Дали на наркоманите треба да им се одземе родителското право?

Tемјан

the Kingslayer
Член од
19 мај 2011
Мислења
691
Поени од реакции
1.141
Немој богати, јас сум бил арогантен. Јас ли сум тој што одредува кој ќе има деца а кој не? Јас ли сум тој што го пика носот во туѓиот дом? Јас ли сум тој што мисли дека е најпаметен и знае како им е на другите без воопшто да проба?

Ај порасни жити пивото, прво имај дете па после ќе збориме за тоа дали би дозволил некој да ти го земе. Ти мобилниот не би дал да ти го земат а камоли родено чедо.
Како и да е пријателе. некако низ животов сум поминал низ многу места и сум сретнал многу наркомани и сум посетил многу фамилии кој имаат член наркоман. Вклучувајки и пракса/волонтирање во болницата во Бардовци и имам извесен период поминато во Осло каде што грам хероин кошта помалку од кутија цигари и во центарот во паркот има повеке наркомани него ли цигани во Струмица. Не одредувам јас кој да биде одземен или не, право да ти кажам и гајле ми е. Не дај боже да осетиме такво нешто на своја кожа. Само од тоа што имам видено и заклучено сакам да кажам дека зависноста во покасната фаза не е ни малку пријатна. Мир. :)
 
L

Luki Junior

Гостин
Интересен документарец до 24 минути шо е у контекст на темата...
Страшно... :(
 
Член од
24 август 2011
Мислења
511
Поени од реакции
807
Знам и јас како е да имаш наркомани меѓу пријателите, еден од нив не преживеа да зборува за тоа но наместо да се откажам од нив и да ги ограничувам, казнувам и штознам што, јас активно се трудев да им помогнам со се што е во мојата моќ. Како што реков многу пати, лесно е да кренеш раце од човек, треба да си фраер и да го спасиш. Дури тогаш ќе може да бидеш горд на своите дела. Ако на некого му земеш дете, ништо добро не си направил. Детето кај и да е ќе сака да знае кои му биле родителите, ќе расте во неприродна средина а на родителот ќе му зададеш толку силен емотивен удар што најверојатно ќе го доведеш до самубиство. И каде е конструктивноста во тоа? Наместо да го симнеш од дрога човекот (па макар и со сила), ти на некој начин си му го одземал животот.
 
2

~2A

Гостин
Знам и јас како е да имаш наркомани меѓу пријателите, еден од нив не преживеа да зборува за тоа но наместо да се откажам од нив и да ги ограничувам, казнувам и штознам што, јас активно се трудев да им помогнам со се што е во мојата моќ. Како што реков многу пати, лесно е да кренеш раце од човек, треба да си фраер и да го спасиш. Дури тогаш ќе може да бидеш горд на своите дела. Ако на некого му земеш дете, ништо добро не си направил. Детето кај и да е ќе сака да знае кои му биле родителите, ќе расте во неприродна средина а на родителот ќе му зададеш толку силен емотивен удар што најверојатно ќе го доведеш до самубиство. И каде е конструктивноста во тоа? Наместо да го симнеш од дрога човекот (па макар и со сила), ти на некој начин си му го одземал животот.
Оти зборуваш како да реагираат службите пред да пријави некој?
Па можеби го малтретираат детето, не водат никаква грижа за него.Сеуште во рана возраст,мало детенце од каде би знаело каде да се обрати за помош не знаејќи каде се наоѓа и зошто?

Секако дека би му помогнал некој од улица или пак сами би увиделе социјалните служби па да им се одземи родителското право на тие родители.
 
Член од
24 август 2011
Мислења
511
Поени од реакции
807
Тука се зборува за наркомани во генерала а не за кретени родители. Има и сосема нормални луѓе што водат здрав живот без дрога, алкохол и цигари, а пак ги малтретираат децата. Ако сакате да зборуваме за ваквите луѓе тогаш сменете го насловот на темата.
 
2

~2A

Гостин
Тука се зборува за наркомани во генерала а не за кретени родители. Има и сосема нормални луѓе што водат здрав живот без дрога, алкохол и цигари, а пак ги малтретираат децата. Ако сакате да зборуваме за ваквите луѓе тогаш сменете го насловот на темата.
Сосема во ред си е насловот.


Наркоманите кои претежно ги познавам не можат самите да се одржат,да се чуваат склони се кон кражби затоа што немаат доволно финансии за да си ги задоволат своите потреби/доза. И од тие истите очекуваш да чува дете. Најпрвин нема да му пружи внимание кое што му е потребно, а во втор план и финансиите кои што му се потребни на едно дете.
 
Член од
24 август 2011
Мислења
511
Поени од реакции
807
Треба да им се одземе деловната способност...
Интересен одговор од некој што не слушнал за буквата Ч која е дел од неговиот мајчин јазик. Дали ти знаеш што напиша, и дали знаеш што е воопшто деловна способност? Дали воопшто знаеш за што се разговара на темава? Уствари знаеш што?

Зошто не се вратиш на играњето ластик? Барем тоа ти одеше добро...

Сосема во ред си е насловот.


Наркоманите кои претежно ги познавам не можат самите да се одржат,да се чуваат склони се кон кражби затоа што немаат доволно финансии за да си ги задоволат своите потреби/доза. И од тие истите очекуваш да чува дете. Најпрвин нема да му пружи внимание кое што му е потребно, а во втор план и финансиите кои што му се потребни на едно дете.
Целосно е разбирливо дека наркоманите не се пресметливи луѓе ама сфати веќе еднаш, не дебатираме тука за нивната пресметливост туку за тоа дали треба да ги одметнеме од човештвото и да ги оставиме да живеат во мизерија дур не умрат. Зарем човечкото во тебе не ти кажува дека би требал барем да се обидеш да ги вратиш во колосек пред да кренеш раце од нив? Зарем не си привлечен од предизвикот? Зошто толку бегате од тешки проблеми? Па јас ли сум единствениот што обожава добар предизвик?
 
Член од
28 декември 2011
Мислења
4.371
Поени од реакции
6.207
Сиромавиот не е способен да му овозможи услови за живот.

Неекој си австриец, Јозеф Фрицл според твоите критериуми може да има деца онолку колку што ќе посака
Секое лице, без разлика дали е наркоман, алкохоличар итн. кое не е способно да биде родител кој може да овозможи правилен развој на своите деца не смее да биде во контакт со нив.
Лица кои не се способни да овозможат правилен развој you living miscarriage. Како Фрицловци овозможуваат правилен развој?
--- надополнето: 21 февруари 2013 во 12:06 ---
Целосно е разбирливо дека наркоманите не се пресметливи луѓе ама сфати веќе еднаш, не дебатираме тука за нивната пресметливост туку за тоа дали треба да ги одметнеме од човештвото и да ги оставиме да живеат во мизерија дур не умрат. Зарем човечкото во тебе не ти кажува дека би требал барем да се обидеш да ги вратиш во колосек пред да кренеш раце од нив? Зарем не си привлечен од предизвикот? Зошто толку бегате од тешки проблеми? Па јас ли сум единствениот што обожава добар предизвик?
Дебатата е стриктно на тема дали треба да им се дозволи да чуваат деца. Не дали треба да им се помогне. Не смее да им се дозволи да чуваат деца пошто НЕ се способни да ги одгледаат правилно. Ова е необорив факт.
 
Член од
24 август 2011
Мислења
511
Поени од реакции
807
Лица кои не се способни да овозможат правилен развој you living miscarriage. Како Фрицловци овозможуваат правилен развој?
--- надополнето: 21 февруари 2013 во 12:06 ---


Дебатата е стриктно на тема дали треба да им се дозволи да чуваат деца. Не дали треба да им се помогне. Не смее да им се дозволи да чуваат деца пошто НЕ се способни да ги одгледаат правилно. Ова е необорив факт.
Работите што ти ги кажуваш се необорив факт. Се друго е ветер и магла. Мора да те хранеле со златна лажица чим толку си самобендисан.

И де кажи ми колку деца имаш ти и какви луѓе постанале тие деца, па што толку си даваш право да судиш за тоа кој како е способен да одгледува дете? Дали воопшто знаеш како е да се има дете? Чекај бе, дали ти воопшто си се одделил од своите родители и сам си ги плаќаш сметките или сеуште од нив чекаш да ти дадат 100 денари за во град да искочиш?

Нејсе, ако толку си загрижен за тие деца, еве јас волонтирам да те однесам во семејство каде што родителите се разведени а таткото живее со ќерката и до неодамна бил зависник од хашиш. Прво биди фраер па пробај да му го земеш детето, а кога ќе си го попиеш по носот ќе го замолиме заедно таткото да ја покаже ученичката книшка на ќерката, да видиш какви оценки има таа. Кога веќе сме кај тоа, може да ја прашаш да ти каже дали воопшто сака да си замине.

Може до сабајле да се удираш во гради по форуми и да носиш некакви си закони ама се дур не превземеш нешто во врска со тоа, во моите очи не си ништо освен уште една сајберкукавица.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: Dis
Член од
28 декември 2011
Мислења
4.371
Поени од реакции
6.207
Работите што ти ги кажуваш се необорив факт. Се друго е ветер и магла. Мора да те хранеле со златна лажица чим толку си самобендисан.

И де кажи ми колку деца имаш ти и какви луѓе постанале тие деца, па што толку си даваш право да судиш за тоа кој како е способен да одгледува дете? Дали воопшто знаеш како е да се има дете? Чекај бе, дали ти воопшто си се одделил од своите родители и сам си ги плаќаш сметките или сеуште од нив чекаш да ти дадат 100 денари за во град да искочиш?

Нејсе, ако толку си загрижен за тие деца, еве јас волонтирам да те однесам во семејство каде што родителите се разведени а таткото живее со ќерката и до неодамна бил зависник од хашиш. Прво биди фраер па пробај да му го земеш детето, а кога ќе си го попиеш по носот ќе го замолиме заедно таткото да ја покаже ученичката книшка на ќерката, да видиш какви оценки има таа. Кога веќе сме кај тоа, може да ја прашаш да ти каже дали воопшто сака да си замине.

Може до сабајле да се удираш во гради по форуми и да носиш некакви си закони ама се дур не превземеш нешто во врска со тоа, во моите очи не си ништо освен уште една сајберкукавица.

Blah, blah, blah. А колку семејства се распаднати бидејќи едниот родител е коцкар, алкохоличар или наркоман? Можеме до утре да редиме лични искуства, голем кур. До мене живее дилер и има дете. Малиот пола живот не знаеше кај е татко му. Другата половина јадеше ќотек без да знае зошто. Урлање од куќата? -Секојдневие.
Пред да ми уфрлаш ад хоминем фори пробувајќи да погодиш кој сум и што сум можам in-turn да те прошетам по милион куќи во кои живеат самохрани родители, во тоа стање бидејќи другата половина била себично копиле.
Добри оценки. А храна? Или парите отидоа за хорс или ракија? А уште мал милион работи кои се бараат од нив? Или парите ојдоа на коцка? Можеби требаше да дојде таткото на родителска? Too bad, заглавил на токсикологија или спие дома мамурен.
Ако мислиш дека семејство е институција во кој едниот си го дрочи а другиот се жртвува за двајца ондак боље немај семејство.
 
Член од
24 август 2011
Мислења
511
Поени од реакции
807
Слабо ти оди комуникација, а?

Поентата на тоа што го реков е дека ако на човека му помогнеш да се симне од дрога, може да биде одличен родител. Но вие џукели попрво ќе го уништите семејството од што да засукате ракави и да му помогнете да добие фер и еднаква шанса. Ете колку вашата дрскост за мешање во туѓи семејства носи добри резултати. What a fkn joke.
 
Член од
24 ноември 2009
Мислења
4.959
Поени од реакции
4.881
Значи како можете да ја заебете цела тема која првенствено има многу големо значење, споредувате наркомани со геј популација :facepalm: незнам што не ви е јасно во насловот, тешка дилема е, има многу случаи на мајки наркоманки, па и татковци (познавав еден) истиот почина од срцев удар после терапијата...
Јас, би им забранила да имаат деца, значи од старт под дифолт раѓаат нарко зависници, недолжни невини суштества, кои треба да се мачат цел живот, зошто заради некоја збесната будала, која незнаела да ограничи до кај може да оди со глупоста и слабоста?! НЕ!
За нив строго абортус, ма да ја би ги стерилизирала искрено, нека си се штанцаат послем никој не им брани, само без да вродат со плод.
Кога можат да се праат фраери, со иницијативи роди трето дете, да ги игнорираат хомосексуалците, кои се пред се здрави, прави и по своја волја се впуштаат во љубовна и сексуална врска со партнер од ист пол, овие што не се способни за себе да се грижат, а камо ли за некое бебенце од кое пазете треба да направат човек и да го истераат на прав пат, доволно напредната медицина, доволно познати број на нарко зависници, стерилизација, вазектомија што да е, мора да се забрани нивно размножување.
И хитлер на времто вака зборел ама него лудак и ненормален го напраиле.
Јас викам и оние со посебни потреби да се стерилизираат, ретардирани,родени со мана/фалинка, абе се тоа да се стерилизира и да се уништи најбоље шо ке се замараш исклучиво само генетски га се селектира човештвото.
Што има некој со даунов синдром да може да се рзмножува, или некој со остеохитис па да шири гентеско пореметување од кое ите како ќе му се мачат идните поколенија.
Дај бе тоа се заедно со наркоманиве во еднаа инстиутуција да се затворат и да се шкопи.
А доколку се роди некој со деформитет или инвалидитет одма аутанизација,или доколку се појви некоја трудница со било каков хендикепт одма под итно присилен абортус без разлика во кој месец од бременост е..Што има тука воопшто да се раѓаат инвалиди и ретардирани.
Друго соломонско решение сите деца да им се одземат на родителите кој ќе бидат проценети како неспособни да ги одгледуваат и веднаш државата да им одреди педерски посвоители и ако тие се наркомани ич кур никого да не го боли пошто тоа е нивно дискреционо право.
Дали ова ќе важи и а оние што пафкаат, вклучително и за оние кој конзумираат опијти а самите не се сметаат за зависници и наркомани, пушачите со нив шо праиме ?
Ќе им дадеме ултиматум или престанувајте да пушите или идете на шкопење ?
Ај ќе ја опраиме државава ич гајле да си немаш.
 
D

Daedalus

Гостин
Слабо ти оди комуникација, а?

Поентата на тоа што го реков е дека ако на човека му помогнеш да се симне од дрога, може да биде одличен родител. Но вие џукели попрво ќе го уништите семејството од што да засукате ракави и да му помогнете да добие фер и еднаква шанса. Ете колку вашата дрскост за мешање во туѓи семејства носи добри резултати. What a fkn joke.
Види друже мое лично мислење на темата е доколку родителот е наркоман, голема е шансата да не биде способен да чува деца. И како што веќе напоменавме, зависник од хероин или други по условно кажано тешки дроги. Хашиш и марихуана се друга класа и не се споредуваат со метадон и хероин. Како и да е, мое мислење е дека треба да му се пружа медицинска нега на родителот и за тоа време детето да живее со другиот родител доколку е здрав секако, со неговите баба и дедо и така натаму. Ако во периодот додека наркоманот родител е хоспитализиран, нема никој од фамилијата кој ќе го згрижи детето, детето ќе биде чувано од институција специјализирана за такви случаи, составена од падагози и така натаму, зависно од возраста на детето. Лично убеден сум, дека поголемиот дел од наркоманите не се способни да чуваат и одгледуваат дете. Ако после терапијата се укаже на подобрување на психофизичкото здравје на пациентот, детето секако дека ќе му биде вратено ако ги има финансиите и се што е потребно за да го одледува.
Една работа не сум сфатил. Зошто наркоманите прават деца, ако не се спремни да се оженат/омажат, да работат и да прекинат со срањата што ги прават? Постојат кондоми да му ебам мајката.
 

vlay_markoman

r3k1NNz0R.mp3
Член од
24 септември 2012
Мислења
176
Поени од реакции
43
има разлика од мара до хероин...ми делуваш доста не информирано :) Значи не дека со редовна конзумација на марихуана знаци претерување немозе да се деси нешто,ама сепак хероинот е нешто сосема друго:)
ne ni sakam da sum informiran mnogu za toa hemjata i marihuana i sto ti ja znam ne znaev za so se raboti ama i toa marata znae loso da bide batali toa :P
 

Kajgana Shop

На врв Bottom