Дали сте злопамтило?

Член од
23 август 2008
Мислења
1.755
Поени од реакции
264
Памтам и зло ама памтам и добро.
 
Член од
17 март 2009
Мислења
194
Поени од реакции
22
Golemo zlopamtilo sum i pamtam mnogu losi raboti,covek sto mi napravil nesto sto smetam deka ne bilo vo red ako ne vednas po nekoe vreme ke mu vratam so ista mera i ke mu dadam do znaenje deka toa predhodno sto go napravil ne bilo dobro da znae so koj si ima rabota.Lugeto okolu mene sto se na nekoj raboti pazat,bar taka mi deluvaat,zs sitnicite mi se povazni nego nekoj golemi raboti,takva sum si i sto mozam drugo od toa
 
Член од
25 ноември 2009
Мислења
692
Поени од реакции
191
човек сум со голема душа..Знаам да простам на тие што згрешиле бидејќи тоа е човечки и покрај другото и тие некогаш мене ми простиле за тоа што не сум светица ..меѓутоа трагите не ги заборавам ,некогаш за момент можеби меѓутоа ќе ги памтам а посебно од мојато намило нешто кое мн мн ми значеше...
 
Член од
31 јануари 2010
Мислења
54
Поени од реакции
4
Ако некој ме повреди, ми нанесе било какво зло, нема да се смирам се дури не му/и вратам. Сакам одмазда. Едноставно, не сум жива ако не вратам. А знам да вратам дупло. Тешко простувам, и да простам, ништо нема да биде како што било.
 
Член од
6 јануари 2010
Мислења
1.120
Поени од реакции
104
Не гледам причина зошто би била злопамтило.

На сите луѓе што ги знам им имам поставено граница. Кога ќе ја преминат, крај е со нив. Нема тука втори шанси, повторно враќање на старо. Згрешиле нешто, а ја сум превземала превентивни мерки.

Ако некој ми згреши, значи му имам дозволено да ја премине таа граница и да ми наштети. Може:
- да ми наштети несвесно
- да ми наштети намерно

Ако ми има направено нешто лошо, без да размисли и да процени дали вреди, истиот го ставам на дистанца. Заладување на односите е многу подобро од било кое враќање со иста мера.

Ако има планирано да ми наштети, тогаш готово, нема повеќе враќање на она што било порано, таквите ги игнорирам. Секој со својот пат. Нема зошто повеќе да се зближуваме. И е многу подобро отколку да се враќа.

Ова важи и за пријатели, роднини, познаници, партнери, за сите.
 
Д

ДаркхарТ

Гостин
Сум и тоа многу!
Можам да истрпам се и сешто ама кога некој ќе ја помине границата му стварам комплекс за да ме запамти цел живот.Му ја погодувам слабата точка и го мавам во психата.Додека го правам тоа уживам и се восхитувам до каде може злобата да ме однесе.:pipi:
 
Член од
5 април 2009
Мислења
874
Поени од реакции
75
Не треба да сум јас таа која ќе каже...али мислам дека не сум.Воопшто не ме брига што некој рекол за мене,направил(до одредени граници)Потоа натаму ќе видиме..Никогаш досега не сум на некој мило за драго вратила...ама ако некој мн,ме налути..ќе си го добие.Искрено,повеќе ме боли кога си играат со енкој мој близок одколку со мене:wink:
 
Д

ДаркхарТ

Гостин
Сум и тоа многу!
Можам да истрпам се и сешто ама кога некој ќе ја помине границата му стварам комплекс за да ме запамти цел живот.Му ја погодувам слабата точка и го мавам во психата.Додека го правам тоа уживам и се восхитувам до каде може злобата да ме однесе.:pipi:
И сум заборавила да кажам дека сум Скорпија во хороскоп.Кој имал искуство со Скорпија знае. :pipi:
 
Член од
25 септември 2008
Мислења
8.785
Поени од реакции
1.554

ThE LaDy CrOfT

lovely...
Член од
11 јануари 2010
Мислења
31
Поени од реакции
0
pamtam poveke dobro nego zlo...ama zavisi chie i kolku tezi...ako e nesto minlivo zaboravam...
 
Член од
22 ноември 2008
Мислења
596
Поени од реакции
99
Моето правило е- простувам но не заборавам :pipi:
 
S

StereoLove

Гостин
Според некои да,спремна на се да го добијам она што го сакам.Но не сум...не сум злопамтило.Напротив сум личност е наивна, која секогаш гледа да погоди на другите,да помогне...Не сум одмаздољубива колку и да ме повредиле,ниту пак лицемер како некои кои се прават.:toe:
Секогаш простувам и кога не е потребно.Секогаш искрена ама што од тоа.Ништо:tapp:
 
Член од
21 декември 2009
Мислења
131
Поени од реакции
26
НЕ ... тоа ми е голема маана :icon_neut
...Неможам да се лутам некому повеќе од 5 минути.
Секогаш вината ја барам во себе.
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.725
We aim to remember what we choose to forget...

Така да зависи за кој, како и што... кој како си заслужил да биде запомнет во мојот живот.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom