Дали е Груевски ’'криминалец'’?

Што да се прави со Груевски?


  • Вкупно гласачи
    137

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.344
Јас сум од оние кои гласаа да се поведе истрага и да се утврди вистинитоста на сите оние обвинувања насочени кон Груевски. Законот важи за сите по дефиниција, па така да, државниот врв не е имун на принципот на еднаквоста пред законот.
Кога би бил јас на местото на сите оние кои искажаа обвинувања на прес конференции, кои покажуваа документи, договори или штознам се не, би отишол во Јавното обвинителство и би поднел кривична пријава врз основ на тие докази.
Е, сега, дали тие докази би биле доволни за обвинение или ќе треба да се најдат уште докази, тоа ќе си одлучи ЈО.
И пак ќе го завршам постот со мојата омилена латинска изрека:
Fiat Justitia Pereat Mundus!
@Flava:
За таков случај со ослободување, си постои тужба за надомест на штета поради нарушен углед. Нека си тужи човекот, па ќе си добие. Не ќе е ни прв ни последен. А и тебе и мене заради нешто може да не приведат, па да лежиме во притвор, и да не се покрене обвинение...И, нормално, после ќе ја тужиме државата!
 
Член од
19 јули 2006
Мислења
3.157
Поени од реакции
129
За таков случај со ослободување, си постои тужба за надомест на штета поради нарушен углед. Нека си тужи човекот, па ќе си добие. Не ќе е ни прв ни последен. А и тебе и мене заради нешто може да не приведат, па да лежиме во притвор, и да не се покрене обвинение...И, нормално, после ќе ја тужиме државата!
Познато ти е некој во Македонија да добил одштета заради лажна тужба и таа одштета да била поголема од 1000 евра?
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.344
Да, Силен, познато ми е. И тоа сума поголема од 1000 евра.
 
Член од
19 јули 2006
Мислења
3.157
Поени од реакции
129
Да, Силен, познато ми е. И тоа сума поголема од 1000 евра.
Ова 1000 Евра го ставив како некоја појдовна сума зошто генерално (барем така беше порано) ако те обвинеа без докази отштетите беа безначајни (во однос на западните земји каде се добива пристојна отштета).

Дај боже да се подобриле работите како што кажуваш.
 
N

n/a

Гостин
Se slusas li bre Kizo The Madman, ....
Toj...nazalost...ne se slusha! (sam sebe koga pravi muabet).
On ti e od Bozjite lugje kako eden bivsh premier...:pos2: :pos2: :pos2:
koj sto od vreme na vreme imaat izblici na extra sence ili kontra na toa totalna glupost (ili naucno se vika manicno-depresivna bolest) ali u global...
e samo slucaj!:toe:
Taka da...ne mu se nerviraj...ili po sarajevski...ma pusti budalu jarane...hehehehe :vozbud:
 

Стрелец

El Mariachi
Член од
23 јануари 2005
Мислења
910
Поени од реакции
10
СДСМ: УЈП да каже дали мајката на Груевски платила данок

Опозиционата СДСМ ја обвинува владата за двојни стандарди и лицемерство, наспроти кампањата против затајување на данок.

Ќе бара одговорност од првиот човек на Управата за јавни приходи Горан Трајковски, ако не обелодени колку данок платила мајката на премерот Надежда Груевска, за трите стана од 200 метри квадратни стекнати во период од 2000-2006 година.

Експресна реакција од владата:

„Исто како што ланскиот снег не заслужува никаков коментар, така и јубилејното 100-то отворање на оваа наводна тема нема да биде коментирано“, рече Ивица Боцевски, портпарол на Влада.
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
Aбе ако родителот е криминалец тоа не значи дека и неговите деца се исто така криминалци,навистина имаат предиспозиции тоа да станат,но никој не може со сигурност да тврди дека сигурно ќе бидат криминалци.:)
 

Стрелец

El Mariachi
Член од
23 јануари 2005
Мислења
910
Поени од реакции
10
Aбе ако родителот е криминалец тоа не значи дека и неговите деца се исто така криминалци,навистина имаат предиспозиции тоа да станат,но никој не може со сигурност да тврди дека сигурно ќе бидат криминалци.:)
Во право си... Ама немаше смисла да отворам нова тема ’Дали е мајка му на Груевски ’'криминалец'’?’:)
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
А знаеш ли дека сватот (по ќерка) на Љупчо Јордановски беше притворен во Белград за производство на анфетамини и екстази во време кога овој стана председател на Македонското собрание.Инаку сватот му беше познат под името Докторот и важеше за најголем производител на синтетички дроги дури и на Балканот.Дали тоа значи дека и Љупчо Јордановски е криминалец воедно и председател на Македонско собрание а подоцна и несуден амбасадор во САД.?
 

Стрелец

El Mariachi
Член од
23 јануари 2005
Мислења
910
Поени од реакции
10
Не знаев за случајот... Како и да е, Љупчо Јордановски не е виновен освен ако тој ’Докторот’ не го правел бизнисот со пари од Љупчо Јордановски... Па уште ако биле и неоданочени, одма на суд тоа треба...

Инаку ич не сум го сакал тој Љупчо Јордановски... И тој е еден од многуте политичари што не можам да ги ’сварам’!
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
Секој треба да одговара лично за своите гревови,па нели сме возрасни?:)
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Problemot nastanuva koga se pocnuva so DEFINIRANJE STO E TOA "GREV" ????
Neplakanje danok ??? pa kako ocekuvavte " komunjari", narod na jasli, odednas da stanat PROSVETENI PLAKJACI NA DANOK ....pa toa ne taka ednostavna rabota duri i koga bi bil samo toj "grev"...
TRANZICIJA ne e samo ZBOR....,a mi se cini deka nikoj ne se potrudil da svati za sto vsusnost se raboti.....
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
Problemot nastanuva koga se pocnuva so DEFINIRANJE STO E TOA "GREV" ????
Neplakanje danok ??? pa kako ocekuvavte " komunjari", narod na jasli, odednas da stanat PROSVETENI PLAKJACI NA DANOK ....pa toa ne taka ednostavna rabota duri i koga bi bil samo toj "grev"...
TRANZICIJA ne e samo ZBOR....,a mi se cini deka nikoj ne se potrudil da svati za sto vsusnost se raboti.....
Па во право си,се додека не се наследи или вроди(а не научи) дека плаќањето данок е составен дел на животот,ќе имаме само периоди на ТРАНЗИЦИЈА во послаб или појак обем.:)
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Kriminalot treba da se DOKAZE ! :nenene:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom