Девизно или денарско орочено штедење?

  • Креатор на темата ViM
  • Време на започнување

Dar_Mak

ексцентрик
Член од
22 октомври 2010
Мислења
320
Поени од реакции
312
Не се жалете, и овие камати се ок во споредба со соседството и Европа. Таму се под 1% зашто сакаат да го охрабрат народот да инвестира, да ја движи економијата, не да штеди. Високи камати има само во земји со страшна девалвација како Украина. Инаку, не е исто дали штедиш во денар, франк итн. Денарот е врзан за еврото така да не може да изгуби вредност во однос на него, но ако сакате поголема заработка, тогаш денар е правиот избор. 7 години форсирам на денар и имам ќарено 4000€ до сега, а франк, долар и фунта не вреди да се орочуваат освен ако не сте милионери па сакате диверзификација.[DOUBLEPOST=1486584418][/DOUBLEPOST]
Me interesire od nekoj poupaten vo taa rabota da mi kaze dokolku vo nekoi od nasite banki orocam odprilika 180 000 denari kolku bi dobil provizija ili kako i da e taa procedura ?
Моментално најдобро ти е да ги ставиш во еуростандард на 3 години. После 3 години ќарот ќе ти е 21.000 ден ако остане истата камата. За година би зел околу 6.000 ден.
 
Последно уредено:
Член од
6 април 2014
Мислења
4.929
Поени од реакции
6.094
Vo tutunska banka za orocuvane na pari na 13 meseci kamatata za orocuvanje vo denari e 1.20 a vo evra 0.60. Dokolku gi orocas na pomalce meseci kamatata varira sekoj mesec razlicno toa mi go rekoa tamu.
 

JimmyFloydBottleBank

Rimtutituki
Член од
29 ноември 2010
Мислења
6.801
Поени од реакции
8.600
Стаив кеш пред година дена у Комерционална у евра, мислам дека каматна стапка беше 0,5 посто коа склучив договор, сеа гледам на задњиве постови е 0,35. Сеа парите коа ќе ги вадам ќе ми рачунаат 0,5 или 0,35?
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.289
Поени од реакции
15.490
Стаив кеш пред година дена у Комерционална у евра, мислам дека каматна стапка беше 0,5 посто коа склучив договор, сеа гледам на задњиве постови е 0,35. Сеа парите коа ќе ги вадам ќе ми рачунаат 0,5 или 0,35?
За периодот до кога била 0.5 ќе сметаат 0.5;после тоа 0.35.
 
Член од
21 февруари 2012
Мислења
1.641
Поени од реакции
864
Не се исплати во банка, каматите се безобразно ниски. На запад се многу популарни инвестициските фондови.
 
B

Bafra

Гостин
Албанија за запад ли ја сметаме:pos:
Па западно од Македониа е :P. Плус ги имаат сите предуслови за нас запад да бидат :place:

isto taka i bankrotstvata od investiranje vo fondovi se populari na zapad.
Ако така гледаш и банките не ти се сигурни. Во Грција и Кипар луѓето си имаа пари и кеш во сефови ама наидоа на затворени врати. Борбата ако не сте приметиле е исфрлање од употреба на кешот.

Нема веќе сигурно да си знаете, отворени очите и ушите. Тој фондот што гарантира до 30.000 евра, тешко дека има средства да ги покрие сите депозити до 30.000 евра, тоа е само еден вид лажна сигурност/доверба во системот ;)
 

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
4.061
Поени од реакции
3.202
Па западно од Македониа е :P. Плус ги имаат сите предуслови за нас запад да бидат :place:



Ако така гледаш и банките не ти се сигурни. Во Грција и Кипар луѓето си имаа пари и кеш во сефови ама наидоа на затворени врати. Борбата ако не сте приметиле е исфрлање од употреба на кешот.

Нема веќе сигурно да си знаете, отворени очите и ушите. Тој фондот што гарантира до 30.000 евра, тешко дека има средства да ги покрие сите депозити до 30.000 евра, тоа е само еден вид лажна сигурност/доверба во системот ;)
Електронските пари не можеш никако да ги вметнеш во системот ако не си главната банка.

Нормално дека нема пари, ама никој не очекува да пропаднат сите банки во исто време
Ако имам добро разбрано, дури сега по 20 години беа исплатени оштетите од ТАТ.
 
Член од
7 јули 2022
Мислења
4
Поени од реакции
1
Дали е попаметно НЛБ паметно штедење да отворим или да отворим девизна сметка? секам секој месец да тргам настрана доредена сума е сега бенефитот со девизната е дека ке можем доколку недајбоже ми притребаат да ги извадим од сметка? а ако отворим паметно штедење ке мора да ги орочувам
 
Член од
21 ноември 2005
Мислења
5.089
Поени од реакции
807
Дали е попаметно НЛБ паметно штедење да отворим или да отворим девизна сметка? секам секој месец да тргам настрана доредена сума е сега бенефитот со девизната е дека ке можем доколку недајбоже ми притребаат да ги извадим од сметка? а ако отворим паметно штедење ке мора да ги орочувам
Е па сам си одговори на прашањето :)
Јас конкретно сум за штедење каде можам во секое време да повлечам средства.
 
Член од
7 јули 2022
Мислења
4
Поени од реакции
1
Е па сам си одговори на прашањето :)
Јас конкретно сум за штедење каде можам во секое време да повлечам средства.
Дали е попаметно да купувам евра преку банката или да одам во менувачница па да ги ставам на сметка? и дали можи преку апликацијата да купам евра и дирек да ги префрлам во девизната?
 

Knoppix

El Patrón
Член од
16 април 2012
Мислења
723
Поени од реакции
1.908
Дали е попаметно да купувам евра преку банката или да одам во менувачница па да ги ставам на сметка? и дали можи преку апликацијата да купам евра и дирек да ги префрлам во девизната?
Не е паметно девизи во банка да се купуваат.
Пс. купи долари тешка зима иде за еврото :D
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: A__

Kajgana Shop

На врв Bottom