Девојката која немаше партиска книшка

Статус
Затворена за нови мислења.

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.328
Поени од реакции
21.793
Не знам дали да се смеам или да плачам; девојка која има „десет, нула, нула“ просек на еден од најпознатите универзитети на планетава се враќа во Македонија за да направи нешто за татковината, а од друга страна од што е толку интелегентна наседнува на владините реклами на Груевски и се враќа во земјава за да дознае на крајот дека за да се дојде до работа тука ти треба партиска книшка, притоа свесно (во тоа сум сигурен) знаејќи дека со тоа ризикува да остане тука на питачки стап.Фино, е сега работата е тоа што воопшто не верувам во напишаново и ме чуди како тоа досега исто така не се сетила да извади партиска книшка, со ваков просек, постигнат на еден од најреномираните универзитети буквално секаде ќе те примат, секоја врата ти е отворена, да отидеш во Јапонија и таму ќе те примат, а па да не зборуваме за во првите редови на ВМРО-ДПМНЕ, одма ќе ја земат кај „кремот“ на оваа политичка партија и дури и сум сигурен дека ќе добие веднаш некаква функција.Глупости невидени, не верувам во напишаново, можела на крај крајава да подаде некакви копии од дипломата на весникот како доказ, да го видев тоа со свои очи можеби и ќе поверував, ама чудо, нема ниту копија..
Ne e taa dolzna nikomu da dava kopii od svojata diploma a i ne veruvam deka taka lesno ke primat nekogo vo prvite redovi na partijata. Partiite se polni se neformalni relacii, nepotizam, korupcija, mislis ke primat vakva zena koja na mnogumina ke im bide konkurent? PA i na kraj nema ni potreba da se pravda ili da vagja partiska kniska. I pak ke poftoram: Ne i e poentata deka bila mnogu inteligentna ili sto ne znam tuku deka ispolnuva site barani tocki maksimalno no sepak e zemen drug, poslab konkurent (mozebi so vrski/kniska). Tuka lezi problemot.
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Кембриџ е во Англија. Мислам дека добро ги исполнуваш условите за нов администраивен паразит. И така примаат само шуто и рогато.
Ops,hehe,pečatarska greska. btw rabotam na slučajot fala.
Ako snajkata bila tolku sposobna nema da se tepa za drzavna rabota.
--- надополнето: 10 мај 2013 во 13:32 ---
Не му замерувај на валволин, он сета ја разбира што се дешава во дијаспора. Буквално се. Дал Америка, дал Германија, дал Јапонија, нема лабаво кај него. Во Германија кога бил со средно образование и без познавање на странски јазик дури еден месец работел и живеел како куче и знае како е сега кога идат нашите натаму, сите се кучиња бедни со плата по 900 евра, дури вели ни за кафе немале, сето тоа за греови е по дијаспора, со просјачки стап шетаат, а овде во МКД глумат фраери. Ете тоа е муабетот, да си знаеш :)
--- надополнето: 10 мај 2013 во 12:14 ---

Гуска е оти има магистратура и си мисли дека канцелариска работа така даваат. Ехе клатодржачи никој не сака. Одприлика тоа е мозокот на среднист.
Epa snajkata došla tuka da prosi za državna foteljička,ne i se sedi vo Anglija. Interesno neli.
--- надополнето: 10 мај 2013 во 13:40 ---

Kerkata na bivsiot slovenecki pretsedatel Danilo Turk so diploma i magisterij od Oxford so vrski preku gradonacalnikot Jankovič zaposlena vo nekojsi Ljubljanski dvorec. Hhihihihi. Isto sranje drugo pakovanje. Site sakaat da lezat i nisto da ne rabotat. Toa li e poentata na diplomi od Oxford,Cambridge itn? Se nadevam deka razbirate po malku slovenecki.

http://reporter.si/slovenija/učenost-predsednikove-hčerke-helene-türk/10507

http://www.slovenskenovice.si/novice/slovenija/jankovic-v-sluzbo-vzel-turkovo-hcer
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.724
Поени од реакции
12.155
Жената веќе работи на факултет или не?
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.328
Поени од реакции
21.793
Има лесен начин да се потврди дали девојката е во право: Ја да сум одговорен на универзитетот или одговорен професор, и да читам вакво нешто во најтиражен весник, одма би излегол со контракоментар каде што ќе ги опишам мотивите за одбивајне на девојката и земајне на друг кандидат. Па така сите ќе можеме да видиме кој е во право и дали писмото на девојкава е основано. Иначе за жал и во други држави ваквие конкурси се прават чисто за да се запази процедурата и предвреме е јасно кој ќе го земе местото. Сепак тоа и не треба така да биде, посебно ако се пирјават кандидати кој се далеку подобри од планираната личност.
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Partiska kniska>jaki vrski>5-10.000 evra. Toa e procedurata. Bez razlika dali diploma od kembrig ili kupena za keš. Kade gazel komunizmot sekade e istata prikazna,da ne mislite slucajno deka samo kaj nas e taka. Stom curava se moli za drzavna foteljicka ako mene me prasas taa diploma ama bas nisto ne i vredi i isto kako da ja nema. Ramo uz ramo so kupeni diplomi za 5000 evra. Konkursite ko so e napisano vo predhodniot post se odnapred namesteni,samo zaradi sminka i zakonska obvrska gi objavuvaat.
 

Max Legend

The black swordsman
Член од
27 септември 2010
Мислења
4.339
Поени од реакции
6.478
Нека ја искористи шансата да работи во странска земја, дипломата тоа може лесно да и го овозможи и нека биде апатична за случувањата тука. Тоа е најдобрата формула за убав живот со помалку фрустрации и нервози.
 

naumdb

Кајгана Менаџер!!!
Член од
5 јуни 2007
Мислења
8.978
Поени од реакции
5.573
Има лесен начин да се потврди дали девојката е во право: Ја да сум одговорен на универзитетот или одговорен професор, и да читам вакво нешто во најтиражен весник, одма би излегол со контракоментар каде што ќе ги опишам мотивите за одбивајне на девојката и земајне на друг кандидат. Па така сите ќе можеме да видиме кој е во право и дали писмото на девојкава е основано. Иначе за жал и во други држави ваквие конкурси се прават чисто за да се запази процедурата и предвреме е јасно кој ќе го земе местото. Сепак тоа и не треба така да биде, посебно ако се пирјават кандидати кој се далеку подобри од планираната личност.
Нема потреба некој да и се правда зошто не била примена. Не била примена затоа што оној кој вработувал сметал дека некој друг е поспособен за позицијата. Не верувам дека во конкурсот стоело дека ќе биде примен оној кој има завршено на странски факултет, со најголем просек и со многу трудови. Некогаш еден труд е далеку повреден од 100. Понатака, препораки, како што прочитав оној кој бил примен претходно работел како демонстратор на факултетот. Можеби професорите со кои соработувал биле задоволни од него и далеку повеќе се битни препораките од кој и да е просек. Па и на приватните факултети кај нас има практика да вработуваат свои студенти. Секоја чест за тоа што завршила на Кембриџ, но тоа не значи само по себе и наоѓање на работа. Како што некој напиша, таа завршила на Кембриџ во 2009 а од тогаш се изминати 4 години.
 
Член од
8 јуни 2007
Мислења
6.102
Поени од реакции
12.199
А добро, свесни сте дека и двајцата ги исполнуваат критериумите за влез во наставно - научната дејност на УКИМ?
Останатото е проценка на комисијата за тоа кој ќе биде подобар кандидат, т.е. на кого ќе му ја доверат работата.

Не знам од кога по дифолт оценките во МКД значат и поголемо знаење (пак ке нагласам, не сретнав оценка на Кембриџ wonderwoman од магистратурата). Зарем не познавате некој што е кретеноиден, а има(л) повисок просек од вас?

И како така коментирате за примениот кандидат, а сте вработени (кој е, каде и да е), а знаете дека има невработени кои имаат подобри квалификации од вас. Како ви го дозволува совеста тоа бе? :icon_lol:
 
Член од
22 јули 2010
Мислења
32.528
Поени од реакции
81.968
А добро, свесни сте дека и двајцата ги исполнуваат критериумите за влез во наставно - научната дејност на УКИМ?
Останатото е проценка на комисијата за тоа кој ќе биде подобар кандидат, т.е. на кого ќе му ја доверат работата.

Не знам од кога по дифолт оценките во МКД значат и поголемо знаење (пак ке нагласам, не сретнав оценка на Кембриџ wonderwoman од магистратурата). Зарем не познавате некој што е кретеноиден, а има(л) повисок просек од вас?

И како така коментирате за примениот кандидат, а сте вработени (кој е, каде и да е), а знаете дека има невработени кои имаат подобри квалификации од вас. Како ви го дозволува совеста тоа бе? :icon_lol:
Фиромјанин сум бе брат, немам совест :D
 
Член од
13 септември 2011
Мислења
143
Поени од реакции
469
Кога се влегува во дискусија по повод ваков настан, претпоставуваме дека се случило како што е опишано јавно и соодветно коментираме. Теоријата на Еврејски заговори можеби е подобро да се развие на друга тема.. не оваа.
Оваа е многу конкретна, толку очигледна.

Користејќи го: http://dnevnik.com.mk/?ItemID=79CCB512A2550E41B0E5ED6F2D3F0060 , а забележувајќи дека на извесни лица им е потребен превод:

"На Kонкурсот се пријавив со магистратура од Универзитетот во Kембриџ, просек од додипломски студии 9,76,
со објавени 12 труда од кои 3 во меѓународни списанија, а едно од нив со импакт-фактор.
Јас бев одбиена, а беше (тогаш предложен, а сега веќе) примен кандидат со 1 објавен труд
(без да се наведат податоци за списанието заради што не може да се верифицира квалитетот на трудот и списанието) и
еден труд поднесен за печатење, со просек 8,86."

"Дали знаете дека во одговорот отворено се вели дека квалитетот на објавените трудови не е важен?
(Билтен на УKИМ, број 1050, стр. 204) Но, затоа, пак, во рефератот се вели дека е важна лојалноста на кандидатот кон претпоставените."

Сумираме:

1) Квалитетот на трудовите не е важен.
2) Местото каде се објавени не е важно.
3) Број на трудови не е важен.
4) Просекот не е важен (9.76 е поголемо од 8.86)
5) Репутацијата на институциите каде што кандидатите ги постигнале своите академски успеси не е важна.
(Симпатично е како некој верува дека Cambridge и UKIM дури можат и да се споредат..)

Тогаш, што е важно ? Што е тоа што го забележале тие што одлучуваат, а што не е јавно достапно ? Што е тоа така тајно, скриено, мистериозно но сепак одлучувачко, за да се прими кандидат кој е послаб ?
Од сѐ што е јавно достапно, одбиениот кандидат е најмалку супериорен во однос на примениот.

"На 8 март 2013 до архивата на Ректоратот доставив барање за средба во врска со рефератот за избор на помлад асистент по предмети од областа на психологијата. Истото писмо го доставив до Вас во електронска верзија. Вие, ниту некој друг во ваше име, не одговоривте на моето барање. Бидејќи вашиот одговор не можам да го добијам преку институциите на системот, ќе се обидам да го привлечам вашето внимание обраќајќи се до вас јавно."
(Денес сме 10 Мај, 2013 - поминати се околу 60 дена откако уредно биле запрашани елементарно прашање.
На обичен човек, веднаш му е јасно што се случува.
Овој пост е до тие што глумат лудило, „па сите ли што студираат надвор да ги примаме“, „овие од АМЕРИКА мислат дека ќе им дадеме канцелерија..“
Покрај огромните проблеми што ги имаме како држава, на став сум дека бесконечната љубомора е тоа што ќе го донесе (веќе го има донесено?)
последниот удар. Резонирањето наликува на: „сите патиме; некој се обидува да го поправи тоа -> не! нека пати и тој“.)

"Со други зборови, се прашувам, дали Вие, почитуван ректоре Стојковски, го одобрувате фактот што лица со истражувачки потенцијали
се отфрлаат од Универзитетот? Дали Вие како највисока фугура на Универзитетот сте немоќен пред ваквите случувања и можете само
немо да стоите без да се слушне вашиот глас?"

Не можам да утврдам дали коментаторите немаат ментален капацитет да разберат за што коментираат или пак веруваат дека примениот
е примен од добробит а не од други причини, дека било некаков нејасен потег на дарежливост, итн..

„Прв народ во светот што сам себе (ќе?) се победи!“

До скептиците чија скептичност е селективна, доказот за сѐ што е напишано може да се најде на:
http://www.ukim.edu.mk/dokumenti_m/bilten/2013/1049-01.03.2013.pdf
Оваа страна припаѓа на UKIM. Вашата драга љубопитност и скептичност може да расправа дека и овој .pdf документ можеби е таен заговор на Ана и Евреите, а не е вистинита рецензија, но тука дали може некој да ви помогне е отворено прашање..
 
С

Спасе супата

Гостин
Добар начин да се измери и провери колку еден факултет е добар или лош е да се види колкава е просечната плата и стапката на вработеност/невработеност на тие што дипломирале на тој факултет. Бројките и разликите не се случајни!

За девојкава верувам дека има и талент и знаење и сигурно е способна. Таму на таквите универзитети не те примаат туку така во таа силна конкуренција на луѓе од цел свет. Треба да си помеѓу најдобрите.

А што и како било во изборот на овој конкретен конкурс можеме да нагаѓаме. Добро е да се слушне и другата страна. И да се има транспарентност што би се рекло. Да се знае кои се критериумите, какви се, дали се објективни, дали се субјективни, дали има ред, дали има простор за манипулации и слично. Сепак се работи за пари од од даноци од сите нас, а не за приватни средства на поединец.
Колку што можев да разберам од писмово се бара транспарентност и дополнително објаснување во врска со изборот. И не гледам ама баш ништо лошо во тоа. Ако се било по пропис не гледам причина некој да се плаши и да не и ги даде податоците на заинтересираната јавност. Нормално нема ништо лошо во тоа да се предложи промена на прописите.
 
B

Borg_Drone

Гостин
Ne e taa dolzna nikomu da dava kopii od svojata diploma a i ne veruvam deka taka lesno ke primat nekogo vo prvite redovi na partijata. Partiite se polni se neformalni relacii, nepotizam, korupcija, mislis ke primat vakva zena koja na mnogumina ke im bide konkurent? PA i na kraj nema ni potreba da se pravda ili da vagja partiska kniska. I pak ke poftoram: Ne i e poentata deka bila mnogu inteligentna ili sto ne znam tuku deka ispolnuva site barani tocki maksimalno no sepak e zemen drug, poslab konkurent (mozebi so vrski/kniska). Tuka lezi problemot.
Aко сака да ги освои симпатиите на обичните граѓани и да изврши уште поголем притисок истовремено преку медиумите врз власта ќе мора да го користи секое оружје кое ѝ е достапно, макар тоа биле и копии од нејзината диплома, за да не се зборува дека ова што го тврди дека се „празни муабети“.Тоа не го знаеш, да, партиите се полни со неформални релации, непотизам, корупција и така натаму, но останува тука една работа која е многу важна а таа е: дека не се ни обидела да проба преку партија да добие некакво место.Требала на крај крајава да ја проба и таа варијанта.И не знам која е само логиката дека тука не биле признавани дипломи од Кембриџ (ова говорам општо), па Кралев дипломата мислам дека ја има стекнато на Шефилд, Јанкуловска на Кембриџ исто така, што значи не е тоа дека тие дипломи не се признаени тука.Сепак, мораш да признаеш дека тука нешто работата не е како што треба, нема теорија некој да те одбие со таква диплома, а ако сакала да изврши притисок најдобро ќе ѝ било да даде копии по медиумите од нејзината диплома, како и дописот што го имала со факултетот (ако имала), тогаш не само што ќе ја добиела поддршката на народот, туку ќе им удрела и шлаканица на партиите, тука е кај неа проблемот, не направила доволно, зошто како она очекува јас да ѝ поверувам на ова на пример, ако сака да добие на сила ќе мора да ја искористи поддршката на граѓаните, а ако однапред смета дека битката е изгубена тогаш не ни требала воопшто да го прави дописот и да гледа да си ги спакува куферите и да си ја бара среќата на друго место.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.724
Поени од реакции
12.155
Чисто информативно некои бројки за ситуацијата. Оваа студија од Центарот за Истражување и Креирање Политики од 2006
http://www.crpm.org.mk/wp-content/uploads/2012/03/Da-se-uchivo-stranstvo-ili-ne.pdf
вели дека само на 10% од дипломите од странство (меѓу нив и магистерски и од Кембриџ и од други реномирани школи) им се признаени дипломите. Симонида од Сасекс, Весна од Ајндховен и Блерим се само неколку од оние кои дипломирале, а работат без признаени дипломи. Според нив една од причините е долгата процедура, друга цената на чинење (која според ЦРПМ стасува и до 1300 евра, за разлика од Хрватска каде чини 65 евра). 50% од испитаниците работат во некоја државна/јавна фирма, 30 во приватна, 20% се невработени. Значи и доколку лицето заврши на реномиран универзитет и покаже успеси, приватниот сектор не е нешто заинтересиран за нив (или е прилично скржав, не знам). Повторно јавниот сектор е тој што ги апсорбира овие лица, но сигурно не без некои други предуслови. Затоа колку се исплатува да се вложиш себеси во нешто за кое овде и нема интерес (освен она што е обврзно, доколку зеле стипендија да се вратат во Македонија), а од било кои причини не останеш во тие земји да работиш, не знам.
 
С

Спасе супата

Гостин
Чисто информативно некои бројки за ситуацијата. Оваа студија од Центарот за Истражување и Креирање Политики од 2006
http://www.crpm.org.mk/wp-content/uploads/2012/03/Da-se-uchivo-stranstvo-ili-ne.pdf
вели дека само на 10% од дипломите од странство (меѓу нив и магистерски и од Кембриџ и од други реномирани школи) им се признаени дипломите. Симонида од Сасекс, Весна од Ајндховен и Блерим се само неколку од оние кои дипломирале, а работат без признаени дипломи. Според нив една од причините е долгата процедура, друга цената на чинење (која според ЦРПМ стасува и до 1300 евра, за разлика од Хрватска каде чини 65 евра). 50% од испитаниците работат во некоја државна/јавна фирма, 30 во приватна, 20% се невработени. Значи и доколку лицето заврши на реномиран универзитет и покаже успеси, приватниот сектор не е нешто заинтересиран за нив (или е прилично скржав, не знам). Повторно јавниот сектор е тој што ги апсорбира овие лица, но сигурно не без некои други предуслови. Затоа колку се исплатува да се вложиш себеси во нешто за кое овде и нема интерес (освен она што е обврзно, доколку зеле стипендија да се вратат во Македонија), а од било кои причини не останеш во тие земји да работиш, не знам.
Јасно. Затоа што на приватниот сектор никогаш и не му било дозволено да се развива. Додека во светот има фирми кои почнале од нула, но со тек на време се издигнале и се борат за кадри кај нас моментално врвот на приватен бизнис е монтирање на прозори и производство на сокчиња со цевка. Нема ништо лошо ако некој тоа го работи, проблем е кога тоа е врвот.
Затоа наназад напишав дека треба укинување на се што е државно (освен војска) и сузбивање на монополи. Ако тоа се направи во рок од 15 години има да бидеме појаки од западот и ќе увезуваме вакви кадри. Сепак јасно е дека нема ништо да биде и ќе ни остане само вака да се тешиме по форуми и да фантазираме.
 

Змејко и

Гледачот Дуле од Велес
Член од
10 април 2005
Мислења
1.103
Поени од реакции
1.419
Симонида од Сасекс, Весна од Ајндховен и Блерим се само неколку од оние кои дипломирале, а работат без признаени дипломи.
Јас ја знам таа Весна од Ајндовен, тешка ороспија, ништо чудно што никој не сакал да ја запосли. А исто и со оваа од Кембриџ, да поседувала таа квалитет, ќе имала и книшка. Вака само лае беспотребно.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom