Дали секогаш треба да се кажува вистината?

Мартин$

Модератор
Член од
2 март 2007
Мислења
5.234
Поени од реакции
148
Swifty напиша:
Колку сложен одговор

Ај сега на мојот одговор:)
Мислам дека не треба да се лаже, дека треба да се кажува вистината, а меѓу нас, ама сите нас не го правиме тоа. Глупо е то шо никој не ја зборува :)
 
Член од
24 мај 2005
Мислења
957
Поени од реакции
16
Не, пошто луѓето преферираат да чујат лага.
 

Razor

u jelly?
Член од
26 јануари 2007
Мислења
2.543
Поени од реакции
167
ne treba se da se kazuva a i netreba se da se krie
 

kpbKENGUR

Devil's Advocate
Член од
25 јануари 2007
Мислења
5.132
Поени од реакции
201
т.н. бели лаги се океј според мене, у стилот да му ги пофалиш новите патики на другарчето твое, иако мислиш дека се тиња-а го правиш ова за да се осеќа добро у патиките, а не откога ги земал да се предомисли -))
лага од друг тип, не. мада не верувам дека има некој кој не излажал и на тој начин. само глејте да не станете патолошки лажговци! тоа е болест што нема терапија! фак лојрс.. ај мин лајрс!!! ајм лојр.
 

CuCeNcE

perfectly imperfect
Член од
19 јуни 2006
Мислења
1.878
Поени од реакции
7
kpbKENGUR напиша:
т.н. бели лаги се океј според мене, у стилот да му ги пофалиш новите патики на другарчето твое, иако мислиш дека се тиња-а го правиш ова за да се осеќа добро у патиките, а не откога ги земал да се предомисли -))
лага од друг тип, не. мада не верувам дека има некој кој не излажал и на тој начин. само глејте да не станете патолошки лажговци! тоа е болест што нема терапија! фак лојрс.. ај мин лајрс!!! ајм лојр.
Се сложувам со кенгур.Некогаш за да не ја увредиш личноста кажуваш некои работи што и не ги мислиш баш за да не ја разочараш на некој начин. Али ако се работи за нешто посериозно подобро е да се каже вистината.Зошто најчесто од една лага многу лесно можеш да се вплеткаш во уште една и на крај каша попара работата.
 

PiNkGiRl

Queen of rain
Член од
14 јули 2006
Мислења
2.717
Поени од реакции
8
Mislam deka Sekogas e podobra vistinata bez razlika kolku e bolna.:toe:
 
Член од
27 февруари 2006
Мислења
1.356
Поени од реакции
9
Vistinata sekogas, nema fajde od laga, koga togas kese doznae
 

Billa Bong

I love Basketball
Член од
14 август 2006
Мислења
6.590
Поени од реакции
11
На лагата и се кратки нозете...
Секогаш да се кажува вистинатаto e to
 

sagaqua

Successful and Creative
Член од
23 декември 2005
Мислења
2.218
Поени од реакции
31
CuCeNcE напиша:
Се сложувам со кенгур.Некогаш за да не ја увредиш личноста кажуваш некои работи што и не ги мислиш баш за да не ја разочараш на некој начин. Али ако се работи за нешто посериозно подобро е да се каже вистината.Зошто најчесто од една лага многу лесно можеш да се вплеткаш во уште една и на крај каша попара работата.
Зависи од намерата и „начинот„ на кажување :helou:
Позитивна формулација и бирање на зборовите кои се вистинити и никој нема да се увреди или навреди :)
 

ПрИтИ_гРл

Unforgivable ♥
Член од
6 јуни 2006
Мислења
2.554
Поени од реакции
21
Лага си е лага нема шо тука! Ако зборуваме за оние големи лаги нема шанси!
Секогаш треба вистина! ..но има мали лаги! Најчесто користени за да покријат нешто, нешто за да не биди повредено! Се користат не за да се излаже туку едноставно само да не повредиш од љибов! Такви да! Поддржувам!-но кога се во границите на нормалата! Се друго е глупаво и излишено!
Но, колку и да се крија, лагата на крајот боли! Многу повеке боли од ќотек! Боли тоа што некој си изневерил, си излажал, било за глупост, било некоја голема работа...охоооо има да се кажува за темава еден куп, али подоцна...
Затоа, секогаш сум на страната на реалноста и вистината...
 
Член од
24 ноември 2005
Мислења
3.233
Поени од реакции
391
Ako sum zaprasan, sekogas ja kazuvam, no ako ne me prasaat togas si go zadrzuvam pravoto nesto i da premolcam
 

Yugo

Law rules
Член од
12 декември 2005
Мислења
8.251
Поени од реакции
28
До пред некоја година лазев.. али сватив дека нема ништо да постигнам од тоа.. и почнав секогаш да ја кажувам вистината макар била и мн сурова.. сепак една вистина е многу подобра од една лага.. со лагата ништо не се постигнува... за било што да излажеш не е убаво
 
Член од
25 јануари 2007
Мислења
6.775
Поени од реакции
314
Треба да настојуваме секогаш да ја кажуваме вистината,освен во оние екстремни случаи кога е подобро да ја скриеме или икскривиме за да спасиме некоја врска,било каква...пријателска,нешто со родителите,љубовна...Секако дека не сме требале да се доведеме во ситуација да криеме,но кога нема друг излез...само да не се повтори тоа повторно.
 

bad_girl

The girl you can't have
Член од
21 февруари 2007
Мислења
216
Поени од реакции
4
јас сум за тоа секогаш да се кажува вистината колку и да е болна според мене е најважно од се да не живееме во свет на лаги со погрешни погледи на светот туку во свет каде секој ке знае тоа што треба да го знае без манипулиранје и без лаги и лажни надежи
 
Член од
4 февруари 2007
Мислења
1.640
Поени од реакции
16
Па зависи од ситуацијата....ама пробај да ја кажуваш вистината!!Така поише ке те ценат...шо знам...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom