Девизно или денарско орочено штедење?

  • Креатор на темата ViM
  • Време на започнување

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Секако дека ќе рипа,особено по изјавата на Обама дека САД веќе го започна крајот на рецесијата.Инаку изминатава година јас се чудев како доларот толку високо котираше со оглед на скоро 3 000 милјарди долари државна помош која беше инектирана во банкарството и индустријата на САД,иако се приватни.Изминатиов период требаше да биде скоро 2.0 $ за 1 евро,ама се задржа на максимални 1.44$ за 1 евро.Рецесијата во Европа допрва почнува да ги покажува забите,особено кај новопримените членки на ЕУ и кај оние како нас кој мислат некогаш да бидат примени.:toe:
Eve sea prasav ova bese odgovorot: ".............................so pomos na drzavni pari pak gi krenaja-povratija cenite, makar sto se mnogu poniski od pikt. Izgleda i ovie golemite gi iznenadi prviot udar, pa sega panicno prodavaat. Nema nikakva osnova za ova pokacuvanje, nisto ne se podobri, samo amerite piknaja 10 trilioni drzavni pari (sto gi nemaat) vo sistemot. Moja ocena e ke ima pak golem pad. Gledam ovie sto se CEO - glavnite na kompaniite samo prodavaat. Ako tie ne znaat ne znam koj znae, barem za nivnite kompanii.............."
 

osa

>>>>>>
Член од
20 јануари 2009
Мислења
816
Поени од реакции
184
jas mislam deka dolarot odese nadolu za da si go soberat po svetot

sega otkako si go sobraa toa sto e nivno pak pocnaa so krevanje ,odnosno so pecalka,da se znae koj e fraerot na zemjinata topka.
 
Член од
14 мај 2009
Мислења
1.581
Поени од реакции
1.850
Девизно штедење, во УНИ банка. 7% (годишно) на девизен влог во Евра... Значи 2-3% за девалвацијата на Еврото и 4-5% за штедачот како чист профит.
 
Член од
16 септември 2007
Мислења
1.486
Поени од реакции
338
Значи 2-3% за девалвацијата на Еврото и 4-5% за штедачот како чист профит.
Uni banka so 7% za stedenje vo evra na godina dena ...sega za sega ima najdobra ponuda

Sto mislese so toa devalvacija na evro ???.... aj objasni ja ovaa recenica

Ima li nekoj vo ovaa vreme da stedi vo denari ,od site vie sto pisuvate na forumov ili samo davate soveti podobro bilo stedenje vo denari ???
 
Член од
14 мај 2009
Мислења
1.581
Поени од реакции
1.850
Pa verojatno ti e jasno deka i Evroto ne e imuno na devalvacija!? Oficijalno gubi 2% godisno od svojata vrednost... verojatno ti e uste pojasno vo odnos na sto devalvira!?... Vo odnos so Denarot :nenene: ? Se razbira NE!
 
Член од
24 јануари 2008
Мислења
1.135
Поени од реакции
140
Ima li nekoj vo ovaa vreme da stedi vo denari ,od site vie sto pisuvate na forumov ili samo davate soveti podobro bilo stedenje vo denari ???

hehe jas stedam vo denari so 9% vo komercijalna banka na 3 meseci do 8-mi ovoj mesec mi bea oroceni 3 meseci ke gi orocam pak mozi ovoj pat pak na 3 meseci sto mislite vie za ova ?
 

Razor

u jelly?
Член од
26 јануари 2007
Мислења
2.543
Поени од реакции
165
hehe jas stedam vo denari so 9% vo komercijalna banka na 3 meseci do 8-mi ovoj mesec mi bea oroceni 3 meseci ke gi orocam pak mozi ovoj pat pak na 3 meseci sto mislite vie za ova ?
значи на 3 месеци ако имаш пр 10 000 денари 9% камата, после 3 месеци ке ти вратат 10 900 ден, така ?
а колку е минимумот во комерцијална ?
 
Член од
14 мај 2009
Мислења
1.581
Поени од реакции
1.850
значи на 3 месеци ако имаш пр 10 000 денари 9% камата, после 3 месеци ке ти вратат 10 900 ден, така ?
а колку е минимумот во комерцијална ?
Ne e taka! Kamatata sto ja davaat bankite e 9% na godisno nivo, a ne za tri meseci! Toa bi znacelo deka posle tri meseci moze da se smeta na kamata od 225.- Denari.... znaci za trite meseci Only 2.25%!!!
 

Razor

u jelly?
Член од
26 јануари 2007
Мислења
2.543
Поени од реакции
165
Ne e taka! Kamatata sto ja davaat bankite e 9% na godisno nivo, a ne za tri meseci! Toa bi znacelo deka posle tri meseci moze da se smeta na kamata od 225.- Denari.... znaci za trite meseci Only 2.25%!!!
е зашо пишале орочени на 3 месеци ?
 
Член од
14 мај 2009
Мислења
1.581
Поени од реакции
1.850
е зашо пишале орочени на 3 месеци ?
da pisale: za tri meseci stedenje vo taa i taa banka 8% ili 9%.... ama godisna kamata! Eve od Stopanska! Obrni vnimanie:
nominalna GODISNA kamatna stapka!

Депозит Номинална годишна каматна стапка ДЕПОЗИТИ НА НАСЕЛЕНИЕ 1 Депозити по видување - штедни книшки 1,00 - на тековни трансакциски сметки 0,65 2 Безнаменски орочени штедни влогови со рок на 1 месец 6.75 2 месец 7.50 3 месеци 9.00 6 месеци 9.50 12 месеци 9.75 24 месеци 12.75 36 месеци 13.00 48 месеци 13.25 60 месеци 13.50
 
Член од
16 септември 2007
Мислења
1.486
Поени од реакции
338
A za godina dena da stedis vo denari sesto moze da se sluci

A zosto ne racunate vaka primer imam 3000 evra za godina dena koga ce gi stavam vo Uni banka ce imam 3210 eura e sega ako devalvira evro boze moj koj ne rizikuva nema ni da dobie nisto ..ako imas povece pari pogolema zarabotka se razbira
 
Z

ziko bt

Гостин
поисплатливо ти е во денарско ама сега како шо се најавите за девалвација на денаро најарно е да си ги претворите денарите во евра и да ги лупните в банка оти ке падни вредноста на денаро
 
Член од
24 јануари 2008
Мислења
1.135
Поени од реакции
140
поисплатливо ти е во денарско ама сега како шо се најавите за девалвација на денаро најарно е да си ги претворите денарите во евра и да ги лупните в банка оти ке падни вредноста на денаро

Од кога викаат дека ке има девалвација али тешко оваа година дека ке има спрема мене не дај боже да има јас ги преорочив пак на три месеци во денари :nerv:
 
Z

ziko bt

Гостин
Од кога викаат дека ке има девалвација али тешко оваа година дека ке има спрема мене не дај боже да има јас ги преорочив пак на три месеци во денари :nerv:
јебига и јас на пола година ги реорочив и јас се надевам дека ке нема девалвација ама тешко дека ке се избегни :nerv: алчни сме бе видовме поголеми камати за денари и одма се затрчваме да ги опниме парите
 
Член од
24 јануари 2008
Мислења
1.135
Поени од реакции
140
јебига и јас на пола година ги реорочив и јас се надевам дека ке нема девалвација ама тешко дека ке се избегни :nerv: алчни сме бе видовме поголеми камати за денари и одма се затрчваме да ги опниме парите
Многу е тоа 6 месеци така само ке ти стојат врзани таму парите 9,50% е на 6 месеци не вреди поарно ти е на 3 месеци со 9% или на 2 месеци со 7,50% мој совет ако имаш голема сума на пари орочено најубаво ти е на еден месец околу 6,70% али види убаво размисли си оти ризично е на повеке месеци
 

Kajgana Shop

На врв Bottom