Дали го подржувате Специјалното Јавно Обвинителство

  • Креатор на темата deli
  • Време на започнување

Дали го подржувате Специјалното Јавно Обвинителство?


  • Вкупно гласачи
    166
Статус
Затворена за нови мислења.

iksimkd

ШшшШшшШ...
Член од
31 јули 2007
Мислења
5.000
Поени од реакции
2.183
Не бе, ве читам и си викам, кој ѓавол протести бе, ваков народ си ги заслужува груидите. Не го поддржувале СЈО, ц ц ц ....
Задолжително е сите да се согласуваат за едно исто? Нели сме демократија, секој има право на сопствен избор.
 
Член од
2 јуни 2007
Мислења
5.704
Поени од реакции
3.266
Задолжително е сите да се согласуваат за едно исто? Нели сме демократија, секој има право на сопствен избор.
Ние другар одамна не сме никаква демократија. А не ни заслужуваме демократија и слободи. Не знаеме да ги ценеме тие работи, а за да научеме, мора дебело да ги загубеме.
Види, конкретно ти, се прашуваш како да го поддржуваш СЈО кога Катица Јанева била со слаб просек како студент. А долгодишниот премиер е со завршено високо образование на апсолутно неквалитетниот прилепски факултет за економија. Претседателот е со професорска титула, а боље да молчи, тешко дрво излезе. Човекот и претходно си е гаф до гаф, лапсус на квадрат.
Ми делуваш како човек кој ништо нема разбрано од работите во РМ. СЈО гонело само функционери од ДПМНЕ, а еден од првите случаи им е за аферата „Надеж“ каде што под истрага беше Бранко Црвенковски.
Кој да се пресмета со криминалните типови од власта, кога го имаат искорумпорано цело јавно обвинителство и судство? Кога ги одбиваа барањата за притвор, даваа такви смешни образложенија, да ги пишеш на факултет ќе те паднат на испит.
СЈО, со милион притисоци и институционални сопки, со кадровска неопременост, па работат како луди, на тие луѓе треба да им се даде признание.
Кажав што имав да кажам, добра ноќ.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.714
Поени од реакции
15.586
...
Ми делуваш како човек кој ништо нема разбрано од работите во РМ. СЈО гонело само функционери од ДПМНЕ, а еден од првите случаи им е за аферата „Надеж“ каде што под истрага беше Бранко Црвенковски.
Кој да се пресмета со криминалните типови од власта, кога го имаат искорумпорано цело јавно обвинителство и судство? Кога ги одбиваа барањата за притвор, даваа такви смешни образложенија, да ги пишеш на факултет ќе те паднат на испит.
СЈО, со милион притисоци и институционални сопки, со кадровска неопременост, па работат како луди, на тие луѓе треба да им се даде признание.
Кажав што имав да кажам, добра ноќ.
Црвенковски бара да биде отстрането неговото име од одлуката на Иванов
http://www.zurnal.mk/content/?id=16413157372
толку од објективноста на СЈО...Бранко јавно ги понижи...

а дали некој ќе понесе одговорност за ова будалаштина :


освен во Скопје одземени лични карти биле вратени и во Гостивар – 1168. Во Струмица 217, 189 во Струга, 178 во Кичево. Лични карти се вратиле и во Тетово, Куманово, Велес, Неготино, Битла, Прилеп, Дебар, Македонски Брод, Делчево, Валандово, Радовиш, Гевгелија, Штип, Крушево, Кавадараци, Неготино, Кратово, Берово и Свети Николе.
 
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
Јас се изјаснувам дека ни е потребно СЈО бидејки мислам дека скоро целосната поставеност на правните институции јавно обвинителство/судство се контролирани од владеачката структура и немаме никаков коректор кој е во состојба да се спротистави на криминалот и корупција во власта.
За да постои СЈО прво мора да се промени уставот на РМ, вака.. сега е „дивоградба“.
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.195
За да постои СЈО прво мора да се промени уставот на РМ, вака.. сега е „дивоградба“.
Прв пат ти е ова да го кажуваш, така? Треба малку почесто, вака никој не те приметува.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.714
Поени од реакции
15.586
За да постои СЈО прво мора да се промени уставот на РМ, вака.. сега е „дивоградба“.
нема концепција кој треба да го контролира СЈО... логично би било да го контролира Собрание, но не може овакво собрание каде и самите се замешани во корупција, туку можеби треба некој систем сличен на Долниот Дом во Британија, каде пратениците имаат плата на учител... е сега проблемот е што тој пратеник со мала плата , кој од почеток не е корумпиран, колку ќќе биде спремен да се спротистави на предизвиците ... факт е дека и во регионот каде имаме силни обвинителства ( н.пр. во Хрватска има и државно одвјетништво - ДОРХ ама и оделение Ускок) има доста мислења дека и тие се корумпирани а башка и фаќаат страна, т.е не се независни...
т.е. . се враќа РАШАМОНИЈАДАТА, кој ќе ме заштити од тој што ме штити ?
Можеби решението е да постои силно обвинителство но мандатите на обвинителите да бидат кратки и по истекот на мандатот и тие да поднесуваат рапорт и да трпат санкции за злоупотреби
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.665
Поени од реакции
12.061
обвинителите да бидат кратки и по истекот на мандатот и тие да поднесуваат рапорт и да трпат санкции за злоупотреби
санкции? од кого?
 
Последно уредено:
Член од
2 јуни 2007
Мислења
5.704
Поени од реакции
3.266
Црвенковски бара да биде отстрането неговото име од одлуката на Иванов
http://www.zurnal.mk/content/?id=16413157372
толку од објективноста на СЈО...Бранко јавно ги понижи...

а дали некој ќе понесе одговорност за ова будалаштина :


освен во Скопје одземени лични карти биле вратени и во Гостивар – 1168. Во Струмица 217, 189 во Струга, 178 во Кичево. Лични карти се вратиле и во Тетово, Куманово, Велес, Неготино, Битла, Прилеп, Дебар, Македонски Брод, Делчево, Валандово, Радовиш, Гевгелија, Штип, Крушево, Кавадараци, Неготино, Кратово, Берово и Свети Николе.
Кое му е необјективното во постапувањето против Бранко Црвенковски? Тие повеле постапка против него, Иванов е тој што го аболицира.
А за личните карти, потекнувам од мал град кој спаѓа во набројаните, и имам 100% информација дека еден од распитуваните кои имал дупла лична карта бааги пеел при распитот. Си кажало момчето апсолутно сѐ. Мал град, ништо не се крие.
 

Rokko

SiFU 師父
Член од
30 мај 2014
Мислења
714
Поени од реакции
299
Дупло партиско штаПче, со фрустрирани девојки од недоволна пенентрација :)
 
B

Bafra

Гостин
нема концепција кој треба да го контролира СЈО... логично би било да го контролира Собрание, но не може овакво собрание каде и самите се замешани во корупција, туку можеби треба некој систем сличен на Долниот Дом во Британија, каде пратениците имаат плата на учител... е сега проблемот е што тој пратеник со мала плата , кој од почеток не е корумпиран, колку ќќе биде спремен да се спротистави на предизвиците ... факт е дека и во регионот каде имаме силни обвинителства ( н.пр. во Хрватска има и државно одвјетништво - ДОРХ ама и оделение Ускок) има доста мислења дека и тие се корумпирани а башка и фаќаат страна, т.е не се независни...
т.е. . се враќа РАШАМОНИЈАДАТА, кој ќе ме заштити од тој што ме штити ?
Можеби решението е да постои силно обвинителство но мандатите на обвинителите да бидат кратки и по истекот на мандатот и тие да поднесуваат рапорт и да трпат санкции за злоупотреби
Тоа се вика: Абе тој Човек ли е, има ли Уста, Јаде ли....
Секој си има цена, некој помала некој повисока зависи од апетитот :D

Како дозволувате луѓе да НЕ управуваат без да ги познавате, без да знаете дали се морални,имаат ли чуство за одговорност, што постигнале во животот...
Абе луѓе кога треба Куче/Коњ да купат бараат ПЕДИГРЕ, а вие за Пратеник и Премиер одлучувате на убави и нереални приказни и после некој ДРУГ е крив :neetaka: .

дпмне и сдс МАГАРЕ да понудат за носител на листа сигурно 100.000 (членови) ќе гласаат за магарето и после оти трева да пасат
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.821
Поени од реакции
2.911
Во кој век живееш ти бе ? Жени биле...

Да имавме легитимно,некорумпирано и непартиско јавно обвинителство тогаш немаше да има потреба од никакво СЈО

Има ли здрав разум некој во оваа држава бе пичка му материна?
Се дур амбасадите шетаат и му диктираат на СЈО не го подржувам и немам доверба во нив а ЈО па ич сепак ЈО е легитимен и столб на државава .
Патем јас живеам во 21 век,а ти си исзгубен во времето и просторот.
 
B

Bafra

Гостин
Се дур амбасадите шетаат и му диктираат на СЈО не го подржувам и немам доверба во нив а ЈО па ич сепак ЈО е легитимен и столб на државава .
Патем јас живеам во 21 век,а ти си исзгубен во времето и просторот.
Ем немаш доверба ем го подржуваш :tapp: .
Ќе дозволиш да НЕ ебат бидејќи биле легитимни а дали се праведни, дали ја извршува својата работа за која се платени ОД МОИТЕ ПАРИ тоа не е битно :bravobe:.
 

Bojan Van Buuren

Колектор
Член од
11 април 2008
Мислења
8.394
Поени од реакции
12.058
Абе лепотани што не сте имале доверба во сјо зошто катица имала низок просек, имате доверба во уставен ?
 
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
Абе лепотани што не сте имале доверба во сјо зошто катица имала низок просек, имате доверба во уставен ?
Мене ме чуди како Катица воопшто влегла и во основното обвинителство во Гевгелија? Па уште читав (не знам колку е точно) дека била и предавач на „академија“. Без оглед кој е.. не може човек кој со судни маки прозавршил факултет да има аспирации и уште да успее да стане тоа што станала. Едноставно.. нејзиниот ранг е на единичар на кој едвај му пишале 2-ки да ја помине годината, со неколку повторени години.
 

Bojan Van Buuren

Колектор
Член од
11 април 2008
Мислења
8.394
Поени од реакции
12.058
Мене ме чуди како Катица воопшто влегла и во основното обвинителство во Гевгелија? Па уште читав (не знам колку е точно) дека била и предавач на „академија“. Без оглед кој е.. не може човек кој со судни маки прозавршил факултет да има аспирации и уште да успее да стане тоа што станала. Едноставно.. нејзиниот ранг е на единичар на кој едвај му пишале 2-ки да ја помине годината, со неколку повторени години.
Ај бе не се глупирај и одговори на прашањето ако имаш да одговараш, ако не не ме цитирај за џабе, не ми ги продавај мене овие драматични приказни океј ?
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom