Дали партијата ДПМНЕ има право да го носи името на МРО?

Дали партијата ДПМНЕ има право да го носи името на МРО?


  • Вкупно гласачи
    122

TpH_Bo_OkO

Трноризец
Член од
18 мај 2005
Мислења
11.537
Поени од реакции
878
Mислам дека во време кога Македонија има каква-таква државност,кога Македонецот слободно може да се нарече Македонец,кога можеме слободно на сите соседи барем да им “плукнеме“ во дворот,сите меѓусебни обвинувања за проСрбизам или проБугаризам се само контрапродуктивни аргументи со кој си нанесуваме меѓусебна штета и залудно го трошиме нашето време во празни демагошки муабети.Сходно на тоа и секое обвинување упатено кон било кој Македонец за некакво надворешно влијание може само да ги зголеми апетитите на нашите секогаш алчни соседи и да им овозможи тие да си направат уште еден “филм“ дека имаат шанси и оваа Македонија да ја присоединат кон своите граници,водени од фактот дека имаат свои подржувачи помеѓу Македонскиот народ и од идеолошки причини,а не само од материјални како што наоѓаат помеѓу еден дел од нашите поекспонирани политичари.
Затоа во интерес на сплотеноста кај Македонците,барем јавно да се потрудиме да избегнуваме меѓусебни навреди и обвинувања дека некој е проБугарски или проСрпски ориентиран иако нема никакво влијание во креирањето на Македонската политика,како на внатрешен така и на надворешен план.
Се потпишувам на овој манифест.

Инаку темата беше дали ДПМНЕ има право да го носи предзнакот МРО пред своето име,а според мене би требало да се измени и да гласи:
-Дали ДПМНЕ има ексклузивно право да го носи името МРО?
Така поставено прашањето, нема воопшто дискусија, затоа што очигледно нема...има многу партии со предзнакот ВМРО, вклучително и клоновите во бугарија, кои чисто провокативно, како и со обид за бугаризирање на Организацијата го злоупотребуваат тоа име.
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
Иако има една слична тема по однос на Бугарштината во ВМРО,па затоа она “ексклузивно право“ го велам за МРО а не за В,Т,Н или било која буква пред МРО.
 
Член од
5 јуни 2008
Мислења
23
Поени од реакции
2
Исто како што Исус му рекол на Тома “ти виде, и поверува; но блажени се оние што не виделе, а веруваат“.

Едно прашање: што има страшно во историските аргументи? Јас лично немам никави проблеми со тоа од каде потекнува нкој податок, и со задоволство ги прегледувам и српските, и албанските, и бугарските и грчките податоци од историјата - сегде може да се најде некој детал што го нема кај другите. Мислам дека читањето на било каков документ ја нема таа сила да ми го измести макар и за влакно националното чувство, да ме направи помалку или повеќе Македонец.

Прашање број 2 за тебе: дали ти имаш некакви сомненија во тој поглед? Дали мислиш дека треба да бидеш заштитен од читање бугарски извори, зашто не си сигурен како тоа ќе повлијае на твоето национално определување?

Прашање број 3: (прагматично) ако по некој случај попаднеме во расправија со противник од бугарска страна, а тој ни извади историски документи како аргумент во корист на неговата теза, како да го победиме со одговорт - “не ми се битни аргументите, битно ми е она што го верувам“? Дај идеја, упатство, стратегија?

п.с. Анализата за поставеноста на темата ти е одлична, во целост ја поддржувам.
Немам апсолутно никакви сомненија :wink:, и јас го читам секој достапен податок од било кој извор, дури и првите сопствени одговори ги барав во бугарската историографска литература, купувајќи еден куп нивни книги, заедно со оние кои ми беа потребни за техничките студии, бидејќи во тоа време спремавме испити од српски и бугарски книги, нашите професори се уште не издаваа ниту скрипти, а пак историските за одредени периоди беа табу, се чуваа во бункери.

Би бил среќен ако просечниот Македонец добро ја познава историјата и знае да изведе аргументи, да ја искорости вистината на своја страна. Но сигурен сум дека ќе се согласиш дека не е така, земи само како репер ова:
една МАНУ па ни таа не фунционира, ,спие со отворени очи,, а да не зборуваме за нашите историчари со чесни исклучоци. Тоа ме плаши дека резултатот на такви расправи (кога Македонија институционално не го оспособува и подржува својот народ во одбраната на националниот идентитет) би бил фрустрирачки за многу Македонци.

Инаку она што го коментираш, беше мој предлог за овде на форумов, бидејќи владееш навистина со респектибилна количина историски податоци, и очигледно имаш и брз пристап и до нови по потреба, па овде твоите соговорници ги правиш нерамноправни, па така нервозни не доаѓаат ниту во ситуација да се реализираат како автентични патриоти. Затоа сакав да им сугерирам наместо со историски аргументи, расправата да ја водат со јазикот на политиката, прво нема да се на твој терен :wink:, второ наместо за минатото ќе размислуваат актуелно и ќе градат визија за иднината!

Спомна и стратегија, и да не остане само на критика ќе понудам една стратешка опција:
Зашто да се истоштуваме кога знаеме дека ,браќата словени, нема никојпат да не прифатат, тие сакаат да сме Срби или Бугари. Зашто не го решиме тој проблем со вистината, дека сме различни од нив ?
Дека НЕ СМЕ СЛОВЕНИ, ДЕКА СМЕ МАКЕДОНЦИ и соодветно и МПЦ, следејќи го трендот на обединување на Источната и Западната црква да го повлече вистинскиот потег, да се актуелизира УНИЈАТСТВОТО !
Така и БАН и САНУ ќе останат со прстот во уста.

П.С. Ова е супер

Исто како што Исус му рекол на Тома “ти виде, и поверува; но блажени се оние што не виделе, а веруваат“.

реторичка алатка за манипулација, слично како во фудбалот некој што е ,тапа, за фудбал тешко ке го издриблаш, ама некој што знае да дрибла 100% ќе го заебеш :wink:

Не те ни прашувам дали си атеист што чита библија :nenene::wink:
 
Член од
14 јули 2005
Мислења
1.428
Поени од реакции
43
Тоа ме плаши дека резултатот на такви расправи (кога Македонија институционално не го оспособува и подржува својот народ во одбраната на националниот идентитет) би бил фрустрирачки за многу Македонци.
Благодарам за комплиментите. Сепак мислам дека ми припишуваш значење какво што немам. Имам пристап до податоците исто колку и било кој друг.:wink:

Во секој случај ја прифаќам критиката, јасно ми е каде може да згрешам. Ја кревам ногата од педалата за гас. :smir:
 
Член од
6 април 2007
Мислења
375
Поени од реакции
11
Прва и последна опомена:

1) Моите мислења се мои мислења и остави ми да ги кажам јас. Ти кажувај ги твоите, Форумов е место за дискусија, а не филтер за проверка на идеолошко политичката подобност на било кого. Го имаш мојот збор дека првиот нареден обид да ми лепиш етикети ќе заврши многу непријатно за тебе.

2) Ако сакаш да бидеш прифатен како сериозен соговорник, однесувај се сериозно. Сите овиди да ја раскашавиш дискусијата со префрлање во десет различни правци ќе бидат едноставно игнорирани и оставани без одговор.

3) Нискостите и навредите како метод да се изјалови рационалниот аргумент се исто така добро позната практика. Нема да се занимавам со тоа тебе да те класифицирам во соодветната политичка нијанса, туку ти го давам следното предупредување: првиот нареден пат кога ќе настапиш со безобразен однос кон мене или кон било кој друг дискутант, ќе зажалиш. Ти ветувам дека ќе добиеш ќе добиеш најмалку десет пати повеќе одошто бараш.

Се надевам дека се разбравме.
1) Јас прво не ти залепив никава етикета. Јас се осетив сасегнат од безобразната пропаганда, а не дискусија, па во таја анти бугарска реплика се пронајде самиот ти, значи проблемот е во тебе, си се погледнал во огледало и си ја здогледал сам твојата етикета, значи ти си веќе етикетиран. И за филтерот си во право, благодарение на него денес сме тоа што сме. А заканата ќе ја сватам позитивно-сум го постигнал ефектот врховист да не знај да ми реплицира па ми се заканува.
2) Јас сум Македонец и на форумот сум појќе од две години под различно име,исклучиво на тема историја и политика, исклучиво против истите провокатори, па ако мислиш дека ти можиш да решаваш за некоја дискусија се лажиш. И ако не знајш да реплицираш во врска основни историски настани или знајш ама репликата би ти го срушила митот за Братската Крв, тогаш пак проблемот е во тебе.
3) Ако самиот врховизам е нискост, пропагирање на истиот во исклучително чуствително време за мојот народ, е испод нискост, нешто како огорчен обид за воскреснување на истиот па и форумот можи да биди опасно место за тебе.
Резиме продолжи со заканите-тие ти го издаваат прикриениот врховистички стил, во кој гледам сам си се препознал. Мој совет продолжи дискутирај...
 

TpH_Bo_OkO

Трноризец
Член од
18 мај 2005
Мислења
11.537
Поени од реакции
878
Член од
28 јануари 2005
Мислења
2.163
Поени од реакции
18
Najde koj da kazuva za pravila.
 
Член од
6 април 2007
Мислења
375
Поени од реакции
11

Serpico

Сковинистратор / I'm Batman
Член од
25 јануари 2007
Мислења
11.166
Поени од реакции
691
Шо е проблемот со правилата?

Корлеоне, машко, сам себе ќе го убијаш освен ако не доставиш доволно добра причина за спасување од бан.
 
Член од
6 април 2007
Мислења
375
Поени од реакции
11
Шо е проблемот со правилата?

Корлеоне, машко, сам себе ќе го убијаш освен ако не доставиш доволно добра причина за спасување од бан.
Нема проблем. Бев под шифра САНДАНСКИ, па ако постој таја уште нема проблем. И има некој други шо заслужија... и појќе од бан
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
Шо е проблемот со правилата?

Корлеоне, машко, сам себе ќе го убијаш освен ако не доставиш доволно добра причина за спасување од бан.
Мислам дека човекот не треба само така брзоплето да се банира,со досегашните дискусии тоа воопшто не го покажа како “заслуга“.:toe:
 

nako

No1
Член од
22 јануари 2006
Мислења
918
Поени од реакции
35
Александров и Протогеров - личности кои го убија Ѓорче Петров и Сандански, и против кои се бореа Шатев и Влахов.
Не сакав да се мешам во темата особено некој кој не пишува кирилица и не ја знае историјата на Македонија, но ова ме испровоцира бидејки двапати го повторуваш истото, од каде ове информации ги имаш дека Ѓорче Петров и Јане Сандански се убиени од Александров и Протугеров?
те молам само немој информациите да бидат од оние кои бегалците од егејска Македонија намерно ги раселуваа низ светот ( братот во Полска сестрата во Австралија ), и оне кои наместо Солунски Македонците ги праќаа на Сремски фронт... те молам само немој од нив да ми вадиш докази.
 
Член од
6 април 2007
Мислења
375
Поени од реакции
11
Не сакав да се мешам во темата особено некој кој не пишува кирилица и не ја знае историјата на Македонија, но ова ме испровоцира бидејки двапати го повторуваш истото, од каде ове информации ги имаш дека Ѓорче Петров и Јане Сандански се убиени од Александров и Протугеров?
те молам само немој информациите да бидат од оние кои бегалците од егејска Македонија намерно ги раселуваа низ светот ( братот во Полска сестрата во Австралија ), и оне кои наместо Солунски Македонците ги праќаа на Сремски фронт... те молам само немој од нив да ми вадиш докази.
Немој никако да те убедат Бугарите на форумот, дека тие се лидери во борбата против Комуњарите и Србите. Таја борба ни припаѓа нас на Македонците
 

Sinisa

libertad o muerte
Член од
27 август 2005
Мислења
661
Поени од реакции
52
ВМРО је као што и име каже била револуционарна организација. Сасвим природно била је пробугарска јер је Бугарска највише могла да допринесе ослобођењу од Турака, а културно је такође Бугарска била најближа. У критичном тренутку формирања националне свести на Балкану, у Македонији је Егзархија имала најбољу инфраструктуру.

Да ли је ВМРО хтела да ослободи Македонију јер не воли ислам, турски језик или Турке као етничку групу? Ја мислим не!

Да ли је ВМРО хтела да ослободи Македонију само зато што су били Бугари или су хтели да буду Бугари или било шта друго? Ја мислим не.

Да ли је ВМРО хтела да ослободи Македонију само зато да би ширила македонску етничку свест? Ја мислим не.

По мом виђењу, ВМРО је била за своје време прогресивна, либерална, левичарска организација колико год то сметало неком.

Основна идеја је либерална - слобода и достојанство за све, братство и јединство етничких група. Колико год отрцано то звучало данас.

Та идеја је у оштрој супротности са конзервативизмом било које врсте. Такође, у супротности је са етноцентризмом и било којим "филизмима".

Ченто је морални и идеолошки наследник ВМРО. Смешно је да се неки задрти десничари и огрезли националисти данас куну у ВМРО и псују "комуњаре".

Дивљи етнички национализам никоме није толико штете нанео као Македонији. Македонцима није требало дуго да виде шта браћа "ослободитељи" у ствари желе. Толико су им се смучила браћа и толико су компромитоване идеје слободе и братства да су и Турци били бољи! Не сумњам да је многим Македонцима убрзо било много драже и пусто Турско него да буду Србија или Бугарска.

То је мој потпуно лаички утисак, нисам историчар и признајем да не познајем довољно ову тему. Кад кажем ВМРО мислим на основну и оригиналну идеју а не на којекакве фракције, личности и политичке интриге. Само ми се чини да се опет од дрвећа не види шума, неке ствари су једноставније него што изгледају, само треба отворити очи без предрасуда и емоција. И ето оригиналног, изворног македонског идентитета, оног кога волим и увек сам волео. Шта ја иначе имам заједничко са Македонијом? Зашто би ме интересовала само још једна од балканских државица која је огрезла у ксенофобији, митовима и мржњи. Па то сам гледао овде у Србији сваки дан задњих 20 година.
 

TpH_Bo_OkO

Трноризец
Член од
18 мај 2005
Мислења
11.537
Поени од реакции
878
ВМРО је као што и име каже била револуционарна организација. Сасвим природно била је пробугарска јер је Бугарска највише могла да допринесе ослобођењу од Турака, а културно је такође Бугарска била најближа. У критичном тренутку формирања националне свести на Балкану, у Македонији је Егзархија имала најбољу инфраструктуру.

Да ли је ВМРО хтела да ослободи Македонију јер не воли ислам, турски језик или Турке као етничку групу? Ја мислим не!

Да ли је ВМРО хтела да ослободи Македонију само зато што су били Бугари или су хтели да буду Бугари или било шта друго? Ја мислим не.

Да ли је ВМРО хтела да ослободи Македонију само зато да би ширила македонску етничку свест? Ја мислим не.

По мом виђењу, ВМРО је била за своје време прогресивна, либерална, левичарска организација колико год то сметало неком.

Основна идеја је либерална - слобода и достојанство за све, братство и јединство етничких група. Колико год отрцано то звучало данас.

Та идеја је у оштрој супротности са конзервативизмом било које врсте. Такође, у супротности је са етноцентризмом и било којим "филизмима".

Ченто је морални и идеолошки наследник ВМРО. Смешно је да се неки задрти десничари и огрезли националисти данас куну у ВМРО и псују "комуњаре".

Дивљи етнички национализам никоме није толико штете нанео као Македонији. Македонцима није требало дуго да виде шта браћа "ослободитељи" у ствари желе. Толико су им се смучила браћа и толико су компромитоване идеје слободе и братства да су и Турци били бољи! Не сумњам да је многим Македонцима убрзо било много драже и пусто Турско него да буду Србија или Бугарска.

То је мој потпуно лаички утисак, нисам историчар и признајем да не познајем довољно ову тему. Кад кажем ВМРО мислим на основну и оригиналну идеју а не на којекакве фракције, личности и политичке интриге. Само ми се чини да се опет од дрвећа не види шума, неке ствари су једноставније него што изгледају, само треба отворити очи без предрасуда и емоција. И ето оригиналног, изворног македонског идентитета, оног кога волим и увек сам волео. Шта ја иначе имам заједничко са Македонијом? Зашто би ме интересовала само још једна од балканских државица која је огрезла у ксенофобији, митовима и мржњи. Па то сам гледао овде у Србији сваки дан задњих 20 година.
Тогаш кога Бугар ќе напише, исто вака непристрасно за поглед на ВМРО, тогаш ќе може да разговараме со нив за мирен и пријателски однос. Штета што повеќето надворешни, немаат барем приближно вакво размислување.

:bravo:

Иако викаш дека си лаик, знаеш повеќе за ВМРО отколку било кои останати „вмровци“ кои се удираат на ВМРО и национализмот, кој сепак го наметна ДПМНЕ во поим на ВМРО, поради нивното „Македонско Национално Единство“ и водење на десничарска политика. Не случајно со текот на настаните низ дваесетиот век, ВМРО било тесно врзано со веќе популаризираниот „комунизам“, но ВМРО и било уништено од истите тие „комунисти“...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom