Дали некој знае дали е штетно да се јаде риба со сирење!?

Член од
22 февруари 2007
Мислења
1.852
Поени од реакции
1.382
Абе одеднаш сите имаат криптонски имунитет...
 
Член од
31 јули 2008
Мислења
2.065
Поени од реакции
666
Ефикасен начин оправдано да отсуствуваш 2 дена од школо :)

Слично делува и рендано морско оревче во јогурт :)
 

C R E S

Chelsea Fan!
Член од
30 јуни 2006
Мислења
3.515
Поени од реакции
1.266
Мислам дека риба со јогурт е штетно а за со сирење неам слушнато...Пробај па види како ќе делува :)
 

SorrowSearcher

abandoned
Член од
1 јануари 2010
Мислења
37
Поени од реакции
0
Секој со својот систем за варење.Имам другари шо макаат без гајле, јас незнам зш неможам да поднесам.
Имав мачнини еднаш, втор пат не ни помислувам за истата комбинација.
 

Ѓорѓески

Бивши Скај Дог
Член од
25 мај 2007
Мислења
6.661
Поени од реакции
945
Еден совет, не си играјте со здравјето и не си ја потценувајте желудочната к-на.

Има случаеви од алергии, потоа проблеми со дишењето но има и случаеви каде што дошло до задушување. Задушувањето е причина на повраќањето, како што некои членови кажаа дека предизвикува тегоби во желудникот.

Како што може некој да има последици од едно Смоки изедено, можам да замислам што се случува на таков пациент. Не си прајте сеир на вакви работи.
 

MacedonianSun

herE I gO agaiN!
Член од
13 декември 2008
Мислења
1.111
Поени од реакции
33
Од секогаш сум се прашувал зошто не е убаво да се јади риба и сирење, а и ми велеле домашните да не јадам таква комбинација. Но сум јадел секогаш и ништо не ми било. :toe:
 
C

cige

Гостин
Можда сте у право, можда... на скоро секој работен доручек јадам пита со сирење (пардон -урда) и риба (обично панга, лосос, скуша) .... Досега не ми се појавило нешто (освен што ми се пријадува пак за 3-4 саати :) ). Можда зависи и до организам, стомак, навика...што знам. И ја имам слушнато за оваа комбинација, можда се однесува на млеко/јогурт и риба.
Какви нутритивни вредности има Пангата во однос на Скуша, Лосос, Ослич?
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.706
Поени од реакции
12.123
Какви нутритивни вредности има Пангата во однос на Скуша, Лосос, Ослич?
Не сум ја користел откако пишуваше за неа како се одгледува.
Еве за пангата
https://www.fatsecret.com/calories-nutrition/generic/pangasius-fillets?portionid=4717186&portionamount=100.000
и за скушата
https://www.fatsecret.com/calories-nutrition/generic/mackerel-canned?portionid=50694&portionamount=100.000
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.839
Поени од реакции
15.779
со свежа риба и така и така ама ај да видам муж кој ке јаде риба од конзерва и ке јаде со нејзе сирење или кисело млеко
јадам и сардина од конзерва, ама за доручок...секогаш со сирење и барем малку лук, без сирење имам тежина и киселина
А мачна може да биде самата риба, ако е некоја од рибник мрсна па не е добро испечена туку како варена кога доваѓа...
 
C

cige

Гостин
јадам и сардина од конзерва, ама за доручок...секогаш со сирење и барем малку лук, без сирење имам тежина и киселина
А мачна може да биде самата риба, ако е некоја од рибник мрсна па не е добро испечена туку како варена кога доваѓа...
Јас пјадувам Сардина, сирење и свеж зеленчук
 
Член од
11 ноември 2015
Мислења
302
Поени од реакции
118
Било кои млечни производи со риба познато ми е од многу одамна дека не е пожелно да се консумираат заедно бидејќи доаѓа до потешко варење во желудникот, но за посериозни индикации досега немам слушнато, ниту пак сум имал (иако ми се има случено да ги консумирам овие две категории на храна).
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.472
Ако имаш доволно силна стомачна киселина/добра дигестија, што и да изедеш ќе се свари без проблем, секако дека некоие храни т.е. нивно мешање може да се помалце добри за комбинирање од други, но генерално не е проблем за здрав дигестивен систем.
 

Scirea

ZARDOZ
Член од
4 август 2010
Мислења
26.733
Поени од реакции
82.789
Мене старите ме учеле да не јадам риба со млечни производи, тровање ќе сум добиел :Р
 

Kajgana Shop

На врв Bottom