Дали годините се пресудни за пријателство?

Член од
23 август 2008
Мислења
1.755
Поени од реакции
264
Воопшто не се пресудни годините за пријателството, некој кој е многу години постар или помлад од тебе може да ти биде многу подобар пријател отколку што би ти бил некој врсник.
 

POWER-MKD

Per aspera ad astra
Член од
1 март 2008
Мислења
4.763
Поени од реакции
645
За подобро да се разбереш со човек, мислам дека најголемата разлика во години треба да биде од 2-3 до некаде 5 год. бидејќи после тоа може со некого да бидеш само познаник, а не и пријател, бидејќи е и постар, и се движи и се дружи со друг круг на луѓе, па така сметам дека на некој 30 годишник, нема да му се вклопи убаво во друштво некој со 19-20 год.:smir:
 
A

Antigona

Гостин
godinite ne se voopsto presudni


jas ne gi ni biram prijatelite po godini , se druzam so lugje od sekoja vozrast , a najlesno mi ide so mladite generacii bidejki se vrakam vo detstvoto koga muabetam so mladi
 
V

vlako088

Гостин
Дефинитивно не! Нема врска годините битно е што носи човекот во себе. На форумов има многу млади луѓе кио искрено имаат многу подобри ставови од повозрасните и заслужуваат да бидат добри пријатели.
 

THE_CHOSEN_ONE

1903-2012
Член од
13 август 2007
Мислења
3.724
Поени од реакции
1.333
Со мои врсници сум се дружел само во забавиште, а и тогаш тешко ми одеше муабетот.

Наместо колички ме интересираа четива наменети за моето ментално ниво:
-езотерија
-рускиот класицизам
-квантна физика...

Од секогаш сум бил пред моите врсници.
 
П

Пепси_

Гостин
Со по возрасни нај ми оде муабетот и нај убаво се чуствувам.Со мои врсници ретко бе некој да најдам ашален 2-3 само,а и со по мали од мене е исто ретки се за пример можам братучед ми да го земам кој е 2 год по мал од мене ама е нанивоУ со моето и повеќе :pipi:
 
Член од
11 октомври 2010
Мислења
1.942
Поени од реакции
1.750
не. Јас се дружам и со луѓе по 10 години постари од мене и со некоја година помали од мене. Годините не се ни мерило за зрелост.
 

thisisnoizy

Good things take time
Член од
29 јули 2010
Мислења
2.007
Поени од реакции
2.043
Па до некаде.10 Години разлика е баеги голема, 4-6 години се јаде некако.Но се зависи од околностите, ако си растен со нив, не е толку проблем.Јас се дружам со 2-4 години повозрасни од мене, т.е. со нив сум растен, колкави се - толкави се xD
 

Belle

A Jedi
Член од
12 април 2009
Мислења
1.006
Поени од реакции
552
Не не ми е битен ни пол ни години ни ништо само карактерот и созреаноста на човекот и нормално да си одговараме и да биде интересен
 
S

smexy

Гостин
бла бла бла бла бла бла бла
викнете си ги мајка ви и татко ви у парк/кафич/дискотека со другарите/ките,може?
 

Kostic

Sadio smokve oko Tadz Mahala
Член од
31 јули 2009
Мислења
9.856
Поени од реакции
5.611
Се дружам и со мои врсници, и со деца 3-4 па и 5 години постари со мене.. Не се пресудни мислам годините за пријателство ..
 
S

Sasha

Гостин
Ne se ogranicuvam vo vrska okolu godinite na moite prijateli imam postari prijateli i pomali godinite ne mi se ic bitni bitno da ima razbiranje pocituvanje i toa e toa ;)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom