури и за нелегално поседување на оружје - не го оправдувам секако тоа, меѓутоа, долку старецот не го поседувал оружјето, веројатно тој и бабичката ќе беа само црна хроника.
На негово место би повнимавала, да не го промашам вториот.

Таквите ликови не заслужуваат ни доживотен затвор, смртна казна само.
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.308
Поени од реакции
8.437
Би било врв на замижување пред вистината ако го осудат.
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.308
Поени од реакции
8.437
aj sega da vidime sto srce ima sudot
Судот нема срце, а и не треба да има, туку треба да постапува според закон.
Ова е одлична прилика да се увиди дека законот НЕ ЧИНИ, и дека треба измени.
 

wot

aloof
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.614
Поени од реакции
33.980
Судот нема срце, а и не треба да има, туку треба да постапува според закон.
Ова е одлична прилика да се увиди дека законот НЕ ЧИНИ, и дека треба измени.
Sto konkretno bi izmenila za da CINI? :)

Pisuvas gluposti.
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.308
Поени од реакции
8.437
Sto konkretno bi izmenila za da CINI? :)

Pisuvas gluposti.
Не сум правник ама ќе ти одговорам лаички.
Моментот на еднаква сила ич не ми е асален.
Прво, нема еднаква сила меѓу 75 годишен старец и 28 годишен маж.
Второ, кој е ,,еднаквиот,, начин за враќање ако некој те врзе и ти се заканува смрт од претепување?

Еве, да ме нападнеш ти, веројатно си посилен од мене, дали секундата во која ми е слободна раката треба да ја искористам за:
1. Барање на исто оружје како твоето, за да бидам ,,чиста,, пред законот
2. Дограбување на првото оружје кое ми е при рака и користење на истото за да си го спасам животот?

Едноставно, природно право е да си го заштитиш животот, посебно кога си вака непосредно загрозен, и не гледам зошто некој би требало да лежи затвор макар 1 ден за истото.
Не ги знам сите детали за случајот во Гостивар, меѓутоа, ако е како што се пласираат информациите, и ако детето ти е загрозено, дали ќе бираш начин како да му го спасиш животот, или ќе гледаш во суштина, да му го спасиш животот?
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.726
Не гледам причина зошто не би постоел закон за убиство во самоодбрана на приватен имот и вакви околности, однесвуање како некој терористи од ИСИС.
 
Член од
14 декември 2013
Мислења
4.157
Поени од реакции
10.994
Најинтересни сте ми правницте на овие теми како ни докажувате нас дека според законот е крив и како ние појма немаме од ништо и гледате одзогоре за вакви случаи не треба да имаш слушано правни науки.
 
Член од
20 јули 2014
Мислења
311
Поени од реакции
302
Законот во Тексас е одличен за домашна заштита. Нема судови ако увидот покаже дека се работи за провалник. Дури и да нема физички контакт имаш право да го изрешеташ. А во ваков екстремен случај кога човекот е врзан и малтретиран тогаш нема потреба ни до станица да оди. Го полниш копилето со олово и фино лепо ѕвони во полиција да го соберат трупот.
 

wot

aloof
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.614
Поени од реакции
33.980
Не сум правник ама ќе ти одговорам лаички.
Моментот на еднаква сила ич не ми е асален.
Прво, нема еднаква сила меѓу 75 годишен старец и 28 годишен маж.
Второ, кој е ,,еднаквиот,, начин за враќање ако некој те врзе и ти се заканува смрт од претепување?

Еве, да ме нападнеш ти, веројатно си посилен од мене, дали секундата во која ми е слободна раката треба да ја искористам за:
1. Барање на исто оружје како твоето, за да бидам ,,чиста,, пред законот
2. Дограбување на првото оружје кое ми е при рака и користење на истото за да си го спасам животот?

Едноставно, природно право е да си го заштитиш животот, посебно кога си вака непосредно загрозен, и не гледам зошто некој би требало да лежи затвор макар 1 ден за истото.
Не ги знам сите детали за случајот во Гостивар, меѓутоа, ако е како што се пласираат информациите, и ако детето ти е загрозено, дали ќе бираш начин како да му го спасиш животот, или ќе гледаш во суштина, да му го спасиш животот?

Па тоа е проблемот во темата, што правниците никој не ги прочитува до крај. :D
И ја кога учев за нужна одбрана си реков па единствен начин да го убијам е ако ме убие он прв?
Не знам какво не судење барате уствари, ај да не го мачиме низ град човекот 70год е нека седи на топло така?
Судење мора да има. А верувајте во оваа банана држава ни одговара да не може да се упуца секој што ќе нападне.

Законот вика мора да е ист интензитетот на одбрана како и напад, но во случај на пречекорување во миг, раздразнетост или УПЛАВ за твојот живот може да бидеш благо казнет или на цело исклучена вина! Зависи од случајот и интензитетот нели! Но дедото комотно може да биде прогласен невин со правилна одбрана. Плус имаш олеснителни околности, староста секако ќе се зема во предвид меѓудругото во случајот, имаш дуплпо намалување на казна исто така според старост, поведение ово оно.. Значи може да лежи година за поседување трговија и што имаше таму иако нели стекот може да биде многу повеќе, оти само оружјето е 3 до 10, плус убиството..

Ама законот битно не чини.
Одбраната во иста мера повеќе ни одговара на подолгата линија. Законски!
НО, и јас би пукал во трујца во глава ако нели ми дираат ќерка и закануват по живот.
Ама сум спремен да ги лежам, не очекувам е сум невин.
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.726
А верувајте во оваа банана држава ни одговара да не може да се упуца секој што ќе нападне.
Тотално се согласувам (и во сите држави каде нема соодветен закон)!
 
Член од
20 јули 2014
Мислења
311
Поени од реакции
302
@wot, дали добро те разбрав т.е за тебе е во ред да скапиш в затвор заради некој олош кој те загрозил тебе и фамилијата?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom