Дали имате страв од заболекари?

  • Креатор на темата Кнез Мишкин
  • Време на започнување

Дали имате страв од посета на заболекар?

  • да

    Гласови: 11 34,4%
  • не

    Гласови: 21 65,6%

  • Вкупно гласачи
    32
  • Гласањето е завршено на .
Член од
8 октомври 2009
Мислења
821
Поени од реакции
301
мислам дека немаше човек што повеќе се плаши од мене од тие глупи машини...
ама сега кога си го најдов забарот што ги поправа забите со ласер,без болка и чукање глава од ѕид си одам најнормално....без страв и без болка:baeh:
 

курајбер

млад, потентен
Член од
29 јануари 2007
Мислења
16.296
Поени од реакции
45.871
ама сега кога си го најдов забарот што ги поправа забите со ласер,без болка и чукање глава од ѕид си одам најнормалн
ај ако не те мрзи дадо објасни ова како е? Прв пат слушам за ваква работа јас. Кажи шо чоек е тој и дали прима картони :)
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
мислам дека немаше човек што повеќе се плаши од мене од тие глупи машини...
ама сега кога си го најдов забарот што ги поправа забите со ласер,без болка и чукање глава од ѕид си одам најнормално....без страв и без болка:baeh:
:tv:

Will talk to you after about 10 years.
 

pAnDa`

Original..
Член од
5 ноември 2009
Мислења
578
Поени од реакции
34
Лично досега не сум имал проблеми со забите. Само сега ќе ставам фиксна протеза па ваљда ќе има некои корекции на моите заби али воглавном немам страв.
 
Член од
8 октомври 2009
Мислења
821
Поени од реакции
301
ај ако не те мрзи дадо објасни ова како е? Прв пат слушам за ваква работа јас. Кажи шо чоек е тој и дали прима картони :)
одам кај доктор каракамчев провери на неговата web страна...само да ти кажам приватно работи,не прима плави картони и зависи од големината на интервенцијата само ласерот ќе те чини од 800 до 1000 денари плус пломба...

:tv:

Will talk to you after about 10 years.
зашо?мислиш дека не постои такво нешто кај нас?
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
мислам дека немаше човек што повеќе се плаши од мене од тие глупи машини...
ама сега кога си го најдов забарот што ги поправа забите со ласер,без болка и чукање глава од ѕид си одам најнормално....без страв и без болка:baeh:
Не, но се` што е ласер поготово во стоматологијата оштетува човечко ткиво, така да ако ти го поправил моментално забот со ласер, истиот тој претрпел оштетување кое ќе резултира подоцна.
 
Член од
2 октомври 2008
Мислења
1.016
Поени од реакции
50
Уште да можи да се вадат заби со ласер:raz: Двете седумки ми се за вадење на долната вилица, никако да соберам храброст да ги извам. Едниот веќе почна да ми се рони од шо е расипан ;/
 
Член од
8 октомври 2009
Мислења
821
Поени од реакции
301
Не, но се` што е ласер поготово во стоматологијата оштетува човечко ткиво, така да ако ти го поправил моментално забот со ласер, истиот тој претрпел оштетување кое ќе резултира подоцна.
јас колку што имам сегде читано не е штетен за забот (и плус кога бев во USA уште пред да го донесат тука така ми поправија заб) и не само што не е штетен туку и го стерилизира забот и поправката е 100 пати подобра затоа што сите бактерии се уништени од него...
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
јас колку што имам сегде читано не е штетен за забот (и плус кога бев во USA уште пред да го донесат тука така ми поправија заб) и не само што не е штетен туку и го стерилизира забот и поправката е 100 пати подобра затоа што сите бактерии се уништени од него...
Lasers have been used in dentistry since 1994 to treat a number of dental problems. But, despite FDA approval, no laser system has received the American Dental Association's (ADA) Seal of Acceptance. That seal assures dentists that the product or device meets ADA standards of safety and efficacy, among other things. The ADA, however, states that it is cautiously optimistic about the role of laser technology in the field of dentistry.

Доволно е само да го знаеш зборот ласер од што е кратенка и да знаеш некоја лекција физика за да без да читаш глупости на нет да знаеш зошто ласерот е штетен. Знам дека е скоро безболно и дека воопшто не создава непријатности, но не вреди да даваш повеќе пари и да се оштетуваш себеси за тоа што еден ќе те заболи малку па потоа ќе си како нов човек. :smir:
Штом ласерското белеење на заби е штетно, можам да замислам па ова какво е штом како што можам да забележам го тангира и нервот.
 

Синдикат

Мајгада?!
Член од
22 август 2005
Мислења
3.110
Поени од реакции
180
Страф ми е и то како. И све то од стоматолошка необразована и неспособна раја из време бивше федерације. Абе цела поблиска роџа да му силовам еј, до ден денес ми е шубе да одам заб да поправам. Ко некое лабораториско глувче ме тераја рака да кревам ко ќе осеќам болка. Шознаеф јас дете мислев така треба, заб ко ќе поправаш мора да боли. За да научам од пред скоро дека можело добар стоматолог да поправа заб и под локална анестезија без болки. Ама за така треба знаење и сигурност, а не буши до кај шо боли.

И пак ќе опцујам, абе аир да невидат сите тие неспособни теткици шо ми створија фобија и со скапани заби да сум до ден денес.

Еден пример само


и после немало во Америка убај заби да имат децата ...
 
Член од
17 ноември 2009
Мислења
84
Поени од реакции
7
Јас изгледа нешто сум мазохистички расположена по тоа прашање, обожавам да одам на забар. Дури и сум навлечена на тоа. Морам бар на 2-3 месеци да одам заради полирање или превентивно на преглед.
 
Член од
25 ноември 2009
Мислења
692
Поени од реакции
191
сакам да одам пошто знам дека ќе ми бидат здрави забите.искрено дур да ми го напрај првиот заб имам страв амаа после навика ми е и немие страв
 

Lady Gaga*

«3 Him!
Член од
4 јануари 2010
Мислења
293
Поени од реакции
19
Не се плашам. Потполно и верувам на мојата заболекарка. :smir:
 
Член од
9 декември 2009
Мислења
57
Поени од реакции
1
ne strav od zabolekari, tri dena mi e maka koga treba da odam na zabar. Poravka na zab za mene e ramno na operacija na zivo, i toa i za najmala sitnica sakam anestezija. Tvrda im dusa na zabarite sto me imaat mene za pacient!
isto i ja za obicna popravka na zab sakam anestezija ama nema mora da trpam :pos2:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom