Дали е успех или е неуспех да се замине во странство?

Why?

Самострел да зеам, да истепам тоа племе
Член од
3 мај 2009
Мислења
2.726
Поени од реакции
2.940
Не знам како би било неуспех ако самиот во странство си си обезбедил подобра егзистенција и поквалитетен живот.
 
Ф

Флеш

Гостин
Баш ме интересира колку ние имаме електро инжињери од УКИМ,
запослени во странство,кој се овде прославиле,па отишле во Сименс или Филипс, а кутрите се знае незнаат ни сијалица да променат.
Или пак Машински инжињери кој се наши,ама барани по светов и секоја јака светска фирма,би фрлила огромна пара да ги донесе во својте компании, има ли такви стручњаци каде нас,а се знае со шублер не знаат да мерат.
Чка Анчо ... имаш тотално погрешен стереотип дека така се работите .... учам на Електро , а не сум да речеме меѓу најдобрите .... има доста квалитет од тоа што го учиме по техничките факултети , имаме добра основа и пракса после околу трета година задожително да мора да се помине ..... имам другар и другарка кои едниот отиде во Швајцарскиот гигант Лоџитех(Logiteh) а другата во Гугл во Ирска .... имам и доста познаници од Машински кои навистина се ѕверови,добри се ... а да да не го заборавам и мое другарче Нено од Електро ... човекот има СВОЈА ФИРМА за андроид апликации (CodeWell) ,а има вработено едно десет души кои работат за него ,а детето е колку мене ,има 23 години а во Македонија му се наоѓа фирмата поготово во Скопје .... сега отвора во Белград канцеларија и планира и таму да прошири .... јас сум сведок и свесен сум дека има квалитет а не како што збориш ти дека е очајна состојбата :ROFLMAO:
 

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.404
Чка Анчо ... имаш тотално погрешен стереотип дека така се работите .... учам на Електро , а не сум да речеме меѓу најдобрите .... има доста квалитет од тоа што го учиме по техничките факултети , имаме добра основа и пракса после околу трета година задожително да мора да се помине ..... имам другар и другарка кои едниот отиде во Швајцарскиот гигант Лоџитех(Logiteh) а другата во Гугл во Ирска .... имам и доста познаници од Машински кои навистина се ѕверови,добри се ... а да да не го заборавам и мое другарче Нено од Електро ... човекот има СВОЈА ФИРМА за андроид апликации ,а има вработено едно десет души кои работат за него ,а детето е колку мене ,има 23 години а во Македонија му се наоѓа фирмата поготово во Скопје .... сега отвора во Белград канцеларија и планира и таму да прошири .... јас сум сведок и свесен сум дека има квалитет а не како што збориш ти дека е очајна состојбата :ROFLMAO:
Сигурен сум дека има и такви.Но не и кај мене на работа.
И ако случајно налета некој таков за бргу време бега.Тука остануват тапите,за такви нема надвор место и просперитет.А и не ги знам баш состојбите со талентите и мозоците,(на времето 70 години од минатиот век,имаше еден стварно многу способен машински инж. потоа отиде во Шведска- г-дин Савов.)
 
Ф

Флеш

Гостин
Сигурен сум дека има и такви.Но не и кај мене на работа.
И ако случајно налета некој таков за бргу време бега.Тука остануват тапите,за такви нема надвор место и просперитет.А и не ги знам баш состојбите со талентите и мозоците,(на времето 70 години од минатиот век,имаше еден стварно многу способен машински инж. потоа отиде во Шведска- г-дин Савов.)
ги има полно и тоа доста .... јас ти потврдувам дека Македонија е моментално лидер по информатички технологии( Компјутерски технологии,развиена) на Балканот и пополека за едно 10 години и во Европа ) ... не бегаат како што велиш ...пред 8 години беше лоша состојбата,во криза ... сега се враќа во нормала состојбата во нашата земја ,а со тоа и напредокот , на добар пат сме верувај ми .... само треба трпение ... трпение спасение ...се на свое ќе си дојде .... ти ја имаш сликата што како било во 1980/1990 година состојбата како и повеќемина од постарата генерација ..... сега е 2013 година ... поминаа 30 години !!!! многу работи се случуваат и треба да си во тек со информациите ... а и јас се расправам со татко ми и со луѓе постари ... вака така било во Југославија ... верувај ми .... далеку напред отидовме сами како држава отколку во Југославија .... подобро е вака .... :)
 

Strenght

Never Give Up!!
Член од
24 април 2010
Мислења
2.516
Поени од реакции
1.824
ги има полно и тоа доста .... јас ти потврдувам дека Македонија е моментално лидер по информатички технологии( Компјутерски технологии,развиена) на Балканот и пополека за едно 10 години и во Европа ) ... не бегаат како што велиш ...пред 8 години беше лоша состојбата,во криза ... сега се враќа во нормала состојбата во нашата земја ,а со тоа и напредокот , на добар пат сме верувај ми .... само треба трпение ... трпение спасение ...се на свое ќе си дојде .... ти ја имаш сликата што како било во 1980/1990 година состојбата како и повеќемина од постарата генерација ..... сега е 2013 година ... поминаа 30 години !!!! многу работи се случуваат и треба да си во тек со информациите ... а и јас се расправам со татко ми и со луѓе постари ... вака така било во Југославија ... верувај ми .... далеку напред отидовме сами како држава отколку во Југославија .... подобро е вака .... :)

Ова кога некој го пишува дека одиме напред е како избори да гледам... Како напред? Кажими во последниве 10 години што направивме со државата? Долгот ни е зголемен, инфлацијата е зголемена, платите се исти, невработеноста е сега привидно намалена со новиот систем на рачунање, албанците ни ја земаа западна Македонија а сега го удираат и Скопје... Како идеме на подобро? Ја испозаебавме државата што едвај се изборивме за неа.

Ако збориме дека одиме напред како македонци, како држава тогаш лупаш глупости. Ако збориш дека на економски план би се подобриле во иднина, можеби ако се преклопиме во некоја друга територија. Албанците нема да не остават на мира, максимум 10 години давам за да ти го покажат ова што ти го пишувам.

Иначе нормално Информатиката ќе биде развиена што друго има да прави народот? Цел ден кисне пред компјутер. Може да се развие овој бизнис ама не го сакаат тоа од горе пошто драстично би се зголемила минималната плата... Никој нема да работи за 9.000 денари кога може да заработи 500 долари месечно.

Гледај го видеото на Јанко Јади бурек кога зборуваат за paypal. Погледни само какви гомнарии измислуваат. Да доколку се направат промени во државава , го имам кажано ова милион пати МОЖЕ ДА РАСЦВЕТАМЕ ! Народ од 2 милиони може една мочана фабрика во Америка да го нахрани. Али ај лупам глупости јас ништо незнам.
 

Paramour

Distinctively Different
Член од
6 октомври 2012
Мислења
125
Поени од реакции
71
Тој што не е способен и овде и во странство ќе биде муле ;)
Мора да трчате, не е само факултетот изнаењето, ништо не ви вредат ако немате уличен факултет, ако немате познанства. Ќе си останете мулиња и ќе се жалите како државата ве заебала ;) Врзан сум од деловни причини овде инаку би заминал само ради луѓето пошто се простаци и тешка сељачана што слуша Аца Лукас.
 

коцка

Curiouser and curiouser!
Член од
12 јули 2005
Мислења
7.073
Поени од реакции
13.584
ако сум среќна успех е и те како! ако сум задоволна со тоа што го имам во туѓина успех е! ништо друго не е значајно, можам да имам милиони и во македонија и во странство, ама ако немам тоа што ми треба за да бидам среќна, кај и да сум не е успех
 

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
4.984
Поени од реакции
8.108
Во услови во кои што денес живееме, да се замине од државава не е ниту успех - ниту пак неуспех. Заминувањето од овде е нужно зло, борба за опстанок и затоа бегај додека можеш. Јас со кој и да правам муабет во последниве година ипол, секој еден збори да побегне од овде, не е на арно.

toj muabet vo MKD ne e nisto novo, toj muabetb vo MKD se pravi so decenii i vekovi nanazad, duri ima tipovi koj sto pasosite i vo carsija koga izleguvaat gi nosat so niv i samo toa pravat muabet i nikako da si odat, ima takvi i na forumov......
 
Ф

Флеш

Гостин
toj muabet vo MKD ne e nisto novo, toj muabetb vo MKD se pravi so decenii i vekovi nanazad, duri ima tipovi koj sto pasosite i vo carsija koga izleguvaat gi nosat so niv i samo toa pravat muabet i nikako da si odat, ima takvi i na forumov......
Да те поправам едноставно кажано .... Јаки на зборови,а нигде ги нема ...
 
Член од
28 јануари 2007
Мислења
9.850
Поени од реакции
1.559
ги има полно и тоа доста .... јас ти потврдувам дека Македонија е моментално лидер по информатички технологии( Компјутерски технологии,развиена) на Балканот и пополека за едно 10 години и во Европа ) ... не бегаат како што велиш ...пред 8 години беше лоша состојбата,во криза ... сега се враќа во нормала состојбата во нашата земја ,а со тоа и напредокот , на добар пат сме верувај ми .... само треба трпение ... трпение спасение ...се на свое ќе си дојде .... ти ја имаш сликата што како било во 1980/1990 година состојбата како и повеќемина од постарата генерација ..... сега е 2013 година ... поминаа 30 години !!!! многу работи се случуваат и треба да си во тек со информациите ... а и јас се расправам со татко ми и со луѓе постари ... вака така било во Југославија ... верувај ми .... далеку напред отидовме сами како држава отколку во Југославија .... подобро е вака .... :)


Се согласувам со мислењето на Strength .

Македонија само во сверата на IT има малку развој , но немој да ми објаснуваш дека кај нас се супер и се оди нагоре и е новата силиконска долина во европа.
Прво во IT секторот има најголема експлоатација дури во Индија ги плаќаат повеќе отколку кај нас.
Колку за споредба Java, C++ програмер кај нас е платен околу 600-700 евра (поправетеме ако грешам) Бугарија-Романија истата позиција 2000-3000 евра.
Server Admin/Engineer кај нас 300-400 евра , кај соседите 700-1000.
Да не зборвам за по специвични позиции, јас сум еден од примерите ако се вратам Македонија ќе нема кај да работам оти се само 10 во целата држава од кој 5 се државни значи само со партиска книшка се влегва.
 
Член од
22 август 2012
Мислења
239
Поени од реакции
170
Реално гледано не успех, неопхода е да се иде странство.
1. јас сум од помало место ( < 15000 жители) за жал релано тука нема ништо, во најмала рака треба да се иселам во Скопје, а зашт во скопје кога може во еу некаде и така не сум дома. значи кога би бирал скопје или некој еу град, знае се...
2. не ја бива мкд, не дека во еу ептен е сјајно ама тука не ја бива.

Значи зборам луге од провинција (како јас) може да и дадам совет кога бира дали да одат ск или странство нека изберат страство и така не се дома.

За тие од скопје што имаат убава работа не може да и дадам, не може да и дадам совет, но сепак не сум сигурен до кога ке биде така и ск.
 
Член од
14 мај 2010
Мислења
109
Поени од реакции
18
ги има полно и тоа доста .... јас ти потврдувам дека Македонија е моментално лидер по информатички технологии( Компјутерски технологии,развиена) на Балканот и пополека за едно 10 години и во Европа ) ... не бегаат како што велиш ...пред 8 години беше лоша состојбата,во криза ... сега се враќа во нормала состојбата во нашата земја ,а со тоа и напредокот , на добар пат сме верувај ми .... само треба трпение ... трпение спасение ...се на свое ќе си дојде .... ти ја имаш сликата што како било во 1980/1990 година состојбата како и повеќемина од постарата генерација ..... сега е 2013 година ... поминаа 30 години !!!! многу работи се случуваат и треба да си во тек со информациите ... а и јас се расправам со татко ми и со луѓе постари ... вака така било во Југославија ... верувај ми .... далеку напред отидовме сами како држава отколку во Југославија .... подобро е вака .... :)

Значи како можете вакви работи да кажувате стварно не ми е јасно. Јас се согласувам со тоа дека нешто се случува во информатичкиот сектор кај нас, ама никако не се согласувам со тоа дека Македонија е лидер во информатичките технологии, ни па дека за 10, ни па за 100 години ќе биде лидер во Европа! Тоа е чиста глупост! Како може да бидеме лидер кога најспособните информатичари ни летаат во странство?!

Друго: како може да сме на добар пат кога над 230 000 луѓе неофицијално се имаат отселено од државава. А уште ќе биде поголем бројот ако ги додадеме тие кои неофицијално се отселиле. Тука сигурно значителен е бројот на луѓе кои се факултетски образовани и мнади работоспособни луѓе кои треба да допринесуваат за развојот да државава. За неколку децении ќе бидеме држава на пензионери, административци и ултра богаташи. Само не знам како ќе се полни буџетот тогаш.

И трето: Југославија во првите децении на нејзиното постоење била меѓу 10-те земји во светот кои најбрзо се развиваат. Во Југославија имаат присуствувано делегации од Шведска и од Кина за да и го скенираат нејзиниот систем и да го копираат кај нив оти очигледно бил многу успешен. Јас не сум југоносталгичар, туку сум човек кој реално ги гледа работите.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom