Дали годините се пресудни за пријателство?

T

theTinule

Гостин
Ич не се пресудни. Пресудна е зрелоста.
Имам другар ја имам 14 он 28...али работата е што типот има дух на тинејџер...и никад нема да се смени..знае да биде и сериозен и да општи со неговите врсници(што се случува почесто) ама знае и да општи со мене и моите врсници...
Можам да кажам дека е многу добар другар, знае како да реагира, како да се однесува :)
Исто така со моите години отсекад сум се дружела со постари и скоро сите ме прифаќале во нивните друштва...(има индивидуи што несакаат да општат со помали од нив...„тоа е долна ствар“)
Така да...возраста не е пресудна...можат да произлезат преубави пријателства меѓу луѓе од различна возраст.
Има предности кога се дружиш со врсници имате исти искуства ово оно...ама во никој случај возраста не е пресудна за да оствариш некое другарство...дури и мислам дека другарствата остварени помеѓу луѓе со различна возраст се подолготрајни и посуштински (мое мислење):smir:
 

Paranoik

내 ♡, ∞.
Член од
10 август 2008
Мислења
1.873
Поени од реакции
451
Не се важни, мене мама ми е најдобра другарка. :back:

:pov:

Нормално дека се пресудни, не можам со јас што е некој што има 28 години да се дружам, имаме различни интереси, размислувања, погледи на животот.
Иако сметам дека може да зависи од карактерот, ако некој се однесува подетинесто, може да се дружи со некој што е помлад да речеме, 6-7 години.
Јас имам такви другарчиња. :pipi:
Не знам, индивидуално е ова.
Мислам дека би можела да се толерира некоја граница од 5-6 години, но ако се во онаа преодна фаза особите, од тинејџер во возрасен, инаку некој од 14 години со некој од 20, живеат во сосема различни сфери на светот.
 
Член од
1 ноември 2008
Мислења
7.396
Поени од реакции
1.880
не се важни годините
важни се луѓето
имам другари кои ми се блиски како браќа а се постари од мене 4, 7 и 13 години и никогаш годините не ни биле проблем за ништо, имаме слични сфаќања и размислувања, иако не интересираат некогаш и различни нешта кои си доаѓаат во склад со возраста тоа не било пречка за ништо другарството пред се
и никогаш не ми било проблем некаде да се уклопам, претежно се дружам со постари
 

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
Зошто мислиш така?
Образложувајте ги вашите одговори, затоа што постови од типот: Да/не/можеби без никакво образложување, се бришат.:smir:
 
I

Intex

Гостин
Па кога разликата е 3-4 години, не е битно. Ама ако сте 10-тина години разлика во години, нема шанси да бидете пријатели. Ја иам пријатели кои се по 20 години, а ја сум едвај 16.
 
С

Спенсер

Гостин
хммм...зависи од карактерот и личноста на човекот...татко му на другар ми (40год) кога ке седнеме на кафе кај него дома,ни се придружува,па он ни прај кафе...како наша генерација да е,таков карактер е...

имам пријатели и 22-23 год а и повозрасни...
 

Хакет Мен

Juventus Till I Die
Член од
23 јануари 2009
Мислења
10.227
Поени од реакции
3.414
Па кога разликата е 3-4 години, не е битно. Ама ако сте 10-тина години разлика во години, нема шанси да бидете пријатели. Ја иам пријатели кои се по 20 години, а ја сум едвај 16.
Се согласувам со Др. Кулен до 3-4 години разлика според мене е и нормално... а за повеќе од тоа мислам дека нема шанси да се совпаднете баш како што треба..
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
1.137
Поени од реакции
163
Barem za prijatelstvo ne se presudni godinite, ne se ogranicuvam da baram prijateli koi se moi vrsnici, vsusnost mnogu mal broj od moite prijatel ne se moi vrsnici, ili se nekoj godina pomali ili se nekoja godina postari od mene.
 

Esobar

Македонија над СЕ !
Член од
12 февруари 2008
Мислења
4.895
Поени од реакции
453
Кај мене не се важни годините :wink: претежно се дружам со постари и супер е имам другари од сите возрасти (A)
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.529
Поени од реакции
33.723
Barem za prijatelstvo ne se presudni godinite, ne se ogranicuvam da baram prijateli koi se moi vrsnici, vsusnost mnogu mal broj od moite prijatel ne se moi vrsnici, ili se nekoj godina pomali ili se nekoja godina postari od mene.
Sure you're not. Но ќе те класифицирам како контрадикторна кога знам дека си се ограничувала кога си била 10, и си одбила 35годишен кој настојувал да другарувате. Free candy included. КОЈА ПОНУДА ЧОВЕЧЕ!
Или само пукам на слепо, си живеела под стаклено ѕвоно.
Oh, ти обожавам никот. :back:

Не се важни, мене мама ми е најдобра другарка. :back:

:pov:

Нормално дека се пресудни, не можам со јас што е некој што има 28 години да се дружам, имаме различни интереси, размислувања, погледи на животот.
Иако сметам дека може да зависи од карактерот, ако некој се однесува подетинесто, може да се дружи со некој што е помлад да речеме, 6-7 години.
Јас имам такви другарчиња. :pipi:
Не знам, индивидуално е ова.
Мислам дека би можела да се толерира некоја граница од 5-6 години, но ако се во онаа преодна фаза особите, од тинејџер во возрасен, инаку некој од 14 години со некој од 20, живеат во сосема различни сфери на светот.
Тебе те цитирам ради драматичност. Добар тајминг постот. You..

Back on topic, секако дека е. Ради различните интереси.
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
1.137
Поени од реакции
163
Sure you're not. Но ќе те класифицирам како контрадикторна кога знам дека си се ограничувала кога си била 10, и си одбила 35годишен кој настојувал да другарувате. Free candy included. КОЈА ПОНУДА ЧОВЕЧЕ!
Или само пукам на слепо, си живеела под стаклено ѕвоно.
Oh, ти обожавам никот. :back:
Uf kolku gi isprevrtuvas rabotite, ne zboram za razliki od 20-30 godini, zboruvam za razliki od 5-6 godini postar ili pomlad. Ti slucajno da ne imas prijateli samo tvoi vrsnici? Nemas nikoj so e 1-2 godini razlika od tebe?I eve za primer. Vo edna firma rabotat lugje od site vozrasti, ke izbegnuvas kontakti so pomladite i postarite od tebe, nema da gi druzis, ke im vikas aj begaj be ti star dedo si ili ajde be malo dete si ti za mene. Nema ni ednas da izlezes na kafe so nekoj kolega so ne e tvoj vrsnik?
 
Член од
4 јуни 2009
Мислења
261
Поени од реакции
28
До одредена граница.
Бидејќи ако разликата е над 5 години... различни се и интересите и сфаќањата...:toe:
 

Setsuko

Модератор
Член од
29 јануари 2006
Мислења
6.488
Поени од реакции
5.965
Не се пресудни ама некоја голема разлика во години и мислам дека не е изводлива. Познајници да, ама пријатели и другари не. Од причина што сигурно некој 30 годишен не би се дружел и не би излегувал на кафе со некој 15 годишен. Едноставно не оди.

Имаат различни интереси, сфаќања и различен степен на зрелост. Всушност како некој би ти бил пријател ако немаш ништо заедничко со него, немаш ни тема за разговор.

Не се ограничувам и јас до толку, имам постари пријатели, но и доста помлади од мене, но не сум толку блиска ниту пак можам да им кажам работи што би им ги кажала на врсници или на луѓе од кои сум година-две помала/поголема.
 

Наташа Радио Милева Мара

Проф. Др. Маг. Мами
Член од
29 април 2005
Мислења
3.835
Поени од реакции
1.118
Имам пријателка која е постара од мајка ми и одлично се дружиме, комшивка која е во пензија прекрасна пријателка, другарка 5 години помлада, маж 6 години разлика...брат ми одличен контакт 7 години разлика итн...Но, мислам дека тоа функционира после 25 па нагоре -5 надолу.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom