Дали партијата ДПМНЕ има право да го носи името на МРО?

Дали партијата ДПМНЕ има право да го носи името на МРО?


  • Вкупно гласачи
    122

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
I na Protogerov.
Ama prasanjeto bese zosto VMRO-DPMNE (sozdadena od Aleksandrov) a ne MRO-DPMNE?
Znaeme deka Aleksandrov gi likvidira Sandanski i Gjorce Petrov.
Абе арно викаат Србите -ко ќе коме-ако не свом-своме!:)

Аааааааа така значи...е братче со болдираното си ги откри своите причини....само уште да си кажиш од кој штаб го пишуваш ова.Во право е Трнот...Само такви како тебе веруваат дека Македонија ја создале комунистите,односно омилениот другар Тито со другарот Лазар:pos2:
И тогаш Лазар му рече на Кенеди....:nesvest:
Немој ти се молам да мешаш баби и жаби.:tapp:
A за козите,заборави или дека поскапи сточната храна?:)
 
Член од
5 декември 2007
Мислења
85
Поени од реакции
0
Аааааааа така значи...е братче со болдираното си ги откри своите причини....само уште да си кажиш од кој штаб го пишуваш ова.Во право е Трнот...Само такви како тебе веруваат дека Македонија ја создале комунистите,односно омилениот другар Тито со другарот Лазар:pos2:
И тогаш Лазар му рече на Кенеди....:nesvest:
Немој ти се молам да мешаш баби и жаби.:tapp:
Naprotiv jas sum protiv komunizmot, i osobeno protiv politikata na SDSM koi samo gi blokiraat naporite na vladata za reformi vo nekoi sektori, no sepak smetam deka ne treba da se plukaat lugjeto koi ja sozdadota sovremena Makedonija (ASNOM - Metodija Cento, Pavel Satev, Panko Brasnarov, Dimitar Vlahov, i dr.) a da se velica Aleksandrov kako sto pravat nekoi vo momentov (primer e muzejot na VMRO kade ke ima sorabotnici na Aleksandrov a i samiot toj).

No kako i da e, temava bese dali DPMNE ima pravo da manipulira so istoriskoto MRO.
 

badluckguy

Оган под ѕвездите
Член од
8 октомври 2007
Мислења
2.925
Поени од реакции
131
Сметам дека си ги измешал малку лончењата,ама нејсе...
Па токму комунистичката власт ги жигоса практично првите лидери на пост-воена Македонија и не дозволи да се внесат во историските читанки.
 
Член од
5 декември 2007
Мислења
85
Поени од реакции
0
Сметам дека си ги измешал малку лончењата,ама нејсе...
Па токму комунистичката власт ги жигоса практично првите лидери на пост-воена Македонија и не дозволи да се внесат во историските читанки.
Prvite lideri na postvoena Makedonija bea isto taka komunisti. I Vlahov, i Brasnarov i Satev.
No kako i da e, temava e druga. Da se vratime na temava momci.
 
Член од
2 јуни 2007
Мислења
5.704
Поени од реакции
3.266
Тоа е точно, Ченто, Шатев и Брашнаров кои ги споменува како создавачи на СРМ се анатемисани од комунистите.
За Ченто, знаеме зашто е скинат,а токму ВМРО предложи негово рехабилитирање.
Шатев, борец за Македонија уште од Турско, умира кратко после Втората светска војна и е закопан без било какви почести.
За Брашнаров не знам многу ама мислам дека лежал и он на Голи Оток.
 
Член од
5 декември 2007
Мислења
85
Поени од реакции
0
Тоа е точно, Ченто, Шатев и Брашнаров кои ги споменува како создавачи на СРМ се анатемисани од комунистите.
За Ченто, знаеме зашто е скинат,а токму ВМРО предложи негово рехабилитирање.
Шатев, борец за Македонија уште од Турско, умира кратко после Втората светска војна и е закопан без било какви почести.
За Брашнаров не знам многу ама мислам дека лежал и он на Голи Оток.
Cento, Satev i Brasnarov se komunisti. Tie se anatemisani od projugoslovenskite komunisti, zatoa sto tie bile za kominternata koja predlagala sozdavanje na nezavisna makedonska drzava, dodeka SFRJ predlaala sozdavanje na MAkedonija vo ramkite na SFRJ.

No temata e druga - dali DPMNE ima pravo da manipulira so imeto i deloto na istoriskoto MRO.
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
Сметам дека си ги измешал малку лончењата,ама нејсе...
Па токму комунистичката власт ги жигоса практично првите лидери на пост-воена Македонија и не дозволи да се внесат во историските читанки.
Првите лидери на пост воена Македонија ни ден денес не се радо примени кај ДПМНЕ,во читанките се глорифицираат пробугарски настроени Македонци а вистинските се маргинализираат.Инаку Ченто беше вметнат во читанките уште во`80тите како прв председател на АСНОМ.

Тоа е точно, Ченто, Шатев и Брашнаров кои ги споменува како создавачи на СРМ се анатемисани од комунистите.
За Ченто, знаеме зашто е скинат,а токму ВМРО предложи негово рехабилитирање.
Шатев, борец за Македонија уште од Турско, умира кратко после Втората светска војна и е закопан без било какви почести.
За Брашнаров не знам многу ама мислам дека лежал и он на Голи Оток.
Ченто не е скинат туку си умре од природна смрт,можеби како последица на макотрпната тортура и комплетната изолација од "другарите" меѓу кој и ден денес има некои кој се кандидираат за академици и се некаде во врвот на актуелната власт.:(
 
Член од
2 јуни 2007
Мислења
5.704
Поени од реакции
3.266
Cento, Satev i Brasnarov se komunisti. Tie se anatemisani od projugoslovenskite komunisti, zatoa sto tie bile za kominternata koja predlagala sozdavanje na nezavisna makedonska drzava, dodeka SFRJ predlaala sozdavanje na MAkedonija vo ramkite na SFRJ.

No temata e druga - dali DPMNE ima pravo da manipulira so imeto i deloto na istoriskoto MRO.
За Ченто знам дека бил комунист, ама за Шатев не сам ти баш сигурен.
Имајќи предвид дека ВМРО-ДПМНЕ (тогаш на чело со Љубчо Георгиевски) први го поставија прашањето за македонска самостојност, идеал за кој се борило старото ВМРО по мое мислење можат да го користат името ВМРО. Истото важи и за Народна затоа што таму има членови шо уште у `90 заедно со оние кои останале у ДПМНЕ биле за самостојност.
 
Член од
2 јуни 2007
Мислења
5.704
Поени од реакции
3.266
Ченто не е скинат туку си умре од природна смрт,можеби како последица на макотрпната тортура и комплетната изолација од "другарите" меѓу кој и ден денес има некои кој се кандидираат за академици и се некаде во врвот на актуелната власт.:(
Е добро де, не по шија, по врат.
 
Член од
5 декември 2007
Мислења
85
Поени од реакции
0
За Ченто знам дека бил комунист, ама за Шатев не сам ти баш сигурен.
Шатев работи за Комунистичката Интернационала, и тој е приврзаник на резолуцијата, затоа и е репресиран од пројугословенските власти. шатев, Влахов, Брашнаров и Ченто се комунисти и тие се отворено против Алесандров. И се поставува прашањето - ДПМНЕ рехабилитира личности како Александров и Протогеров - личности кои го убија Ѓорче Петров и Сандански, и против кои се бореа Шатев и Влахов.

Имајќи предвид дека ВМРО-ДПМНЕ (тогаш на чело со Љубчо Георгиевски) први го поставија прашањето за македонска самостојност, идеал за кој се борило старото ВМРО по мое мислење можат да го користат името ВМРО. Истото важи и за Народна затоа што таму има членови шо уште у `90 заедно со оние кои останале у ДПМНЕ биле за самостојност.
Тоа е и моето мислење Бај ЉуБчо во ’90 го искористува делото и името на МРО за да ги манипулира масите - и еве до каде не донесе. Само се прашувам зошто и грујо го подржува градењето на музејот на ВМРО во којшто ке има фигури на Тодор и на Протогеров.
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
Е добро де, не по шија, по врат.
Не е исто,луѓето умираат и без тортури од природна смрт односно болест за која не може да се обвини никој.Овде треба да се осуди организирањето плукање(и буквално) врз некои личности како Ченто поради неговото залагање за самостојна Македонија а не да се прави поистоветување на неговите идеи со оние на некакво ВМРО или СДСМ.
 

TpH_Bo_OkO

Трноризец
Член од
18 мај 2005
Мислења
11.537
Поени од реакции
878
шатев, Влахов, Брашнаров и Ченто се комунисти и тие се отворено против Алесандров.
Ахахахаха

Да да да...се сеќавам кога и Теодосиј Гологанов му рече на Кардељ, овој Александров заговара обединета Македонија со Антигон Гонат, а во меѓувреме Цар Самоил со Гоце Делчев биле камен пијани во меана во Костур....

Абе дете бе...:tapp:
 
Член од
5 декември 2007
Мислења
85
Поени од реакции
0
Овде треба да се осуди организирањето плукање(и буквално) врз некои личности како Ченто поради неговото залагање за самостојна Македонија а не да се прави поистоветување на неговите идеи со оние на некакво ВМРО или СДСМ.
Bravo za mislata. Tokmu ova go imav vo predvid. I treba da se zboruva na ovaa tema za toa dali DPMNE ima pravo da go koristi imeto i da se poistovetuva so deloto na istoriskoto MRO, i zosto ne go upotrebuva imeto na Gocevata MRO, tuku na Aleksandrovata VMRO?
 
N

n/a

Гостин
Aj da vi se nadovrzam malku na muabetov.
Ne se malku...mnogu se izmesani loncinjata vo Makedonija...
vprocem...:toe: ...kako i na celiot balkan.
Sega,klucot...da da dragi moi...
klucot na razlikite pomegju idejata za nacionalna slobodna i edinstvena Makedonija lezi vo tocnoto desifriranje i razlicuvanje pomegju komitskite dvizenja vo Makedonija vo periodot pred...a Boga mi i posle Ilindenskoto vostanie.
Tuka...na toj del...od Makedonskata istorija ima mnogu skrieni zamki koi sto i den denes ostanuvaat otvoreni a se plasirani sto od srpskiot sto od bugarskiot dvor.

I zatoa...jas ja pozdravuvam temava i sesrdno ke ja nadgleduvam so nadez deka nesto novo ke naucam.Megjutoa...ne se osekjam kompetenten sam da razlicam i desifriram...zatoa ke stojam nastrana i ke citam i ucam(ako ima sto da naucam!).

Bitnite razliki se tri:
-Organizacijata na Goce Delcev koja sto od sekogas se zalagala za nezavisna Makedonija
-probugarskoto VMRO na odredeni dejci(a vie desifrirajte mi koi se tamu clenuva...do kade se se nivnite pipci...i za sto se zalagale)
-prosrpskite cetnici...koi sto isto deluvale na ovoj prostor...cetnickoto dvizenje svojot zarodish go ima kako takvo tokmu vo Makedonija i Bosna.(tie ne se zalagale za Makedonija megjutoa imaat nesvesno odigrano uloga na protivteza na vrhovistite vo toj period).

Znaci...mnogu imam procitano...dosta znam ali i pokraj toa ne se osekjam kompetenten kako sto vekje kazav...za jas da nosam odluka i presuda.

Edna rabota e bitna !
I ne smee da se osporuva.
I trite dvizenja se sozdadeni i sostaveni od makedonci!
I onoj momak koj sto tocno ke go desifrira i okarakterizira ovoj period...i ke razgranici...kako spil karti da deli na tri kupcinja:
makedonec-se zalagal za Makedonija
makedonec-se zalagal za Bugarija i se osekjal bugarin
makedonec-se zalagal za Srbija i se osekjal srbin
Ke zavrsi strasna rabota i ke im gi skine pipcite na tugjite propagandi vo Makedonija...zasekogas...!Ova e periodot na zarodish na tugjite propagandi vo Makedonija...i tie i den deneska ispravnosta na svoeto postoenje ja baraat tokmu vo ovoj period...koga zaradi glad za teritorija bile postaveni sto od Bugarija...sto od Srbija.
Aj bidete mi pozdraveni...
Jas ke ve citam...ke cekam da go procitam junakot koj znae i moze da go napravi ova...i dur ne se najde takov...ke slusam Rambo Amadeus.:vozbud:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom