Дали господ го создал човекот, или човекот го создал господ?

Дали господ го создал човекот, или човекот го создал господ?


  • Вкупно гласачи
    236
Член од
2 јануари 2008
Мислења
107
Поени од реакции
0
Да, ВЕРУВАМ дека кога ќе цркам, ќе одам во Рајот, но само по Божјата одлука.

ne mi e jasno , znaci ti misles deka nekoj drug ti go upravuva zivotot, deka ima planovi nekoj so tebe ...

A za Buda , Alah i dr.. nivnite vernici istoto go vikaat i za drugite religii , nie sme vo pravo tie ne se , taka?

Pa sega koj e vo pravo ??
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Мало дополнување: Гаетама Буда НЕ Е бог; тој е еден од старокинеските философи, од рангот на Конфуцие и Лао Це. Учениците/наследниците од Буда, по методот “расипан телефон“, го произведоа Буда на ниво од бог (со мало„б„).
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
НЕ МИСЛАМ дека НЕКОЈ друг ми го управува животот. Православието ја познава категоријата „слободна волја„, односно можноста за избор за тоа како ќе се однесувам, а тоа значи МОЖНОСТ да чинам добри или лоши дела, но не и двете истовремено. Божјиот ПЛАН во православието се нарекува ПРОМИСЛА, односно Божја грижа за се што Бог создал, особено грижа за ЧОВЕКОТ. Бог се труди сите луѓе да ги приведе кон Него, но само доколку поединецто изгрази ЛИЧНА потреба и желба да биде БЛИЗОК со Бога. Па САМ Бог не принудува никого да чини ваквки или такви работи.
А кои се тие НИЕ? Оние кои веруват во ВИСТИНСКИОТ Бог, можат САМО Него да го исповедаат за свој Бог. Првата Божја заповед ЗАБРАНУВА „имање„ на други богови. Тие други „богови„ се; или ИЗМИСЛЕНИ (идоли), или ЛАЖНИ (каков што е ѓаволот) или СЕКОЈ САМ ЗА СЕБЕ може да биде „бог„.
 
Член од
2 јануари 2008
Мислења
107
Поени од реакции
0
aha , aj da te prasam posot tolku znaes za Hristijanstvoto i drugite religii , od koga postoi hristijanstovoto i od kade pocna ??
 
Член од
2 јануари 2008
Мислења
107
Поени од реакции
0
Мало дополнување: Гаетама Буда НЕ Е бог; тој е еден од старокинеските философи, од рангот на Конфуцие и Лао Це. Учениците/наследниците од Буда, по методот “расипан телефон“, го произведоа Буда на ниво од бог (со мало„б„).
Aj sega imeto Buda go zameni so Isus i da videme sto se dobiva , pogledni od druga perspektiva .
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Во што веруваат другите вероисповести и деноминации, тоа е НИВЕН избор и НИВНА вистина. Некој рекол: подобро добар верник отколку лош атеист.
 
Член од
2 јануари 2008
Мислења
107
Поени од реакции
0
Во што веруваат другите вероисповести и деноминации, тоа е НИВЕН избор и НИВНА вистина. Некој рекол: подобро добар верник отколку лош атеист.
Hahhaah , a toj sto go rekol toa bil vernik , taka :):0.

Inaku ne mi odgovaras , od koga postoi hristijanstvoto i od koga e veruvanjeto deka Bog e tvorecot na Zemjata i zivotot?
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
НЕМОЖАМ името Господово да го заменам со името од некој СМРТНИК, за кој и не знаеме каде е сега. Тоа што во будизмот постои ВИСОКА етичност, за тоа и јас имам пофални зборови. Тоа е доказ дека и кај Буда работела СОВЕСТА па така Буда САМ дошол до одредени вистини кои изворното хрисјанство ги исповда. Тоа што Буда бил високоетичен, значи дека ЛИКОТ БОЖЈИ не е згаснат/изгубен дури и кај незнабожечките народи. Чисто колку за пример, да наведам дека за СВетите Оци во православието, СОКРАТ е полухристијанин, а тоа значи дека и Сократ, кој СИГУРНО не бил христијанин, користејќи го СВОЈОТ ум, дошол до одредени, но само делумни ЕТИЧКИ христаијански вистини.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Ај да одговорам. Христијанството постои округло, 2000 години. Христос САМ го одреди тоа духовно-етичко учење.
Дека Бог е Творецот на небото и земјата, тоа е верување кое го имаат АДАМ и ЕВА, и кои ЗНАЕЛЕ за Божјото постоење, поради нивната ЛИЧНА комуникација со Него. Денес, повеќето до луѓето ВЕРУВААТ во Божјото постоење, а само мал дел од нив, од НИВНО ИСКУСТВО, ЗНААТ дека Бог постои. На врвните верници, Бог САМ им се јавува, зашто тие се достојни да Го ВИДАТ. За оние кои не Го виделе, доволно е да ВЕРУВААТ дека постои.
 
Член од
2 јануари 2008
Мислења
107
Поени од реакции
0
Ај да одговорам. Христијанството постои округло, 2000 години. Христос САМ го одреди тоа духовно-етичко учење.
Дека Бог е Творецот на небото и земјата, тоа е верување кое го имаат АДАМ и ЕВА, и кои ЗНАЕЛЕ за Божјото постоење, поради нивната ЛИЧНА комуникација со Него. Денес, повеќето до луѓето ВЕРУВААТ во Божјото постоење, а само мал дел од нив, од НИВНО ИСКУСТВО, ЗНААТ дека Бог постои. На врвните верници, Бог САМ им се јавува, зашто тие се достојни да Го ВИДАТ. За оние кои не Го виделе, доволно е да ВЕРУВААТ дека постои.
Aha ,a kede bil Bog pred 20.000 godini koga i naspatuva covekot , t.e koga nastapuvame na scena kako svesni luge , kakvi sto sme sega , ne majmuni ...
A Adam i Eva se prvite luge , taka od koga se nastanati , koga se pojavuvaat na Zemjata , i use nesto za niv , me cudi toa sto vo Biblijata pisuva deka Adam i Eva imale deca , alisite bile MASKI , taka ?

Pa kako od ednistvenite luge , koi imaat maski potomci , nastanala celata polulacija na Zemjata ( znaeme site sto ti treba za da naprasis dete ) , i aj objasnimi gi rasite ( bela , crna , zolta i crvena ) bibliski !
 
Член од
2 јануари 2008
Мислења
107
Поени од реакции
0
I uste nesto imali barem neoj dokaz , ne pisan ili raskazan ( posto ne se verodostojni toe dokazi ) , znaci fizicki dokaz deka Isus bil voopsto na zemjata i deka bil razlicem od nas , a ne obicen covek ??
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Според православното вероучение, светот е создаден пред околу 8000 години, но тоа е само ПРОЦЕНКА; а не догма. Проценката е изведена според родословот од Христа, сметано ретроактивно дод Христа до Адам, плус овие 2000 горини од првото Христово доаѓање во светов.
 
Член од
2 јануари 2008
Мислења
107
Поени од реакции
0
Според православното вероучение, светот е создаден пред околу 8000 години, но тоа е само ПРОЦЕНКА; а не догма. Проценката е изведена според родословот од Христа, сметано ретроактивно дод Христа до Адам, плус овие 2000 горини од првото Христово доаѓање во светов.
Lele , a dokazite deka ima koski , kamenja i svasta stari nad 100.000 godini , od vremeto na dinosaurusite , znaeme deka postijat , a Biblijata deka nie sme tuka 10.000 godini .... aaaaa....:vozbud::vozbud:.....

Uste edna dupka .....
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
И пред 2000 и пред 2 000 000 години, Бог Е (значи. не БИЛ, туку Е) во духовниот свет, НА НЕБЕСАТА. Веќе напишав, христијанството е старо 2000 горини, а Сам Христос, Синот Божји, го создаде.
Дека Исус (како што Го нарекуваш) бил на Земјата, за тоа сведочи целиот Нов Завет. Таму е даден описот од Неговиот живот, од раѓање до распнување и воскресување. За тоа дека Исус бил (т.е Исус БИЛ, Е и ЌЕ БИДЕ; како што вели Апостолот Павле) сведочи истиот тој Нов Завет, каде се опишани чудата Христови, кои НИКОЈ друг, освен Синот Божји, нема теорија да ги направи. Чуда има и денес, за тоа постојат цели книги во кои се опишани чудата Божји во 20-от век, но кој верува, нему не му е с птребни докази.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom