Дали вреди да се напушти нашава земја?

Дали би ја напуштиле Македонија доколку ви се пружи прилика?


  • Вкупно гласачи
    585
Член од
15 ноември 2014
Мислења
324
Поени од реакции
314
Poentata na celiot muabet uste od pocetokot beshe deka ova ovde e rasad na kreteni, malo-umnici i egoisticni kreteni sto ustvari nisto neznaat i nemaat gram mozok.
So 0 opsta kultura i svest. I poishe od pola drzava e so takvi, toa e problemot i poentata na mojot muabet.
Aha, a ti vo koja grupa se vbrojuvash ?
I ushte po nekoe prashanje:-Koja e razlikata megju kreteni i egoistichni kreteni ?
Imash li ti nekoe megjunarodno iskustvo, ili strina ti ti raskazhuvala koga si bil mal ?
Narodot rekol: prvo skokni posle rechi oop ! Ne za drugo, djabe kje ti bide muabetot.
 
Член од
22 јули 2016
Мислења
1.748
Поени од реакции
750
Не знам со кој памет и кога сум гласала не знам :facepalm:. Од денешна преспектива веќе ми се спакувани куферите у случај да ми се пружи шанса.
Па пробај ако сакаш. Шанси и прилики еден куп. Патување и живот во странство сигурно ќе ти ги прошири погледите и сфаќањата.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.692
Поени од реакции
12.089
Според одредена дефиниција која вклучува барем третина дискрециони трошоци (шо е нормално), повеќе од 70% од оние во Македонија се под секој минимум за средна класа.
Ама она е бисер со 200 евра добро се минувало одмор, дури и по неколку одмори... швабите и енглезите ни завидуваат :ROFLMAO:
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.269
Според одредена дефиниција која вклучува барем третина дискрециони трошоци (шо е нормално), повеќе од 70% од оние во Македонија се под секој минимум за средна класа.
Ама она е бисер со 200 евра добро се минувало одмор, дури и по неколку одмори... швабите и енглезите ни завидуваат :ROFLMAO:
Eми ако се 200 евра неделно??
 

gade

Augustus
Член од
12 април 2008
Мислења
4.840
Поени од реакции
5.120
Ова за стандардот.
Кај нас вака така немале стандард, а сите на одмор ќе одат, да не кажам по неколку пати. Пари за искачање имаат сите.
Еве конкретен пример:

Во странство 1. Немаш време за одмор. 2. Одморот те кошта мн повеќе па немаш пари.
Лично знам многу европејци, фамилии, не отишле на одмор со години. 1-2 години да не се на одмор е сосема нормално. А одморот им трае 3-5 дена. Одмор како ние, 10-15 дена 2 пати годишно, само висока класа.

А кај нас вака така и шуто и сакато ама 150-200 евра ќе ги стегне на одмор ќе си иде гајле нема.
Од кај ги вадиш овие глупости бе пријателе.
Тука во УК по 4-5 пати во годината одат луѓето на одмор.
Да ти го покажам календарот од на работа, секоја недела по некој е на одмор, дали Шпанија, Германија, Португалија, Америка, Тајланд, Нов Зеланд итн.

Јас годинава бев 4 пати надвор од УК, а не се сметам за висока класа или штотијазнам.

Кој ви ги кажува овие глупости незнам.
 
Член од
20 декември 2015
Мислења
142
Поени од реакции
61
Од кај ги вадиш овие глупости бе пријателе.
Тука во УК по 4-5 пати во годината одат луѓето на одмор.
Да ти го покажам календарот од на работа, секоја недела по некој е на одмор, дали Шпанија, Германија, Португалија, Америка, Тајланд, Нов Зеланд итн.

Јас годинава бев 4 пати надвор од УК, а не се сметам за висока класа или штотијазнам.

Кој ви ги кажува овие глупости незнам.
Мислам дека поважно е тебе во која класа те сметаат,него ли ти како се сметаш таму во УК.
Мене тука во МК ме сметаат во класа во која јас не се сметам.
 
Член од
22 јули 2016
Мислења
1.748
Поени од реакции
750
Од кај ги вадиш овие глупости бе пријателе.
Тука во УК по 4-5 пати во годината одат луѓето на одмор.
Да ти го покажам календарот од на работа, секоја недела по некој е на одмор, дали Шпанија, Германија, Португалија, Америка, Тајланд, Нов Зеланд итн.

Јас годинава бев 4 пати надвор од УК, а не се сметам за висока класа или штотијазнам.

Кој ви ги кажува овие глупости незнам.
Moze da te prasam sto rabotis ili na koe pole si?
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.269
Па пробај ако сакаш. Шанси и прилики еден куп. Патување и живот во странство сигурно ќе ти ги прошири погледите и сфаќањата.
Вака, се е до луѓето и кој како се снашол и кој како си го планира животот, има луѓе или фамилии кои тешко се вклопуваат во други општества, не можат да прифатат други норми сфаќања, г имачи носталгија и слично, имаш луѓе кои се снаоѓаат подобро или побрзо, еден мој приател одамна беше се ожена за ќерка на гастребајтери од СФРЈ, тие се вратија од печалба во 80 десетите, како шо си е ред, голема куќа, наполната со мебели и апарати и тука си уживаа пензијата, младите решиа по нивна стапка да заминат, ојдоа автсралија (кај шо и беа старите, мислам дека чупето беше и родено таму) али никако да им тргне, со години од битола ги помагаа и им праќаа пари старите, тој никако да се навикне де работи де не работи таа такуѓере, па можда едно 6-7 години така се влечкаа дур полека не им тргна, имам и приатели кои за брзо време успеале да се вклопат...
Некои од нашите одат со тој печалбарски менталитет, решени да заработат за куќа, а тоа кошта таму, па пазат и на јадења и на излегвања и на одмори... значи печалат, некои одат да си го живеат животот, секоја година се негде на летовање, одат по концерти и свирки, трошат на гардероба... живеат како секој нормален свет на запад. Имам и такви и такви во тоа големо друштво распослато низ цел свет, имам и приател кој со жената живеат 20 години под кирија али секоја година негде патуваат и идат и тука, имам и оние кои ги гледам на 4-5 години и кои купиле и отплаќаат куќи.
Се е до човекот, запад ти нуди шанса на тебе е да одлучиш како ќе ја искористиш
 

Skorp

That guy...
Член од
30 јуни 2010
Мислења
1.173
Поени од реакции
2.112
Aha, a ti vo koja grupa se vbrojuvash ?
I ushte po nekoe prashanje:-Koja e razlikata megju kreteni i egoistichni kreteni ?
Imash li ti nekoe megjunarodno iskustvo, ili strina ti ti raskazhuvala koga si bil mal ?
Narodot rekol: prvo skokni posle rechi oop ! Ne za drugo, djabe kje ti bide muabetot.
Po greska mi e pak kreteni pisano. Inace kakvo e toa megjunarodno iskustvo ? Za shetano imam shetano povekje od 90 % u vukojebinava. A ziveeno nemam vo stranstvo ako za toa misleshe megjunarodno iskustvo...
 

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
4.925
Поени од реакции
7.854
Вака, се е до луѓето и кој како се снашол и кој како си го планира животот, има луѓе или фамилии кои тешко се вклопуваат во други општества, не можат да прифатат други норми сфаќања, г имачи носталгија и слично, имаш луѓе кои се снаоѓаат подобро или побрзо, еден мој приател одамна беше се ожена за ќерка на гастребајтери од СФРЈ, тие се вратија од печалба во 80 десетите, како шо си е ред, голема куќа, наполната со мебели и апарати и тука си уживаа пензијата, младите решиа по нивна стапка да заминат, ојдоа автсралија (кај шо и беа старите, мислам дека чупето беше и родено таму) али никако да им тргне, со години од битола ги помагаа и им праќаа пари старите, тој никако да се навикне де работи де не работи таа такуѓере, па можда едно 6-7 години така се влечкаа дур полека не им тргна, имам и приатели кои за брзо време успеале да се вклопат...
Некои од нашите одат со тој печалбарски менталитет, решени да заработат за куќа, а тоа кошта таму, па пазат и на јадења и на излегвања и на одмори... значи печалат, некои одат да си го живеат животот, секоја година се негде на летовање, одат по концерти и свирки, трошат на гардероба... живеат како секој нормален свет на запад. Имам и такви и такви во тоа големо друштво распослато низ цел свет, имам и приател кој со жената живеат 20 години под кирија али секоја година негде патуваат и идат и тука, имам и оние кои ги гледам на 4-5 години и кои купиле и отплаќаат куќи.
Се е до човекот, запад ти нуди шанса на тебе е да одлучиш како ќе ја искористиш
не е само до човекот, тоа тргнувањето зависи од многу работи,пример дали имаш какви такви луге да ти се најдат за старт, дали си со деца и колкави ти се децата, ако си со мали деца и не можат двајца да работат, нема шанси да ти тргне, со една плата исто си ко во МКД да си живел. Друга е ситуацијата каде децата се колку толку пораснати, па сами одат или се враќаат од школо па двата родители можат слободно да се ориентираат на вистинските работи, а друга е ситуација да растиш деца па едниот родител да врзан во главно околу децата.
Значи има еден куп работи што влијаат, како што спомна, некој се мачат и со работа, има луѓе почнуваат со работа уште првата недела, не дека се способни него имаат луѓе кој им го трасираат патот, ги подземаат, тоа секаде фунционира, не е само кај нас.
 
V

viktora

Гостин
Многу пати ме имало мавнато точка во глава да ги спакувм куферите и сиктер од државава.Но кога ќе ги видам комшиите кој се пензионери и секој божји ден плачат по децата и внучињата кои се одселени во Австралија не ми дава срце да им го направам тоа на моите родители.Не можам да им ја одземам радоста.Не дека не би сакал да шетам низ светов и да патувам,но срцево ми се полни кога сите сме на купче.Не дека ми е сјајно па имам бог знае колку пари али имам доволно да ја издржувам фамилијата.Тоа е,некој ќе умре богат некој ќе умре среќен.
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
4.346
Поени од реакции
3.754
Ако. Повторно не сум тука на *тебе* ништо да продавам да се разбереме I couldn't care less :) Ниту да се расправам. Мисли си како сакаш. Јас само си кажувам мое мислење. Во САД а после во Германија, основна комуникација, а не расправање ваљда до сега си научил.

Но толку за тоа. Јас исто имам искуство 20! години во Европа. Студии па работа. Рози не цветаат.
Во Македонија ако можеш да си дозволиш колку повеќето ти си во средина, средна класа во сооднос од околината.
Во странство, колку сакаш пари имај, ако средината околу тебе е многу побогата од тоа што го имаш, ти си пониска класа. Просто.
Поздрав
А средна класа според околината се гелдало? Во Етиопија средна класа е 4 векни леб месечно да си дозволиш? Ако си бил у странство не лажи дека крај со крај едвај се спојува. Тоа се дешава во Македонија.
 
Член од
22 јули 2016
Мислења
1.748
Поени од реакции
750
А средна класа според околината се гелдало? Во Етиопија средна класа е 4 векни леб месечно да си дозволиш? Ако си бил у странство не лажи дека крај со крај едвај се спојува. Тоа се дешава во Македонија.
Точно така, се зависи од општеството и стандардот со кој се мериш.
Со 300 евра месечно од Македонија, во Етиопија каде средината живее со 2 евра на ден, која класа би бил? Би бил средна/ висока класа да не кажам богаташ!

Слично, 20.000$ годишно за Македонија се поим, за општество каде повеќето земаат 60.000$+ ти си социјален случај ниска класа.
Поздрав
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
4.346
Поени од реакции
3.754
Точно така, се зависи од општеството и стандардот со кој се мериш.
Со 300 евра месечно од Македонија, во Етиопија каде средината живее со 2 евра на ден, која класа би бил? Би бил средна/ висока класа да не кажам богаташ!

Слично, 20.000$ годишно за Македонија се поим, за општество каде повеќето земаат 60.000$+ ти си социјален случај ниска класа.
Поздрав
Не си бил на часот по социологија кога се учи разграничување на класите :) Ама нема да те едуцирам јас тука. Само еве ти мал хинт: Не е според средината во која живееш. :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom