Дали господ го создал човекот, или човекот го создал господ?

Дали господ го создал човекот, или човекот го создал господ?


  • Вкупно гласачи
    236

OFcp&&&

МИСЛИТЕЛ
Член од
18 ноември 2007
Мислења
239
Поени од реакции
0
Вчера навечер кај мене нешто немаше Discovery channel ниту National geographic channel,па неможев да заспијам и си го поставив ова прашање:
Дали господ го создал човекот, или човекот го создал господ?

Што мислите вие за ова?
 

kpbKENGUR

Devil's Advocate
Член од
25 јануари 2007
Мислења
5.132
Поени од реакции
201
второто.
ви текнува на лекцијата по историја, како луѓето порано измислувале "нечија туѓа воља" како причинител на громови, дожд, суша итн? тоа понатаму прераснува во многубоштво, политеизам сеисто како на пр. во грчката митологија енд стаф. бог за вода, бог за она, бог за ова итн.
денес е сведено на еден. тоа е. на супер-кратко.
 

Kirov95

• GoD •
Член од
30 ноември 2007
Мислења
1.001
Поени од реакции
5
второто.
ви текнува на лекцијата по историја, како луѓето порано измислувале "нечија туѓа воља" како причинител на громови, дожд, суша итн? тоа понатаму прераснува во многубоштво, политеизам сеисто како на пр. во грчката митологија енд стаф. бог за вода, бог за она, бог за ова итн.
денес е сведено на еден. тоа е. на супер-кратко.
И Јас истото го мислам
 

OFcp&&&

МИСЛИТЕЛ
Член од
18 ноември 2007
Мислења
239
Поени од реакции
0
второто.
ви текнува на лекцијата по историја, како луѓето порано измислувале "нечија туѓа воља" како причинител на громови, дожд, суша итн? тоа понатаму прераснува во многубоштво, политеизам сеисто како на пр. во грчката митологија енд стаф. бог за вода, бог за она, бог за ова итн.
денес е сведено на еден. тоа е. на супер-кратко.
И јас мислам така.
А зошто многу луѓе не мислат така?
 

kpbKENGUR

Devil's Advocate
Член од
25 јануари 2007
Мислења
5.132
Поени од реакции
201
се залажуваат? примитивно објаснување на некои појави? утеха? нешто друго?
или ја скокнале таа лекција у школо. бегање од часови-нот кул.:cool:
уште да почнеме жртви да придонесуваме :pos:
 

OFcp&&&

МИСЛИТЕЛ
Член од
18 ноември 2007
Мислења
239
Поени од реакции
0
се залажуваат? примитивно објаснување на некои појави? утеха? нешто друго?
или ја скокнале таа лекција у школо. бегање од часови-нот кул.:cool:
уште да почнеме жртви да придонесуваме :pos:
Да,ама што се мешаат во науката?
Ако решиле да живеат во темно,зошто не влечат и нас во тоа?
 

kpbKENGUR

Devil's Advocate
Член од
25 јануари 2007
Мислења
5.132
Поени од реакции
201
чекај, пиши убаво тоа делот со науката.
види, не сум атеист, но не сум ни некој побожен. да разјасниме. само гледам пореално.
дарвин-човек со реален поглед. добра книга има дечкото.
од друга страна, библијата и сличните книги на неа(зборам за други религии), се напишани од некој ноунејм автор, истиот ја изгубил, некој друг ја нашол и ете! воала! имаме верба во некој што пишал фиктивна приказна. замислете да е ова вистината?
уухухуху. спуки!
 

OFcp&&&

МИСЛИТЕЛ
Член од
18 ноември 2007
Мислења
239
Поени од реакции
0
чекај, пиши убаво тоа делот со науката.
види, не сум атеист, но не сум ни некој побожен. да разјасниме. само гледам пореално.
дарвин-човек со реален поглед. добра книга има дечкото.
од друга страна, библијата и сличните книги на неа(зборам за други религии), се напишани од некој ноунејм автор, истиот ја изгубил, некој друг ја нашол и ете! воала! имаме верба во некој што пишал фиктивна приказна. замислете да е ова вистината?
уухухуху. спуки!
Тоа што ги палеле научниците на плоштад е само дел од нивните дејства со кои го забавиле развојот на науката...
 
Член од
30 ноември 2007
Мислења
408
Поени од реакции
30
Gledam i se cudam. Zarem ima nekoj sto se somneva vo postoenjeto na Gospod! :uvo: Prasanje do vas: Kako moze vo svetot so 6.5 milajrd lugje( site lugje se isti, ima samo 2 pola: maski i zenski) da bidat takvo dobro napraeni, i site da se razlikuvat od drugite. 6.5 mil site imat glava, uvo, kosa(ili kelav), oko, usni i red drugi raboti, a pak site megu sebe da bidat razlicni. Cudo a? Gledajte go organizmot na covekot, kako e tako PERFEKTNO kreiran. Site tie sistemi. Sve sovrseno. Pa zarem pak ne veruvate vo Gospod?
 

OFcp&&&

МИСЛИТЕЛ
Член од
18 ноември 2007
Мислења
239
Поени од реакции
0
Gledam i se cudam. Zarem ima nekoj sto se somneva vo postoenjeto na Gospod! :uvo: Prasanje do vas: Kako moze vo svetot so 6.5 milajrd lugje( site lugje se isti, ima samo 2 pola: maski i zenski) da bidat takvo dobro napraeni, i site da se razlikuvat od drugite. 6.5 mil site imat glava, uvo, kosa(ili kelav), oko, usni i red drugi raboti, a pak site megu sebe da bidat razlicni. Cudo a? Gledajte go organizmot na covekot, kako e tako PERFEKTNO kreiran. Site tie sistemi. Sve sovrseno. Pa zarem pak ne veruvate vo Gospod?
Не те разбирам.
Со ова тврдиш дека сите луѓе на светов ги имаат истите делови од телото како и сите останати?!?
Абе што ти е тебе,знаеш колку луѓе се имаат родено со едно око,без раце,без нозе и. т. н.?!?!
Одговорот на ова прашање е:
не може
 

Apokalipto

Tredici
Член од
4 март 2007
Мислења
15.576
Поени од реакции
2.585
ова доаѓа како аналогијата: КОЈ Е ПОСТАР КОКОШКАТА ИЛИ ЈАЈЦЕТО ???
 

kpbKENGUR

Devil's Advocate
Член од
25 јануари 2007
Мислења
5.132
Поени од реакции
201
Gledam i se cudam. Zarem ima nekoj sto se somneva vo postoenjeto na Gospod! :uvo: Prasanje do vas: Kako moze vo svetot so 6.5 milajrd lugje( site lugje se isti, ima samo 2 pola: maski i zenski) da bidat takvo dobro napraeni, i site da se razlikuvat od drugite. 6.5 mil site imat glava, uvo, kosa(ili kelav), oko, usni i red drugi raboti, a pak site megu sebe da bidat razlicni. Cudo a? Gledajte go organizmot na covekot, kako e tako PERFEKTNO kreiran. Site tie sistemi. Sve sovrseno. Pa zarem pak ne veruvate vo Gospod?
си чул за днк? наследство на хромозоми? што очекуваш од двајца да искочи? трска? камен? куче?
дајте бе ало.
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
12.406
Поени од реакции
543
Еј бог да чува Красниќи :)
Според мене човекот го создал господ :)
 
Член од
24 август 2007
Мислења
761
Поени од реакции
15
Gledam i se cudam. Zarem ima nekoj sto se somneva vo postoenjeto na Gospod! :uvo: Prasanje do vas: Kako moze vo svetot so 6.5 milajrd lugje( site lugje se isti, ima samo 2 pola: maski i zenski) da bidat takvo dobro napraeni, i site da se razlikuvat od drugite. 6.5 mil site imat glava, uvo, kosa(ili kelav), oko, usni i red drugi raboti, a pak site megu sebe da bidat razlicni. Cudo a? Gledajte go organizmot na covekot, kako e tako PERFEKTNO kreiran. Site tie sistemi. Sve sovrseno. Pa zarem pak ne veruvate vo Gospod?
Епа ако земеш така да гледаш тогаш ако сите потекнуваме од еден Бог, од едни Адам и Ева, тогаш сите треба да си личиме да нема некои повпечатливи разлики.... ако причината за разлика помеѓу црнците и белзите е географската положба (топло/ладно), тогаш оти кинезите и сите натаму се жолти раса ? ова стварно некој нека ми го објасни оти не ми текнува зошто е така....:kesa: :vozbud:
Човечкото тело е многу добро градено, мислам на респоредот на системите/органите, кој погоре кој подоле, кој измеѓу.... само совршенства нема, освен за она што знаеме дека е совршено т.е. мислиме (кој верува кој не) - Бог.
Не сум атеист а не сум ни некој верник...... само тешко дека ќе може да се даде комплетен одговор на темава без разлика анкетата што
ќе покаже.

Инаку одлична контроверзност си даде, сите се исти ама не се. Некои те разбраа некои не, труди се малце појасен да бидеш во образложението ... оти ги влечеш за јазик и има даваш аргументи протвив тебе на оние што се убедени дека не ви си во право... :smir:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom