Дали господ го создал човекот, или човекот го создал господ?

Дали господ го создал човекот, или човекот го создал господ?


  • Вкупно гласачи
    236

Famous Last W

I LoV3 YoU..
Член од
24 август 2007
Мислења
1.515
Поени од реакции
5
ХАХА Епа да де ти мислиш дека Господ е измислен и затоа Господ не може да го создаде човекот туку ние како во минатото што верувало луѓето во повеке богови сега ние веруваме само во еден. BTW еден мој другар има исто мислење со тебе Short и тој не верува во господ и се имаме некој дилеми околу тоа кога сум со него и да беше член на форумот ќе беше од твоја :>)
 

Chombe_United

Да ми бричите ташаците!
Член од
14 декември 2007
Мислења
8.809
Поени од реакции
452
Па факт е дека луѓето порано биле многубошци, верувале на почетокот во секакви божества за на крај да почнат да веруваат само во еден бог. Сигурно им се видело многу тешко да им принесуваат жртви на сите богови, па ајде сега ќе измислиме само еден. Покрај тоа, во светот и сега не постои само еден бог. Имаме и сега неколку поголеми религии кои веруваат во различни богови. Значи не може сите тие заедно да ги сметаме за основачи на светот. А и распространувањето на религиите е доста интересна тема.
Сите поголеми религии се основани пред илјадници години кога луѓето живееле во "посебни" системи меѓу кои немало скоро никаква комуникација. Затоа е и различноста во толкувањето на сите вери. Сите одделно се развивале и сите се цврсто убедени дека нивната е поточна и прва во случајов. После можеме да зборуваме и дека кога почнале да се мешаат религиите во секојдневниот живот, започнуваат и конфликтите меѓу народите кои се присутни и денес. Опширна тема. Ако некој е заинтересиран повеќе за дискусија, има мој мсн тука.
 
Член од
10 јануари 2008
Мислења
271
Поени од реакции
3
ee ova e vejke dobra tema mislam deka nema so da se komentira se znaj deka covekot go sozdal gospod ima mnogu so ne se soglasuvaat so mene ama toa e realnosta ne postoi covek sto ne veruva vo nesto sekogas mora da veruvame vo nesto a bozestvata i gospod e sozdadeni za onie koj sto ne znaat voopsto dali veruvaat vo nesto i site bogovi i gospod i se e povrzano megusebe so samiot razvoj na opsestvoto se pojavuvale novi bogovi za 200 godini ako postoi svetot nikoj nema povejke da veruva vo gospod i ke izmislat nesto posovremeno samo da se veruva nesto
 
Член од
11 јануари 2008
Мислења
22
Поени од реакции
0
Jas smetam deka covekot go sozdal gospod , od prosta pricina sto na pocetokot ne mozel da objasni red prirodni pojavi koi gi pripisuval na smetka na nadprirodnata sila t.e. gospod .Znaci toj e delo na covekovata psiha.Gospod e vo sekoj od nas. Sekoj mora da veruva bez razlika vo so i na koj nacin . Znaci edno da e nacisto , natprirodna sila - da ,covek koj odel po voda - ne.
 

Famous Last W

I LoV3 YoU..
Член од
24 август 2007
Мислења
1.515
Поени од реакции
5
Абе добро верувајте си ама мора во нешто да се верува ако не веруваш во господ во што веруваш?? Во ѓаволот?
 
Член од
10 јануари 2008
Мислења
271
Поени од реакции
3
Абе добро верувајте си ама мора во нешто да се верува ако не веруваш во господ во што веруваш?? Во ѓаволот?



pa jas veruvam vo gospod ama onaj koj sto si go imam samiot sozdadeno vo psihata aa ne onaj so mi go perat mozokot popojte

P.S vo vatikan site popoj znat deka gospod ne postoi samo se e to politikaa so uste e rano da ja svatime
 
Член од
7 јануари 2008
Мислења
93
Поени од реакции
0
ovaaa tema e bezvezalna kako moze covekot da go sozdati gospo!? cudna rabota!hmmm.
 

Shorty

Вансериски
Член од
30 јануари 2007
Мислења
7.277
Поени од реакции
1.496
Така веќе може. Господ може да биде само поим за добро однесување, добар начин на живот итн. ама тој да биде стар човек со бела брада, тоа не долази у обзир
 
Член од
5 јануари 2008
Мислења
981
Поени од реакции
408
Psihickoto stvaranje za vistinata (identitetot), Bozje e vistinskata slika vo samiot seba kojasto se narekuva prelest.
 

Famous Last W

I LoV3 YoU..
Член од
24 август 2007
Мислења
1.515
Поени од реакции
5
Така веќе може. Господ може да биде само поим за добро однесување, добар начин на живот итн. ама тој да биде стар човек со бела брада, тоа не долази у обзир
Да да у право си за тоа:smir:
 

NafuraN

Infinity is my Limit!!!
Член од
5 јануари 2008
Мислења
286
Поени од реакции
24
pa jas veruvam vo gospod ama onaj koj sto si go imam samiot sozdadeno vo psihata aa ne onaj so mi go perat mozokot popojte

P.S vo vatikan site popoj znat deka gospod ne postoi samo se e to politikaa so uste e rano da ja svatime
ајдее не ми се верува уште што се не ке прочитам...абе шо ти е па тебе...како прво тие попојте во ватикан не се нешто појќе од останатите луѓе па тие да знаат дали постоел господ или не..тие можеби се оние кои најмногу се држат по тие господови правила на живеење..инаку помислите малце,мора да има нешто, еве ако ние сме го создале господ, тогаш кој ги создал сите живи суштества, цела природа,земјата,кој го создал универзумот???? господ постои и твое е дали ќе веруваш или не, вистински верник е оној кој без да види верува... вие сакате некои докази некои факти за да верувате..доколку тоа би било така, господ не би бил тоа што е, и животот би бил бесмислен.:mist:
 
Член од
5 јануари 2008
Мислења
981
Поени од реакции
408
:costumed2"Popojt vo Vatikan" kako prvo vo Vatikan nema popoj, a natamu nema da ti zboruvam bidejki od prva se tresna. Sluzbata na pravoslavniot svestenik:)pop: ) ne e da pere necij mozoci(sto koris ke ima toj od toa?). Vistina e deka denesno vo svestenstvo ne e bas vo dobra duhovna sostojba, no zatoa bog poradi negovata pregolema lubov ne ne zaborava i ne ne ostava tuku ni go dal i monastvoto kako golema uteha, i luge vo kojsto mozeme da imame golema doverba luge so prosvetlen um.
 
Член од
29 ноември 2007
Мислења
202
Поени од реакции
1
Па мислам дека Човекот го создал господ...Не знам зошто ама мислам дека е така
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
12.406
Поени од реакции
543
Па мислам дека Човекот го создал господ...Не знам зошто ама мислам дека е така
Епа чим не знаеш зошто, не треба да мислиш :)

100% Човекот го создал Господ, џабе дискутираме на темава.:wink:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom