Дали и кога ги злоупотребувате зборовите ТЕ САКАМ и зошто?

Koj povekje gi zloupotrebuva zborovite TE SAKAM?

  • mashkite

    Гласови: 21 32,3%
  • zenskite

    Гласови: 17 26,2%
  • i mashkite i zenskite

    Гласови: 34 52,3%

  • Вкупно гласачи
    65
Член од
24 мај 2005
Мислења
18
Поени од реакции
0
Nikogas ne sum gi zloupotrebuval, nit pak nekogas ke gi zloupotrebam, nema sho da lazam nekogoo deka go sakam, a vistina NE go sakam, cista smetka dolga ljubov, nema nisto poubavo od toa:)


Toj sto laze nekogo deka go saka , a ne go saka, taa licnost ni sama sebe ne se saka..., a za da sakas nekogo , mora na prvo mesto da se sakas sebesi...
 
Член од
24 ноември 2005
Мислења
3.233
Поени од реакции
391
За другите не знам, но јас секогаш искрено сум ги напишал и изговорил тие зборови.
 

sagaqua

Successful and Creative
Член од
23 декември 2005
Мислења
2.218
Поени од реакции
31
Сметам дека се злоупотребуваат и тоа најчесто е поврзано со манипулирањето....(какво и да е без разлика)
 

Allita

Слика има тон нема
Член од
7 декември 2005
Мислења
2.184
Поени од реакции
12
koga sakam sakam i si go kazuvam i pokazuvam toa iskreno...nikogash ne gi zloupotrebuvam tie zborovi...:wub:
 
Член од
29 мај 2005
Мислења
2.216
Поени од реакции
41
Manipulacijata e najlosata chovechka osobina koja nekoj moze da ja poseduva,a osobeno vo ljubovta. Manipuliranjeto so izjavata na ljubov e zlostorstvo vrz onoj komu mu se kazuva TE SAKAM a toa ne se cuvstvuva. Toa e bezocno poigruvanje so tugjite cuvstva i so zivotot voopsto.Toa ostava trajni posledici,traumi,stravovi kaj onoj koj sakal a bil izlazan i zloupotreben so izjava koja ne e vistinita. Moze i da ne ostavi nikakva traga na izlazaniot,no onoj sto laze,sekako ke dobie "bumerang" ako ne poveke.
Koga bi imale semka vo glavata onie koi ja zloupotrebuvaat izjavata "te sakam",bi trebalo da se vratat nazad i da priznaat sekade kade sto izlazale.Da si ja iscistat dusata i da prodolzat bez fleki.
Razbiram i ponekogas e dozvoleno da se kaze te sakam a da se ima druga cel,ama na licnosta koja navistina ja sakas.Taka dobivas nesto,a za dobies davas.I ne e nekoja laga da i kazes na zenati deka ja sakas za da imas seks so nea.Pa ionaka ja sakas,neli?! Loso e da i kazes na nekoja devojka koja vistinski gledas deka te saka,samo za da ja legnes,a ne ja sakas.E toa e zloupotreba.
I ne se soglasuvam deka samo delata se vazni.
Vazni se,da.Ama vazni se i zborovite.Covek se drzi za zbor a edno zivotno za rogovi.:)
Vazno e da se pokazuva ljubovta ednakvo kolku sto e vazno i da se kazuva na glas.
Moze nekoj da me saka vo sebe kolku saka,dodeka ne mi kaze,ne mu veruvam. Mislam deka mi pokazuva ljubov od nekoi drugi pricini.
Glasnoto izgovaranje na izjavata "te sakam" sozdava obvrska kon licnosta na koja i se kazuva. A "stravot lozjeto go cuva",pa najcesto upotrebata na dvete rozevi zborcinja izostanuva,tokmu koga e najpotrebna!
 

gOJDO

Пациент, неизлечив
Член од
4 јануари 2006
Мислења
1.304
Поени од реакции
20
бибка....животот е полн со неправди.....да те излаже некој дека те сака е минијатурно мала неправда во споредба со остантите кои може животот да ти ги донесе....ќе видиш кога ќе бидеш поголема
 

Никола

Државник
Член од
18 април 2005
Мислења
5.074
Поени од реакции
333
голема работа...дали некој кажал те сакам, а не го мислел.
што е те сакам?
средство да обезбедиш неколку дневен мир..
 

Dani^^^

Femme fatale
Член од
8 април 2005
Мислења
1.831
Поени од реакции
21
Никола напиша:
голема работа...дали некој кажал те сакам, а не го мислел.
што е те сакам?
средство да обезбедиш неколку дневен мир..
Да,тоа е за оној кој што не го чувствува тоа...точно дека за некого или генерално гледано во споредба со другите неправди кои што може некој да ти ги нанесе е мала неправда т.е помала ,ама верувајте за оној кој што е силно вљубен,сака некого со целото срце,му верува на тој некој највеќе што може и си мисли дека и другиот така чувствува -моментот кога ќе дознае дека се било лага е катастрофален. Тој момент доведува до тоа личноста да се чувствува изневерно,изманипулирано,безвредно... а тоа не е мала работа зошто пред се ние самите не бираме кого сакаме т.е разумот има многу мал удел во тоа па затоа и често неможе разумно да се однесуваме во таква ситуација...
 

Никола

Државник
Член од
18 април 2005
Мислења
5.074
Поени од реакции
333
А зошто некој би бил

Dani^^^ напиша:
силно вљубен,сака некого со целото срце,му верува на тој некој највеќе што може и си мисли дека и другиот така чувствува
зошто волонтерски би дала дел од себе си на друг човек?

а тоа не е мала работа зошто пред се ние самите не бираме кого сакаме т.е разумот има многу мал удел во тоа па затоа и често неможе разумно да се однесуваме во таква ситуација...
секогаш постои можност за избор.. Секогаш разумот ќе биде посилен од срцето. Луѓето се рационални суштества, емоциите и љубовта според некого се благодет, според некого проблематичен вишок. Зависи од човекот.
 

Dani^^^

Femme fatale
Член од
8 април 2005
Мислења
1.831
Поени од реакции
21
Никола напиша:
А зошто некој би бил



зошто волонтерски би дала дел од себе си на друг човек?



секогаш постои можност за избор.. Секогаш разумот ќе биде посилен од срцето. Луѓето се рационални суштества, емоциите и љубовта според некого се благодет, според некого проблематичен вишок. Зависи од човекот.
Зошто некој би бил вљубен?За да му биде животот исполнет ... кога си сам беден е животот без разлика на се друго околу тебе ...

Дел од себе би дала баш поради првото што го напишав... за да имам со кој да заспивам,со кој да се будам,да знам дека некој секогаш ќе биде тука за мене,да знам дека на мене не гледа само како на средство за задоволување на своите потреби туку и како нешто поише,да знам дека ме почитува некој поради тоа што сум и нормално сето тоа да биде взаемно..

Во љубовта срцето е секогаш пред разумот...ај може и ти некогаш ќе се вљубиш па ќе видиш за што ти зборам:)
 

gOJDO

Пациент, неизлечив
Член од
4 јануари 2006
Мислења
1.304
Поени од реакции
20
Никола, некогаш си сакал некоја/некој или обратно?
 

Никола

Државник
Член од
18 април 2005
Мислења
5.074
Поени од реакции
333
Dani^^^ напиша:
Зошто некој би бил вљубен?За да му биде животот исполнет ... кога си сам беден е животот без разлика на се друго околу тебе ...

Дел од себе би дала баш поради првото што го напишав... за да имам со кој да заспивам,со кој да се будам,да знам дека некој секогаш ќе биде тука за мене,да знам дека на мене не гледа само како на средство за задоволување на своите потреби туку и како нешто поише,да знам дека ме почитува некој поради тоа што сум и нормално сето тоа да биде взаемно..

Во љубовта срцето е секогаш пред разумот...ај може и ти некогаш ќе се вљубиш па ќе видиш за што ти зборам:)
Гледаш, различни луѓе, различни разбирања за нештата. За мене љубовта не е нешто кое можеш да го добиеш од друг човек туку од себе си. Ако некоја девојка има удел во тоа убаво, може да не е примарниот извор, но во секој случај може да биде и тоа каков потстрек, пак да повторам за наоѓање на себе си и љубовта кон себе.
Фиксацијата кон одредена личност и споделување на дел од себе за да се здобиеш со дел од друга, за заедно да си се надополнувате и разбирате, доверувате итн. не се работи кои ми значат премногу..:)
Но, знам дека на девојките им значат, па се трудам да играм како им е убаво и се трудам колку можам се разбира, да успеам да најдам некакво заедничко разбирање.
Јас знам дека на нејзе и треба љубов, искреност, нежност, тешко ме разбираат дека јас нив ги разбирам само како дел од сопствената реализација, па го одбегнувам тој муабет и им велам дека и јас ги сакам:)

не за друго, полесно е и за мене и за неа.
 

Handsome

Love me or Blow me !!!!
Член од
21 јануари 2006
Мислења
852
Поени од реакции
1
Razlicni mislenja vo sekoj slucaj.No se se sveduva na edno: Sekoj gi koristi vo sekoja situacija koga mu odgovara i kako mu odgovara. Vi kazuvam od iskustvo ;)
 
Член од
15 јули 2005
Мислења
972
Поени од реакции
16
Da gi zloupotrebuvam i toa cesto. Koga nekoj ke mi kaze deka me saka, od uctivost odgovaram " I jas tebe". Ako ne mi e vazna licnosta i kazuvam vo oci deka ne ja sakam. Fer sum neli?:icon_lol:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom