Дали на наркоманите треба да им се одземе родителското право?

D

Daedalus

Гостин
А опомени знаеш да делиш а? ;)
Не е тоа контрола на мислењата? Или за тебе не важат тие правила? Ти ги донесуваш правилата така?
Ти си во социјална служба и ти одлучуваш? Која си па ти да одлучуваш? Зошто па баш ти? Кој тебе те поставил? Ти ќе му кажеш на некого дали е добар или лош родител? Ќе му го земеш детето затоа што ти така мислиш? ТИ, ТИ, ТИ?
Его на трета.
Најверојатно си некое размазено дете со фини родители. Баш би сакал да видам дали би го имал истово мислење со татко алкохоличар кој те тепа со каиш и мајка наркоманка која се проституира за да има за крек.
 
Член од
13 април 2012
Мислења
269
Поени од реакции
292
Најверојатно си некое размазено дете со фини родители. Баш би сакал да видам дали би го имал истово мислење со татко алкохоличар кој те тепа со каиш и мајка наркоманка која се проституира за да има за крек.
мене ми делува како да нема врска од ништо ,реално :pos:Шо викаш ти чувано у стаклено ѕвоно ,баш...:)мислам не дека јас сум го искусила на своја кожа тоа,но го зборувам од зрела перцепција на околината и визуелната средба со тие луге !
 
D

Daedalus

Гостин
мене ми делува како да нема врска од ништо ,реално :pos:Шо викаш ти чувано у стаклено ѕвоно ,баш...:)мислам не дека јас сум го искусила на своја кожа тоа,но го зборувам од зрела перцепција на околината и визуелната средба со тие луге !
Не му пожелувам на никого да го искуси тоа лично!:)
 
Член од
28 декември 2011
Мислења
4.371
Поени од реакции
6.207
Сакате да типуваме на која страна темава ќе се претвори во дискусија дали марихуаната лечи смртоносни болести и кои се тие?
 
D

Daedalus

Гостин
Сакате да типуваме на која страна темава ќе се претвори во дискусија дали марихуаната лечи смртоносни болести и кои се тие?
всушност напротив популарните митови за тоа дека марихуаната е штетна кои илуминатите ни ги наметнуваат, марихуаната ја зголемува интелигенцијата...и родителите кои пушат марихуана раѓаат поинтелигентни и послободоумни деца. Марихуаната лекува од рак исто така.
 
Член од
28 декември 2011
Мислења
4.371
Поени од реакции
6.207
всушност напротив популарните митови за тоа дека марихуаната е штетна кои илуминатите ни ја наметнуваат, марихуаната ја зголемува интелигенцијата...и родителите кои пушат марихуана раѓаат поинтелигентни и послободоумни деца. Марихуаната лекува од рак исто така.
Еднаш дедо ми умре и му запаливме во кандилце една шибица под носот и он се разбуди. После тоа живееше уште десет години додека не се удави во реката во село. Ќе преживеел ама џоинтот му се изгасил во водата.
 
Член од
13 април 2012
Мислења
269
Поени од реакции
292
Еднаш дедо ми умре и му запаливме во кандилце една шибица под носот и он се разбуди. После тоа живееше уште десет години додека не се удави во реката во село. Ќе преживеел ама џоинтот му се изгасил во водата.
јако:pos:
 
2

~2A

Гостин
Наркоманите не знам како се навлекле во таква ситуација, но со текот на времето тие пропаѓаат како во жива песок од која што нема спас доколку не ти подаде рака некој додека не е доцна и не се рехабилитира во некоја институција. Наркоманите најпрвин патата од финанска страна којашто не можат да си се задоволат самите себе си, па камоли некого да имаат крај себе. Исто така ми се чини се доста агресивни кога ги фаќа кризи доколку немаат доволно примено доза и сл.
Истите тие наркомани кои се во врска или некои сексуални односи и по некојси пат зачнат плод,јас сум 99% дека нема да се грижат за него. Нема да му ја пружат љубовта и вниманието кое што му се потребни на едно дете додека е во развој, па камоли и финансиски да го одржаваат. Затоа се тука надлежните институции да им го одземат родителското право,па и да ги казнат доколку не внимаваат на детето.Штета што ќе му го упропастат животот на едно невино дете кое што дошло на овој свет заради некои си будали, иако на некој начин ќе му помогни од некоја си социјална институција, тие истите го пуштаат во дом за сираци каде што мислам дека не е најсјано.

И да треба да им се одземе родителското право.
 
Член од
14 април 2012
Мислења
365
Поени од реакции
112
Човек кој пуши марихуана е далеку од наркоман. Овде се зборува за тешки дроги, кокаин, хероин, дроги од кои треба сериозно клиничко одвикнување, кои предизвикуваат тешки апстиненцијални кризи.

Не додржа да не заплачеш, а? Гледаш негде да сум офтопик на темава или да фаќам сеир?
А бе пак ќе имаме проблем со семантика.
Нема да пишувам есеи само ме испровоцира ограниченоста на зависности кои имаат апстиненцијални кризи, и секоја таква криза ама баш секоја па дури и онаа од апстиненција од фејсбук, мобилен телефон и колку и да е банална, се соматизира во физичка болка.

Пушачите предизвикуваат здравствени проблеми на поколението, треба ли да им се одземе родителското право?
нека остане само на овој пример сега за сега ама многу е дискриминирачки само за наркозависници да се дискутира на оваа тема(пред да почнете да го користите терминот офтопик).

Малку ти е стереотип ова со наркоманиве. Немора да е лабилна личност, не се само наркоманите измамници, не се само наркоманите девијантни....

Немора да си пиун во системот за да имаш ексклузивни права(барем не би требало да е така)
--- надополнето: 21 февруари 2013 во 01:45 ---
Дали се виновни или не е сосем ирелевантно. Доколку не се способни да му овозможат на своето дете услови за живот тогаш истите ќе им бидат одземени. На кој да му дадам да чува деца? На некое копиле што ќе продаде телевизори и кревети за хорс? На некој што ќе ги заборава децата во школо? На некој што наместо да биде тука за своите деца ќе се мкне по клиники за рехабилитација? Некој што ќе ги злоупотребува? Некој што ќе ги малтретира?
Секое лице, без разлика дали е наркоман, алкохоличар итн. кое не е способно да биде родител кој може да овозможи правилен развој на своите деца не смее да биде во контакт со нив. Не станува збор за казна туку превентивна мерка. Не знам што го тупите толку. Колку да се пишело нешто.

edit:
А да,
/thread.
Сиромавиот не е способен да му овозможи услови за живот.

Неекој си австриец, Јозеф Фрицл според твоите критериуми може да има деца онолку колку што ќе посака
 
D

Daedalus

Гостин
А бе пак ќе имаме проблем со семантика.
Нема да пишувам есеи само ме испровоцира ограниченоста на зависности кои имаат апстиненцијални кризи, и секоја таква криза ама баш секоја па дури и онаа од апстиненција од фејсбук, мобилен телефон и колку и да е банална, се соматизира во физичка болка.

Пушачите предизвикуваат здравствени проблеми на поколението, треба ли да им се одземе родителското право?
нека остане само на овој пример сега за сега ама многу е дискриминирачки само за наркозависници да се дискутира на оваа тема(пред да почнете да го користите терминот офтопик).

Малку ти е стереотип ова со наркоманиве. Немора да е лабилна личност, не се само наркоманите измамници, не се само наркоманите девијантни....

Немора да си пиун во системот за да имаш ексклузивни права(барем не би требало да е така)
Компарацијата помеѓу пушачи и наркомани што ја правиш ти е далеку од поддржана.
За разлика од цигарите, наркотиците делуваат на префронталниот кортекс и други центри како таламусот, амигдалата и хипокампусот, одговорни за сферите за размислување и чувствување на емоции. Хомеостазата на секретирање на различни неуротрансмитери како серотонин и допамин се нарушува што допридонесува до девијантно однесување, агресија и други антисоцијални појави.

Изедначувањето на пушачите со наркоманите е наивен обид за оправдување на актот на дрогирање. Наркоманите не се црнци или хомосексуалци па некој да се жали дека се дискриминирани. Наркоманите се болни луѓе на кои им треба помош.
Не знам зошто вие анархохипците пробувате да го внесете муабетот со системот и капитализмот во секоја тема.
 
Член од
7 октомври 2012
Мислења
53
Поени од реакции
19
Компарацијата помеѓу пушачи и наркомани што ја правиш ти е далеку од поддржана.
За разлика од цигарите, наркотиците делуваат на префронталниот кортекс и други центри како таламусот, амигдалата и хипокампусот, одговорни за сферите за размислување и чувствување на емоции. Хомеостазата на секретирање на различни неуротрансмитери како серотонин и допамин се нарушува што допридонесува до девијантно однесување, агресија и други антисоцијални појави.

Изедначувањето на пушачите со наркоманите е наивен обид за оправдување на актот на дрогирање. Наркоманите не се црнци или хомосексуалци па некој да се жали дека се дискриминирани. Наркоманите се болни луѓе на кои им треба помош.
Не знам зошто вие анархохипците пробувате да го внесете муабетот со системот и капитализмот во секоја тема.
Исто е тоа дали дрога дали секс дали алкохол дали никотин а вие само удри по наркоманите какви лицемери сте
 

Nik20

Неверификуван член од немаштија
Член од
13 јули 2009
Мислења
5.374
Поени од реакции
6.385
Член од
14 април 2012
Мислења
365
Поени од реакции
112
Компарацијата помеѓу пушачи и наркомани што ја правиш ти е далеку од поддржана.
За разлика од цигарите, наркотиците делуваат на префронталниот кортекс и други центри како таламусот, амигдалата и хипокампусот, одговорни за сферите за размислување и чувствување на емоции. Хомеостазата на секретирање на различни неуротрансмитери како серотонин и допамин се нарушува што допридонесува до девијантно однесување, агресија и други антисоцијални појави.

Изедначувањето на пушачите со наркоманите е наивен обид за оправдување на актот на дрогирање. Наркоманите не се црнци или хомосексуалци па некој да се жали дека се дискриминирани. Наркоманите се болни луѓе на кои им треба помош.
Не знам зошто вие анархохипците пробувате да го внесете муабетот со системот и капитализмот во секоја тема.
Убаво што пиша, кога почна да двоиш, ајде сега кажи само кои наркотици на што точно делуваат, еве нека бидат овие основните, марихуана, хероин, кокаин. Па потоа кажи колку различни супстанци има во една цигара и одвои неколку и кажи како делуваат на човековиот организам.

и да, а алкохолот како делува на неуротрансмитерите, а како прекумерната храна?

Ааааа да, само црнците и педерите имаат право да бидат дискриминирани, друг вид на дискриминација не постои
 
Член од
7 октомври 2012
Мислења
53
Поени од реакции
19
Еј баш ја погоди споредбава. Не биле виновни? Сами земале и своеволно продолжиле да користат дрога затоа што се лабилни личности, мекуши. Ако некој човек има силен карактер нема да се навлече па што сака нека е. Тоа што го пиша е стандарден изговор на без'рбетниците. Нема причина која ги оправдува, има само изговори.
Болните од рак не се болни по свој избор. Наркоманите се единствено и исклучиво по свој избор џанаци.
Филантропизам со луѓе кои го заслужуваат тоа. Ваков шљам не заслужува да му помогнеш затоа што следниот ден ќе ти го украде телевизорот за пак да се боцне.
Лесно е да судиш за нешто што го немаш преживеано па и болните се криви зашто не се грижеле за своето здравје кој им е крив они сами си се криви
--- надополнето: 21 февруари 2013 во 02:03 ---
Ако сака нека ги тепа децата. Ако сака нека ги злоупотребува.
Зошто да ги тепа децата незначи дека е наркоман и одма е насилен и ќе ги тепа своите деца глупости
 

Tемјан

the Kingslayer
Член од
19 мај 2011
Мислења
691
Поени од реакции
1.141
Целиот проблем е што во вашите очи, секој со слаб карактер не заслужува помош. Не сме сите исти. Ти конкретно во споредба со мене си мало маче, но тоа не значи дека треба да ти бидат одземени некои човечки права. Кога си силен, имаш одговорност да ги штитиш и да им помагаш на послабите, а не да ги угнетуваш. Тоа што вие хомофобите им го правите на другите е чиста тиранија. Ако на тоа се гордеете, секоја ви чест.
Верувам дека познаваш било кој што е на метадон/хероин и кажи ми жити се според твојата логика дали е способен да исчува фамилија?
И да, ги осудувам наркоманите и дилерите на тешки дроги. Колку ли многу фамилии се затвараат поради тие работи. Не значи ако некој во моментот на слабост се навлекол на ж`то и дека после целата фамилија или населба е должна да го трпи.
Јас околу дрогите сум либерален. Прави што ке правиш, но со усул, не се повредувај самиот себеси ниту околината. Но, кога ке видам крвави шприцеви во влезот или метадонски боци на клупите во основно училиште, тоа не е за толерирање. Не сме хомофоби ниту тирани, напротив нека се плеска кој колку сака, ама нека не ја загрозува безбедноста на никој. А такви одговорни корисници на тешки дроги, кај нас за жал многу малку се.
Плус никој на никого не му одзима човечко право, ниту угнетува. Наркоманите си имаат клиники кои им даваат дневни дози, имаат чисти игли и шприцеви. Здравствено осигурување, бла бла. Но, зависноста си го прави своето. Од дрогата се умира, се зацрнуваат фамилии. Имам на неколку погреби отидено каде што завршиле млади животи поради дрогата најмладиот беше 19 години. Хероинот ти е повик на Смртта.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom