Девојката која немаше партиска книшка

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
16 март 2013
Мислења
78
Поени од реакции
95
М-р Ана Стојанов е девојката која напиша отворено писмо до ректорот на УКИМ овие денови, писмото во целост може да се прочита на следниов линк http://dnevnik.com.mk/?ItemID=79CCB512A2550E41B0E5ED6F2D3F0060

Ана има диплома од кембриџ и просек од 9,76 како и 12 научни трудови, но кога сакала да се врати и да остане лојална на татковината, нашла на затворени врати. и не можела да се вработи како асистент на еден од нашите факултети иако била далеку од конкуренцијата.
Девојкава девинитивно не ја познава моќта на партиската книшка, истата кај нас вреди како да имаш три дипломи од кембриџ и плус една од хардвард, така да Ана, уште на самиот старт афтоматски искача од конкуренцијата која владе кај нас.

Друго не ми е јасно што бара девојкава назад во Македонија? што лојалност кон татковината? за што вреди нејзината лојалност кога некој си го брише га..т со неа.
 

Кико Д.

ULTRAS - way of life
Член од
26 јануари 2010
Мислења
11.435
Поени од реакции
9.676
Мене ми предава професорка која е советник во една општина во Македонија од владејачката партија.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.493
T

Tamora

Гостин
Арно де ко синкир само таја е образована и невработена. Магистри и доктори на науки најдобри во генерацијата чекаат по цела деценија за вработување , имала среќа да стигни до таму па сега очекува прва да биди на списокот за вработување? Чим имала можност да студира Кембриџ не е до толку за жалење малава :sneaky: со дипломата низ цел свет можи да си ја бара среќата Секоја чест ако сама се изборила за таква дипплома и просек на еден од најпрестижните факултети .Јас бев втора генерација од Ектс системот ,тогаш почна да се актуелизира размената на студенти , од цела генерација кај мене отидоа само 2 едната Австрија другата не се ни сеќавам точно , но погодете чии ќерки беа девојките ние појма немавме дека постои такво нешто немаше ни конкурс ни оглас ни ѓаол ни бутур се се решаваше во деканатот зад затворени врати:tapp: одамна факултетите кај нас преминаа во фамилијарен бизнис ;)
 

Styx

nocturnal
Член од
8 ноември 2008
Мислења
47
Поени од реакции
91
^ Апсолутно се сложувам.
 
N

NikolaMKD91

Гостин
тоа ја чека девојкава ако остане тука и бара работа !! Nuff said

 

Curious

пичкин дим
Член од
24 јули 2007
Мислења
1.652
Поени од реакции
1.899
М-р Ана Стојанов е девојката која напиша отворено писмо до ректорот на УКИМ овие денови, писмото во целост може да се прочита на следниов линк http://dnevnik.com.mk/?ItemID=79CCB512A2550E41B0E5ED6F2D3F0060

Ана има диплома од кембриџ и просек од 9,76 како и 12 научни трудови, но кога сакала да се врати и да остане лојална на татковината, нашла на затворени врати. и не можела да се вработи како асистент на еден од нашите факултети иако била далеку од конкуренцијата.
Девојкава девинитивно не ја познава моќта на партиската книшка, истата кај нас вреди како да имаш три дипломи од кембриџ и плус една од хардвард, така да Ана, уште на самиот старт афтоматски искача од конкуренцијата која владе кај нас.

Друго не ми е јасно што бара девојкава назад во Македонија? што лојалност кон татковината? за што вреди нејзината лојалност кога некој си го брише га..т со неа.
Ништо чудно... Веќе сме навикнати на тоа.
Ова е како да отвориш тема: Денеска врнеше.
 

Broda

Ijackhammer.
Член од
6 февруари 2013
Мислења
259
Поени од реакции
141
Ова што го живееме е имагинарна слобода(на говор и тн), живееме во скриена диктатура и меѓу партии кој се колат меѓу себе за кој ќе не заебе повеќе, кој ќе укради повеќе пари и ќе си замине насмеан, се топорат за ЕУ за НАТО а живееме лажна слобода, прикриена диктатура кој се гледа кога веќе народот е присилен да гласа за одредена партија со закани за нивната работа, школовање и тн.
Едит.
Мене ме чуди што барала тука да аплицира, со диплома од Кембриџ имаш безброј можности за работа, можеш да школоваш деца, благодарни деца кој ќе го ценат твоето знаење и ќе те поштоваат и ќе слушаат, ќе научат нешто и нема да си имаш нервози со деца кој професорите и наставниците ги гледаат како противници.
Можеш всушност да школоваш интелектуалци со помали години.
 

Windfucker

Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат
Член од
30 април 2010
Мислења
8.459
Поени од реакции
15.326
Арно де ко синкир само таја е образована и невработена. Магистри и доктори на науки најдобри во генерацијата чекаат по цела деценија за вработување , имала среќа да стигни до таму па сега очекува прва да биди на списокот за вработување? Чим имала можност да студира Кембриџ не е до толку за жалење малава :sneaky: со дипломата низ цел свет можи да си ја бара среќата Секоја чест ако сама се изборила за таква дипплома и просек на еден од најпрестижните факултети .Јас бев втора генерација од Ектс системот ,тогаш почна да се актуелизира размената на студенти , од цела генерација кај мене отидоа само 2 едната Австрија другата не се ни сеќавам точно , но погодете чии ќерки беа девојките ние појма немавме дека постои такво нешто немаше ни конкурс ни оглас ни ѓаол ни бутур се се решаваше во деканатот зад затворени врати:tapp: одамна факултетите кај нас преминаа во фамилијарен бизнис ;)
На девојката не и претставува проблем да најде било каде работа со диплома од Кембриџ и 12 научни трудови зад себе, проблемот е што немало транспаретност во изборот и на нејзиното место се вработил многу послаб кандидат најверојатно со партиска книшка кој утре ќе ти пренесува знаење тебе и ќе вади килави студенти како кадар.
Од друга страна на големо се апелира до нашите научници и кадри од престижните универзитети да се вратат и ја продолжат кариерата тука.
Можеби девојката си има некои свои лични причини што сака да работи во Македонија кои навистина се ирелевантни.
 

Gregor

Оbserver
Член од
6 февруари 2013
Мислења
1.021
Поени од реакции
1.935
У џигер ме погоди, уствари шо има врска, барем видела свет малку.

Ништо не е чудно бе, па најлошите студенти први наоѓаат работа, све се то индивидуалисти што презираат партија и врски, у принцип 10киве сами си ги добија како и најдоброто работно место на фантомски конкурс.

Важно си учи за себе... :sick:
 

.Sky.

Заменик министер без титула
Член од
15 февруари 2013
Мислења
6.857
Поени од реакции
7.241
Само едно добродојде во Р.Македонија ... Земја на чудата
 
F

FARANG

Гостин
М-р Ана Стојанов е девојката која напиша отворено писмо до ректорот на УКИМ овие денови, писмото во целост може да се прочита на следниов линк http://dnevnik.com.mk/?ItemID=79CCB512A2550E41B0E5ED6F2D3F0060

Ана има диплома од кембриџ и просек од 9,76 како и 12 научни трудови, но кога сакала да се врати и да остане лојална на татковината, нашла на затворени врати. и не можела да се вработи како асистент на еден од нашите факултети иако била далеку од конкуренцијата.
Девојкава девинитивно не ја познава моќта на партиската книшка, истата кај нас вреди како да имаш три дипломи од кембриџ и плус една од хардвард, така да Ана, уште на самиот старт афтоматски искача од конкуренцијата која владе кај нас.

Друго не ми е јасно што бара девојкава назад во Македонија? што лојалност кон татковината? за што вреди нејзината лојалност кога некој си го брише га..т со неа.

Тој дел е тешко е да се објасни на некој што не живеел надвор. Нејзе не и е проблем да најде работа надвор што е 10 пати поплатена. Сака во МКД да помогне, да допринесе да смени нешто. Затоа и писмото...

 
T

Tamora

Гостин
На девојката не и претставува проблем да најде било каде работа со диплома од Кембриџ и 12 научни трудови зад себе, проблемот е што немало транспаретност во изборот и на нејзиното место се вработил многу послаб кандидат најверојатно со партиска книшка кој утре ќе ти пренесува знаење тебе и ќе вади килави студенти како кадар.
Од друга страна на големо се апелира до нашите научници и кадри од престижните универзитети да се вратат и ја продолжат кариерата тука.
Можеби девојката си има некои свои лични причини што сака да работи во Македонија кои навистина се ирелевантни.
Така де затоа и реков не е ни прва ни последна а знам и доста случаеви на солидни студенти кои исто имаат просек 10 и се демонстратори едно добри 10 години во истиот факултет каде што дипломирале , магистрале арно ама со професорот по чиј предмет ги држат вежбите не се во никакво крвно средство и автоматки излегуваат од игра шо е со нив ?Не велам дека е во ред што ја одбиле девојката ама има и многу студенти шо се во понезавидна состојба па ќе речам чим таа стигнала до Кембриџ .......мнозинството кај нас на студенска журка не можат да си дозволат да одат
 

Bitcoin

Член од
24 мај 2005
Мислења
5.530
Поени од реакции
13.903
М-р Ана Стојанов е девојката која напиша отворено писмо до ректорот на УКИМ овие денови, писмото во целост може да се прочита на следниов линк http://dnevnik.com.mk/?ItemID=79CCB512A2550E41B0E5ED6F2D3F0060

Ана има диплома од кембриџ и просек од 9,76 како и 12 научни трудови, но кога сакала да се врати и да остане лојална на татковината, нашла на затворени врати. и не можела да се вработи како асистент на еден од нашите факултети иако била далеку од конкуренцијата.
Девојкава девинитивно не ја познава моќта на партиската книшка, истата кај нас вреди како да имаш три дипломи од кембриџ и плус една од хардвард, така да Ана, уште на самиот старт афтоматски искача од конкуренцијата која владе кај нас.

Друго не ми е јасно што бара девојкава назад во Македонија? што лојалност кон татковината? за што вреди нејзината лојалност кога некој си го брише га..т со неа.
ако била лојална на татковината немала да оди да студира на Кембриџ, туку ќе се запишела ко чоек на нашите универзитети (по можност приватни), и ќе го даела својот придонес во буџетот на република Груевски.
дај не заебавајте... завршила негде џенем, и сега сака да дојде овде и да лапа кеш од кутриот македонски народ.
ептен не-фер од нејзина страна!
Плус, кај може таа да биде конкурентна на идни професори од типот на Ла(јна)тас и неговата богата политичко-медиумска историја?

е, бре пусто македонче бе... глуп народ, јака држава... то е то.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom