Девизно или денарско орочено штедење?

  • Креатор на темата ViM
  • Време на започнување
Член од
18 септември 2009
Мислења
49
Поени од реакции
2
колку шо имам видено во тутунска најисплатливо е за денарски штеден влог на 6 месеци да се клат и мислам таму за денарско штедење кренати се каматите од пред некој месец:smir:еве прво имав на 4 месеци и каматна стапка беше 8,2% сега е 8,4% а на 6 месеци е 9,5% на годишно ниво

На 12 месеци во унибанка на денарски камата е 10.5%. И така добиваш годишна камата па подобро е на 12 месеца.
 
Член од
14 мај 2009
Мислења
1.581
Поени од реакции
1.850
Stedev vo STB (Stopanska)... paket 12/13, na godina dena oroceni devizi (Evra), bez kapitalizacija na kamatata, tuku so mesecno podiganje na istata. Kamatnata stopa bese 5.1% na godisno nivo so toa sto stedacot ima pravo na 13-ta rata (produktot na stedenje za 12 meseci orocuvanje 13 meseci kamata)... taka da so 13-tata isplata na kamata mi isplakava solidni 5.53% godisno!
Sega vo uslovi koga kamatite na kreditite rastat, vo najmala raka ocekuvav i kamatite na stednite vlogovi ostanat isti, ako ne i da porasnat nekoj promil!....
No na moe ogromno iznenaduvanje kamatie na ovoj produkt se promeniva! I za dev stedenje od 5.1 na 5 .... i na denarsko od 10.3 na 10%. Ne e golemo namaluvanjeto, no golem e mojot revolt poradi toa! Ne mi znaci skoro nisto 1 promil! No ponizuvackiot odnos sto go imaat prema nas gragjanite! AKO IMA TREND NA ZGOLEMUVANJE NA KAMATITE, A ZNAEME DEKA IMA... OK GO ZGOLEMIVA NA 16% OSTANATITE KLASICNI KREDITI I POVEKE OD 17%.... TOGAS IMA LI LOGIKA KAMATITE NA STEDNI VLOGOVI DA SE NAMALUVAAT?.... AKO IMA TREND NA ZGOLEMUVANJE NA KAMATI, ZAREM OVIE STO TREBA DA GI DADAT GOSPODATA OD STP NE SE KAMATI!!!???
Nema nikakov ekonomski zakon, nikakva ekonomska kategorija da go pravat toa!!! Edinstvena pricina moze samo da bide alcnosta po profit! I nisto drugo! Negativnata kamata (uslovno kazano) - znaci onaa sto ni ja zemaat kako kamati na krediti kartici i sl.... tripati pogolema od onaa sto ja davaat!!! Odnnosot 1:3!....i poveke! 5.5% davaat : 16-17% zemaat! Malku im bese da zemaat 12-14%... a da davaat 5.7%! Nesakaat soodnos 1:2.5 ili 150% marza - BTO profit! TUKU SAKAAT 200%!
Bravo be Bisev! Alal vera! Pa najidiotski plasman na moite pari da napravese vo drzavni obvrznici, ke karese 40%!
Vaka ne se raboti! Site ke im izbegaat! Imam izbor da stedam vo UNI Banka, tamu davaat 7% na godisno nivo so moznost za mesecno podiganje na parite.... a kaj "Tripce" vo Eurostandard Banka, mnogu posolidni od STB.... 6.2% (isto so moznost za mesecna isplata!)....
Koga pobarav objasnuvanje za nepopularniot poteg sto go napravile... od STB dobiv odgovor: ""Vo izborot na Banka , na koja ke gi doverite Vasite sredstva, pokraj visinata na kamatnata stapka, sekako vlijae I sigurnosta na Bankata.""
I nemozev da prestanam da se smeam! Najdobar vic sto sum cul vo posledno vreme!!!
Se setiv na EPP - floskula sto ja kazuvase pokojniot Milovan Ilic - Minimax: STEDITE U NASIM BANKAMA, ZA VAS NOVAC VAM GARANTUJE DRZAVA - U RASPADANJU!!!:pos2:
Za site garantira fondot za osiguruvanje na vlogovite... do 10.000 (100%)... i do 20.000 (90%)...ili nivnive se po-osigureni vo fondot! :drk: AMA KOJA I KAKVA DRZAVA?
J... ga! Nema izbor! Doma moze em da ti gi ukradat em da te otepaat! Vaka od nemajkade! Drugo bi bilo da se tuka Hipo, BundesBank.... ili neznam koj uste!
 
Член од
24 јануари 2008
Мислења
1.135
Поени од реакции
140
Јас во денари ги имам орочено на 3 месеци со 9% на годишно ниво досега 2 месеци поминаја :toe:
 
Член од
18 септември 2009
Мислења
49
Поени од реакции
2
Абе не е лошо. 100 000 евра да ги орочиш на година дена во денари ќе им земеш 10 000 евра. мислам нит орал нит копал имаш по 830 евра месечно. Нели е тоа плата од соништата. Сега само да најдеме начин како да дојдеме до 100 000 евра.:wink:
 
Член од
24 септември 2009
Мислења
28
Поени од реакции
3
Абе не е лошо. 100 000 евра да ги орочиш на година дена во денари ќе им земеш 10 000 евра. мислам нит орал нит копал имаш по 830 евра месечно. Нели е тоа плата од соништата. Сега само да најдеме начин како да дојдеме до 100 000 евра.:wink:
Da, da seriozna rabota...
So 100 000 evra na berza kje zarabotis vo najloso scenario 20 % godisno...
a toa ti se 20 000 evra, pa vidi ti ....najdi 100 000 evra pa kje ja prevrtime berzava naopaku:pos2::wink:
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Da, da seriozna rabota...
So 100 000 evra na berza kje zarabotis vo najloso scenario 20 % godisno...
a toa ti se 20 000 evra, pa vidi ti ....najdi 100 000 evra pa kje ja prevrtime berzava naopaku:pos2::wink:
Абе на берза или ќе заработиш или ќе изгубиш.Господ не ја превртува Македонскава годинава,а не 100 000 евра:pos2:
 
Член од
24 септември 2009
Мислења
28
Поени од реакции
3
Абе на берза или ќе заработиш или ќе изгубиш.Господ не ја превртува Македонскава годинава,а не 100 000 евра:pos2:
Ако планираш да се коцкаш на берза -точно, или ќе заработиш(ќе ќариш:vozbud:)...или ќе изгубиш (ќе зијаниш :tapp:)....
Но ако ја сконташ берзата и инвестираш- секако си во плус....
-Инвестирајќи во Македонската берза инвестираш директно во Македонското стопанство и го потпомогаш развојот на истото
- Купувајќи акции стануваш сопственик на дел од тие компании и со тоа имаш право на глас на А.Собранија
- Дел од компаниите делат добри дивиденди - и тоа е дополнителен приход на инвеститорите...
На пример- Тутунска банка подели оваа година 720 денари див. по акција што беше 20 % од моменталната пазарна вредност на акцијата...а камата колку даваше 7%?!!!
Подобро ќе ја поседувам банката ( или барем дел од неа) отколку да и ги позајмам моите пари на истата таа банка депонирајќи ги, за таа да може да оствари профити...
Но секој си има своја математика:smir:
 
Член од
14 мај 2009
Мислења
1.581
Поени од реакции
1.850
Ако планираш да се коцкаш на берза -точно, или ќе заработиш(ќе ќариш:vozbud:)...или ќе изгубиш (ќе зијаниш :tapp:)....
Но ако ја сконташ берзата и инвестираш- секако си во плус....
-Инвестирајќи во Македонската берза инвестираш директно во Македонското стопанство и го потпомогаш развојот на истото
- Купувајќи акции стануваш сопственик на дел од тие компании и со тоа имаш право на глас на А.Собранија
- Дел од компаниите делат добри дивиденди - и тоа е дополнителен приход на инвеститорите...
На пример- Тутунска банка подели оваа година 720 денари див. по акција што беше 20 % од моменталната пазарна вредност на акцијата...а камата колку даваше 7%?!!!
Подобро ќе ја поседувам банката ( или барем дел од неа) отколку да и ги позајмам моите пари на истата таа банка депонирајќи ги, за таа да може да оствари профити...
Но секој си има своја математика:smir:

Mnogu si uporen mladicu so ideja za investiranje na berza!? I mi izgledas uste posiguren koga e vo prasanje profitabilnosta na investiranjeto vo hartii!?... Ako si tolku siguren, sto ne zemes kredit... ili go prodades stanot (tvoj ili od tvoite roditeli).... pa da: инвестираш директно во Македонското стопанство и го потпомогаш развојот на истото
- Купувајќи акции стануваш сопственик на дел од тие компании и со тоа имаш право на глас на А.Собранија .... 50.000.- Evra lupni gi na berza! 20% godisno sto velis najmalku = 10.000 vo dzeb, plus dividenda! Eeeej kako bubreg u loj ke si zivees!
Znaes, poznavam nekoi lugje sto pred 3-4 godini zboruvaa kako tebe za berzata.... togas toa bese euforija! Nekoi duri podigaa krediti za da investiraat na berzata! Ne me drzi za zbor, ama mi se cini deka togas indexot MBI bese 7-8.000.- denari!... A sega kolku e mladicu? Fucking 2.500... znaci padnaa akciite za tripati! Ili sto bi znacelo toa za fiktivnite tvoi 50k? Duri 16!!! .... I sega ti ke me ubeduvas kako televiziive koi zemale nekoj denar od brokercinjata koi nemaat rabota.... deka berzata go dostignala svoeto dno? Ajde ti se molam!? Mozebi go dostignala, ama mozebi i ne! Znaes sto e dno na berza? Znaes li sto pravele pogolemiot broj investitori na Amerikanskata berza 1929 (crniot cetvrtok?) Gi kinele i frlale bidejki stanale bezvredni! Ne dal Gospod da se sluci tuka, ama se slucilo vo USA! Ete toa e dnoto na akciite!
Moj sovet!
Oprez!
 
Член од
24 септември 2009
Мислења
28
Поени од реакции
3
Mnogu si uporen mladicu so ideja za investiranje na berza!? I mi izgledas uste posiguren koga e vo prasanje profitabilnosta na investiranjeto vo hartii!?... Ako si tolku siguren, sto ne zemes kredit... ili go prodades stanot (tvoj ili od tvoite roditeli).... pa da: инвестираш директно во Македонското стопанство и го потпомогаш развојот на истото
- Купувајќи акции стануваш сопственик на дел од тие компании и со тоа имаш право на глас на А.Собранија .... 50.000.- Evra lupni gi na berza! 20% godisno sto velis najmalku = 10.000 vo dzeb, plus dividenda! Eeeej kako bubreg u loj ke si zivees!
Znaes, poznavam nekoi lugje sto pred 3-4 godini zboruvaa kako tebe za berzata.... togas toa bese euforija! Nekoi duri podigaa krediti za da investiraat na berzata! Ne me drzi za zbor, ama mi se cini deka togas indexot MBI bese 7-8.000.- denari!... A sega kolku e mladicu? Fucking 2.500... znaci padnaa akciite za tripati! Ili sto bi znacelo toa za fiktivnite tvoi 50k? Duri 16!!! .... I sega ti ke me ubeduvas kako televiziive koi zemale nekoj denar od brokercinjata koi nemaat rabota.... deka berzata go dostignala svoeto dno? Ajde ti se molam!? Mozebi go dostignala, ama mozebi i ne! Znaes sto e dno na berza? Znaes li sto pravele pogolemiot broj investitori na Amerikanskata berza 1929 (crniot cetvrtok?) Gi kinele i frlale bidejki stanale bezvredni! Ne dal Gospod da se sluci tuka, ama se slucilo vo USA! Ete toa e dnoto na akciite!
Moj sovet!
Oprez!
Bas i ne me razbra mnogu za ona sto go zborev...
 
Член од
18 септември 2009
Мислења
49
Поени од реакции
2
А не на берза никако. Тоа ти исто ко во кладилница да си ги ставил. Овака и со 10 000 € сум задоволен. :tv:
 
Член од
16 септември 2007
Мислења
1.486
Поени од реакции
338
Vaka ne se raboti! Site ke im izbegaat! Imam izbor da stedam vo UNI Banka, tamu davaat 7% na godisno nivo so moznost za mesecno podiganje na parite.... a kaj "Tripce" vo Eurostandard Banka, mnogu posolidni od STB.... 6.2% (isto so moznost za mesecna isplata!)....
Koga pobarav objasnuvanje za nepopularniot poteg sto go napravile... od STB dobiv odgovor: ""Vo izborot na Banka , na koja ke gi doverite Vasite sredstva, pokraj visinata na kamatnata stapka, sekako vlijae I sigurnosta na Bankata.""
Dobri se ovie od SB neli se Grci gazdi ,naisplatlivo sega za sega se uste ostanuva Uni banka ponatamu ce vidime ....
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Vaka ne se raboti! Site ke im izbegaat! Imam izbor da stedam vo UNI Banka, tamu davaat 7% na godisno nivo so moznost za mesecno podiganje na parite.... a kaj "Tripce" vo Eurostandard Banka, mnogu posolidni od STB.... 6.2% (isto so moznost za mesecna isplata!)....
Koga pobarav objasnuvanje za nepopularniot poteg sto go napravile... od STB dobiv odgovor: ""Vo izborot na Banka , na koja ke gi doverite Vasite sredstva, pokraj visinata na kamatnata stapka, sekako vlijae I sigurnosta na Bankata.""
I nemozev da prestanam da se smeam! Najdobar vic sto sum cul vo posledno vreme!!!
Искрено незнам зошто си се смеел кога многу убаво ти објасниле.Стоапнска,Комерцијална и Тутунска се големи банки во Македонија.Сите останати се средни или мали.Големите банки имаат на располагање големи депозити од граѓаните,имаат штедни депозити,сметки на најголемите фирми во Македонија,трансакциите се вршат преку нив...За разлика од нив,средните и малите,конкретно уни банка не располагаат со толкав обем на депозити,затоа и даваат повисоки камати за штедни за да соберат средства.Во спротивно нема да издаваат ни кредити,ни кредитни картички,а подолг дет период може да ги донесе до ликвидација.Затоа уни,еуростандард и кој и да ги наброите секогаш,ама буквално секогаш ќе имаат повисока камата на штедни депозити од поголемите и плус олеснителни услови да привлечат депозити.
Тетката убаво ти рекла,за долгорочно вложување,не се гледа само каматата туку и рејтингот,големината и сигурноста на банката.Може х мала банка да дава камати 100% годишно,но може и за три дена Гошев да ја затвори.Долгорочно пари се вложуваат во големи банки,а краткорочно во мали и средни се со цел да се заработи.Кај нас банкарскиот систем е стабилен,а тетката не за џабе рекла така,бидејќи во банкарските кругови точно се знае која банка има ликвидносни проблеми долго време:smir:
 
Член од
14 мај 2009
Мислења
1.581
Поени од реакции
1.850
Искрено незнам зошто си се смеел кога многу убаво ти објасниле.Стоапнска,Комерцијална и Тутунска се големи банки во Македонија.Сите останати се средни или мали.Големите банки имаат на располагање големи депозити од граѓаните,имаат штедни депозити,сметки на најголемите фирми во Македонија,трансакциите се вршат преку нив...За разлика од нив,средните и малите,конкретно уни банка не располагаат со толкав обем на депозити,затоа и даваат повисоки камати за штедни за да соберат средства.Во спротивно нема да издаваат ни кредити,ни кредитни картички,а подолг дет период може да ги донесе до ликвидација.Затоа уни,еуростандард и кој и да ги наброите секогаш,ама буквално секогаш ќе имаат повисока камата на штедни депозити од поголемите и плус олеснителни услови да привлечат депозити.
Тетката убаво ти рекла,за долгорочно вложување,не се гледа само каматата туку и рејтингот,големината и сигурноста на банката.Може х мала банка да дава камати 100% годишно,но може и за три дена Гошев да ја затвори.Долгорочно пари се вложуваат во големи банки,а краткорочно во мали и средни се со цел да се заработи.Кај нас банкарскиот систем е стабилен,а тетката не за џабе рекла така,бидејќи во банкарските кругови точно се знае која банка има ликвидносни проблеми долго време:smir:
A od kade "tetkicata" ili ti Leandra znaete, dali jas dolgorocno stedam ili ne? Godina golem period e? Ne e se razbira.... kako sto se razbira ne e sigurno vo niedna banka!!!
Ti si imala 4-5 godini 1988 koga "pukna" bankarskiot sistem na Togasna Jugoslavija, pri sto gi "zamrznaa" site stedni vlogovi! Golema banka velis STB!? Togasna Jugobanka raspolagase so nekolku milijardi evra obrten kapital (kolku sto sega nema celiot bankarski sistem vo MK) imase preku 500-600 expozituri niz Jugoslavija (vo MK samo 50-tina!).... I?
Otide se' u "Honduras".... 3-4 godini pred raspadot na Yugoslavija.
Vo SAD gledame deka rikna najgolemata stedna banka! So depoziti vredni blizu 190 milijardi $.... Izgleda ne e se vo goleminata, neli? Verojatno likvidnosta zavisi od drugi faktori!?
Ti ke reces: "TO AMERIKA" .... OK. Da vidime ovde. Koja sredna banka propadna? Ne mi teknue?.... A Makedonska i te kako bese golema i po goleminata na obrtniot kapital i po depoziti na gragjani i po drugi valjda kriterijumi! Kade e sega? Tapa! Ojde!... No! Toa ne znaci deka propadnava 200-300 milioni Evra depoziti na gragjanite! Gi obesteti vo poln iznos do 10.000 Evra a 90% za depoziti do 20.000... fondot za osiguruvanje na stedni vlogovi, sto i ne e taka loso! Koga go ima toj fond, nema pogolem rizik za stedacot bilo da stedi vo mala ili golema banka.... A veruvaj mi, nitu malite nitu golemite banki ne se sigurni!
Zatoa ti velam, smesno mi e koga ke mi rece tetkicata: so nas e sigurno! Kakvi banki odoa i drzavi, a ovaa mi zbori za "sigurnost"....
Sigurnost!? Nedava 100%, ama kolku tolku.... fondot, te drzavata dava kakva-takva ... rekov, bolje nego doma pod pernica!
Da ne e fondot, ke mi gi pomirisava parite :bip: ...
 

korka

Голтар
Член од
25 септември 2008
Мислења
1.027
Поени од реакции
435
A od kade "tetkicata" ili ti Leandra znaete, dali jas dolgorocno stedam ili ne? Godina golem period e? Ne e se razbira.... kako sto se razbira ne e sigurno vo niedna banka!!!
Ti si imala 4-5 godini 1988 koga "pukna" bankarskiot sistem na Togasna Jugoslavija, pri sto gi "zamrznaa" site stedni vlogovi! Golema banka velis STB!? Togasna Jugobanka raspolagase so nekolku milijardi evra obrten kapital (kolku sto sega nema celiot bankarski sistem vo MK) imase preku 500-600 expozituri niz Jugoslavija (vo MK samo 50-tina!).... I?
Otide se' u "Honduras".... 3-4 godini pred raspadot na Yugoslavija.
Vo SAD gledame deka rikna najgolemata stedna banka! So depoziti vredni blizu 190 milijardi $.... Izgleda ne e se vo goleminata, neli? Verojatno likvidnosta zavisi od drugi faktori!?
Ti ke reces: "TO AMERIKA" .... OK. Da vidime ovde. Koja sredna banka propadna? Ne mi teknue?.... A Makedonska i te kako bese golema i po goleminata na obrtniot kapital i po depoziti na gragjani i po drugi valjda kriterijumi! Kade e sega? Tapa! Ojde!... No! Toa ne znaci deka propadnava 200-300 milioni Evra depoziti na gragjanite! Gi obesteti vo poln iznos do 10.000 Evra a 90% za depoziti do 20.000... fondot za osiguruvanje na stedni vlogovi, sto i ne e taka loso! Koga go ima toj fond, nema pogolem rizik za stedacot bilo da stedi vo mala ili golema banka.... A veruvaj mi, nitu malite nitu golemite banki ne se sigurni!
Zatoa ti velam, smesno mi e koga ke mi rece tetkicata: so nas e sigurno! Kakvi banki odoa i drzavi, a ovaa mi zbori za "sigurnost"....
Sigurnost!? Nedava 100%, ama kolku tolku.... fondot, te drzavata dava kakva-takva ... rekov, bolje nego doma pod pernica!
Da ne e fondot, ke mi gi pomirisava parite :bip: ...
mnogu ubavo kazano
imas garancija od drzavata za parite znaci ke si gi podelis na poveke stedni kniski i segagko ti se sigurni vo bilo kaj abanka i da gi stavis
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
A od kade "tetkicata" ili ti Leandra znaete, dali jas dolgorocno stedam ili ne? Godina golem period e? Ne e se razbira.... kako sto se razbira ne e sigurno vo niedna banka!!!
Ti si imala 4-5 godini 1988 koga "pukna" bankarskiot sistem na Togasna Jugoslavija, pri sto gi "zamrznaa" site stedni vlogovi! Golema banka velis STB!? Togasna Jugobanka raspolagase so nekolku milijardi evra obrten kapital (kolku sto sega nema celiot bankarski sistem vo MK) imase preku 500-600 expozituri niz Jugoslavija (vo MK samo 50-tina!).... I?
Otide se' u "Honduras".... 3-4 godini pred raspadot na Yugoslavija.
Vo SAD gledame deka rikna najgolemata stedna banka! So depoziti vredni blizu 190 milijardi $.... Izgleda ne e se vo goleminata, neli? Verojatno likvidnosta zavisi od drugi faktori!?
Ti ke reces: "TO AMERIKA" .... OK. Da vidime ovde. Koja sredna banka propadna? Ne mi teknue?.... A Makedonska i te kako bese golema i po goleminata na obrtniot kapital i po depoziti na gragjani i po drugi valjda kriterijumi! Kade e sega? Tapa! Ojde!... No! Toa ne znaci deka propadnava 200-300 milioni Evra depoziti na gragjanite! Gi obesteti vo poln iznos do 10.000 Evra a 90% za depoziti do 20.000... fondot za osiguruvanje na stedni vlogovi, sto i ne e taka loso! Koga go ima toj fond, nema pogolem rizik za stedacot bilo da stedi vo mala ili golema banka.... A veruvaj mi, nitu malite nitu golemite banki ne se sigurni!
Zatoa ti velam, smesno mi e koga ke mi rece tetkicata: so nas e sigurno! Kakvi banki odoa i drzavi, a ovaa mi zbori za "sigurnost"....
Sigurno! Nedava 100%-tna, ama kolku tolku.... fondot, te drzavata dava nekoja sigurnost... rekov, bolje nego doma pod pernica!
Da ne e fondot, ke mi gi pomirisavte parite :bip: ...
Незначи ако во 88 сум имала 6 години незнам каков бил тој банкарски систем или дека заробени девизи до ден денес се вадат со посебни права.Исто како и историчарите кои го испитуваат периодот пред нашата ера,нели:smir:
Споредуваш два различни системи за Стопанска Банка.Првиот до 93 кога банката даваше кредити на слепо и на сакато и вториот период кога банката дава кредити врз основа на ликвидност на клиентот.Тоа се два неспоредливи системи,едниот економски неиздржлив како што и се потврди,другиот економски исплатлив како што и денес (банка со најголеми приходи).
Америка :) нема да речам тоа е Америка,но ќе се потрудам да ти објаснам зошто банкротираа големите банки и таму и насекаде низ развиените земји.Тие држави имаа развиени финансиски пазари.На тие пазари банките земаат средства,даваат и разменуваат.Кога тие инструменти на размена станаа комплицирани,системот пукна,бидејќи почнаа да ги продаваат заемите во вид на хартии од вредност (секјутаризација).Малите банки немаат пристап до ваков сложен систем,затоа и опстанаа.Кај нас нема ни финансиски пазар,ни развиен систем на вредносни хартии ни бутур.Ние имаме специфичен систем (банкарски) од 93,па со измени во 97 кој десет вакви кризи да го поминат нема да го допрат:smir:
А самата суштина на банкарскиот систем го долови со пропаѓањето на Македонска банка.Патем ни оддалеку не била голема банка:smir:Големината се мери со основачкиот капитал,кај нас има само три кои ги набројав.И тие три млатат најголеми пари и дивиденди,другите се послаби.Фондот за осигурување депозити е дел од системот кој ја дава големата сигурност кај нас и нашите банки.Секој чекор на банките го следи супервизија на НБРМ,кој точно знае која банка лета во облаци,а која не.Првиот сигнал дека банката има проблеми е промена на менаџерскиот тим.Вратете се оваа година и видете кој директори се сменија,ќе знаете и зошто.
Исто така не за џабе се делат кредитите и штедните влогови на 3,6,9 и година дена.И над година дена:smir:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom