Дали на наркоманите треба да им се одземе родителското право?

Член од
1 февруари 2012
Мислења
3.674
Поени од реакции
4.205
Једин исклучок е ганџата, пошто знам мал милион фаци што се нормални родители и функционални повеќе или помалку, а конзумираат ганџа и хашиш, помалку или повеќе.
Kажи му го ова на Werther :)
 
D

Daedalus

Гостин
Kажи му го ова на Werther :)
Абе глеј, објективно гледано сите знаеме дека ганџа може да направи многу лоши ствари. При екстремни случаи, постои можност за добивање на симптоми на екстремна параноја и шизофренија зависно од генетскиот склоп, меморијата и темпераментот на тој што ја конзумира. Али споредена со другите дроги ганџата е шала. Тоа е повеќе од факт. Ко да споредуеш пиво и виски. Секако, тука збориме за наркомани кои се зависници од хероин и на метадонска терапија, фаци кои крадат од дома за да имаат за тромадоли...не збориме за рандом тип што седи на клупа со другарите и пие пиво дур пушат џоинт. Не сме до толку брат, бар ја не сум:P
 
W

Werther

Гостин
Kажи му го ова на Werther :)
Доколку некој пуши,на пример еднаш во месец,немам никаков проблем.
Не е тоа наркоман.
Но ако почне да забегува,тоа е друго.

И не се тешете дека марихуаната не е дрога,или воопшто не е штетна.
Доколку секојдневно се пуши и тоа како настануваат проблеми со здравјето.
 

Dis

Член од
8 октомври 2012
Мислења
21
Поени од реакции
4
Поготово кај нас сто многу голем процент не е ни марихуана воопшто,туку некоја прсканица со син камен и милион разни ѓубриња
 
W

Werther

Гостин
Поготово кај нас сто многу голем процент не е ни марихуана воопшто,туку некоја прсканица со син камен и милион разни ѓубриња
Тука веќе не навлегувам,немам емпириски докази.

Тој стручен дел ви го оставам на тебе и Гонзо,да го дискутирате.
 
D

Daedalus

Гостин
Поготово кај нас сто многу голем процент не е ни марихуана воопшто,туку некоја прсканица со син камен и милион разни ѓубриња
тоа е убер бетер. Чиста марихуана, квалитетно одгледана може да предизвика такви појави како параноја. А прсканициве што ги пушат тука ништо чудно да имаат полоши ефекти и од ЛСД, ако ги земеме во обзир хемикалиите кои ги содржат. Најдобро е пивото и свинското ребро успут. Све остало, батали. Краток е животот за да го поминам во маки и параноја. Уште пократок е за моето дете да го помине во страв и стресови.
 

Dis

Член од
8 октомври 2012
Мислења
21
Поени од реакции
4
Тука веќе не навлегувам,немам емпириски докази.

Тој стручен дел ви го оставам на тебе и Гонзо,да го дискутирате.
Не фала,немам потреба да дискутирам повеќе за тоа,само дадов мислење.
 
Член од
19 август 2010
Мислења
1.365
Поени од реакции
2.053
Апсолутно.

Наркоманите треба да бидат третирани на посебен начин, како штетници и неприлика во општеството. Единствено право кое треба да им остане е правото на живот, како и правото да си го одземат животот. Се останато, треба да биде строго контролирано од државата/формата на власт/билошто во општеството.

Така да, не само родителското право.

По секоја цена да се спречи џанкерството.
Многу грешиш другар!Наркоманите се само жртва на ова труло мулти-култи и либерално општество.Живееме во свет каде што ликови како Нирвана и Боб Марли ни се сервираат како легенди, генијалци, идоли.Во секој филм, музика, спот младината ни се труе со текстови поврзани со дрога, алкохол, проституција, а младината во нив гледа идоли и ѕвезди.

Чамуги и Циганки како Ријана ни станаа главни на сите телевизии јавно проповедајќи дрога, проституција и други девијации.

Како очекуваш ти една младина денес да размислува кога таа истата е само роб на телевизијата и слепо го следи се она што телевизијата му го пропагира.

Кога имаше пред 50 години нормални филмови, музика, текстови, култура колку наркомани имаше ?

Денес 98% од младината се дрогира само затоа што и Курт Кобејн, Боб Марли, Џим Морисон се дрогирале и мислат дека со тоа кул ќе бидат.
 
D

Daedalus

Гостин
Многу грешиш другар!Наркоманите се само жртва на ова труло мулти-култи и либерално општество.Живееме во свет каде што ликови како Нирвана и Боб Марли ни се сервираат како легенди, генијалци, идоли.Во секој филм, музика, спот младината ни се труе со текстови поврзани со дрога, алкохол, проституција, а младината во нив гледа идоли и ѕвезди.

Чамуги и Циганки како Ријана ни станаа главни на сите телевизии јавно проповедајќи дрога, проституција и други девијации.

Како очекуваш ти една младина денес да размислува кога таа истата е само роб на телевизијата и слепо го следи се она што телевизијата му го пропагира.

Кога имаше пред 50 години нормални филмови, музика, текстови, култура колку наркомани имаше ?

Денес 98% од младината се дрогира само затоа што и Курт Кобејн, Боб Марли, Џим Морисон се дрогирале и мислат дека со тоа кул ќе бидат.
Иако сум атеист, иако сум либерален и сум за слободен избор, во случајов ќе морам да се сложам со тебе(со тешки маки:P). Голем дел од младината се дрогираат и прават глупости затоа што некој шитхед Боб Марли или Курт се дрогирале(иако мање више ми се свиѓа музиката). Либералноста е уреду, со тоа што имаат избор младите, имаат можност да се едуцираат, така што мислам тоа што им е пласирано на медиата и по интернетот е ок, пошто технички на интернет можеш да најдеш информации почнувајќи од физика и завршувајќи со тоа како да направиш оригами преку 10 чекора. Како и да е, глупаво е тоа што некои фаци ги следат своите идоли и мислат дека ќе бидат кул ако се дрогираат како нив. Али конзумирањето наркотици е многу постар спорт неголи овие 50 години. Ако го земеме фактот дека алкохолот е наркотик сам по себе и сите тие племиња што конзумирале секакви опијати, турците што конзумирале опиум итн., ќе видиме дека првенствено причината зошто луѓето сакаат такви супстанции е за да се осеќаат добро, пошто тоа и се постигнува со конзумирањето на дрогата. Настрана економскиот интерес кој мафиите и другите организации го имаат од продавањето на дрогата. И тука сфаќам всушност колку често го употребувам зборот конзумирање...:pipi:

Али тој делот со циганките не ти требаше....не биди расист
 
Член од
1 февруари 2012
Мислења
3.674
Поени од реакции
4.205
Доколку некој пуши,на пример еднаш во месец,немам никаков проблем.
Не е тоа наркоман.
Но ако почне да забегува,тоа е друго.

И не се тешете дека марихуаната не е дрога,или воопшто не е штетна.
Доколку секојдневно се пуши и тоа како настануваат проблеми со здравјето.
Mногу јасно дека е дрога и дека е штетна и све што кажа RogerBacon е во право,но муабетот ми беше да се дефинира наркоман поради фактот што има многу функционални родители што конзумираат трева.

Марихуаната ствара светлосни години помала зависност од потешка дрога и детето што ке се роди нема да се роди осакатено како на пример што e многу возможно да биде ако родителите што го направиле биле зависни од хероин.

Btw све што ти го поматува умот и влијае на мозокот е дрога така да и алкохолот е дрога ако конзумираш секој ден ке си направиш многу поголема штета на здравјето него ли ако конзумираш трева секој ден,факт.
 
Член од
24 август 2011
Мислења
511
Поени од реакции
807
Верувам дека познаваш било кој што е на метадон/хероин и кажи ми жити се според твојата логика дали е способен да исчува фамилија?
И да, ги осудувам наркоманите и дилерите на тешки дроги. Колку ли многу фамилии се затвараат поради тие работи. Не значи ако некој во моментот на слабост се навлекол на ж`то и дека после целата фамилија или населба е должна да го трпи.
Јас околу дрогите сум либерален. Прави што ке правиш, но со усул, не се повредувај самиот себеси ниту околината. Но, кога ке видам крвави шприцеви во влезот или метадонски боци на клупите во основно училиште, тоа не е за толерирање. Не сме хомофоби ниту тирани, напротив нека се плеска кој колку сака, ама нека не ја загрозува безбедноста на никој. А такви одговорни корисници на тешки дроги, кај нас за жал многу малку се.
Плус никој на никого не му одзима човечко право, ниту угнетува. Наркоманите си имаат клиники кои им даваат дневни дози, имаат чисти игли и шприцеви. Здравствено осигурување, бла бла. Но, зависноста си го прави своето. Од дрогата се умира, се зацрнуваат фамилии. Имам на неколку погреби отидено каде што завршиле млади животи поради дрогата најмладиот беше 19 години. Хероинот ти е повик на Смртта.
Зашто толку дрско ми ставате зборови во уста? Дали некаде јас сум го негирал тврдењето дека не се способни да одгледуваат деца?

Ако немате одговор на моето прашање, немојте барем да сте толку безобразни и да го извртувате. Јас реков дека треба да им помогнете да ги решат своите проблеми, наместо да ја правите ситуацијата уште полоша. Тоа што биле слаби и потклекнале на искушението не значи дека нема надеж за нив. Лесно е кога работите да станат длакави, да се вадите на екстремни солуции.

И немојте да бидете толку арогантни, вие сте НИКОЈ И НИШТО, не сте им го дале правото на родителство па да можете да им го одземете. Немате вие таква моќ, не си ласкајте. Конкретно јас да бев наркоман и да дојдевте моето чедо да ми го земете, живи ќе ве распнев на крст и ќе го запалев крстот. Вие сте се нашле да одлучувате кој смее да има деца а кој не, пази бре дрскост! Ако сте толку загрижени за децата, зошто на ѓупците не им ги забраните? Нивните деца живеат во поголема мизерија.

Затоа не си го пикајте носот кај што не му е местото, гледајте вашата фамилија да си ја средите и вашите деца да имаат се што им треба, а кога тоа ќе го постигнете МОЖДА ќе имате кредибилитет да делите совети. Пази, да делите совети а не правда. Малце носот подолу, високо се облаците.
 
A

AnFem

Гостин
Зашто толку дрско ми ставате зборови во уста? Дали некаде јас сум го негирал тврдењето дека не се способни да одгледуваат деца?

Ако немате одговор на моето прашање, немојте барем да сте толку безобразни и да го извртувате. Јас реков дека треба да им помогнете да ги решат своите проблеми, наместо да ја правите ситуацијата уште полоша. Тоа што биле слаби и потклекнале на искушението не значи дека нема надеж за нив. Лесно е кога работите да станат длакави, да се вадите на екстремни солуции.

И немојте да бидете толку арогантни, вие сте НИКОЈ И НИШТО, не сте им го дале правото на родителство па да можете да им го одземете. Немате вие таква моќ, не си ласкајте. Конкретно јас да бев наркоман и да дојдевте моето чедо да ми го земете, живи ќе ве распнев на крст и ќе го запалев крстот. Вие сте се нашле да одлучувате кој смее да има деца а кој не, пази бре дрскост! Ако сте толку загрижени за децата, зошто на ѓупците не им ги забраните? Нивните деца живеат во поголема мизерија.

Затоа не си го пикајте носот кај што не му е местото, гледајте вашата фамилија да си ја средите и вашите деца да имаат се што им треба, а кога тоа ќе го постигнете МОЖДА ќе имате кредибилитет да делите совети. Пази, да делите совети а не правда. Малце носот подолу, високо се облаците.
Shto e vo pravo, vo pravo e.
 

Tемјан

the Kingslayer
Член од
19 мај 2011
Мислења
691
Поени од реакции
1.141
З
И немојте да бидете толку арогантни, вие сте НИКОЈ И НИШТО,
Eдинствен арогантен во сите постови си ти, ако не си приметил. :)
Ти да беше наркоман, а јас да бев од социјалното, ке ти го земев детето без да ми трепне, а тебе ке те напикав во некоја ќорка. Не си ласкај премногу. :P
Инаку, правда не делиме, не ни можеме да делиме правда од некој жолт форум, не забегувај.
 
Член од
24 август 2011
Мислења
511
Поени од реакции
807
Eдинствен арогантен во сите постови си ти, ако не си приметил. :)
Ти да беше наркоман, а јас да бев од социјалното, ке ти го земев детето без да ми трепне, а тебе ке те напикав во некоја ќорка. Не си ласкај премногу. :P
Инаку, правда не делиме, не ни можеме да делиме правда од некој жолт форум, не забегувај.
Немој богати, јас сум бил арогантен. Јас ли сум тој што одредува кој ќе има деца а кој не? Јас ли сум тој што го пика носот во туѓиот дом? Јас ли сум тој што мисли дека е најпаметен и знае како им е на другите без воопшто да проба?

Ај порасни жити пивото, прво имај дете па после ќе збориме за тоа дали би дозволил некој да ти го земе. Ти мобилниот не би дал да ти го земат а камоли родено чедо.
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
И немојте да бидете толку арогантни, вие сте НИКОЈ И НИШТО, не сте им го дале правото на родителство па да можете да им го одземете. Немате вие таква моќ, не си ласкајте. Конкретно јас да бев наркоман и да дојдевте моето чедо да ми го земете, живи ќе ве распнев на крст и ќе го запалев крстот. Вие сте се нашле да одлучувате кој смее да има деца а кој не, пази бре дрскост! Ако сте толку загрижени за децата, зошто на ѓупците не им ги забраните? Нивните деца живеат во поголема мизерија.

Затоа не си го пикајте носот кај што не му е местото, гледајте вашата фамилија да си ја средите и вашите деца да имаат се што им треба, а кога тоа ќе го постигнете МОЖДА ќе имате кредибилитет да делите совети. Пази, да делите совети а не правда. Малце носот подолу, високо се облаците.
Се согласувам целосно.
Секој за себе.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom