Девизно или денарско орочено штедење?

  • Креатор на темата ViM
  • Време на започнување
Z

ziko bt

Гостин
колку шо имам видено во тутунска најисплатливо е за денарски штеден влог на 6 месеци да се клат и мислам таму за денарско штедење кренати се каматите од пред некој месец:smir:еве прво имав на 4 месеци и каматна стапка беше 8,2% сега е 8,4% а на 6 месеци е 9,5% на годишно ниво
 
Член од
24 јануари 2008
Мислења
1.135
Поени од реакции
140
колку шо имам видено во тутунска најисплатливо е за денарски штеден влог на 6 месеци да се клат и мислам таму за денарско штедење кренати се каматите од пред некој месец:smir:еве прво имав на 4 месеци и каматна стапка беше 8,2% сега е 8,4% а на 6 месеци е 9,5% на годишно ниво
Јас не би ти препорачал во тутнска банка на 6 месеци со 9,50% разликата помегу 3 и 6 месеци е многу мала само 0,50% така ке ти стојат врзани само многу е 6 месеци не се исплака оти се ниски каматите
 

^X^

Член од
22 декември 2007
Мислења
1.457
Поени од реакции
376
јебига и јас на пола година ги реорочив и јас се надевам дека ке нема девалвација ама тешко дека ке се избегни :nerv: алчни сме бе видовме поголеми камати за денари и одма се затрчваме да ги опниме парите
Не се сеќирај. Додека Гошев е на чело на НБРМ, нема да има девалвација.
 
Член од
13 јуни 2009
Мислења
57
Поени од реакции
0
хм да бе оти за врат ја држи тој па ќе го чека него аман бе да се свестиме малце ни треба целосен remake на цел наш систем (ако може така да се нарече) иначе.............тешко вака се држиме вештачки а пуштиме воланот за стотинка впровалија тераме
 
Z

ziko bt

Гостин
Јас не би ти препорачал во тутнска банка на 6 месеци со 9,50% разликата помегу 3 и 6 месеци е многу мала само 0,50% така ке ти стојат врзани само многу е 6 месеци не се исплака оти се ниски каматите
а за која банка препорачваш ако не тутунска?ттк ми текнува пред пола година имаја некоја промотивна каматна стапка дали беше 10,5% за година орочвање незнам друга која има поголеми од тутунска за денарско:toe:
 
Член од
24 јануари 2008
Мислења
1.135
Поени од реакции
140
а за која банка препорачваш ако не тутунска?ттк ми текнува пред пола година имаја некоја промотивна каматна стапка дали беше 10,5% за година орочвање незнам друга која има поголеми од тутунска за денарско:toe:
Па спрема мене најдобра е комерцијална банка и најсигурна имаат ист % со тутунска банка на 3 месеци на др. месеци се повисоки до 0,30% или 0,50% во ттб нема некоја голема разлика добра е и ттб ...муабетот ми беше дека не му препорачувам да ги орочи на 6 месеци :toe:
 
Член од
23 август 2008
Мислења
1.755
Поени од реакции
264
Стопанска банка -девизи орочени на 6 месеци :smir: најубаво
 
Член од
23 август 2008
Мислења
1.755
Поени од реакции
264
Не извадив од ракав туку - моите девизите порано ги чуваа што се вика под перница и дури лани ги орочија и сеа имаме ќар-камата од парите ,ќар кој би го немале доколку продолжевме да ги чуваме дома и затоа викам најубаво е да се орочат. А дали е најубаво во Стопанска или во некоја друга банка-е тоа не знам.
:salut:
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
Не извадив од ракав туку - моите девизите порано ги чуваа што се вика под перница и дури лани ги орочија и сеа имаме ќар-камата од парите ,ќар кој би го немале доколку продолжевме да ги чуваме дома и затоа викам најубаво е да се орочат. А дали е најубаво во Стопанска или во некоја друга банка-е тоа не знам.
:salut:
Орочувањето во Македонија,многупати знае да се претвори во “урочување“,па да не можеш ни да си го подигнеш влогот од банка.:smir:
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Разгледај ги каматите во сите банки.На средните и малите им требаат повеќе депозити од граѓаните и даваат поголеми камати,аналогно на тоа и поголема заработка за тебе.Значи прерипај ги Стопанска,Комерцијална и Тутунска (како големи) и ако ги орочуваш на 6 месеци,од мене совет и препорака да ги орочиш во која сакаш помала банка која нуди најголема каматна стапка.Ниту една не пропаѓа за 6 месеци.А ако сакаш на подолго 2,3,4...години,тогаш има три банки кои треба да ги проскокнеш и да не си играш коцка ќе ги ставиш во овие големи банки и ќе си имаш сигурност.
Би требало да влезат уште две големи банки на пазарот во скора иднина кои се доста интересни и ќе понудат на старт нешто повисоко.Ова како информација,за некои кои имаат пари под перница и како да играат долгорочно со заштедите:smir:
 
Член од
14 јуни 2008
Мислења
1.369
Поени од реакции
1.075
а за која банка препорачваш ако не тутунска?ттк ми текнува пред пола година имаја некоја промотивна каматна стапка дали беше 10,5% за година орочвање незнам друга која има поголеми од тутунска за денарско:toe:
Провери во УНИ Банка исто имаа некои промотивни камати. И сеа зависи колку пари сакаш да орочиш, колку е сумата поголема толку и процентот е поголем. Оди провери си во УНИ мислам дека до 18ти овој месец трае, а ако не трае уште почекај некој месец ке излезе некој нов пакет сигурно (ова само ако имаш така повеке пари ... над 5к евра :)).:smir:
 

sickjoce

Ненормален
Член од
30 јуни 2007
Мислења
1.231
Поени од реакции
337
Тутунска банка 3 месеци денарско 9% на годишно ниво :smir:
 

Bic

Член од
16 септември 2009
Мислења
5
Поени од реакции
0
а дали некој го има користено или има информации за флекси пакетот на Стопанска, ми звучи премногу добро - 8 % за денари а можеш да вадиш и ставаш кога сакаш, едино ако вадиш повеќе од 1 пат месечно ти наплаќаат 350 ден, ама кај другиве воопшто и немаш опција за вадење ниту еднаш?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom