Дали прават проблеми на царина (аеродром) ако ми донесат iPad од Америка?

Jane

Кајганџија
Член од
5 февруари 2006
Мислења
3.394
Поени од реакции
114
На царината рачунајси 1500 денари лежарина за аеродромот.
За ајпад лежарина? Валјда не се до толку...

А зошто не ти го купат таму нов,ама пријателот шо ќе ти го носе нека го отпакува све тоа и нека го носе во џеб ебаго така нема да се царини ? како шо кажа џиш по горе for personale usage и пријатно.

Шо ти е гајле тебе дали ќе ти го донесе во кутија или отворен пред тоа,сепак ќе ти ги даде сите делови и онака нема гаранција да ти важе тебе тука.
Да де, ќе го отпакува во секој случај и со себе ќе го земе, а кутијата веројатно во куфер ќе ја бутне:)
 
Член од
24 ноември 2009
Мислења
4.959
Поени од реакции
4.881
За ајпад лежарина? Валјда не се до толку...

Да де, ќе го отпакува во секој случај и со себе ќе го земе, а кутијата веројатно во куфер ќе ја бутне:)
И цариниците се глупи кога ке ја видат кутијата,за што ти е оваа ? Онака бе да се курчам низ мало а ајпадов ааааа тој ми е стар за персонал јусаге :pos:
Ѓто кој мој ке ти е тебе кутијата ? или за курчење ти треба демек еве нов ми е имам дури и кутија ?
 

Windfucker

Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат
Член од
30 април 2010
Мислења
8.459
Поени од реакции
15.326
Нема никаква лежарина ако се носи директно од авионот како што е спомнато во првиот пост, најдобро е да биде отпакуван и да тој што ти го носи каже дека го користи за лична употреба.
Во последниве неколку години најмалку 20 тина пати влегувам и излегувам од Македонија преку аеродром и досега ме скенирале само два пати, значи има и голема веројатност само да го пропуштат другар ти низ царина без проверка.
 

Џои

КИНЕКТиран
Член од
1 февруари 2007
Мислења
8.406
Поени од реакции
2.076
За ајпад лежарина? Валјда не се до толку...

Да де, ќе го отпакува во секој случај и со себе ќе го земе, а кутијата веројатно во куфер ќе ја бутне:)
Јас за кинектот платив 1500 лежарина дека дошол авионски.
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.687
Ме интересира и каде прават проблеми со царината, на наша царина така? Другаров слетува во софија, па од таму со кола/комбе до дома... Евентуални проблеми би имал на нашава граница или?
Така кажи ебаго... ова е ако слетува во Македонија.

Ако слетува во Софија, на царина нити ќе го проверат шо носи нити ништо. Башка има договор со цариниците, 15-20 евра и ништо невидов неслушнав.
 

Jane

Кајганџија
Член од
5 февруари 2006
Мислења
3.394
Поени од реакции
114
Така кажи ебаго... ова е ако слетува во Македонија.

Ако слетува во Софија, на царина нити ќе го проверат шо носи нити ништо. Башка има договор со цариниците, 15-20 евра и ништо невидов неслушнав.
Ова отпосле го дознав... затоа го допишав во друг пост...:)
 

Џои

КИНЕКТиран
Член од
1 февруари 2007
Мислења
8.406
Поени од реакции
2.076
Ама дошол или ти си го донел со тебе?
Грешка моја дојде по пошта, на граница ако ти го пренесува ајпадот мислам нема ништо да му земат. За секој случај јависе на царина ќе ти објаснат најубаво.
 

Necrophilia

Optimal Сasual Dating - Authentic Ladies
Член од
13 август 2006
Мислења
7.633
Поени од реакции
140
GPG Industries една од најголемите фирми во Азија и Западна Европа ми пратија подарок, значи воопшто ништо не е платено од моја страна дури ни за шипингот, околу 50 производи имаше внатре со помала вредност од 500$ сите заедно и имаше детална листа што е, за што е но сепак љубопитноста на цариниците е бесконечна:


да така тоа со неотварањето, е прашање на среќа :)
 
Член од
20 јануари 2009
Мислења
641
Поени од реакции
510
јас неделава си дојдов од америка, преку софија, нигде проблем за ништо не ми напраја, а носев 14 парфеми, 4 мобилни (отпаковани), лаптоп и 2 дигитални. на граница само пасошите ни ги видоја, и не пуштија, фала богу.. ама сепак секој со среќата ;)
 

cYb3rc0re

~ место за реклама
Член од
3 мај 2005
Мислења
914
Поени од реакции
170
Ако иде преку Софија, не знам како е по бугарски правила, ама во најверојатно тие не смеат ништо да ти направат пошто нели си само за транзит (е сега, претпоставка дека ако носиш работи кои подлежат за царина, и излегуваш од аеродром, значи ти „попатно“ можеш да го продадеш лаптопот/ајпадот, можда може и кај нив да имаш проблеми заради тоа со нивни цариници). А кај нас на граница, во некое ранче во кола пикни го ајпадот (отворен), а за кутијата не знам, најубаво е да се оттарасиш од неа, ама изгледа сакаш да го препродадеш поскапо, така да ако те царинат сам си крив :)
 

Jane

Кајганџија
Член од
5 февруари 2006
Мислења
3.394
Поени од реакции
114
Пред се, фала на сите што пишавте од лично искуство (и тие пп што ми пративте), тоа беше тоа што го барав, ве послушав, ајпадот во рака, кутијата во куфер и буквално никаков проблем не му направија на царина.:)
 
Член од
15 август 2011
Мислења
11
Поени од реакции
0
Ми треба по можност некој што имал лично искуство или искуство на некој близок што донел ајпад. Студентите што се по работа отидени си доаѓаат сега на 5ти и 8ми, па ќе пробам ако некој се нафати некој од колегиве да ми донесе. Околу цената и додатоците нема да коментирам, знаете колку е поефтино:)

Тоа што ме интересира е прво дали воопшто прават некакви проблеми ако ми го носат нов неотпакуван со кутија. После ако прават проблеми, дали може да се пријави ајпадот како лична сопственост, дали во тој случај би правеле проблеми. Дали има некој начин или финта да се избегнат билокакви проблеми, како е со закон ова регулирано. И во најлош случај ако ептен прават проблеми и мора да се плати царина, колку изнесува царината?

Секое искуство е добредојдено да го споделите, и се разбира ми треба што побрзо ако може одговор:)
KUPIV OD GERMANIJA OD SATURN: IPOD TOUCH 4 GENERACIJA I MI BESE NEOTPAKUVAN..PROJDOV NA CARINA I NE MI PRAVEA NIKAKVI PROBLEMI ;)
 

Zombie

...resistance is futile...
Член од
2 февруари 2008
Мислења
388
Поени од реакции
46
KUPIV OD GERMANIJA OD SATURN: IPOD TOUCH 4 GENERACIJA I MI BESE NEOTPAKUVAN..PROJDOV NA CARINA I NE MI PRAVEA NIKAKVI PROBLEMI ;)
Прво, види кога е последниот пост...
ВТОРО ИЗГАСИ КАПС ЛОК, НЕМОРА ДА СЕ ДЕРЕШ!
ТРЕТО користи кирилица...
 

Логикс

Gooner
Член од
17 септември 2007
Мислења
7.358
Поени од реакции
2.290
Имам два ајпада мини . Кое би било најдоброто решение да не платам царина ? Читам дека не се плаќа до 350 евра ? Уште важи тоа ? Едниот е за лична употреба а другиот е поклон и ако кажам ке ми го царинат ? Да не ги носам кутиите ?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom