Дали господ го создал човекот, или човекот го создал господ?

Дали господ го создал човекот, или човекот го создал господ?


  • Вкупно гласачи
    236
Член од
5 јануари 2008
Мислења
981
Поени од реакции
408
Da za nego se odnesuva. Tvojta somnevanje e zaradi nemajneto na lubov kon tvojot Sozdatel, onoj kojsto ti ja dal, dusata kako nacelo na se.
 
Член од
12 јануари 2008
Мислења
105
Поени од реакции
1
Ja mislam deka Gospod go sozdal covekot-deka postoi nekoj tamu gore vo neboto sto ne gleda i site ednakvo ne saka.:star: :wink:
 
Член од
5 јануари 2008
Мислења
981
Поени од реакции
408
E toj gore e Sozdatelot na sitei na se! Kako sto kaza deka ne saka site podednakvo, bidejki nagovata lubov e pregolema!
 

The G-Man

Кепец
Член од
6 декември 2007
Мислења
501
Поени од реакции
12
Ја мислам дека човекот го создал господ.

Можете да го прашате овде
 
Член од
5 јануари 2008
Мислења
981
Поени од реакции
408
ak ose gluposti sto go otvars forumov i citas zemi gledaj nekoj film mislam deka ke ti bide podobro.poz.
 
Член од
17 декември 2007
Мислења
178
Поени од реакции
7
Поздрав Agimkrasniqi ! Ете, ти имаш око за да го видиш ова.Јас не знам зошто уште постојат слепи луѓе кога се е така видливо и отворено за умот да разбере некои работи (барем оние што се гледаат). Разлишноста покажува дека има Креативен ум зад овој свет, ами љубовта во нас покажува дека има Апсолутна Вистина и Апсолутна совршена Љубов што ги движи сите созданија што постојат. Ама Исус вели - Кој има уво, нека чуе. Што значи, кој сака да слуша, ќе слуша. тој чиво уво е приклонето кон Господ, тој што ја бара вистината, ќе верува и ќе има благодети од верата.Тој што ги зачепува ушите и ги затвора очите пред ова, ќе се прашува милион пати зошто не гледа и не слуша.

Gledam i se cudam. Zarem ima nekoj sto se somneva vo postoenjeto na Gospod! :uvo: Prasanje do vas: Kako moze vo svetot so 6.5 milajrd lugje( site lugje se isti, ima samo 2 pola: maski i zenski) da bidat takvo dobro napraeni, i site da se razlikuvat od drugite. 6.5 mil site imat glava, uvo, kosa(ili kelav), oko, usni i red drugi raboti, a pak site megu sebe da bidat razlicni. Cudo a? Gledajte go organizmot na covekot, kako e tako PERFEKTNO kreiran. Site tie sistemi. Sve sovrseno. Pa zarem pak ne veruvate vo Gospod?
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Неверувањето во постоењето на Севишниот има една причина-тоа е умот/срцето кој е затворен за Божјата вистина, т.е. умот на кој не му се случило ПОКАЈАНИЕТО, кое во катихизисот се нарекува МЕТАНОЈА (преумување, покајание...). Умот кој се покајал, значи дека веќе се СРЕТНАЛ со Бога. Непокајаниот ум лесно прифаќа секаква друга “вистина“, освен Божјата. Затоа и се вели дека верниците веруваат во ТОЧНО одредена категорија вистини, а оние кои не веруваат-веруваат во се, особено она кое им го нуди модерниот образовен систем а уште повеќе она кое го нудат медиумите.
 

Петра П.

насмевка
Член од
16 јануари 2008
Мислења
2.724
Поени од реакции
6.297
Gledam i se cudam. Zarem ima nekoj sto se somneva vo postoenjeto na Gospod! :uvo: Prasanje do vas: Kako moze vo svetot so 6.5 milajrd lugje( site lugje se isti, ima samo 2 pola: maski i zenski) da bidat takvo dobro napraeni, i site da se razlikuvat od drugite. 6.5 mil site imat glava, uvo, kosa(ili kelav), oko, usni i red drugi raboti, a pak site megu sebe da bidat razlicni. Cudo a? Gledajte go organizmot na covekot, kako e tako PERFEKTNO kreiran. Site tie sistemi. Sve sovrseno. Pa zarem pak ne veruvate vo Gospod?
da ima sest miljardi luge i ima 2 pola i maski i zenski aqma ima uste duplo poveke zivotni i oni se maski i zenski(90%) Ama i zivotnite se razlikuvaat edni od drugi. Eve spored naucnite dokazuvana covekot evoluiral od majmun. Jas apsolutno se slozuvam zasto i tie imaat isto taka slozena telesna gradba i pogledni gi slicnostite tuka nema nikakva koincidencija. I tie imaat digestiven ekskretoren, nerven sistem. edinstveno po so se razlikuvame e po goleminata i nekoi nadvoresni osobini i goleminata na mozokot ma da i za to ne veruvam deka e bas nekoja golema razlika!!
Spored tvoeto mislene i nacnite dokazuvana za slicnostite pomegu majmunot i covekot ako bi napravile edna simbioza na dvet mislena bi proizleglo i deka mjmunot e sozdaen od Gospod?????????????
I don't think so!!!
a bidete :salut:
a i by the way ne go osporuvam postoeneto na isus hristos samo mislam deka i toj nastanal od majmun kako i site nas i toj e covek kako i site nas samo so bil dovolno pameten da go obedini svojot narod!!!
 
Член од
4 јануари 2008
Мислења
611
Поени од реакции
9
Неверувањето во постоењето на Севишниот има една причина-тоа е умот/срцето кој е затворен за Божјата вистина, т.е. умот на кој не му се случило ПОКАЈАНИЕТО, кое во катихизисот се нарекува МЕТАНОЈА (преумување, покајание...). Умот кој се покајал, значи дека веќе се СРЕТНАЛ со Бога. Непокајаниот ум лесно прифаќа секаква друга “вистина“, освен Божјата. Затоа и се вели дека верниците веруваат во ТОЧНО одредена категорија вистини, а оние кои не веруваат-веруваат во се, особено она кое им го нуди модерниот образовен систем а уште повеќе она кое го нудат медиумите.
:pos2::pos2::pos2:

Па добро бе, нели можете да измислите нешто подобро??? До кога со вака проѕирни лаги бе? На кого магла продавате?

Човекот го измислил бог, за да си ги објани необјаснивите појави, најчесто сонцето, дождот, громот и др. Им се молел, принесувал жртви, ги славел........ и многу други почести им правел. Но, сето тоа било злоупотребено од некои попаметни луѓе, кои виделе тука можност да ги потчинат понеинформираните луѓе, и да ги држат во покорност како робови!!! Е сега, не ми е јасно како луѓето денес, кои знаат зошто се случуваат природните појави, сеуште веруваат во богови? Одговор на ова прашање е дека им треба во нешто да веруваат, за да мислат дека не го живеат животот залудно, дека има задгробен живот, и ако бидат добри, вечноста ќе им биде убава. Да си бидеме искрени, сите се плашиме од смртта! Единствените луѓе кои не се плашат од смртта, се мртви!
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Ако верувањето во вистинскиот Бог е лага. тогаш. КАДЕ, ОД КАДЕ и КОЈА е вистинската вистина? На Дискавери? Ха-ха-ха! Е токму ТИЕ ја нудат вистината , ама нивната„ вистина„, заснована на невозможни шпекулации, кои се производ од нивните матни умови.
Се согласувам дека човекот го измисли бога ( со мало „б„). Дури и денес постојат народи кои се поклонуваат на НИВНИТЕ измислени богови, кои православието ги нарекува ИДОЛИ. Христијанскиот Бог САМ им се откри и сеуште им се открива на своите.
Сигмунд Фројд, како закоравен атеист, САМИОТ забележал, во своите испитувања дека ИДЕЈАТА за Бога им е ВРОДЕНА на луѓето па одтаму и нивната потреба да веруваат во Божјото постоење. А тоа дека некој ги објаснил природните појави, тоа се „вистини„ од нерелигиозна природа, кои во принцип немаат врска со начелата од духовно-етичка природа. Бог е ист и во минатото, и во сегашноста и ќе биде ист и во иднината, затоа што Он е БЕЗВРЕМЕНСКА категорија. А оние кои веруваат, уште во овој живот се подготвуваат за вечната радост во Царството Небесно. Оние кои не веруваат, тоа е нивен личен избор.
 
Член од
2 јануари 2008
Мислења
107
Поени од реакции
0
Ако верувањето во вистинскиот Бог е лага. тогаш. КАДЕ, ОД КАДЕ и КОЈА е вистинската вистина? На Дискавери? Ха-ха-ха! Е токму ТИЕ ја нудат вистината , ама нивната„ вистина„, заснована на невозможни шпекулации, кои се производ од нивните матни умови.
Се согласувам дека човекот го измисли бога ( со мало „б„). Дури и денес постојат народи кои се поклонуваат на НИВНИТЕ измислени богови, кои православието ги нарекува ИДОЛИ. Христијанскиот Бог САМ им се откри и сеуште им се открива на своите.
Сигмунд Фројд, како закоравен атеист, САМИОТ забележал, во своите испитувања дека ИДЕЈАТА за Бога им е ВРОДЕНА на луѓето па одтаму и нивната потреба да веруваат во Божјото постоење. А тоа дека некој ги објаснил природните појави, тоа се „вистини„ од нерелигиозна природа, кои во принцип немаат врска со начелата од духовно-етичка природа. Бог е ист и во минатото, и во сегашноста и ќе биде ист и во иднината, затоа што Он е БЕЗВРЕМЕНСКА категорија. А оние кои веруваат, уште во овој живот се подготвуваат за вечната радост во Царството Небесно. Оние кои не веруваат, тоа е нивен личен избор.
Idejata na lugeto za Bog e VRODENA !?!?!?!?!? WTF !!!

So zboris be ??

idejata e nametnata , haha, cc i stvarno veruvas deka , koga ke crnes ke odis vo rajot ...hmmm... so sreka :salut:

Inaku ne mi odgovori , ako postoi Bog ( Gospod ) , zaso da ne postijat , Zevs , Alah , Buda ....itn ....
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Благодарност за добрите желби за моето одење во Рајот, но за тоа некој ДРУГ одлучува а не јас.
Бог постои за оние кои во Него веруваат, а Зевс, Буда енд компани се обични ИДОЛИ кои некој ги има извадено од неговиот матен ум.
Некој од форумџиите ми забележа дека не сум читал и други вистини, Е па еве една од тие ДРУГИ вистини: Фројдовиот атеистичко-истражувачи заклучок дека ИДЕЈАТА за Бога им е ВРОДЕНА на луѓето. Што е сега на ред? Ставот дека и Фројд е во криво? А КОЈ е во право?
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Да, ВЕРУВАМ дека кога ќе цркнам, ќе одам во Рајот, но само по Божјата одлука.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom