Дали сте срамежливи?

Necrophilia

Find Beautiful Womans from your city for night
Член од
13 август 2006
Мислења
7.633
Поени од реакции
140
зависи пред кого, од кого и за кого.
 
Член од
27 јуни 2007
Мислења
2.157
Поени од реакции
507
ne sum mnogu sramezliv!zavisi od situacijata!
no imam koleska od faks sto ne mozam da ja ukapiram:se srami od 3246 raboti(pr.da vleze sama vo prodavnica,da i plati na prodavackata ili prodavacot,da se obrati na nekogo,da odi sama po ulica,da naprai normalen muabet...itn.)
ponekogas se prasuvam dali nekoi raboti gi pravi zatoa sto i e sram,ili problemot ima druga pozadina!
a imam i drugar koj od nisto ne se srami!
i neznam sto e poloso
 

spiner

SE25
Член од
29 јануари 2007
Мислења
51
Поени од реакции
1
Gadfly Baba напиша:
Негативна особина е дефинитивно(ја најдобро си знам),има само негативни страни,веднаш ја открива твојата несигурност и страв од конфликт и борење за тоа што е твое.Па уште толку влијае и за успехот во животот,посебно за работи каде социјализацијата е важна.
Можеби некогаш мислите дека срамежливоста е слатка и делива асоцира на скромност но вистината е горенаведеното.
Мора да бидеш опуштен и сигурен во себе,да не се плашиш од луѓето.
Најлошопоминуваат срамежливите,зошто секогаш ќе им се прикачат ископлексирани луѓе кои ќе лечат комплекси на нив,затоа срам никако.
Колку си само во право.
Страмежливоста ја чуствувам како "хендикеп",во комуникација со луѓе,работа,па дури и тоа што е мое немам храброст да го побарам,и еден телефонски повик со непозната особа ми претставува голем проблем.
А уште поголем проблем ми е што луѓето не ја сфаќаат оваа страмежливост.
 

PoisonGrl

~Malo crveno~
Член од
8 јули 2006
Мислења
664
Поени од реакции
2
Воопшто. Научив како да го надминам тоа.
 

*OSS*

Commentless.
Член од
13 мај 2007
Мислења
818
Поени од реакции
45
епа сум срамежлива, на моменти многу ама не го покажувам тоа :smir:
 

*LiL Mermaid*

part of our world...
Член од
3 јули 2007
Мислења
352
Поени од реакции
6
definitivno mislam deka e negativna..ja definiram kako nedostatok na samodoverba...nemozam da recam deka stramezlivite se glupi luge..ali kako i da e..ne mi se prijatni u drustvo..mi izgledaat ko nikad da nemaat so da kazat..ili koa ke kazat neso izglea ko da go mislat 4 saati pred toa:toe:
 

PSYtisfaction

Царевата ќерка
Член од
30 јуни 2006
Мислења
3.922
Поени од реакции
527
definitivno mislam deka e negativna..ja definiram kako nedostatok na samodoverba...nemozam da recam deka stramezlivite se glupi luge..ali kako i da e..ne mi se prijatni u drustvo..mi izgledaat ko nikad da nemaat so da kazat..ili koa ke kazat neso izglea ko da go mislat 4 saati pred toa:toe:
Страмежливите луѓе не се ни глупи ни мутави ни досадни, и голем дел од нив имаат да кажат многу повеќе и од оние не-срамежливите, само проблемот кај нив е што не можат да се ослободат и истото да го кажат. Дали поради недостаток на самодоверба или едноставно како карактерна црта, тие луѓе имаат проблем кој само дополнително се комплицира поради ваквите луѓе што им се потсмеваат на секое нешто „што го мислеле 4 саата пред тоа“.
 

Jukka

chili
Член од
16 мај 2007
Мислења
537
Поени од реакции
2
sramezlivost .... pominav od kaj nea odamna ...dobro de i sega ja ima ama vo mali kolicini koga mi se doapga nekoja devojka, ama toa e samo na pocetak dodeka se raskomotam, a posle .......... ali ponekogas treba da bides i sramezliv
 

Setsuko

Модератор
Член од
29 јануари 2006
Мислења
6.488
Поени од реакции
5.965
Не знам дали срамежливоста да ја сместам во позитивна или негативна карактеристика. Понекогаш знае да направи проблеми, а понекогаш делува симпатично. :)

Ако има некој срамежлив во мое друштво речиси секогаш успевам да му помогнам да се опушти, нема причина да се срами од мене, сите сме луѓе... Ако е повлечен сигурно е дека по десетина минути поминати со мене нема да може да замолчи. :) Комуникативна сум и не би можела да се дружам со луѓе кои се молчаливи постојано или само ми одговараат лаконски.
Иако во многу ретки ситуации и самата сум срамежлива (делува чудно, но да, вистина е :pos:), сепак тоа е на почетокот, а после се однесувам со луѓето како да сум ги познавала цел живот.
 

Buterfly

*Just Fabulous*
Член од
4 јули 2006
Мислења
4.616
Поени од реакции
114
Мислам дека не е баш иста...


Инаку според мене срамежливоста е негативна особина,затоа што често срамежливите луѓе од срам не знаат да се изборат за работите кои ги сакаат во животот,па подоцна се каат зашто им било срам или не знам што?Потребна е доза срам,тоа да.Секогаш да знаеш до каде ти се границите на нормално однесување.А за мене се уште ми е нејасно,зашто секогаш посрамежливите секогаш ги избираат за малтретирање и потсмевање..можеби за да покажат еве колку сум јас фраер/ка,па колкав авторитет сум...ама бидејќи тоа се послаби личности од нив,самите тие фраерки знаат колку не чинат и колку комплекси имаат па мораат некому да ги пренесаТ.
Da treba do odredena granica da ima sramezlivost ama ne postojano, zaradi sramezlivost ednoa moja koleska padna na ispit zasto ja bese sram po vtor pat da vleze kaj profesorot. Znaci se propustaat sansi ako si sramezliv, ama treba da se bide sramezliv, pa ne e ni ubavoda se bide napaden gledano od strana. Treba nekoja sredina kako i za se vo zivotot.:helou:
 

e4e

Член од
20 јули 2007
Мислења
63
Поени од реакции
0
па,мислам дека е негативна особина,затоа што те издава во моменти кога најмалку треба.ама има и позитивна страна.Барем ке ги знаеш границите на нештата.Треба да се има срам во живото ама да не биде претерано оти тогаш е опасноо
 

*LiL Mermaid*

part of our world...
Член од
3 јули 2007
Мислења
352
Поени од реакции
6
IC..ama ne go gleam bas toa ko doblest poso ne pazam nikad pred koj so i kako lomotam :kesa:
 

SCORPIO__20

Your sex is on fire
Член од
1 февруари 2007
Мислења
4.380
Поени од реакции
71
сум малку срамежлив во принцип , али после како навиен сум :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom