Дали љубомората е болест? Може ли да се искорени?

honeygirl

medeno
Член од
18 август 2008
Мислења
14
Поени од реакции
3
не беше фрката она тебе намерно да те прави љубоморен. Онака мубетот беше за спонтана љубомора, непланирана што произлегува од премногу чувства и комплекси... А иначе ти ако осетиш љубомора одма вараш а? ххахахахахах епа фати си грда женска тогаш=)
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.271
Онака мубетот беше за спонтана љубомора, непланирана што произлегува од премногу чувства и комплекси...
Таа љубомора е обично пропратена со долга деветка, или стап или секира.
 

ada

Модератор! ок?
Член од
21 август 2006
Мислења
5.706
Поени од реакции
566
Ne ne...ne sum jas takov...jas i da ne osetam nisto pak si varam :cds:
Колку пати треба да ти го избришам постот за да сфатиш дека си офтопик?
Чатувајте си на мсн.
 
Член од
3 декември 2007
Мислења
3.718
Поени од реакции
772
Во љубовна врска, љубомората е начин за привлекување на внимание и некој глуп начин на покажување на љубовта, а по мојата логика е и недоверба во некој степен. Кога се работи за професионалниот план, може да е продуктивна љубомора, кога туѓите успеси те мотивираат да ја унапредиш својата работа, притоа не правејќи никакво зло на другиот. Ова секогаш делува кај мене. Туѓите успеси се моја мотивација да се подобрам. Но, не значи тоа никако, дека му копам гроб на комшијата. :smir:
 
Член од
27 јуни 2008
Мислења
12
Поени од реакции
1
najgrdo neso e ljubomorata nikogas ne sum bila ljubomorna na drugarki za toa na koja pozicija se u smisol centar paznja i takvi stvari ili za kako se oblaka kakov de4ko ima i sli4no a sum bila ljubomorna za toj so go sakam iako kaj mene ljubomorata se javuva na pr ovie 15 i posle so denovi ja nema pa pak taka ali se kontoliramuvek so ne se ni primetue mn sum kurnaz sekad se vadam so i da primeti nekoj
 

honeygirl

medeno
Член од
18 август 2008
Мислења
14
Поени од реакции
3
А како ја контролирате љубомората коа е ептен искакната и тоа пред луѓе што ве знаат? тешко нели? не се прекрива тоа е малце....чудна работа.
 
Член од
30 јануари 2005
Мислења
7.397
Поени од реакции
1.308
А како ја контролирате љубомората коа е ептен искакната и тоа пред луѓе што ве знаат? тешко нели? не се прекрива тоа е малце....чудна работа.
Си одиш дома, си одиш од партнерот. Љубомора во јавност, можеби грешам но, не е нормална работа. Или партнерот ја предизвикува и со него нема што понатаму во животот, или ние сме станале преопсесивни со таа личност, што исто така не е нормално, бидејќи таму љубов нема, туку некаква его игра со себе... :nesum:
 

ada

Модератор! ок?
Член од
21 август 2006
Мислења
5.706
Поени од реакции
566
Си одиш дома, си одиш од партнерот. Љубомора во јавност, можеби грешам но, не е нормална работа. Или партнерот ја предизвикува и со него нема што понатаму во животот, или ние сме станале преопсесивни со таа личност, што исто така не е нормално, бидејќи таму љубов нема, туку некаква его игра со себе... :nesum:
Што знам...Единствениот партнер за кој можам да речам дека вистински го сакав, трпеше итекако од моите јавни испади.
Не дека намерно го правев тоа, ама кога ќе го осетев љубомора, никако не можев да се воздржам и уште истиот момент почнував да го испрашувам, да беснеам и, понекогаш, пред сите да ја покажам мојата посесивност. И тоа не еднаш или двапати, него стана као редовна рутина у повеќе годишната врска.

Значи да, имаше опсесивност од моја страна, али убедена сум дека имаше и љубов, па баш поради неа се ствараше и паника дека ќе го изгубам.

Плус, и сум приметила дека, кога не осеќам љубомора, јас не осеќам ни љубов, туку нешто као рамнодушност. Оттаму, мислам дека не може да се оттргне љубовта од љубомората целосно.
 
Член од
30 јануари 2005
Мислења
7.397
Поени од реакции
1.308
Златна Ада, реков, или некаква Его игра со себе, а ти за тоа си... као... Узор. :pos:

Кај шо има его, исто така мислам дека љубов нема. Ако се деси некако љубов, магично и егото ќе паѓа надоле како љубовта ќе се крева. (и немој одма тоа крева у сексуална конотација да го склопиш у глава) (касно е знам, веќе се деси :nesum: )
:)
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: ada
Б

Бат Елохим

Гостин
jas bogami, koga bi se ocenuvala ljubomorata od 1-10... ljubomorna sum... nekade... 17!
:violent1::violent1:

ama ne pravam sceni.. i takvi mi ti raboti...
 

k@z@n

RS power
Член од
3 март 2008
Мислења
997
Поени од реакции
53
Да љубомората според мене е болес и нема шанси да се искорени.
 
Член од
21 ноември 2008
Мислења
1.157
Поени од реакции
18
jas sum ljubomorna i da nema nekoj poseben povod,bidejki koga sakam mnogu sum posesivna i go sakam samo za mene,se trudam da se kontroliram ama ponekogas ne mi odi:toe:, a plus i povod da imam za ljubomora e togas sum:vozbud: lalalal ( srcko ne se plasi hohoho)
 

Fatty

Режи :)
Член од
2 јуни 2006
Мислења
427
Поени од реакции
5
љубомората најчесто се манифестира како несигурност во себе... ако си сигурен у себе, љубомората ќе биде поим за тебе :) не дека не сум била љубоморна... нема некој што не бил... ама мојата љубомора била до некој степен и предизвикана така што партнерот ми дал ГОЛЕМА причина за тоа...
 
Член од
27 септември 2007
Мислења
1.028
Поени од реакции
440
Љубомората може е нешто најнормално но ако се претера и ако не е во граници на нормала таа може да премине во болест. А може да се искорени само ако се сака и да се потрудиш. Се се може ако се сака :smir:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom