Дали го подржувате Специјалното Јавно Обвинителство

  • Креатор на темата deli
  • Време на започнување

Дали го подржувате Специјалното Јавно Обвинителство?


  • Вкупно гласачи
    166
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
19 март 2011
Мислења
18.889
Поени од реакции
40.172
Прочитај го уставот, делот за јавното обвинителство, ако имаш капацитет да го разбереш, ќе ти стане јасно. Ако немаш.. што да правиме, ќе глумиш некаков дискутант овде. Неписмена раја... бреееее... уште па сака да дискутира... оф леле.
Човек, сериозно СЈО е неуставно?

Па што не си кажал порано?
 

Bojan Van Buuren

Колектор
Член од
11 април 2008
Мислења
7.545
Поени од реакции
10.991
Ти да беше паметен и да го следеше форумов, ќе забележеше дека јас се залагам уставниот суд да ја разгледа уставноста на СЈО и истото да биде укинато како неуставно. Така... беспредметно е да се дискутира за (не)верување ако СЈО биде укинато. Но, еве... воопшто не му верувам бидејќи не ја работи работата за која е избрано, туку работи строго тенденциозно, а веројатно и според нечии инструкции. На прес конференции настапуваат крајно тенденциозно, осудувајќи ги театрално осомничените уште пред да има покренат процес за нив. Во тоа особено се истакнува онаа шќиптарката.. Фатиме ли се викаше. Или Фатима.
Па така кажи бе лепи, па да ја извадам ја тука поентата.

Значи СЈО е лошо и неквалитетно зошто Јанева имала просек 6 и кусур, ама Уставен со неговиот претседател кој студирал 9 години и има просек 6.4 е убер квалитетен и професионален.

Убаво ти кажаа, ти дале упатство за користење на мозокот ?
 
Член од
5 ноември 2012
Мислења
1.695
Поени од реакции
3.627
Мене ме чуди како Катица воопшто влегла ... не може човек кој со судни маки прозавршил факултет ... нејзиниот ранг е на единичар на кој едвај му пишале 2-ки да ја помине годината,.
Ја се сложувам овој пат.
Оти имавме еден таков , Скопјанаец што не можеше да ( се запише) / заврши факултет во Скопје, па мораше до Прилеп да оди.
Видовме што и направи на државата кога му дадоа функција.......
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: k3b
Член од
12 март 2009
Мислења
11.940
Поени од реакции
5.821
Кое му е необјективното во постапувањето против Бранко Црвенковски? Тие повеле постапка против него, Иванов е тој што го аболицира.
А за личните карти, потекнувам од мал град кој спаѓа во набројаните, и имам 100% информација дека еден од распитуваните кои имал дупла лична карта бааги пеел при распитот. Си кажало момчето апсолутно сѐ. Мал град, ништо не се крие.
званично не е откриена ниедна фалц лична карта ако не ги броиме тие издадени од Чауш ... но симптоматично е што иако во почетокот тврдеа дека тој е платеник на власта, сега и него го го брани Вуиќ
 
D

deli

Гостин
За да постои СЈО прво мора да се промени уставот на РМ, вака.. сега е „дивоградба“.
Може треба но немора и не е дивоградба бидејки ние сме репрезентативна демократија во која целокупната власт и опозиција бараше да се оформи и донесе закон за оформување на СЈО но тоа и не е толку важно суштината дека СЈО ја има подршката од народот повеке и од двете најголеми партии во државата е резултат на состојбата во која сме дојдени како општество.

Најтрагикомично во целата ситуација е тоа што СЈО е единствената институција во државата која го штити уставот.
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.029
Поени од реакции
2.258
Може треба но немора и не е дивоградба бидејки ние сме репрезентативна демократија во која целокупната власт и опозиција бараше да се оформи и донесе закон за оформување на СЈО но тоа и не е толку важно суштината дека СЈО ја има подршката од народот повеке и од двете најголеми партии во државата е резултат на состојбата во која сме дојдени како општество.

Најтрагикомично во целата ситуација е тоа што СЈО е единствената институција во државата која го штити уставот.
Грешка си, според статистика повеќе од 64% од народот не го подржаа СЈО и второ СЈО не го штити уставот напротив Катица вели дека се нелигитмни и сега шо праиме.
 

k3b

Член од
17 декември 2010
Мислења
2.549
Поени од реакции
3.991
Најсмешно од се е шо ако сјо беше оформено по иницијатива на вмро тогаш ќе беше се како шо треба легитимно , ама пошто сдс побара нечини нели пошто се шо е од сдс не чини , и после не сме биле банана држава и испрани мозоци
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.029
Поени од реакции
2.258
Најсмешно од се е шо ако сјо беше оформено по иницијатива на вмро тогаш ќе беше се како шо треба легитимно , ама пошто сдс побара нечини нели пошто се шо е од сдс не чини , и после не сме биле банана држава и испрани мозоци
Не е баш така , добро тука нешто држи вода ,но работава е што СЈО не поднесе отчет пред собранието за сработеното и извештаите за сработеното туку директно поднесе кон циашот Бејли наместо во ЈО или собранието (случајов кога е во техничка влада) тука главното што не чини така.
 
E

Epsilon

Гостин
Да, јас го поддржувам со сета моја душа и срце.
 
D

deli

Гостин
Грешка си, според статистика повеќе од 64% од народот не го подржаа СЈО и второ СЈО не го штити уставот напротив Катица вели дека се нелигитмни и сега шо праиме.
Околу СЈО јасно е дека има огромна подршка од народот нема потреба од дискутирање,за второво шо да ти напишам читни малце направи разлика што е устав што е законодавна/извршна/судска власт.
 
Член од
23 март 2015
Мислења
6.509
Поени од реакции
1.558
Па така кажи бе лепи, па да ја извадам ја тука поентата.

Значи СЈО е лошо и неквалитетно зошто Јанева имала просек 6 и кусур, ама Уставен со неговиот претседател кој студирал 9 години и има просек 6.4 е убер квалитетен и професионален.

Убаво ти кажаа, ти дале упатство за користење на мозокот ?
Зошто лажеш?
Не го реков тоа. Само се запрашав како стигнала на високи позиции? Ако е така за претседателот на уставниот суд, потполно истото го мислам. Ме судиш за нешто што не сум го напишал.
А за СЈО пишав дека воопшто не одговара за она што и како треба да работи. Па само погледнете на што личат прес конференциите. Останува уште пресудата да ја кажат за делата кои ги објавуваат. Така ли треба да се работи?[DOUBLEPOST=1460754778][/DOUBLEPOST]
Може треба но немора и не е дивоградба бидејки ние сме репрезентативна демократија во која целокупната власт и опозиција бараше да се оформи и донесе закон за оформување на СЈО но тоа и не е толку важно суштината дека СЈО ја има подршката од народот повеке и од двете најголеми партии во државата е резултат на состојбата во која сме дојдени како општество.

Најтрагикомично во целата ситуација е тоа што СЈО е единствената институција во државата која го штити уставот.
Не заебаај. Држава мора по закон да делува, а не по нарачки, како песна на свадба.
 
Член од
23 март 2015
Мислења
6.509
Поени од реакции
1.558
Ја се сложувам овој пат.
Оти имавме еден таков , Скопјанаец што не можеше да ( се запише) / заврши факултет во Скопје, па мораше до Прилеп да оди.
Видовме што и направи на државата кога му дадоа функција.......
Можеш ли да ми објасниш како се запишал во Прилеп? Веројатно повеќе знаеш од самиот тој. Јас го слушав за неговиот избор на факултет и како се запишал во Прилеп од самиот него на ТВ. Ама ако знаеш повеќе од него, сподели со нас.
 
Член од
23 март 2015
Мислења
6.509
Поени од реакции
1.558
За сваровски суд зборуваш така? За од мијалков швалерките судијки? За пгиватниот суд во сопственост на мијалков така?
Не бе... 600 и кусур судии Бранко ги избра, секако, на конкурс, се реално, со бодовна листа. (Јас знам судијка тогаш избрана со врвен просек 6.00. Катица за неа е бубалица). Белки има нешто и од нив. Нешто повеќе.[DOUBLEPOST=1460755402][/DOUBLEPOST]
Не можам јас да бидам мудар колку што си ти КУРназ. И тоа селски.

Туку батали овие детските финти, баш си размислував денес за СЈО, може да е неуставно. Ти што мислиш?
Е па кажи ти дали сум во право или не. Курназ не се правам. Пишувам во главно за почитување на закони, се трудам да сум настрана од политики.
ПС: Уживам кога гледам дека никој не ми дал аргументиран противодговор, да ги побие моите согледувања, па се оди на дискредитација, политикантство и сл.
 
D

deli

Гостин
Не заебаај. Држава мора по закон да делува, а не по нарачки, како песна на свадба.
Се согласуваме де,за да нема нарачки за шамари,рушење згради и слични појави од тој тип затоа сите четри големи партии сдсм/дуи/вмро и дпа изгласаа закон за специјално јавно обвинителство.
 
Статус
Затворена за нови мислења.
На врв Bottom