Дали свирите некој инструмент?

Г

Господ

Гостин
Едно off-topic прашање за оние што свират гитара : Ако може некој да ми каже која трзалица за што свирење е, пошто има некои тенки, некои дебели, од 0,46 мм, 0,81 мм, 1.20 мм ? :)
Зависи и каков тон сакаш да извадиш.
Rule of thumb,подебели трзалици(за мене од 1 па нагоре)се за ритам и вадат потуп звук додека потенки за соло и вадат пожив и поостар.Ја лично користам од 0.6 и 0.7 и убаво загреан можам да достигнам и до 20тина ноти у секунда уз alternate или economy picking(чисто,не шмрљам).
 

Dani

1 + 1 = 10
Член од
22 јуни 2010
Мислења
24.094
Поени од реакции
57.469
Клавијатура... некаде 15 години веќе

Едно време почнав и гитара да учам, но брзо брзо се откажав :)
 
Член од
14 февруари 2013
Мислења
584
Поени од реакции
704
Пред многу години на хармоника и гитара :D
 
Член од
15 ноември 2011
Мислења
1.427
Поени од реакции
751
Хармоника, синтисајзер, тарабука, на бубњеви се уште немам пробано а имам мерак и гитара и кавал да научам(мајка ми знае):D На компјутер имам инсталирано Fruity Loops и на тастатура по некогаш свирам.
 
Член од
4 април 2006
Мислења
9.179
Поени од реакции
3.072
Јок ... за нишо не ме бива
 

Prime

Оптимус
Член од
4 јули 2010
Мислења
6.014
Поени од реакции
7.730
Дрнкав Мандолинче во основно..имав доста желба тогаш како аматер. И сега на моменти ми се враќа желбата ама не сум ниту музички добро поткован ниту знам од каде да си набавам инструмент.
 
Член од
24 февруари 2013
Мислења
29
Поени од реакции
6
Продавница за музички инструменти во Штип.
Дали има и ако има каде се наоѓа?
 

Dani

1 + 1 = 10
Член од
22 јуни 2010
Мислења
24.094
Поени од реакции
57.469
Продавница за музички инструменти во Штип.
Дали има и ако има каде се наоѓа?
Според златна книга, продавници за музички инструменти има во Скопје, Битола, Охрид и Прилеп
 

marinium

Even Cops Dial 911 -S.W.A.T !
Член од
5 мај 2013
Мислења
984
Поени од реакции
496
јас гитара почнав да свирам уште од второ одд..сеа сум за прва...ама последниве 2-3 години некако ја забаталувам..мн поретко свирам така....анезз зашто а не треба да ја оставам :PPP
 

TheQueen

Поларна мечка од цвет на цвет
Член од
26 ноември 2013
Мислења
584
Поени од реакции
791
Свирам клавир од седум години.
Сакам да научам и виолина, но можеби подоцна...сега ме мрзи.
За пеење, не ме бидува ич. Сама мајка ми ми има кажано дека убаво пеам, а тоа не е добар знак.
Затоа пеам само кога никој не ме слуша.
 

marinium

Even Cops Dial 911 -S.W.A.T !
Член од
5 мај 2013
Мислења
984
Поени од реакции
496
Свирам клавир од седум години.
Сакам да научам и виолина, но можеби подоцна...сега ме мрзи.
За пеење, не ме бидува ич. Сама мајка ми ми има кажано дека убаво пеам, а тоа не е добар знак.
Затоа пеам само кога никој не ме слуша.
абе и ја не пеам убаво..али си пеам у јавност ...што ги ебам бе :D
 

.Sky.

Заменик министер без титула
Член од
15 февруари 2013
Мислења
6.857
Поени од реакции
7.241
Порано свирев на клавир и вооедно гитара,на клавир свирев додека одев во школо но откако го завршив заврши и моето свирење, но најмногу од се ми одеше клавирот. Додека свирев на клавир едноставно како душата и срцето да се отвараат умот патува како да патува низ свемирот а околу тебе буквално како се да застанало, чиниш се наоаѓаш помеѓу два света, во бестежинска состојба. :pipi:
 

Клошар.

Еднаш бев 4NHK0.
Член од
6 јуни 2014
Мислења
965
Поени од реакции
850
Тропав тапани во втора-трета стредњо, ама немав пари и поддршка за да си купам и ништо не направив иако добро напредував, барем така ми викаа... Сега тропам само воздушни тапани и гитари и сл...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom