Дали господ го создал човекот, или човекот го создал господ?

Дали господ го создал човекот, или човекот го создал господ?


  • Вкупно гласачи
    236

eternum

-- 21 incoming ? --
Член од
27 јуни 2007
Мислења
1.024
Поени од реакции
1.143
Се согласума со тоа дека НЕКОЈ треба да се симне и да го спаси чоевештвото. Тоа ВЕЌЕ се случи, пред 2 000 г. кога Синот Божји го направи своето прво пришетвие, токму со намерата да го спаси родот човечки, и тоа спасување да биде поради глупоста човечка и поради злото кое лукавиот го шири низ светот.
Види Мики, ако велиш за диносаурусите дека се претпоставки за кои има барем некакви докази, немој да наведуваш пример без никаков постоечки доказ освен некојси пишан текст.

Едно е да веруваш во нешто, друго е да бидеш фанатик.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
До крајот од 18-от век, Светото Писмо било ИЗВОР на вистини. Пред да се роди Дарвин, сонцето и тогаш изгреваше на исток и заоѓаше на запад. Дали и ТОГАШ луѓето веруваа во мајмунското потекло на човекот? Па на секој здрав ум, кој не е оптеретен со атеистичко-еволуционисдтички предрасуди, би му било СРАМ и ПОД ЧЕСТ да ПОМИСЛИ дека настанал од мајмун!
НЕ ГО ГЛЕДАМ Господ. Христос му вели на Апостолот ТОма: „Тома, ти поверува оти ВИДЕ; а блажени се тое кои НЕ ВИДЕЛЕ а ПОВЕРУВАЛЕ„. Ете, ТОА е ВЕРА и то е БЛАЖЕНСТВО! Патем кажано, поединците кои љубат научни вистини, и тие се нас свој начин ВЕРНИЦИ; веруваат а не ВИДЕЛЕ НИШТО од она кое науките им го сервираат! Почитувани формуџии, каѓете ми, КОЈ од вас ВИДЕЛ: друга галаксија, акцелератор, нуклеарен реактор, Плутон,Проксима Кентаур, радио-телескоп, електронски микроскоп, молекула, атом, протон, неутрон, позитрон, кварк, електрон, неутрино, бозон, мезон, тахион, глуон, гравитон? Ајде да Ве читам.
 
Член од
2 јануари 2008
Мислења
107
Поени од реакции
0
До крајот од 18-от век, Светото Писмо било ИЗВОР на вистини. Пред да се роди Дарвин, сонцето и тогаш изгреваше на исток и заоѓаше на запад. Дали и ТОГАШ луѓето веруваа во мајмунското потекло на човекот? Па на секој здрав ум, кој не е оптеретен со атеистичко-еволуционисдтички предрасуди, би му било СРАМ и ПОД ЧЕСТ да ПОМИСЛИ дека настанал од мајмун!
НЕ ГО ГЛЕДАМ Господ. Христос му вели на Апостолот ТОма: „Тома, ти поверува оти ВИДЕ; а блажени се тое кои НЕ ВИДЕЛЕ а ПОВЕРУВАЛЕ„. Ете, ТОА е ВЕРА и то е БЛАЖЕНСТВО! Патем кажано, поединџите кои љубат наушни вистини, и тие се нас свој начин ВЕРНИЦИ; веруваат а не ВИДЕЛЕ НИШТО од она кое науките им го сервираат! Почитувани формуџии, каѓете ми, КОЈ од вас ВИДЕЛ: друга галаксија, акцелератор, нуклеарен реактор, Плутон,Проксима Кентаур, радио-телескоп, електронски микроскоп, молекула, атом, протон, неутрон, позитрон, кварк, електрон, неутрино, бозон, мезон, тахион, глуон, гравитон? Ајде да Ве читам.
Da prodolzam , do krajot na 18-vek , SITE bile prilicno glupi i neobrazovani , a so takvi luge e lesna manupulacijata i nametnuvanjeto na tugi stavovi , se prasuvam dali si ti takov ?

a onie koj imale malku svoja svest , blie spaluvani , fala bogu i ja da sum na celo na nekoja drzava i nekoj da zbori v.s mene i jas ke go istrebam vo IMATO NA GOSPOD !!!:):) ne tresi gluposi i aj pisi mi kolku godini si , so imas zavrseno ( obrazovanie) ..

p.s jas sum 22 so zavrsena medicinska skola ( ne da se falam , tuka da pocnam prv)...
 
Член од
2 јануари 2008
Мислења
107
Поени од реакции
0
Inaku za elektroni i neutroni tie treba skapa oprema , neso sto vo nasi uslovi mozema da go sonuvame a kaj pa da go imame ...

Znaci da zaklucime , spored tebe covekot e sostaven od kal , zemja itn...
neutroni i sl ne postojat , veruvas vo nesto sto drug ti go nametnuva i nesto sto ne go gledas , a se smees na evolucijata i na molekulite koj ne se gledaat , iako dokazite se cvrsti ....

:pos2::pos2: NICE ONE :pos2::pos2:
 

eternum

-- 21 incoming ? --
Член од
27 јуни 2007
Мислења
1.024
Поени од реакции
1.143
Поентата на темава --> Дали Господ го создал човекот, или човекот го создал Господ .....

Според твојата логика, ни јас ни ти не сме виделе ниту кварк ниту сме го виделе Господа, само имаме слушнато или прочитано за тие појави.

Заклучок - некој друг ЧОВЕК кој се родил пред нас ни ги сервира овие поими, а не кваркот и Господ. Господ и неутроните сеуште не дале сами од себе знак за своето постоење.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Хм.....јас НЕМАМ медицинско. Мојата професија е од уметничките области (што за форумов и не е многу битно). Тоа незначи дека СИТЕ кои се лекари по професија, дека по автоматизам ја прифаќаат еволуцијата како еден вид нова ВЕРА.
За електрони требало скапа опрема? Хе-хе! ДОБРО ОПРАВДУВАЊЕ, речиси и да поверував и во тоа. А за ВЕРБА во Севишниот НЕ Е ПОТРЕБА скапа орема, туку отвореност на умот и за поинаков вид вистини од оние дневно-информациските.
 
Член од
2 јануари 2008
Мислења
107
Поени од реакции
0
Aj koga pocna so 18 vek , poznat li tie poimot INKVIZICIJA , Crkvata ( spored pravoslavnite , mestoto za molenje i obozuvanje na Gospad ) ubiva vo imeto na Gospod , sp sto gi krsi site 10 bozji zapovedi , a on si sedi miren si si gleda ,a ?
I ne moze nekoj da gi gleda i slusa 5 bilardi luge za Zemjata , i da im idreduva so ke im se slucuva vo zivotot , ako e taka togas , mene mi izgleda deka nekoj gore si igra "Sims" vo mnogo podobra verzija ...
 
Член од
2 јануари 2008
Мислења
107
Поени од реакции
0
Хм.....јас НЕМАМ медицинско. Мојата професија е од уметничките области (што за форумов и не е многу битно). Тоа незначи дека СИТЕ кои се лекари по професија, дека по автоматизам ја прифаќаат еволуцијата како еден вид нова ВЕРА.
За електрони требало скапа опрема? Хе-хе! ДОБРО ОПРАВДУВАЊЕ, речиси и да поверував и во тоа. А за ВЕРБА во Севишниот НЕ Е ПОТРЕБА скапа орема, туку отвореност на умот и за поинаков вид вистини од оние дневно-информациските.
Ne za Sevisniot e potrebno slab karakter i nemanje svest i natamu e lesno ...

A za elektronite velis deka ne postijat , taka? odbjani od sto sme izgradeni nie , predmetite , kukite itn....
 
Член од
2 јануари 2008
Мислења
107
Поени од реакции
0
I uste nesto spored tebe Fizikata i Hemijata , pa i Biologijata ( skoro site prirodni nauki ) se gluposti ??!
 

eternum

-- 21 incoming ? --
Член од
27 јуни 2007
Мислења
1.024
Поени од реакции
1.143
Додека Мики се расправа со CrazyMF и бегаат од темава, еве уште една закачка ..... богови постоеле кај култури и цивилизации мнооогу пред појавата на Христијанството. Најинтересно е што ги имало повеќе, биле со различни ликови па дури и полови.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Никаде немам напишано дека електроните НЕ ПОСТОЈАТ! Дури и јас го знам тоа, не затоа што сум ги видел (никогаш нема да ги видам) туку на ТАКОВ начин на прифаќање на виститните ме научија кога бев мал. Значи, се, буквално се што ти нуди образобвниот систем е ВИСТИНА а надвор од тоа се е лага, особено ако доаѓа од Црквата.
Некој од форумџиите ми забележа дека се преповторувам-се согласувам, и мене ми е тоа досадно. Но пак ќе напишам: не мешајте работи кои не се МЕШААТ! Инквизицијата е историски приврзок од римокатоличката Црква, која самата ја создаде поради незиното отстапување од изворната христијанска ВИСТИНА. Правславието НЕ ПОЗНВА инквизиција.
Никаде не напишав дека ова или она постои или не постои. За мене, битен е приодот кон тие вистини. Црквата се занимава со ВИСТИНИ од духовно-етичка природа а не од материјално-енергетско-информациска. Кој љуби научни вистни, нека се ибрати кај науките! Од друга страна, повеќе е од јасен РОКОТ на траење на тие нивни „вистини„. Кажете ми (пошто јас НЕМАМ ПОИМ од ништо!) , која научна висина опстојала подолг временски перод без притоа да биде соборена или заменета со некоја друга? Само немојте со оние приказни дека во науките се било подложно на порверка и дека знаењето постојано се наголемувало. Тоа веќе ми е познато.
 
Член од
2 јануари 2008
Мислења
107
Поени од реакции
0
Додека Мики се расправа со CrazyMF и бегаат од темава, еве уште една закачка ..... богови постоеле кај култури и цивилизации мнооогу пред појавата на Христијанството. Најинтересно е што ги имало повеќе, биле со различни ликови па дури и полови.

procitaj nekolku str . nanazad i vidi sto misli nasiot vernik MIKI1 :):)

Inaku Bog e edinstven i samo toj postoi , drugite se fikcija ...
Toa deca go ucesme na denesniot cas ...
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
Почитувани формуџии, каѓете ми, КОЈ од вас ВИДЕЛ: друга галаксија, акцелератор, нуклеарен реактор, Плутон,Проксима Кентаур, радио-телескоп, електронски микроскоп, молекула, атом, протон, неутрон, позитрон, кварк, електрон, неутрино, бозон, мезон, тахион, глуон, гравитон? Ајде да Ве читам.
Почитуван господине ти лично го виде господ?
За она другото, прашај ги лугето од Хирошима и Нагасаки, Прашај ги тие што се лечат со зрачење, а и уште едно што ти ја дава сликата на мониторот.
Негде понапред спомна и дека твојот бог -рекол верувај во мене и никој друг- па и комунистичките партии и некои фашистички партии го тврдеа истото, дека тие се алфа и омега.
 
Член од
2 јануари 2008
Мислења
107
Поени од реакции
0
Никаде немам напишано дека електроните НЕ ПОСТОЈАТ! Дури и јас го знам тоа, не затоа што сум ги видел (никогаш нема да ги видам) туку на ТАКОВ начин на прифаќање на виститните ме научија кога бев мал. Значи, се, буквално се што ти нуди образобвниот систем е ВИСТИНА а надвор од тоа се е лага, особено ако доаѓа од Црквата.
Некој од форумџиите ми забележа дека се преповторувам-се согласувам, и мене ми е тоа досадно. Но пак ќе напишам: не мешајте работи кои не се МЕШААТ! Инквизицијата е историски приврзок од римокатоличката Црква, која самата ја создаде поради незиното отстапување од изворната христијанска ВИСТИНА. Правславието НЕ ПОЗНВА инквизиција.
Никаде не напишав дека ова или она постои или не постои. За мене, битен е приодот кон тие вистини. Црквата се занимава со ВИСТИНИ од духовно-етичка природа а не од материјално-енергетско-информациска. Кој љуби научни вистни, нека се ибрати кај науките! Од друга страна, повеќе е од јасен РОКОТ на траење на тие нивни „вистини„. Кажете ми (пошто јас НЕМАМ ПОИМ од ништо!) , која научна висина опстојала подолг временски перод без притоа да биде соборена или заменета со некоја друаг? Само немојте со оние приказни дека во науките се било подложно на порверка и дека знаењето постојано се наголемувало. Тоа веќе ми е познато.
Ne mi bese toa celta , tuku sakav da recam : Kade bese tvojot Bog koga se ubivase vo negovo ime ...
 

eternum

-- 21 incoming ? --
Член од
27 јуни 2007
Мислења
1.024
Поени од реакции
1.143
Никаде не напишав дека ова или она постои или не постои. За мене, битен е приодот кон тие вистини. Црквата се занимава со ВИСТИНИ од духовно-етичка природа а не од материјално-енергетско-информациска. Кој љуби научни вистни, нека се ибрати кај науките! Од друга страна, повеќе е од јасен РОКОТ на траење на тие нивни „вистини„. Кажете ми (пошто јас НЕМАМ ПОИМ од ништо!) , која научна висина опстојала подолг временски перод без притоа да биде соборена или заменета со некоја друаг? Само немојте со оние приказни дека во науките се било подложно на порверка и дека знаењето постојано се наголемувало. Тоа веќе ми е познато.
Питагорината теорема, Архимедовиот закон .... научни вистини кои постоеле пред појавата на Христијанството
 

Kajgana Shop

На врв Bottom