Дали на наркоманите треба да им се одземе родителското право?

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.522
Поени од реакции
33.704
Вистинското прашање би било:
Дали навистина имаме потреба од тема дали на наркоманите треба да им се одземе родителско право?
Дали треба да јадам за да преживеам?
 
D

Daedalus

Гостин
Толку многу заклучоци,толку многу глупости.
Интересно е што во 21век може да се види толку примитивно размислување.....
Во овој век, кадешто имаме екстази и транс журки, некој будала уште мисли дека дрогирањето е лошо. Примитивизам брат.
--- надополнето: 21 февруари 2013 во 02:33 ---
Е сеа го видовме филозофот на дело браво браво
Па ајде пофали се, исфилозофирај нешто. Кажи го твоето искуство и мнение. Изнеси си го аргументот, не мрчи муда на луѓе наоколу. Морам да зборам на твојот јазик, пошто ако филозофирам ќе ти биде тешко да го испроцесираш тоа. Така да еве, лабаво, кажи што мислиш ти...Дали ти како наркоман си способен/на да го одгледуваш детето, да го растеш, да му пружаш добра нега? Да му даваш пари за у школо?
 
Член од
14 април 2012
Мислења
365
Поени од реакции
112
Марихуаната делува на различни начини, некогаш ги инхибира некогаш ги стимулира функциите на неуротрансмитерите (тхцто специфично)
Најчесто делува на центрите за краткотрајна меморија, учење и процесирање на информациите кои се наоѓаат во неокортексот.

Кокаинот го стимулира лачењето на допаминот кој е неуротрансмитер одговорен за функции поврзани со регулирањето на свесното размислување и задоволството. Кога нивоата на допамин се враќаат во нормала, се добиваат негативни психолошки ефекти и чувство на зависност затоа што практично мозокот ја сака истата количина на допамин.

Хероинот има слично дејство со опиумот и учествува во стимулирањето на хемикалијата ендрофин која служи за ослободување од болка. Студии за негативните ефекти на сите овие имаш многу и ме мрзи да навлагам у деталји, само за да ти го одговорам прашањето кое е поставено повеќе со идеја да бидеш ироничен и спремен да ме надаргументираш неголи затоа што навистина си љубопитен.

Ниту една од различните супстанции во цигарите не делуваат на свесните функции вп мозокот освен никотинот чиешто дејство е многу помало отколку на дрогите кои ми ги наведе.
Злоупотреба на алкохол и алкохолизам се подеднакво сериозни и опасни по здравјето на децата доколку нивните родители се алкохоличари како и наркоманијата.
Прекумерената дебелина најчесто доведува до друг вид на дисбаланс на други видови на неуротрансмитери при што штетните последици се најчесто за самиот човек кој е дебел а не за околината која е околу него. Али секако ќе се инатиш и понатаму. Ќе кажеш дека дебелите луѓе се подеднакво лоши родители како и наркоманите?

Кога реков црнци и педери сакав да дадам пример за тоа дека дискриминациите на некој заради неговата раса или сексуална ориентација се нерационални и базирани на простаклук и необразование, просто кажано. Со тоа не мислев дека само црнците и педерите се дискриминирани. Многу групи на нормални и здрави луѓе се дискриминирани од различни причини кои не се дел од темава.

Наркоманите не се некое малцинство кое е дискриминирано. Наркоманите се болни и им треба помош а не полиса за човекови права. Тоа е исто ко да ми кажеш дека аутистите се дискриминирани. Мислам полисата за човекови права важи за секој, поентата ми е дека дискриминирањето не е вистинскиот проблем околу наркоманијата....
--- надополнето: 21 февруари 2013 во 02:10 ---


Секс и дрога се истото... браво...што е следно....дали скијаш или си некрофил истиот муабет е.:P
--- надополнето: 21 февруари 2013 во 02:11 ---

И како што беше очекувано, наркоманите нападнаа :P
Марихуаната делува на различни начини, некогаш ги инхибира некогаш ги стимулира функциите на неуротрансмитерите (тхцто специфично)
Најчесто делува на центрите за краткотрајна меморија, учење и процесирање на информациите кои се наоѓаат во неокортексот.

Кокаинот го стимулира лачењето на допаминот кој е неуротрансмитер одговорен за функции поврзани со регулирањето на свесното размислување и задоволството. Кога нивоата на допамин се враќаат во нормала, се добиваат негативни психолошки ефекти и чувство на зависност затоа што практично мозокот ја сака истата количина на допамин.

Хероинот има слично дејство со опиумот и учествува во стимулирањето на хемикалијата ендрофин која служи за ослободување од болка. Студии за негативните ефекти на сите овие имаш многу и ме мрзи да навлагам у деталји, само за да ти го одговорам прашањето кое е поставено повеќе со идеја да бидеш ироничен и спремен да ме надаргументираш неголи затоа што навистина си љубопитен.

Ниту една од различните супстанции во цигарите не делуваат на свесните функции вп мозокот освен никотинот чиешто дејство е многу помало отколку на дрогите кои ми ги наведе.
Злоупотреба на алкохол и алкохолизам се подеднакво сериозни и опасни по здравјето на децата доколку нивните родители се алкохоличари како и наркоманијата.
Прекумерената дебелина најчесто доведува до друг вид на дисбаланс на други видови на неуротрансмитери при што штетните последици се најчесто за самиот човек кој е дебел а не за околината која е околу него. Али секако ќе се инатиш и понатаму. Ќе кажеш дека дебелите луѓе се подеднакво лоши родители како и наркоманите?

Кога реков црнци и педери сакав да дадам пример за тоа дека дискриминациите на некој заради неговата раса или сексуална ориентација се нерационални и базирани на простаклук и необразование, просто кажано. Со тоа не мислев дека само црнците и педерите се дискриминирани. Многу групи на нормални и здрави луѓе се дискриминирани од различни причини кои не се дел од темава.

Наркоманите не се некое малцинство кое е дискриминирано. Наркоманите се болни и им треба помош а не полиса за човекови права. Тоа е исто ко да ми кажеш дека аутистите се дискриминирани. Мислам полисата за човекови права важи за секој, поентата ми е дека дискриминирањето не е вистинскиот проблем околу наркоманијата....
--- надополнето: 21 февруари 2013 во 02:10 ---


Секс и дрога се истото... браво...што е следно....дали скијаш или си некрофил истиот муабет е.:P
--- надополнето: 21 февруари 2013 во 02:11 ---

И како што беше очекувано, наркоманите нападнаа :P
Во ред, во право си, ама гледаш ли дека некако здравствено врз поколение не влијаат нешто посебно.
НЕ викам дека треба наркозависници да растат и цоспитуваат деца, дамо сакав да доловам ако нив им забраниш би имало лавина и други групи на асоцијални луѓе кои исто би требало да им се забрани и тој процес мислам дека би ги одвело социјалните и правни служби во слепа улица. Зборувам хипотетички доколку би постоело фер судство.
А за серотонинот...кај џанкито ќе го покачиш со дрога, кај компјутерџиите со видеоигри, кај фитнес фриковите со 15 км џогинг.....си чул за грелин?
 
Член од
1 февруари 2012
Мислења
3.674
Поени од реакции
4.205
Не се вади џанак.

Заеби тревкичка,хемиичка,џанак си е џанак.
На вас џанаците мачорот не би ви го дал на пол-сат,а не дете.
Не ни очекувам од тебе да разбереш нешто ;)
А и не можеш да збориш за мене дали сум џанак кога не ме знаеш.
:)
 
D

Daedalus

Гостин
Во ред, во право си, ама гледаш ли дека некако здравствено врз поколение не влијаат нешто посебно.
НЕ викам дека треба наркозависници да растат и цоспитуваат деца, дамо сакав да доловам ако нив им забраниш би имало лавина и други групи на асоцијални луѓе кои исто би требало да им се забрани и тој процес мислам дека би ги одвело социјалните и правни служби во слепа улица. Зборувам хипотетички доколку би постоело фер судство.
А за серотонинот...кај џанкито ќе го покачиш со дрога, кај компјутерџиите со видеоигри, кај фитнес фриковите со 15 км џогинг.....си чул за грелин?
Точно е се што кажа освен еден мал детал. Нивото на качување на серотонин со стимул кој е преку визуелно/аудиторно примање е природно и не доведува до хемиски дисбаланс. Тука кажувам за било кое околинско стимулирање на серотонин. Гејмањето, фитнесот итн итн...банџи џампингот го качуваат природно нивото на серотонинот што е дури здраво во најмала рака. Но качувањето на серотонинот со хемикалии е нагло и драстично поголемо. Така што кога организмот ќе се врати на хомеостазата која ја имал пред тоа, ќе претрпи психофизички просто кажано фрки. И тоа ќе резултира со нагли промени во расположението, епизоди на депресија итн итн...Затоа постои мала разлика...Плус да не зборувам за страничните ефекти кои ќе ги имаш од такво стимулирање на серотонин. Технички сите неуротрансмитери кои дрогите ги стимулираат или инхибираат природно се стимулирани или инхибирани зависно од околината и гените. Тоа што го прават дрогите е што нагло и по таканаречено неприроден пат ја пореметуваат нивната функција. Иначе не сум чул за грелин...Шо е тоа?:P
--- надополнето: 21 февруари 2013 во 02:42 ---
Ти заговараш третман на луѓе како кучиња ало стерилизација а моето мислење не било соодветно за овој форум ма немој се читаш ли ти ма или дозволено е за тебе да пишуваш што ќе ти прдне а
--- надополнето: 21 февруари 2013 во 02:41 ---

Добро ај прочитај го мислењето на другаркати Луси на првата страна за стерилизација и после кажи ми кој е овде наркоман и нормален
Стерилизирање можеби не, али никако не би дозволил да одгледува дете ако не е способен за тоа. Не знам хорсајли кои се способни да одгледуваат дете. Бар ја лично не знам. Ако ти знаеш ок.
 
W

Werther

Гостин
Стерилизирање можеби не а си опнал лајк на мислењето а како може такво мислење да подржувате има 6 лајка најпопуларно е на темава
Џанак,јас ќе ти ставам на сите твои 12 мислења лајк,само олабави не.
 
D

Daedalus

Гостин
Стерилизирање можеби не а си опнал лајк на мислењето а како може такво мислење да подржувате има 6 лајка најпопуларно е на темава
Технички го лајкнав пошто ми се допаѓа темата која ќе биде дискутирана. Секако дека со некои ствари не се сложувам. Лично знам неколку хорсајли кои веќе 3 години не се на никаква терапија и се излечени. Знам за многу случаи кадешто наркоманите се излечени. Треба воља, ама далеку од тоа дека е невозможно. На пример со тоа не се сложувам. Со делот со стерилизирање, мислам дека е драстичен и нереален. Ако ги прочиташ моите постови подоле ќе видиш кој е мојот став за темата. Повеќето луѓе имаат страв дека наркоманите никогаш не може да се излечат и слично. Иако знам дека наркоманите се болни луѓе, има повеќе од доволно научна евиденција дека наркоманијата и ете како се третира дури и во најтешките фази. Не збориме за сида ебаго.
 
Член од
7 октомври 2012
Мислења
53
Поени од реакции
19
Технички го лајкнав пошто ми се допаѓа темата која ќе биде дискутирана. Секако дека со некои ствари не се сложувам. Лично знам неколку хорсајли кои веќе 3 години не се на никаква терапија и се излечени. Знам за многу случаи кадешто наркоманите се излечени. Треба воља, ама далеку од тоа дека е невозможно. На пример со тоа не се сложувам. Со делот со стерилизирање, мислам дека е драстичен и нереален. Ако ги прочиташ моите постови подоле ќе видиш кој е мојот став за темата. Повеќето луѓе имаат страв дека наркоманите никогаш не може да се излечат и слично. Иако знам дека наркоманите се болни луѓе, има повеќе од доволно научна евиденција дека наркоманијата и ете како се третира дури и од најтешките фази. Не збориме за сида ебаго.
Пази ја темава
Дали на наркоманите треба да им се одземе родителското право?

кој будала може ваква тема да отвори и уште сите да ајде ќе и ги зимаме децата и Луси ќе брише мислења кои се дрзнуваат да речат чекајте бре луѓе чии деца вие ќе зимате алоооо полека
 
D

Daedalus

Гостин
Пази ја темава
Дали на наркоманите треба да им се одземе родителското право?

кој будала може ваква тема да отвори и уште сите да ајде ќе и ги зимаме децата и Луси ќе брише мислења кои се дрзнуваат да речат чекајте бре луѓе чии деца вие ќе зимате алоооо полека
Вака сакам од твоја страна сакам да чујам што мислиш.

-Дали мислиш дека наркоманите се способни да одгледуваат деца и да им даваат финансии за се што треба како и здрава нега и воспитување?
-Дали фактот што си наркоман/наркоманка (бар така заклучив можеби грешам и ако грешам поправи ме слободно)го сметаш за уреду и дали мислиш дека треба да продолжиш со тоа или сакаш да се извлечеш?
-Дали имаш доволно пари да му даваш на твоето дете или добиваш финансиска помош од родителите?
И ако може нешто повеќе за себе да кажеш и твојата страна од сторијата, без навредување и дискриминирање, љубопитен сум само.
 
W

Werther

Гостин
Најдобро решение е да им се одземат децата,се додека не се средат.

Да си родител е одговорност,едноставно дрогата и растењето деца не одат заедно.
 

Dis

Член од
8 октомври 2012
Мислења
21
Поени од реакции
4
Секој човек на планетава има право на дете.
Не постои некој кој може да ти го забрани тоа право.
Но има институции кои ке одредат подоцна дали родителот е способен да го чува тоа дете.
Има многу случаи во кои децата се одземаат од родителите,не само поради наркоманија туку и поради многу други причини.
 
Член од
7 октомври 2012
Мислења
53
Поени од реакции
19
Вака сакам од твоја страна сакам да чујам што мислиш.

-Дали мислиш дека наркоманите се способни да одгледуваат деца и да им даваат финансии за се што треба како и здрава нега и воспитување?
-Дали фактот што си наркоман/наркоманка (бар така заклучив можеби грешам и ако грешам поправи ме слободно)го сметаш за уреду и дали мислиш дека треба да продолжиш со тоа или сакаш да се извлечеш?
-Дали имаш доволно пари да му даваш на твоето дете или добиваш финансиска помош од родителите?
И ако може нешто повеќе за себе да кажеш и твојата страна од сторијата, без навредување и дискриминирање, љубопитен сум само.
Абе тоа се степени бре човек праиме муабет за од до не е секој наркоман зависен од ист тип на дрога ниту пак е ист тип на личност ниту пак зависноста е во иста мера ниту пак детето е исто и исто ги доживува нештата не се и сите на иста возраст неможете така да генерализирате ако така зборуваме тогаш на сите сиромашни луѓе треба да им се одземат децата така ај да почнеме од циганите тогаш еве Луси тоа што Хитлер го почнал може да го заврши
 
D

Daedalus

Гостин
Секој човек на планетава има право на дете.
Не постои некој кој може да ти го забрани тоа право.
Но има институции кои ке одредат подоцна дали родителот е способен да го чува тоа дете.
Тоа е точно. Единствениот проблем е кога некои постапки на родителот доведуваат до трајно оштетување на плодот. Зборам за психофички сакати деца на зависници од хероин. Тоа дете е засекогаш уништено затоа што неговите не користеле кондом. Не зборам за родители кои одлучуваат да направат дете свесни за последиците и така натаму. Нивно право е да не го абортираат. За жал на душа ќе носат инвалид дете како последица на нивната неодговорност и себичност. Тоа ме гаѓа највише.
--- надополнето: 21 февруари 2013 во 03:19 ---
Абе тоа се степени бре човек праиме муабет за од до не е секој наркоман зависен од ист тип на дрога ниту пак е ист тип на личност ниту пак зависноста е во иста мера ниту пак детето е исто и исто ги доживува нештата не се и сите на иста возраст неможете така да генерализирате ако така зборуваме тогаш на сите сиромашни луѓе треба да им се одземат децата така ај да почнеме од циганите тогаш еве Луси тоа што Хитлер го почнал може да го заврши
Тоа е точно. Практично и зависник од дијазепам е наркоман. Но колку што сум јас свесен, фаци што се зависни од хемии не поминуваат баш најдобро при воспитување на нивните деца. Дали се тоа ексери или хероин, секако дека не е исто. Ама сеуште не знам за дрога која доведува до здраворазумни одговорни родители кои работат и издржуваат фамилија. Једин исклучок е ганџата, пошто знам мал милион фаци што се нормални родители и функционални повеќе или помалку, а конзумираат ганџа и хашиш, помалку или повеќе. Лично јас, сметам дека дури и ганџата има штетни последици ако е конзумирана прекумерно. За останатите видови на дроги од амфус до трипови, не знам фаци што се асални а ги прават нонстоп.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom