Дали и кога ги злоупотребувате зборовите ТЕ САКАМ и зошто?

Koj povekje gi zloupotrebuva zborovite TE SAKAM?

  • mashkite

    Гласови: 21 32,3%
  • zenskite

    Гласови: 17 26,2%
  • i mashkite i zenskite

    Гласови: 34 52,3%

  • Вкупно гласачи
    65

ThA-BiTcH

~*~Blonde Bitch With a Brain~*~
Член од
23 септември 2005
Мислења
4.338
Поени од реакции
61
Не можам да кажам кој повеќе ги злоупотребува овие две зборчиња, од проста причина што овие две зборчиња ТЕ САКАМ, не се кажуваат на секого. За јас да кажам на некој те сакам, мора стварно да го мислам тоа, и да го познавам тој човек и да бидам сигурна дека никогаш нема да ги злоупотреби моите чувства кон него.
Тука повеќе се работи за злоупотреба на чувства а не на зборови.
Не морам на некој да му кажам дека го сакам, за да го знае тоа...:icon_roll
 

mr.wicket

limitless..
Член од
20 јуни 2005
Мислења
5.127
Поени од реакции
519
ThA-BiTcH напиша:
Тука повеќе се работи за злоупотреба на чувства а не на зборови.
Не морам на некој да му кажам дека го сакам, за да го знае тоа...:icon_roll
Последниве две реченици ти се на место Да Бич, убаво кажано.

Што е финтата ..
Лесно се кажува ТЕ САКАМ, ама да се докаже е потешко. Мисалм дека и девојките и машките исто ги користат тие зборчиња за да добијат нешто од партнерот ама не е наместо тоа.
Лично мене не ми се десило така да залажам девојка само за да добијам нешто, а поготово ако знам дека ме сака. Има многу различни начини да изманипулираш некој.
 

Дивајн

блаблабла
Член од
3 април 2005
Мислења
15.748
Поени од реакции
1.855
Ги користам само кога сакам навистина, а тогаш баш и не се контролирам колку ги кажувам истите:)
 

The`bItCh

AdJuStAbLe mAdNeSs
Член од
22 јануари 2005
Мислења
4.605
Поени од реакции
112
Zbratko напиша:
A be i mazite i zenite go upotrebuvaat toa ... mislam deka mazite go zloupotrebuvaat a zanite se "zaljubuvaat" (bat taka mislat) vo sekoj vtor .. i se treskaat od zemja dodeka ne se pojavi nekoj drug. Za razlika od niv maskite ke go kazat zborot "TE SAKAM" za da legnat devojka ili neznam sto da dobijat .. ili ke go kazat koga stvarno go mislat (sto toa nema da pomine taka brzo kako kaj zenite)
Хехехе..
На еден маж би му било полесно да каже “те сакам“ само доколку е сигурен дека то значи “само во овој момент, без обврски и планови за заедничка иднина“ нели?;)
Кога еден маж ќе се реши на еден таков чекор, доволно е тоа да го каже само еднаш и нема потреба да се повторува постојано. Јес, да искажувањето љубов на еден вака ограничен начин не тера на плачење, ама пак тоа е вистината со која треба да се помириме. Вас ви е пријатно да ги слушате овие два збора, ама тешко ви е самите да си признаете дека сте вљубени, да живеете со фактот дека е така па дури и да го признаете тоа не?
Малку деликатно, е сево ова..:icon_lol:
 

Fortune

шодаенешчо
Член од
9 мај 2005
Мислења
12.493
Поени од реакции
183
The`bItCh напиша:
Секој за себе. Не можеш да кажеш жените го злоупотребуваат тоа те сакам - зошто не знаат што сакаат, или пак мажите го злоупотребуваат кога ќе го слушнат. Без генерализации.. не се сите жени исти а уште помалку сите мажи..
Со овој цитат сигурно сите ќе се сложите.

The`bItCh напиша:
Секој има потреба да го слушне тоа „те сакам”.. но, постојаното повторување на овие два збора не значи дека стварно го чувствуваме истото. Кај мене магијата на тие два збора се губи затоа што јас ретко ги изговарам, а кога ќе ги изговорам во нив има огромна доза на иронија - да, ги злоупотребувам. Не го мислам тоа, а присилена сум да го кажам само затоа што партнерот сакал да го слушне.. Те сакам нема некое посебно значење, и не е доказ за љубов - има мал милиони работи со кои можеш да докажеш дека си вљубен и дека сакаш.
Точно е тоа дека секој има потреба да ги чуе тие два збора, но подобро да не ги кажам ако не ги мислам, отколку да се кажани само колку ради-реда. И зошто да си присилена да ги кажеш? Кој те присилува на нешто кое не сакаш? Ништо не кажувам само колку да наполнам нечие срце или его, кажувам само она кое навистина чувствувам и мислам. За некој "Те сакам" има и те како големо значење.
The`bItCh напиша:
Само еднаш во животот сум почувствувала потреба да признаам дека сум вљубена, но како да ми застана нешто во грлово и едноставно не можев да го изговорам и премолчев, мислам дека подобро што не изговорив нишо пошо раскинавме само неколку месеци подоцна.
Јас и ова не можам да го сфатам. Си почувствувала потреба и желба да признаеш, но си се сецнала. И што има врска што сте раскинале после неколку месеци? Тебе секогаш ќе те потсетува таа врска на нешто кое не си дозволила да се движи по својот тек. Ако нешто чувствувам, ако личноста навистина ја сакам, ако оценам дека таа личност нема да ја злоупотреби мојата изјава, тогаш не се трудам да го сокријам она кое сметам дека треба да знае.
Да се надоврзам со овој цитат:
The`bItCh напиша:
Кога сум сигурна дека го губам тлото под нозете т.е. дека сум заљубена и дека морам тоа да го признаам, најважно ми е да знам во чии раце оди мојата слобода. За да му признаам на некој дека сум вљубена во него, морам да се осигурам дека и тој е луд по мене и дека не е некој колекционер на „женска невиност”.
Е како ќе се осигураш? Никогаш не можеш да си начисто со нечии чувства, може сето тоа да испадне на крај поинаку, да излезе дека тој воопшто не те ни сакал, а ти си мислела дека е и тој луд по тебе, а не некој колекционер на "женска невиност". Најважно е дали ТИ си сигурна во своите чувства.
Сепак треба и ние да внимаваме кога кажуваме, дали го мислиме тоа навистина.

Сепак, "Те сакам" се кажува на некој кој не го бара тоа од тебе, кој не ти дава чувство дека мораш да му го кажеш тоа, се кажува во оној момент кога нешто од внатре ќе ти каже дека треба да се опуштиш и да сакаш слободно. Лошо е што ако еднаш признаеш, па бидеш повреден, вториот пат ќе се замислиш дали да ги изговориш тие зборови, ќе се плашиш да не ти се случи истото.
Но, тука и од друга страна треба да се гледа малку. Што ако партнерот не е сигурен во твоите чувства, се плаши исто колку и ти, нема храброст да ти признае дека те сака?
Факт е дека "те сакам" влијае некогаш позитивно, а некогаш негативно на врската. Или ќе стане уште подобра од што била, или ќе почне да се движи надолу. Најдобро би било се да биде како во првиот случај, но вториот случај би влијаел лошо на оној кој признал дека го сака другиот.

Точно дека делата кажуваат колку сакате, но ако се одлучите да биде тоа преку "те сакам", внимавајте КОГА ќе кажете дека сакате некого.
 

Дивајн

блаблабла
Член од
3 април 2005
Мислења
15.748
Поени од реакции
1.855
Бич, имаме проблем што не сме баш сведоци на многу заљубени мажи ... таквите верувај ми знаат прекрасно да изненадат:cuc: :wink:
 

The`bItCh

AdJuStAbLe mAdNeSs
Член од
22 јануари 2005
Мислења
4.605
Поени од реакции
112
FortunE напиша:
Јас и ова не можам да го сфатам. Си почувствувала потреба и желба да признаеш, но си се сецнала. И што има врска што сте раскинале после неколку месеци?
Ќе испаднеше дека погрешно сум ги проценила своите чувства. И ден денес воопшто не жалам што не ја признав љубовта..

Е како ќе се осигураш? Никогаш не можеш да си начисто со нечии чувства, може сето тоа да испадне на крај поинаку, да излезе дека тој воопшто не те ни сакал, а ти си мислела дека е и тој луд по тебе, а не некој колекционер на "женска невиност".
Има многу начини да се осигурам. Подарувањето внимание, слатки, цвеќе, времето кое го поминува со мене, трудот кој го вложува да е повеќе време со мене отколку со домашните и другарите .. не е тешко да сфатиш дека некој те сака, дури и никогаш да не го изговорил тоа.
 
Член од
3 јануари 2006
Мислења
1.200
Поени од реакции
10
ehe...se prasue li takvo nesho;) normalno deka gi zloupotrebuvam ali koa ima mashki koi shto mislat deka se vljubeni u mene ushe u tinejdzerski godini (a dosega gi imalo u pm premnogu), togas zaso da ne? poarno jas da gi naucam na edna dobra lekcija otkolku nekoj drug...;) a i dobro, mozda nekoash ja prekoracuvam linijata poshto do sega site od tie shto bile "vljubeni" u mene, pred mene pravele SVE za zhenski, a posle mene, nivnite devojki gi tretiraa kao sranje - seto rezultat od mene...traumatizirani siromashkite...
ali vekje i koa oni vrshat pritisok na mene zasho i ja da ne vozvratam? ne znam kolku pati tie 2 zborchinja bile izvleceni od mene od tie maski bez da imaat nekakvo znachenje. "ama te sakaam, se bi dal za tebe, ti mene ne me sakash?" i shto da odgovoram na toa? "aham te sakam"...mislam deka narodot kaj nas u mk epten mnogu ja brza ljubofta, toa 'te sakam' se tretira kao da e dobro utro dobar den, se kazhuva na sekoj i sekogo bez nikakvo cuvstvo i znachenje. nikoj kako da ne svakja deka za toa treba vreme i trud a ne samo da se kazat 2 zbora i seta ke ja naredish.
za toa i ne ni se cuvstvuvam vinovna koga gi zloupotrebuvam cuvstvata na nekoi maski kon mene. jas se cuvstvuvam prisilena da vozvratam so 'te sakam' otkoga oni ke mi pokazad deka sve bi napravile za mene, taka da ke si platat be;) zasho ja da cuvstvuvam vina koga ke im gi povredam cuvstvata zaradi toa shto me sakaat, a na niv sve da im e ramno?:)
e nemoze taka...dobro moze i malku detski razmisluvam, i znam deka za nekolku godini ke mi se smeni mislenjeto, ali na mladinata kaj nas samo so surovost i so nekolku shlakanici mozhe da i se dokazhe deka ne e se taka rozovo kako shto mislat, i deka treba malku da usporat i da uzivat u mladosta, a ne da brzaat ljubof za da mozat da izimitiraat nekoa 'grown up' shpanska serija, da ima drami pa za da mozhe utre shto da zborat za vreme na utrinskoto kafe i cigara. gluposti
 

Дивајн

блаблабла
Член од
3 април 2005
Мислења
15.748
Поени од реакции
1.855
Бебе ма? Лошо, лошо ... зошто наместо тоа не им раскинеш? Како би ти било тебе некој тоа да ти го прави? Т.е. ти колку што разбрав се осветуваш на некој начин на недолжни ... све си се враќа во животот, така да успори малку со тоа размислување ... :raz:
 

The`bItCh

AdJuStAbLe mAdNeSs
Член од
22 јануари 2005
Мислења
4.605
Поени од реакции
112
BeBe11 напиша:
ehe...se prasue li takvo nesho;) normalno deka gi zloupotrebuvam ali koa ima mashki koi shto mislat deka se vljubeni u mene ushe u tinejdzerski godini (a dosega gi imalo u pm premnogu), togas zaso da ne?
Сите во тие години мислат дека се што лета се јаде.. зошто би повредила некого на толку суров начин?
poarno jas da gi naucam na edna dobra lekcija otkolku nekoj drug...;)
Што лекција ќе им одржеше? Извинете животот е суров а јас сум јака пичка??
a i dobro, mozda nekoash ja prekoracuvam linijata poshto do sega site od tie shto bile "vljubeni" u mene, pred mene pravele SVE za zhenski, a posle mene, nivnite devojki gi tretiraa kao sranje - seto rezultat od mene...traumatizirani siromashkite...
Не биди сигурна дека е така.. може тие што биле после тебе биле неискусни и воопшто неупатени, што не значи дека ти си нешто посебно и дека човек не може да те заборави и дека си резултат на нешто?
ali vekje i koa oni vrshat pritisok na mene zasho i ja da ne vozvratam? ne znam kolku pati tie 2 zborchinja bile izvleceni od mene od tie maski bez da imaat nekakvo znachenje. "ama te sakaam, se bi dal za tebe, ti mene ne me sakash?" i shto da odgovoram na toa? "aham te sakam"
Мора ли да му одговориш? Зошто не се насмевнеш или не го бакнеш?
...mislam deka narodot kaj nas u mk epten mnogu ja brza ljubofta, toa 'te sakam' se tretira kao da e dobro utro dobar den, se kazhuva na sekoj i sekogo bez nikakvo cuvstvo i znachenje.
Не се третираат така. Само се кажуваат на личности кои не заслужуваат да ги слушнат тие зборови.
za toa i ne ni se cuvstvuvam vinovna koga gi zloupotrebuvam cuvstvata na nekoi maski kon mene. jas se cuvstvuvam prisilena da vozvratam so 'te sakam' otkoga oni ke mi pokazad deka sve bi napravile za mene, taka da ke si platat be;)
Зарем е малку твојата невозвратена љубов па уште и го повредуваш? Имаш ли ти чувства воопшто??

...dobro moze i malku detski razmisluvam
Ако имаш 11 години до негде и на место ти е мислењево, ама ако си повозрасна ..:pop:
Лошо, многу лошо мислење. Само не заборавај дека се ќе ти се врати еден ден.. Како и да е си доби едно црвено од мене, кое во принцип не го делам..
 

Fortune

шодаенешчо
Член од
9 мај 2005
Мислења
12.493
Поени од реакции
183
BeBe11 напиша:
poarno jas da gi naucam na edna dobra lekcija otkolku nekoj drug...;)
Муабетов бе! За кого трошиш време, за да научи нешто во животот? Од човекољубие си со дечковците, изиграваш учителка на патот кон созревањето?
BeBe11 напиша:
ali vekje i koa oni vrshat pritisok na mene zasho i ja da ne vozvratam?
Од ова се гледа дека некој тебе те повредил, па сега сакаш да вратиш.
BeBe11 напиша:
ne znam kolku pati tie 2 zborchinja bile izvleceni od mene od tie maski bez da imaat nekakvo znachenje. "ama te sakaam, se bi dal za tebe, ti mene ne me sakash?" i shto da odgovoram na toa? "aham te sakam"
И по самото пишување се познава сувопарност, се познава дека со сила си кажувала. Мислиш тоа не го приметуваат оние на кои им го велиш тоа? Што чувствуваш во тој момент кога кажуваш "ахам, те сакам"? Горда си на тоа дека лажеш, даваш лажна надеж?

BeBe11 напиша:
...mislam deka narodot kaj nas u mk epten mnogu ja brza ljubofta, toa 'te sakam' se tretira kao da e dobro utro dobar den, se kazhuva na sekoj i sekogo bez nikakvo cuvstvo i znachenje. nikoj kako da ne svakja deka za toa treba vreme i trud a ne samo da se kazat 2 zbora i seta ke ja naredish.
Епа кога вака размислуваш, зошто тогаш фино не си кажеш отворено дека брза со барањата? Зошто да мораш да се ставаш во тие луѓе кои брзаат? Најлошо е кога е изнудено "те сакам". Не знам со какви си имаш работа и на какви дечки налетуваш, но не можеш само другите да ги наоѓаш виновни за се. Подобро да седнам и да разговарам за своите чувства, да кажам дека ми е убаво во негова близина, отколку да лажам дека сакам некого.
BeBe11 напиша:
zasho ja da cuvstvuvam vina koga ke im gi povredam cuvstvata zaradi toa shto me sakaat, a na niv sve da im e ramno?:)
Е не можам да те разберам. Ако не те сака никој подобро би ти било? Некогаш навистина не знаеме што сакаме. Наместо да ти е убаво кога некој ти покажува дека те сака, ти се трудиш да повредиш.
BeBe11 напиша:
dobro moze i malku detski razmisluvam, i znam deka za nekolku godini ke mi se smeni mislenjeto, ali na mladinata kaj nas samo so surovost i so nekolku shlakanici mozhe da i se dokazhe deka ne e se taka rozovo kako shto mislat, i deka treba malku da usporat i da uzivat u mladosta, a ne da brzaat ljubof za da mozat da izimitiraat nekoa 'grown up' shpanska serija, da ima drami pa za da mozhe utre shto da zborat za vreme na utrinskoto kafe i cigara. gluposti
И сама кажа дека можеби малку детски размислуваш, што побрзо треба да си го смениш мислењето. Љубовта треба да е дел од младоста, децата полека созреваат преку топлина, прегратки, вљубување. Треба повеќе да се опуштиш и да уживаш во првите љубовни грижи, а не да се измачуваш со нив и да се трудиш на секој можен начин да ја убиваш љубовта. Свесно ја оттргнуваш од себе си.
Но, како што кажав погоре, простено ти е зошто имаш време да созрееш:)
 
П

Петар-МКД

Гостин
Па досега секогаш сум се обидувал да бидам искрен и озбилен кога станува збор за тоа. Сепак, во некој тешки случаеви, кога некој се чувствува осамен, и му треба љубов, секогаш сум овде за да му го кажам тоа „те сакам”. Тоа го правам за да ја разведрам таа личност, и да ја насочам кон правиот пат, каде што ќе може да си најде вистинска љубов. Но, тоа ретко се случува кај мене. Не сум ја имал многупати оваа прилика, и така неможам да сеам знаење.
Секогаш кога сум до вистинската личност, одвнатре чувствувам топлина и среќа, тоа чувство неможе да се опише, а кога кажувам ТЕ САКАМ го мислам искрено.
 
Член од
18 јуни 2005
Мислења
27
Поени од реакции
1
The`bItCh напиша:
Секој за себе. Не можеш да кажеш жените го злоупотребуваат тоа те сакам - зошто не знаат што сакаат, или пак мажите го злоупотребуваат кога ќе го слушнат. Без генерализации.. не се сите жени исти а уште помалку сите мажи..

Секој има потреба да го слушне тоа „те сакам”.. но, постојаното повторување на овие два збора не значи дека стварно го чувствуваме истото. Кај мене магијата на тие два збора се губи затоа што јас ретко ги изговарам, а кога ќе ги изговорам во нив има огромна доза на иронија - да, ги злоупотребувам. Не го мислам тоа, а присилена сум да го кажам само затоа што партнерот сакал да го слушне.. Те сакам нема некое посебно значење, и не е доказ за љубов - има мал милиони работи со кои можеш да докажеш дека си вљубен и дека сакаш.

Само еднаш во животот сум почувствувала потреба да признаам дека сум вљубена, но како да ми застана нешто во грлово и едноставно не можев да го изговорам и премолчев, мислам дека подобро што не изговорив нишо пошо раскинавме само неколку месеци подоцна.

Кога сум сигурна дека го губам тлото под нозете т.е. дека сум заљубена и дека морам тоа да го признаам, најважно ми е да знам во чии раце оди мојата слобода. За да му признаам на некој дека сум вљубена во него, морам да се осигурам дека и тој е луд по мене и дека не е некој колекционер на „женска невиност”.

Нема личност која не останала без здив пред тоа те сакам. Само ретки се тие кои искрено го мислат тоа..

П.С. Не гласав.
e sea vaka.. retko pisuvam na forumov ama zatoa redovno sve citam i pratam , znam dosta luge sto izlazale za nekoj raboti i mislam deka redno e veke da prekine toa... od sea sve sto znam deka e obratno ke go pleskam vaka direkno , napomenuvam samo nemam nisto licno protiv nikoj ali mislam deka nekoj tuka sto ke izlaze a drugiot ke kaze vistina pravi da se osetime kako magarinja drugite sto se trudime i sto sme iskucale vistina na forumov kade sto moze sekoj da ne procita....

... taka da ke zamolam iskreno pocnuvajki od tebe da ne lazete, dokolku veke kucate nesto na forumov neka bide toa vistina a ne da sozdavame lazna slika za samite nas vo ocite na drugite

tolku imav da kazam se nadevam deka nema da go izbrise nekoj ova nego deka ke se pocituva da ne se kucaat samo gluposti koj sto gi zamisluvame a voopsto ne sme gi ostvarile vo zivotov

ajt :)
 
Член од
3 јануари 2006
Мислења
1.200
Поени од реакции
10
lele lele kritiki kolku sho mi dusha saka;)

abe lugje seto toa shto mi go potencirafte mislete ne znam deka e taka? znam deka glupo se ponasham, znam deka ne zasluzuvaat da gi tretiram taka kao so gi tretiram ali ednostavno nemozam da si pomognam samata sebe si. kolku pati ke se isponasham so nekoj dechko i posle koa ke si dojdam doma ke si mislam cela vecer 'e zaso taka mu napraiv ne zaslusue' itn itn. ali nemozam ednostavno od pretisok od site strani. so godini gledaf kako moite drugarki bea povreduvani od maski (iam epten mn osetlivi drugarki) i kako so meseci placea dodeka da gi prebolat. i sekoash si vikaf nema da dozvolam i mene toa da mi se sluci. plus pritisokot od moite doma da ja skrsham nashata familijarna "kletva" ne mi dava ednostavno da se doblizam do nekoj. kletvata e shto site zhenski vo mojata familija vo minative 4 generacii se omazile na 19 godini, vklucuvajki ja i sestra mi pred 6 meseci. mene poshto mi se nablizuva datata, moite mnogu "neosetlivo" samo mi hintaat deka jas nesmeam ednostavno toj pat da go odberam, zatoa shto toa mnogu bi gi razocaralo i bi mi ja unistilo idninata. a zatoa shto si imam tendencija da se fakjam samo so makedoncinja dodeka sum na odmor tamu celo leto, a ziveam vo amerika, znam deka eventualno ke moram da se razdelam od nego. ako ne se razdelam i ako si dozvolam samata sebe da se vljubam ili bilo sto vo nego, brakot na 19 god ne mi bega zatoa sto za da bidam so nego ke mora da go donesam vo amerika - jedino preku brak.
i za toa koga i da se osetam deka se zblizuvam so nekoj, ednostavno go ottrgnuvam zatoa shto samata pomisla od "shto ponatamu" me plasi. ne se gordeam voopste so toa kako gi tretiram, a uste pomalku so toa deka gi koristam. naprotiv, sakam da sum edna od tie devojcinja shto stanuvaat zavisni od dechkovcite, mislat deka se vljubeni i deka samo toj e za nea, i edna od onie devojcinja shto placat zaradi maski, a ne kako mene solza neam pusteno. ali sho da praam ne e do mene nemozam da si pomognam. znam deka ke se smeni seto toa koa stvarno ke najdam nekoj bez koj shto nemozam da si go zamislam zivotot ali dodeka da go najdam toj, koj znae ushte kolku drugi ke skrsham.
aj vie vaka kako postari togas dajte sovet,poshto ako slusnam ushte ednash nekoj bifshi da mi kazhe deka radi mene ke mu vrati na cel zhenski rod, ke poludam...

sea kritikite mozad da pocnat...slobodno napred;)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom