Девизно или денарско орочено штедење?

  • Креатор на темата ViM
  • Време на започнување
Член од
6 април 2014
Мислења
4.950
Поени од реакции
6.146
Не е паметно девизи во банка да се купуваат.
Пс. купи долари тешка зима иде за еврото :D
Тешко за еврото ако тргуваш надвор од државата но внатре тоа е фиксно за денарот колку што знам.
 
Член од
15 февруари 2022
Мислења
120
Поени од реакции
156
При подигање пари во кеш од девизен депозит во евра и затворање на штедниот влог, дали има некоја сума над која банката не исплаќа веднаш т. е.над која би требало да се најави подигањето на кешот порано?
 
Член од
21 септември 2011
Мислења
645
Поени од реакции
1.770
При подигање пари во кеш од девизен депозит во евра и затворање на штедниот влог, дали има некоја сума над која банката не исплаќа веднаш т. е.над која би требало да се најави подигањето на кешот порано?
Мене пред 6-7 години во Комерцијална банка не ми исплатија веднаш сума од 12 000 евра, ми презакажаа за после 2-3 дена, па шефот на банката тука да гледа и тој кога се исплаќа, па потписот да бил идентично ист како при уплатата ( првиот пат се потпишав скратено )...триста процедури.
А кога оставаш пари за неколку мин. е готово. Да си немаш работа со банка и држава. Апаши!!!
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.659
Поени од реакции
34.951
При подигање пари во кеш од девизен депозит во евра и затворање на штедниот влог, дали има некоја сума над која банката не исплаќа веднаш т. е.над која би требало да се најави подигањето на кешот порано?
Зависи од филијалата, во Тутунска до 3000 евра не ми имаат правено никаков проблем, за поголеми суми им се јавував на телефон за да закажам кој ден/колку пари/валута/апоени да ги припремат.
 
Член од
28 август 2013
Мислења
3.984
Поени од реакции
11.911
Мене не ми е јасно што со толку кеш, имаше лимит мислам до 2000 евра у кеш за плаќање услуги, повеќе од тоа преку трансакциска. Чување дома колку паметна работа е не знам. А за користење на истите да поминат преку трансакциска пак преку банка мислам дека бараа потекло за над 10000 евра.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.659
Поени од реакции
34.951
Мене не ми е јасно што со толку кеш, имаше лимит мислам до 2000 евра у кеш за плаќање услуги, повеќе од тоа преку трансакциска. Чување дома колку паметна работа е не знам. А за користење на истите да поминат преку трансакциска пак преку банка мислам дека бараа потекло за над 10000 евра.
Биткојно е скап на картица :D
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.663
Поени од реакции
4.974
Јас сум само во усд целосно веќе речиси 2 години. Плус 20-30% за ништо работа. Уште ќе одам лонг усд. Мкд не земам.
 
Член од
8 октомври 2009
Мислења
755
Поени од реакции
356
Да не има некој скоро проверувано која банка дава највисоки камати за денари орочени на 12-13 месеци?
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.792
Поени од реакции
21.202
Vo koja valuta e najpametno da se cuvaat devizi sega. Vo evra, dolari .....
Znaci vo sto da konvertiram od sto ?
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.611
Поени од реакции
26.121
Vo koja valuta e najpametno da se cuvaat devizi sega. Vo evra, dolari .....
Znaci vo sto da konvertiram od sto ?
Долари, најмалку ќе губиш сега за сега. Мада си требало порано да реагираш, на почеток на војнава.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.792
Поени од реакции
21.202
Долари, најмалку ќе губиш сега за сега. Мада си требало порано да реагираш, на почеток на војнава.
Ne e nekoja suma za da boli glava i da se sekiram, tuku cisto onaka me interesirase.
Momentalno vo dolari mi se, no ajde nekoj velat prefrli gi vo evra, nekoj ne, pa si rekov da prasam.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.611
Поени од реакции
26.121
Ne e nekoja suma za da boli glava i da se sekiram, tuku cisto onaka me interesirase.
Momentalno vo dolari mi se, no ajde nekoj velat prefrli gi vo evra, nekoj ne, pa si rekov da prasam.
Мене све ми е во долари веќе една година. Неможам да кажам дека сум ќарил нешто, ама дефинитивно помалце сум изгубил во вредност сега за сега.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom