Даjте сериозно... Ви недостига ли Jугославиjа?

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
5.924
Поени од реакции
4.666
Gledano od denesen aspekt eve uste mesec dena zapocnuva 2020 god. i sme vremenski na rastojanie od skoro celi 3 decenii od raspadot na SFRJ. Sto se slucuva deneska i voopsto sto se slucuva so eks Ju republikite i narodite ovie 3 decenii. Na pocetokot imase straotni vojni vo koi izginaa okolu 200 iljadi lugje, a od podracjata zafateni so voenite sudiri bea iseleni/raseleni milioni narod poradi bezbednosni pricini. No tuka ne zavrsuva se, naselenieto od site bivsi JU republiki i ponatamu prodolzuva da se iseluva i posle zavrsuvanjeto na voenite sudiri i toa voglavno poradi ekonomski pricini. Sekoja od JU republikite ima deneska pomal broj na ziteli za razlika od pred 30 godini koga SFRJ broi 23 milioni ziteli, a deneska toj broj bi bil za nekolku milioni ziteli pomalku, kako sto kazav prethodno poradi iseluvanjata od bezbednosni, no uste poveke od socio-ekonomski pricini. Vo denesniot sistem nekolku procenti od populacijata go ima celiot kapital t.e. ja poseduva cela drzava, a ostanatite 90% narod edvaj vrzuvaat eden so drug kraj. Nekogasnata mokna sredna gradska klasa postepeno se topi i preogja vo siromasna osnosno vo niska klasa. Eden prosecen covek so osnovno ili maksimum so nekakvo sredno obrazovanie ajde da receme rabotejki vo nekoja fabrika za vreme na poranesniot sistem uspeva da postigne daleku pogolemi rezultati vo zivotot za razlika od nekoj deneska sto ima visoko obrazovanie, a diplomatata moze samo da si ja zakaci na dzid ili da si ja pikne vo gaz. A sto se odnesuva do toa dali imalo ili ne diktatura, rezim za vreme na SFRJ hah deneska iako sme 21 vek kobajagi era na sloboda i demokratija, bez razlika koj i da e na vlast kurtovci ili murtovci imame daleku pomali gragjanski prava i slobodi i demokratija kako obicni smrtnici. Deneska e pogolema diktatura, rezim i policiska drzava za razlika od minatiot vek.
 
Последно уредено:
Член од
20 јули 2016
Мислења
3.498
Поени од реакции
1.692
Gledano od denesen aspekt eve uste mesec dena zapocnuva 2020 god. i sme vremenski na rastojanie od skoro celi 3 decenii od raspadot na SFRJ. Sto se slucuva deneska i voopsto sto se slucuva so eks Ju republikite i narodite ovie 3 decenii. Na pocetokot imase straotni vojni vo koi izginaa okolu 200 iljadi lugje, a od podracjata zafateni so voenite sudiri bea iseleni/raseleni milioni narod poradi bezbednosni pricini. No tuka ne zavrsuva se, naselenieto od site bivsi JU republiki i ponatamu prodolzuva da se iseluva i posle zavrsuvanjeto na voenite sudiri i toa voglavno poradi ekonomski pricini. Sekoja od JU republikite ima deneska pomal broj na ziteli za razlika od pred 30 godini koga SFRJ broi 23 milioni ziteli, a deneska toj broj bi bil za nekolku milioni ziteli pomalku, kako sto kazav prethodno poradi iseluvanjata od bezbednosni, no uste poveke od socio-ekonomski pricini. Vo denesniot sistem nekolku procenti od populacijata go ima celiot kapital t.e. ja poseduva cela drzava, a ostanatite 90% narod edvaj vrzuvaat eden so drug kraj. Nekogasnata mokna sredna gradska klasa postepeno se topi i preogja vo siromasna osnosno vo niska klasa. Eden prosecen covek so osnovno ili maksimum so nekakvo sredno obrazovanie ajde da receme rabotejki vo nekoja fabrika za vreme na poranesniot sistem uspeva da postigne daleku pogolemi rezultati vo zivotot za razlika od nekoj deneska sto ima visoko obrazovanie, a diplomatata moze samo da si ja zakaci na dzid ili da si ja pikne vo gaz. A sto se odnesuva do toa dali imalo ili ne diktatura, rezim za vreme na SFRJ hah deneska iako sme 21 vek kobajagi era na sloboda i demokratija, bez razlika koj i da e na vlast kurtovci ili murtovci imame daleku pomali gragjanski prava i slobodi i demokratija kako obicni smrtnici. Deneska e pogolema diktatura, rezim i policiska drzava za razlika od minatiot vek.
Си земеш пари се што имаш и ќе туриш на берза и за 15-20 години ќе станеш 1% во МК и ќе си го прчиш и заебаваш до крајот на животот. СФРЈ се распадна и никад нема да се врати југословенскиот социјализам а ти како новопечен 1% ќе си останеш уште 5 пати со бољи живот стандард, слобода итн од тогаш а ако си паметен ќе ги образувал твоите деца како да манипулираат со капитал или луѓе зошто иднината е квази капиталистичко општество во најекстремен случај социјализам од Шведски тип. Нема што тупење и празни филозофии стануваш 1% и не се замараш дали Тито, Грујо, Зајко или тралалајко е бољи. Ти си најбољи ако ја играш играта.
 
Член од
5 јуни 2009
Мислења
7.038
Поени од реакции
9.412
Ko za narod sho pred 5-6 godini placese oti sme ziveele u rezim diktatura, nekako mnogu vi fali...
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
23.678
Поени од реакции
32.527
. Денес е секојдневие. Отвораш фирма и ти легнува тендер од 20 милиони евра. Ги менуваш опинците со кожни чизми и тераш.
Два дена не поминаа од кога го пишав ова:

to-je-to.JPG

Да цитирам еден наш поранешен фудбалски селектор: „То је то.“
 
Член од
23 март 2015
Мислења
6.558
Поени од реакции
1.614
ако го тргниме настрана националното губење на македонците на некои прашања....во Југославија се живееше доста подобро од сега...а богами и подобро него сега што живеаат нашите комшии...

ова го зборувам со факт...бидејќи живеев во тоа време(последна генерација на ЈНА)
После речиси 30 г. од распадот на Југославија, не сум баш сигурен дека се изгубија некои национални прашања, но да... многу работи беа забранети да се спомнуваат, а никако да се промовираат.
Прашањето на темата е дали ви недостига Југославија. Пааа.... мене ми недостига бидејќи бев 30 г. помлад, средношколец, на праг на студии. Животот беше многу побезгрижен, не може да се спореди со денешниот. Животот беше ограничен, дефиниран од системот, државата, законите. Не можеше да се биде богаташ, не можеше да се води приватен бизнис (сем бербери, семкарници, фризери, кројачи, чевлари, кафанџии... и по некој останат „капиталист“). Можеше да се купи храна, да се обезбеди дом, да се отиде на одмор (не луксузен).... но, да заработиш (чесно) од поголем бизнис не можеше. Демократијата беше законски оневозможена. Ако случајно малку го критикуваше системот, каде што не треба, ќе сносеше последици. Ако Тито пак си го опцул, критикува... е тогаш црно ти се пишуваше. Да не зборувам за повоените години кога се одело „јабана“ „ко сад у кафани“ (Шоиќ). Партија да се формира не беше дозволено. Итн, итн...
Значи, беше убаво ако си задоволен со дом, храна и (синдикален) одмор, телевизор, кола (шкода, фиат 1300, ПЗ, фиќо)... и да не ти е гајле дали може да е подобро ако се промени системот (или барем да си молчиш). А мнозинството бевме такви, особено во Македонија.
Е сега, да сме реални, без Југославија немаше да ја имаме ни оваа Македонија денес. Ќе си останеа букурешките граници, ние како дел од Србија... и немаше ништо да имаме, може ќе бевме Срби сега. Национално тогаш „пркнавме“, со македонски институции кои ги изградија и негуваа македонските особености (јазик, школи, ФАКУЛТЕТИ, култура, литература, музеи, истражувања, фолклор, припадност, матица...).
 

Beric Dondarrion

Lord of Blackhaven
Член од
14 август 2006
Мислења
27.284
Поени од реакции
32.305
Ko za narod sho pred 5-6 godini placese oti sme ziveele u rezim diktatura, nekako mnogu vi fali...
Глуп народ, што ќе правиш. Не знаеше дека тоа е цветна градина. Илуминатите и масоните преку пропаганда го убедија дека лошо било владеењето на господинот Груевски. а у ствари тоа да ти било исто ко Југославија за која плачат.

ех, да ми е мене вака размислувањето, животот три пати полесен ќе ми беше...
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
3.664
Поени од реакции
5.267
Глуп народ, што ќе правиш. Не знаеше дека тоа е цветна градина. Илуминатите и масоните преку пропаганда го убедија дека лошо било владеењето на господинот Груевски. а у ствари тоа да ти било исто ко Југославија за која плачат.

ех, да ми е мене вака размислувањето, животот три пати полесен ќе ми беше...
Не се работи за тоа,не можеш да велиш дека она владеење на Грујо било режим а во исто време да посакуваш да се врати Југославија и да велиш дека тогаш било подобро.

Пропаганди имаше и тоа какви,како што има и сега пропаганда да се смени оваа власт,пропаганди на кој народот паѓа 30 години.
 

Beric Dondarrion

Lord of Blackhaven
Член од
14 август 2006
Мислења
27.284
Поени од реакции
32.305
Не се работи за тоа,не можеш да велиш дека она владеење на Грујо било режим а во исто време да посакуваш да се врати Југославија и да велиш дека тогаш било подобро.
Зборот режим става еднаквост меѓу тие два система? Па затоа не може тие што плачат по СФРЈ да го кудат Груевски.
:lolzz: :pos:
ерго: што плачете коа исто исто беше
 
Последно уредено:
Член од
5 јуни 2009
Мислења
7.038
Поени од реакции
9.412
Глуп народ, што ќе правиш. Не знаеше дека тоа е цветна градина. Илуминатите и масоните преку пропаганда го убедија дека лошо било владеењето на господинот Груевски. а у ствари тоа да ти било исто ко Југославија за која плачат.

ех, да ми е мене вака размислувањето, животот три пати полесен ќе ми беше...
Shoznam Beric, vo dvete situacii imase zabrana za javno zboruvanje protiv vladeackata partija, zabrana za mediumska sloboda, site mediumi bea vladini, tie sho zboruvaa loso za glavniot bea pikani vo zatvor...
Ama ostaj me mene, jas grujo go imam istetovirano nad zadnikot kako tramp stamp i imam ikona od sv velikomachenik nikola gruevski isprskana so sveta voda peena od pop od carigradskata patrijarshija.
 
Член од
23 март 2015
Мислења
6.558
Поени од реакции
1.614
Shoznam Beric, vo dvete situacii imase zabrana za javno zboruvanje protiv vladeackata partija, zabrana za mediumska sloboda, site mediumi bea vladini, tie sho zboruvaa loso za glavniot bea pikani vo zatvor...
Ama ostaj me mene, jas grujo go imam istetovirano nad zadnikot kako tramp stamp i imam ikona od sv velikomachenik nikola gruevski isprskana so sveta voda peena od pop od carigradskata patrijarshija.
Се утепаа од зборување против Грујо, каква е таа забрана?
 

Паланчански

ГрЕбач
Член од
12 јануари 2008
Мислења
1.283
Поени од реакции
1.032
Кој не живеел во Југославија, не може да му недостига. Темата носи баш таков наслов. А баш тие што се родени после Југославија овде се најгласни. Ај што знаат како се живеело тогаш, туку знаат дали на оние што живееле во Југославија им недостига таа или не им недостига.
ПАРАДОКС!
Море каков парадокс, ЦИРКУС!
 

Beric Dondarrion

Lord of Blackhaven
Член од
14 август 2006
Мислења
27.284
Поени од реакции
32.305
Shoznam Beric, vo dvete situacii imase zabrana za javno zboruvanje protiv vladeackata partija, zabrana za mediumska sloboda, site mediumi bea vladini, tie sho zboruvaa loso za glavniot bea pikani vo zatvor...
Исто и во нацистичка Германија, стаљинова Русија, Северна Кореја....
Затоа, кој плаче по СФРЈ би требало да нема проблем со овие држави.
 
Член од
5 јуни 2009
Мислења
7.038
Поени од реакции
9.412
Исто и во нацистичка Германија, стаљинова Русија, Северна Кореја....
Затоа, кој плаче по СФРЈ би требало да нема проблем со овие држави.
Shoznam Beric, nasite istocni braka gi smetaat za te edno isto. Ti najdobro znaes za toa.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
15.638
Поени од реакции
8.458
Тие што живееле у СФРЈ, не ги ни интересираше кој бил на општина, кој на република. Затоа што си добија барем еден добар период задоволителен живот. Наместо политика, се дискутираше за изласци, рок групи, хобија, собиранки и клупчиња, излети и други општи задоволства. Сеа уште малку деца у градинка ќе почнат да пијат лексилиуми од таа несигурност, блади политика, лоповлук и поквареност.
Затоа и количина на средства за смирување, депресии, инфаркти и други тешки болести се зголемени.
 
На врв Bottom