Дедо Љубе од Којково може да оди во затвор затоа што го бранеше семејството од разбојници

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.532
Поени од реакции
33.730
@wot, дали добро те разбрав т.е за тебе е во ред да скапиш в затвор заради некој олош кој те загрозил тебе и фамилијата?
Ако влегол ме заврзал и ме грабелограбува и мене ми дое преку кур и го убијам, во ред ми е да скапам.
Ако некој посегнал по мојот живот и го убијам очекувам да бидам невин и не скапувам.

Не знам што се буните, законот е хуман, ти ако у нервза тргнеш некој да му ставиш 2-3 бокса и он у одбрана те убие, сигурен сум ќе ти е ок ако го осудат.
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
Па тоа е проблемот во темата, што правниците никој не ги прочитува до крај. :D
И ја кога учев за нужна одбрана си реков па единствен начин да го убијам е ако ме убие он прв?
Не знам какво не судење барате уствари, ај да не го мачиме низ град човекот 70год е нека седи на топло така?
Судење мора да има. А верувајте во оваа банана држава ни одговара да не може да се упуца секој што ќе нападне.

Законот вика мора да е ист интензитетот на одбрана како и напад, но во случај на пречекорување во миг, раздразнетост или УПЛАВ за твојот живот може да бидеш благо казнет или на цело исклучена вина! Зависи од случајот и интензитетот нели! Но дедото комотно може да биде прогласен невин со правилна одбрана. Плус имаш олеснителни околности, староста секако ќе се зема во предвид меѓудругото во случајот, имаш дуплпо намалување на казна исто така според старост, поведение ово оно.. Значи може да лежи година за поседување трговија и што имаше таму иако нели стекот може да биде многу повеќе, оти само оружјето е 3 до 10, плус убиството..

Ама законот битно не чини.
Одбраната во иста мера повеќе ни одговара на подолгата линија. Законски!
НО, и јас би пукал во трујца во глава ако нели ми дираат ќерка и закануват по живот.
Ама сум спремен да ги лежам, не очекувам е сум невин.
Некако како мојот коментар да си го помешал со други :)
Кое непочитување, Воте? Или ако не сум правник немам право на мислење?

Секако дека треба да има судење, без оглед колку е овој невин, а другиот крив. Секој има право на фер судење.
Само што за мене барем, треба да биде многу поблаго (ни еден ден, ако си нападнат во сопствен дом).
Конкретниов случај е грозоморен едноставно, и едноставно колку и да сум против нелегално поседување на оружје (и општо поседување на оружје) неизмерно ми е драго што дедово го имал.

И навистина не верувам дека си сериозен, дека си виновен ако си го одбраниш детето од смрт.
Ако сам себе се одбраниш додека некој те напаѓа.
Онака, замисли ти доаѓа некој со нож, ама ти имаш пиштол, му викаш, чекај брат, да земам еден нож од кола, нејќам да те лежам.... (n)
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.532
Поени од реакции
33.730
Тотално се согласувам (и во сите држави каде нема соодветен закон)!
законот си е на место извини :D[DOUBLEPOST=1424971422][/DOUBLEPOST]
И навистина не верувам дека си сериозен, дека си виновен ако си го одбраниш детето од смрт.
Ne si go odbrani deteto od smrt, go opravduvam, ama zakonot e za site.
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
Ако влегол ме заврзал и ме грабелограбува и мене ми дое преку кур и го убијам, во ред ми е да скапам.
Ако некој посегнал по мојот живот и го убијам очекувам да бидам невин и не скапувам.

Не знам што се буните, законот е хуман, ти ако у нервза тргнеш некој да му ставиш 2-3 бокса и он у одбрана те убие, сигурен сум ќе ти е ок ако го осудат.
Па тешко дека конкретниов случај е ваков :)
Нормално дека ако некој те ограбува нема да го убиеш, ама ако додека те ограбува ти ја малтретира жената (инаку немоќна и неподвижна), а комшии немаш, полиција нема, живееш во ПМ па лево, веројатно и ти ќе се осигураш дека нема да се вратат и да те дотепаат.
 
Член од
20 јули 2014
Мислења
311
Поени од реакции
302
Ако влегол ме заврзал и ме грабелограбува и мене ми дое преку кур и го убијам, во ред ми е да скапам.
Ако некој посегнал по мојот живот и го убијам очекувам да бидам невин и не скапувам.

Не знам што се буните, законот е хуман, ти ако у нервза тргнеш некој да му ставиш 2-3 бокса и он у одбрана те убие, сигурен сум ќе ти е ок ако го осудат.
Свесен си дека си контрадикторен бе хуман? :facepalm:
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.532
Поени од реакции
33.730
Свесен си дека си контрадикторен бе хуман?
Razmisli malku ako terame teksaski zakon ovde u makedonija malku..
Ova se zloupotrebuva, zamisli obratno.. kolku ubistva ke pominat onaka.
Ne gledaj samo po slucajov.[DOUBLEPOST=1424971929][/DOUBLEPOST]
Па дискутабилно е, уставот ми гарантира слобода - а штом дома ја немам...
Повеќе е морално прашање одколку правно.
Pa sigurno ne mislis neogranicena sloboda, da ubies nekogo, da gotvis met, da slusas dmsat..
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
законот си е на место извини :D[DOUBLEPOST=1424971422][/DOUBLEPOST]

Ne si go odbrani deteto od smrt, go opravduvam, ama zakonot e za site.
Па нормално дека е законот за сите, тоа се согласуваме.
Не знам детали, како што ти кажав, ама да претпоставиме дека некој држи нож под грло на твое дете, и ти пукаш во него, што е тоа?
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.725
Razmisli malku ako terame teksaski zakon ovde u makedonija malku..
Ova se zloupotrebuva, zamisli obratno.. kolku ubistva ke pominat onaka.
Ne gledaj samo po slucajov.[DOUBLEPOST=1424971929][/DOUBLEPOST]

Pa sigurno ne mislis neogranicena sloboda, da ubies nekogo, da gotvis met, da slusas dmsat..
Ако си собууш папуците нема да те пукам, а за мет и ДМ Сат... тава либералите ќе ги питаш.
Јас сам комуњист.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: wot

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.532
Поени од реакции
33.730
Па нормално дека е законот за сите, тоа се согласуваме.
Не знам детали, како што ти кажав, ама да претпоставиме дека некој држи нож под грло на твое дете, и ти пукаш во него, што е тоа?
Nuzna odbrana i ne e krivicno delo.
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Дали се плаќа бранител по должност што ќе те застапува пред суд во овој случај?
 
W

wicked_1

Гостин
Дали се плаќа бранител по должност што ќе те застапува пред суд во овој случај?
Не, државата го плаќа.
Само не ми е јасно како е преквалификувано делото и колкава казна затвор прети, пошто минимумот е 5 години за задолжително присуство на бранител
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Значи дедово може нема пари за адвокат, а и не верувам дека му се даваат пари. Само незнам како од толку адвокати во земјава еден не се понуди бесплатно да го брани.
Плус спомнавте дека просечен адвокат може да го извади од делово. Тоа значи чим се државни се просечни може да го извадат.

И уште едно прашање, кој го тужи дедово државата по службена должност или апашите?
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.544
Мислам дека без потреба се вознемирувате. Имајте доверба во судот. „ Политичките опции “ не се мешаат во вакви работи, нив ги интересира нешто да „ лапнат ’
Инаку еве што пишува во Кривичниот законик за нужната одбрана

Нужна одбрана

Член 9

(1) Не е кривично дело она дело што е сторено во нужна одбрана.

(2) Нужна е онаа одбрана што е неопходно потребна сторителот да одбие од себе или од друг, истовремен противправен напад.

(3) Сторителот кој ги пречекорил границите на нужната одбрана може да се казни поблаго, а ако пречекорувањето го сторил поради силна раздразнетост или уплав предизвикан со нападот, може и да се ослободи од казна.


Крајна нужда

Член 10

(1) Не е кривично дело она дело што е сторено во крајна нужда.

(2) Крајна нужда постои кога делото е сторено со цел сторителот да отстрани од себе или од друг, истовремена нескриена опасност што на друг начин не можела да се отстрани, а притоа стореното зло не е поголемо од злото што се заканувало.

(3) Сторителот кој сам предизвикал опасност од небрежност или ги пречекорил границите на крајната нужда, може да се казни поблаго, а ако пречекорувањето е сторено под особено олеснувачки околности - може и да се ослободи од казна.

(4) Нема крајна нужда ако сторителот бил должен да се изложи на опасност.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom