Дали некогаш сте се молеле на Господ?

еци^^^

Walking the line of nature's palm
Член од
9 декември 2005
Мислења
2.945
Поени од реакции
58
Да, не постои никој човек на светот кој барем еднаш во животот нема кажено..Господе помогни ми!
Јас се молам на Господ, верувам дека ако самите сакаме да воспоставиме контакт со него, тоа најубаво ќе го направиме преку молитвата! Тоа не мора да биде преку некоја напамет научена молитва, можеме да зборуваме со Него со сопствените зборови, на начин кој ни е најлесен..после молитвата, секогаш се чуствувам олеснето, бидејќи знам дека Тој ме слушнал, без разлика дали ќе ја смени ситуацијата на подобро, или не..Тој секогаш знае што е тоа што треба да го направи!
 

marcus

струмички модератор
Член од
5 јули 2006
Мислења
5.378
Поени од реакции
131
Дефинитивно нема човек што во животот не го кренал глаот спрема
Господ,работа е во тоа што на тоа се одлучуваме само кога ни е најтешко и кога е дојдено до коска.После тоа забораваме се без ни еднаш да се заблагодариме за добиено.
 

Vnuce

http://abix.mk
Член од
20 март 2006
Мислења
2.602
Поени од реакции
223
Редовно... секоја недела... без разлика дали ми треба нешто, или не. Некогаш да побарам нешто, некогаш да ја искажам својата благодарност за тоа што сум го добил, некогаш само да ја оддадам почитта која што Му ја должам.
 

Wake up

Music lover
Член од
19 јули 2006
Мислења
145
Поени од реакции
0
Vnuce напиша:
Редовно... секоја недела... без разлика дали ми треба нешто, или не. Некогаш да побарам нешто, некогаш да ја искажам својата благодарност за тоа што сум го добил, некогаш само да ја оддадам почитта која што Му ја должам.
Sekoja nedela....?! Hmmmm. Mislis li deka e toa dovolno za da si blizok so tvojot Sozdatel i roditel?
 

ПрИтИ_гРл

Unforgivable ♥
Член од
6 јуни 2006
Мислења
2.554
Поени од реакции
21
marcus напиша:
Дефинитивно нема човек што во животот не го кренал глаот спрема
Господ,работа е во тоа што на тоа се одлучуваме само кога ни е најтешко и кога е дојдено до коска.После тоа забораваме се без ни еднаш да се заблагодариме за добиено.
верувале или не имам другар кој е АТЕИСТ или човек кој не врува во Господ. Му велам дека тоа не е убаво али не можам да го разубедам и тоа е тоа. си има создадено некој стереотип во главата и сега не може да се стори ништо.
 

mr.wicket

limitless..
Член од
20 јуни 2005
Мислења
5.127
Поени од реакции
519
Влагам во црква кога имам време, се молам ама и се заблагодарувам. Убаво е да се верува во нешто. Јас верувам во Господ.
 

marcus

струмички модератор
Член од
5 јули 2006
Мислења
5.378
Поени од реакции
131
pretty_girl напиша:
верувале или не имам другар кој е АТЕИСТ или човек кој не врува во Господ. Му велам дека тоа не е убаво али не можам да го разубедам и тоа е тоа. си има создадено некој стереотип во главата и сега не може да се стори ништо.

Според мене не постојат атеисти.Само луѓе што го спознале Бог оние кои не се.Порано или подоцна сите доаѓаме пред него некои на сила некои со мила.
 
Член од
28 април 2006
Мислења
326
Поени од реакции
3
pa normalno deka sme se molele bilo za pomos ili neso drugo mislam deka nema covek t.s. hristijanin koj barem ednas ne se pomolil
 

elen4e_bonjovi

Dark Angel
Член од
10 мај 2006
Мислења
240
Поени од реакции
0
Ne znam zoso nie lugeto nekad se pravime golemi Hristijani i veruvame, ko demek u Gospod, a se molime samo koa ni treba nesto...takov e slucajot i so mene...Ponekogas veruvam, ponekogas ne...Poradi mnogute razlicni mislenja ne znam koe e tocno...A sekogas koga mi treba nesto "te molam Gospode..."....
 

Wake up

Music lover
Член од
19 јули 2006
Мислења
145
Поени од реакции
0
Gi gledam vasite komentari i si se cudam. Neznam kako mozete da se molite na nesto, a da ne se potrudite da go zapoznaete toa povekje. Verata i odnosot so Bog ne e tradicija, sto za zal posebno vo nasevo opstestvo e aktuelna na takov nacin, t.e. taka baba pravela, mama pa sega i jas. Jas licno, da sum na vase mesto (zboruvam za povekjeto , ne bas za site), mnogu bi blia ljubopitna da go zapoznaam ona nesto na koe mu se molam. Ednostavno, ne mozam da bidam vo maglovitost ili zabluda. Mora da se rascisti rabotata. ili ako vekje odam na ona "baba mi sto veruvala", togas kje vidam vnimatelno sto taa veruvala. Znaci, ostavete ja neizvesnosta i zalutanosta. Trgnete vo potraga po Bog i kje vidite kako toj kje vi se otkrie ako toa navistina go sakate!

 
Член од
25 јуни 2006
Мислења
759
Поени од реакции
10
U vremeto koga bev pomala sakam da kazam koga mi velea gospod vaka, onaka koga imav nekoj problem se molev ali sto e najtragicno nikogas ne mi bese pomognal takada...
 
S

Sith_Lord

Гостин
Ednas vo treto oddelenie koga pravev pismena po matematika. :) Od togas vekje ne. :)

Sith
 

MadA@FakA

Black&White
Член од
4 август 2006
Мислења
1.046
Поени од реакции
104
Sum se molel i ne mi e sram,a ako treba i ke prodolzam... no vistina e toa sto nekoj od vas go kazaa, se molam koga sum vo depresija i sl. a ne sum se zablagodaruval
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
125
Поени од реакции
3
Епа, баба ми се моли за мене! и тоа, воопшто не и е проблем да ми каже секогаш кога идам кај нејзе дека се моли секој ден за мене... и дека јас треба да го правам тоа за себе....
Дури ми вика и дека секогаш кога излегувам од дома секое сабајле, да се прекрстам 3 пати и да кажам „Господе, биди со мене...”
Стварно не мислам дека животов ми зависи од Господот....
Иако сум се молела порано... секој ден, или барем секој втор ден... и не е дека не ми беа услишени молитвите... Ама повеќе не се молам, сметам дека нема потреба од тоа...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom