Девојката која немаше партиска книшка

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
13 септември 2011
Мислења
143
Поени од реакции
469
Помлад асистент = демонстратор

А за болдот, се согласувам, но и тоа беше поентата на (скоро целиот мој) муабет(от). Ајде, да видиме како ја оцениле од Кембриџ.

Инаку, секој може да објавува трудови со импакт фактор. Само треба да се има пари за тоа.

Гледајте малку од таа страна. Некој НЕ објавува, не оти не го бива, туку оти нема пари. И тн и тн.

***
Не знам зошто ја направивте светица оваа од Кембриџ.
Значи, всушност нашите се грижеле за оваа да не ни го затруе нашиот образовен систем, со дипломата од Cambridge и превентивно делувале? Како заштита?
Па би требало да сме благодарни, тогаш?

Луѓе, што пишувате.. не ви е незгодно, срам од вас самите? Ајде, можеби не ве знае никој на форумов..

Да, сите журнали со висока репутација едвај чекаат некој денар, бидејќи немаат пари, а се длабоко убедени да ја уништат својата репутација објавувајќи било кој што има пари.

Љубомората заслепува до бесконечност.. каква сила е тоа, неверојатно!
 
Член од
6 февруари 2009
Мислења
34
Поени од реакции
27
Не, треба по дифолт да примаме некој што завршил надвор, само заради тоа што завршил надвор.

Единствен критериум да биде тоа.
Не е по дифолт. Има објавено 12 труда и ги исполнува сите услови пропишани во конкурсот. Што е проблемот? Не е работава кој каде завршил туку кој што постигнал и какво знаење ќе пренесе. Друго ќе беше оваа што останала во Македонија да објавела повеќе трудови и да имала повисок просек.
 
Член од
13 јануари 2012
Мислења
1.800
Поени од реакции
1.665
е тоа е срање држава кога некој со земјоделска диплома од штип и струмица ќе седи во некое советничко место или ќе работи во некоја државна институција и ќе зима голема плата а не знае да собере колку се 2 и 2 не знае ниту да се изразува ќе живее со партиска книшка и ќе се курчи од власта што му ја нуди државата или одредена локална власт. За разлика од вакви луѓе со диплома од докажан и реномиран фак неможе да се запосли. СРАЊЕ ДРЖАВА СМЕ И ЌЕ ОСТАНАМЕ
 

naumdb

Кајгана Менаџер!!!
Член од
5 јуни 2007
Мислења
8.970
Поени од реакции
5.565
Помлад асистент = демонстратор
.
Помлад асистент не е исто со демонстратор.
И не мора да значи тоа дека мора на работа да се прими оној со највисок просек, или па оној што доаѓа од Кембриџ, не знам дали тој што бил примен е со врски или не, ама не значи дека ако си завршил на Кембриџ со 9,xx треба по автоматизам да те примат на работа. Има и многу со завршен Економски факултет со слични просеци па не ги чека одма работно место во супер установи.
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.764
Поени од реакции
18.338
Абе седете еј, професориве едвај чекаат да објавуваат трудови, не знаат за која флаша виски попрво да се фатат. Па и тие што мораат да ги објават ги препишуваат од студенти и нивни трудови. Штета што живеете во земја каде ентузијазмот во работата и љубовта кон професијата не постојат за да барем некако си ги браните домашните капацитети.
 
Член од
6 февруари 2009
Мислења
34
Поени од реакции
27
Да треба да ја остави! Дали мислиш дека нешто може да смени?Дали мислиш дека било кој да дојде ќе може да смени?

Ова што се случува со Македонија нема спас.Банди криминалци ја водат,ја воделе и ќе ја водат во иднина.Џабе е да им пуштиш еден паметен и нелицемерен човек,има да го изедат!

Не ја спасува државата ништо,незнам ти фернанда колку години имаш,ама мојата генерација(имам 24 години) иднината не ја гледа тука,90 и кусур посто од младите сакаат да избегаат,на кој ќе му успее секоја чест.Тој што ќе остане ќе гребе за да излезе од дупкава,ама залудно.

Нема спас,барем јас во догледно време не гледам.
Генерација сме, '88 сум.
Јас искрено не знам дали ќе останам во Македонија или не. Ако останам во странство тоа ќе биде затоа што таму би имала подобар живот. Сигурно нема да одам некаде по секоја цена. Би сакала да ја променам ситуацијата во Македонија во секој случај.
Самите сме криви за тоа што ни се случува. Наместо да се жалиш дека се' во Македонија било со врски и имало криминал, поддржи ги луѓето што вредат. Зошто да и' љубомориш на девојката што магистрирала на Кејмбриџ? Што мислиш? Или е многу богата или имала стипендија, а 'знаеме ние кој зема стипендии'. Еве јас имам земено стипендија за студии во странство. Никогаш во живот немам фатено врски. Пишав погоре. Кога студирав аплицирав за сместување во студентски дом. 3 години по ред ме примаа, без врски. Чисти соби, чист тоалет. Зошто? Затоа што се пријавив без страв. Кој сака нека фаќа врски, јас нема.
 
Член од
13 септември 2011
Мислења
143
Поени од реакции
469
Абе седете еј, професориве едвај чекаат да објавуваат трудови, не знаат за која флаша виски попрво да се фатат. Па и тие што мораат да ги објават ги препишуваат од студенти и нивни трудови. Штета што живеете во земја каде ентузијазмот во работата и љубовта кон професијата не постојат за да барем некако си ги браните домашните капацитети.
Не само тие, ги гледаш ли коментариве на темава? Сега малку им бил Cambridge, што има врска тоа, таму секој може, само си плаќаш, па објавувале трудови, што има врска и тоа секој може, си плаќаш итн., па сега тоа ли ќе гледаме, па постојат и други работи што треба да се видат, итн..

Волку љубомора / 1 m^3, ова само кај нас го има.
Секој секаде си ги почитува своите, само тука е поинаку.
Религиско чудо е како опстанува просторов со волку љубомора. Осакатен Балкан - наеднаш цела NAZI пропаганда има смисла.
 

Шеј Лонг

Koristam kirilica.
Член од
16 јуни 2010
Мислења
1.987
Поени од реакции
1.610
Ано бегај од државава и не се врти назад.
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.544
Од голема е корист за науката, за образованието и за културата е да некој кој завршил во друг град, друга земја, макар и да не е Англија дојде и разменува знаење со тие кој завршиле овде.
Кон таа цел води и размента на студенти и предавачи која се врши помеѓу универзитетите.
Но непремостива пречка е непотизмот.
Кај нас и не само нас е многу чест случај да фамилијарни династии се универзитетски професори
 
Член од
23 март 2011
Мислења
1.074
Поени од реакции
961
Арно де ко синкир само таја е образована и невработена. Магистри и доктори на науки најдобри во генерацијата чекаат по цела деценија за вработување , имала среќа да стигни до таму па сега очекува прва да биди на списокот за вработување? Чим имала можност да студира Кембриџ не е до толку за жалење малава :sneaky: со дипломата низ цел свет можи да си ја бара среќата Секоја чест ако сама се изборила за таква дипплома и просек на еден од најпрестижните факултети .Јас бев втора генерација од Ектс системот ,тогаш почна да се актуелизира размената на студенти , од цела генерација кај мене отидоа само 2 едната Австрија другата не се ни сеќавам точно , но погодете чии ќерки беа девојките ние појма немавме дека постои такво нешто немаше ни конкурс ни оглас ни ѓаол ни бутур се се решаваше во деканатот зад затворени врати:tapp: одамна факултетите кај нас преминаа во фамилијарен бизнис ;)
колку години има ,,Малава?
 

Мајло

B I S
Член од
22 јуни 2009
Мислења
1.594
Поени од реакции
940
Генерација сме, '88 сум.
Јас искрено не знам дали ќе останам во Македонија или не. Ако останам во странство тоа ќе биде затоа што таму би имала подобар живот. Сигурно нема да одам некаде по секоја цена. Би сакала да ја променам ситуацијата во Македонија во секој случај.
Самите сме криви за тоа што ни се случува. Наместо да се жалиш дека се' во Македонија било со врски и имало криминал, поддржи ги луѓето што вредат. Зошто да и' љубомориш на девојката што магистрирала на Кејмбриџ? Што мислиш? Или е многу богата или имала стипендија, а 'знаеме ние кој зема стипендии'. Еве јас имам земено стипендија за студии во странство. Никогаш во живот немам фатено врски. Пишав погоре. Кога студирав аплицирав за сместување во студентски дом. 3 години по ред ме примаа, без врски. Чисти соби, чист тоалет. Зошто? Затоа што се пријавив без страв. Кој сака нека фаќа врски, јас нема.
Далеку од љубомора имам јас према девојкава.За нејзино добро е да седи подалеку од оваа држава,и од овој систем.
Јас уште малце ќе имам две дипломи,за што ќе ми се двете?Неможеш да промениш ништо во државава,ни јас ни ти ни никој поединечно.

Државава има милион и внатрешни и надворешни проблеми.Проблем е и местоположбата.Кажи ми дали некој некогаш живеел убаво во оваа држава? Дали некогаш имало хармонија и подобар живот тука?

Девојкава премногу вреди за во оваа Македонија,секоја чест за обидот и желбата да и помогне,ама едноставно неможе.

Болд-Треба да се решиш,дали ќе останеш или не,пошто во странство сигурно ќе имаш подобар живот.Јас не барам нешто повеќе тука,не барам државава да стане Норвешка.Тука не се цени трудот,не се цени квалитетот(еве ти пример за девојкава).

Како самите сме криви? Образложи ми го тоа.Кажи решение како да се смени тоа.

Да ги подржувам ваквите луѓе?Да гракам на форум? Тоа нема да смени ништо,а јас ја немам таа моќ па да би сменил нешто. И јас сум во дупката како сите што сме!
 

Strenght

Never Give Up!!
Член од
24 април 2010
Мислења
2.516
Поени од реакции
1.824
Генерација сме, '88 сум.
Јас искрено не знам дали ќе останам во Македонија или не. Ако останам во странство тоа ќе биде затоа што таму би имала подобар живот. Сигурно нема да одам некаде по секоја цена. Би сакала да ја променам ситуацијата во Македонија во секој случај.
Самите сме криви за тоа што ни се случува. Наместо да се жалиш дека се' во Македонија било со врски и имало криминал, поддржи ги луѓето што вредат. Зошто да и' љубомориш на девојката што магистрирала на Кејмбриџ? Што мислиш? Или е многу богата или имала стипендија, а 'знаеме ние кој зема стипендии'. Еве јас имам земено стипендија за студии во странство. Никогаш во живот немам фатено врски. Пишав погоре. Кога студирав аплицирав за сместување во студентски дом. 3 години по ред ме примаа, без врски. Чисти соби, чист тоалет. Зошто? Затоа што се пријавив без страв. Кој сака нека фаќа врски, јас нема.
Убаво споредуваш за ситните работи си се пријавила без страв... Ајде да те видам најди работа за своите квалификации без партиска книшка? Или ако најдеш работа биди дрска со шефот и кажиму ова и ова не ми се свиѓа кај тебе притајуваш данок ја штетиш државата.... Ајде за тоа пробај па да видиш како по брза постапка ќе ти најдат замена...

Или појди во партија и пробај преку фер гласање да го избереш прецедателот на месниот комитет или општинскиот... Ќе видиш само таму колку гомнарии се дешаваат а не па на врвот не ме зезај...
--- надополнето: 8 мај 2013 во 20:27 ---
И другите коментари... Што ако завршила на Кембриџ... Епа ајде вие завршете да ве видам... Овие муабети ми ги врти другар што во животот книга не фатил а има убаво работно место од партија... Се смее кога некој ќе спомне факултет... Епа ќе се смее пошто така е тоа кај нас... Ако факултетот не е мерило за способностите тогаш некој нека ми објасни зошто го учиме? Пошто ни е интересно? Пошто ни се фрлаат пари за џабе? Пошто сакаме да не играат професорите? Абе грам мозок да се немало... Грам..
 
Член од
18 ноември 2008
Мислења
621
Поени од реакции
612
е тоа е срање држава кога некој со земјоделска диплома од штип и струмица ќе седи во некое советничко место или ќе работи во некоја државна институција и ќе зима голема плата а не знае да собере колку се 2 и 2 не знае ниту да се изразува ќе живее со партиска книшка и ќе се курчи од власта што му ја нуди државата или одредена локална власт. За разлика од вакви луѓе со диплома од докажан и реномиран фак неможе да се запосли. СРАЊЕ ДРЖАВА СМЕ И ЌЕ ОСТАНАМЕ
Цитирам само да кажам дека платите не се големи во државните институции.

Он топик.... имало оглас, девојката аплицирала и не ја вработиле. Кои биле условите за кандидатот што треба да се вработи? Ги има некаде или ?

Инаку да не се лажеме, ќе бараш правда за вработување во Македонија? HUH, WELCOME BACK LADY!
 

Кико Д.

ULTRAS - way of life
Член од
26 јануари 2010
Мислења
11.435
Поени од реакции
9.676
Мене ми предава професорка која е советник ( се знае во која партија ) во општина Прилеп. Па да ти се плукнам во државата таква. Поради вакви случаи , до пред некое време размислував и да се отпишам од факултет. Добро не само јас уште стотици студенти со ист став како мојот, али ај си велам , утре можеби ќе ми затреба ... и да, можеби ќе ми затреба кога ќе извадам партиска и кога ќе бидам под диригентската палка на власта , па ако рече владетелот ниеден да не го пуштиш да положи по тој предмет мораш да го послушаш за да ти даде повеќе парички да ти се најдат и за леб и за сметки , а ако не го послушаш ни тие парички што си ги заслужил ( испотил ) нема да ги добиеш.
На кој факултет студираш?
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom