Дали го подржувате Специјалното Јавно Обвинителство

Дискусија во форумот 'Право и закони' започната од deli, 13 април 2016.

?

Дали го подржувате Специјалното Јавно Обвинителство?

1. Да

83,1%
  2. Не

16,9%
Статус на темата:
Затворена за нови мислења.
  1. Ставрогин

Ставрогин

Член од:
    19 март 2011
    Мислења:
    18.889
    Допаѓања:
    40.164
    Човек, сериозно СЈО е неуставно?

Па што не си кажал порано?

На pain_killer, staycalm, zee German и уште 4 други им се допаѓа ова.
  2. Bojan Van Buuren

Bojan Van Buuren Колектор

Член од:
    11 април 2008
    Мислења:
    7.501
    Допаѓања:
    10.945
    Па така кажи бе лепи, па да ја извадам ја тука поентата.

Значи СЈО е лошо и неквалитетно зошто Јанева имала просек 6 и кусур, ама Уставен со неговиот претседател кој студирал 9 години и има просек 6.4 е убер квалитетен и професионален.

Убаво ти кажаа, ти дале упатство за користење на мозокот ?

На pain_killer, staycalm, k3b и уште 2 други им се допаѓа ова.
  3. Mister No

Mister No

Член од:
    5 ноември 2012
    Мислења:
    1.683
    Допаѓања:
    3.613
    Ја се сложувам овој пат.
    Оти имавме еден таков , Скопјанаец што не можеше да ( се запише) / заврши факултет во Скопје, па мораше до Прилеп да оди.
    Видовме што и направи на државата кога му дадоа функција.......

На k3b му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Ireal

Ireal

Член од:
    12 март 2009
    Мислења:
    11.573
    Допаѓања:
    5.425
    званично не е откриена ниедна фалц лична карта ако не ги броиме тие издадени од Чауш ... но симптоматично е што иако во почетокот тврдеа дека тој е платеник на власта, сега и него го го брани Вуиќ

5. deli

deli Гостин

Може треба но немора и не е дивоградба бидејки ние сме репрезентативна демократија во која целокупната власт и опозиција бараше да се оформи и донесе закон за оформување на СЈО но тоа и не е толку важно суштината дека СЈО ја има подршката од народот повеке и од двете најголеми партии во државата е резултат на состојбата во која сме дојдени како општество.

Најтрагикомично во целата ситуација е тоа што СЈО е единствената институција во државата која го штити уставот.

6. Pane-G

Pane-G

Член од:
    12 мај 2009
    Мислења:
    4.881
    Допаѓања:
    2.199
    Грешка си, според статистика повеќе од 64% од народот не го подржаа СЈО и второ СЈО не го штити уставот напротив Катица вели дека се нелигитмни и сега шо праиме.

7. k3b

k3b

Член од:
    17 декември 2010
    Мислења:
    2.549
    Допаѓања:
    3.990
    Најсмешно од се е шо ако сјо беше оформено по иницијатива на вмро тогаш ќе беше се како шо треба легитимно , ама пошто сдс побара нечини нели пошто се шо е од сдс не чини , и после не сме биле банана држава и испрани мозоци

На Mister No му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Pane-G

Pane-G

Член од:
    12 мај 2009
    Мислења:
    4.881
    Допаѓања:
    2.199
    Не е баш така , добро тука нешто држи вода ,но работава е што СЈО не поднесе отчет пред собранието за сработеното и извештаите за сработеното туку директно поднесе кон циашот Бејли наместо во ЈО или собранието (случајов кога е во техничка влада) тука главното што не чини така.

9. Epsilon

Epsilon Гостин

Да, јас го поддржувам со сета моја душа и срце.

10. deli

deli Гостин

Околу СЈО јасно е дека има огромна подршка од народот нема потреба од дискутирање,за второво шо да ти напишам читни малце направи разлика што е устав што е законодавна/извршна/судска власт.

11. Ѓорѓи Н.

Ѓорѓи Н.

Член од:
    23 март 2015
    Мислења:
    6.291
    Допаѓања:
    1.370
    Зошто лажеш?
    Не го реков тоа. Само се запрашав како стигнала на високи позиции? Ако е така за претседателот на уставниот суд, потполно истото го мислам. Ме судиш за нешто што не сум го напишал.
    А за СЈО пишав дека воопшто не одговара за она што и како треба да работи. Па само погледнете на што личат прес конференциите. Останува уште пресудата да ја кажат за делата кои ги објавуваат. Така ли треба да се работи?
    --- Споено дупло мислење, 15 април 2016 ---
    Не заебаај. Држава мора по закон да делува, а не по нарачки, како песна на свадба.

12. Ставрогин

Ставрогин

Член од:
    19 март 2011
    Мислења:
    18.889
    Допаѓања:
    40.164
    Нормално. Велиш ова СЈО е неуставно, а?

На zee German му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Ѓорѓи Н.

Ѓорѓи Н.

Член од:
    23 март 2015
    Мислења:
    6.291
    Допаѓања:
    1.370
    Можеш ли да ми објасниш како се запишал во Прилеп? Веројатно повеќе знаеш од самиот тој. Јас го слушав за неговиот избор на факултет и како се запишал во Прилеп од самиот него на ТВ. Ама ако знаеш повеќе од него, сподели со нас.

14. Ѓорѓи Н.

Ѓорѓи Н.

Член од:
    23 март 2015
    Мислења:
    6.291
    Допаѓања:
    1.370
    Не бе... 600 и кусур судии Бранко ги избра, секако, на конкурс, се реално, со бодовна листа. (Јас знам судијка тогаш избрана со врвен просек 6.00. Катица за неа е бубалица). Белки има нешто и од нив. Нешто повеќе.
    --- Споено дупло мислење, 15 април 2016 ---
    Е па кажи ти дали сум во право или не. Курназ не се правам. Пишувам во главно за почитување на закони, се трудам да сум настрана од политики.
    ПС: Уживам кога гледам дека никој не ми дал аргументиран противодговор, да ги побие моите согледувања, па се оди на дискредитација, политикантство и сл.

15. deli

deli Гостин

Се согласуваме де,за да нема нарачки за шамари,рушење згради и слични појави од тој тип затоа сите четри големи партии сдсм/дуи/вмро и дпа изгласаа закон за специјално јавно обвинителство.

Статус на темата:
Затворена за нови мислења.

Сподели преку: