Дали вреди да се напушти нашава земја?

Дали би ја напуштиле Македонија доколку ви се пружи прилика?


  • Вкупно гласачи
    585

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
4.929
Поени од реакции
7.878
Ja stvarno neznam od kaj gi kopate informaciite... garant poznavate kreteni kako so opisav u postot pogore, sto se iselile i naravno deka ke ziveat so drugi kreteni i u stranstvo. Zaso ako si tuka kreten i tamu ke bides i si se naogjaat edni so drugi. Ja sto znam lugje intelegentni i obrazovani sto otisle u stranstvo vrska nema so ova vie so go lupetate tuka.
не се работи за интелегентни или не, за да живееш подалеку од кретенитите треба да имаш пари, а малку се тие што имаат за да одат да живеат во скапите населби, зш навистина е скапо а не е заебанција како што си мислиш.[DOUBLEPOST=1469359538][/DOUBLEPOST]
Баш напротив , нонстоп се негативни и раскажуваат колку им е тешко за да не се иселиш и да не напреднеш во нешто и ти. Љубоморни се , болно љубоморни и тоа. А и треба да бидеш голем кретен да се иселиш во друга држава , и пак да се дружиш и живееш со македонци.

Ако дојде ден да се иселам , апсолутно секаков контакт со македонци ќе прекинам , освен нели со фамилијата дома.
исели се прво после кажувај вакви муабети.
 
Последно уредено:
Член од
22 јули 2016
Мислења
1.748
Поени од реакции
750
Баш напротив , нонстоп се негативни и раскажуваат колку им е тешко за да не се иселиш и да не напреднеш во нешто и ти. Љубоморни се , болно љубоморни и тоа. А и треба да бидеш голем кретен да се иселиш во друга држава , и пак да се дружиш и живееш со македонци.

Ако дојде ден да се иселам , апсолутно секаков контакт со македонци ќе прекинам , освен нели со фамилијата дома.
Јас сите што ги знам се розево кажуваат. Во спротивно ќе излезе дека во МК се живее поарно или се зезнале што отишле/остануваат таму.
 

Femme fatale

Љубената на Гаро
Член од
13 јуни 2016
Мислења
231
Поени од реакции
183
Не знам што очекувате вие во странство, во МК ако не може да се истакнете во странство бетер. Таму поголема е конкуренцијата, а сигурно директори нема веднаш да ве стават. Без диплома келнер или шанкер и што задоволни ќе сте, или ај дека во странство барем добра плата.
Им се восхитувам на тие што со диплома успеале да се истакнат, но има и многу алчни кои сметаат дека парите се најважни. Луѓето толку се опседнуваат со работата и материјалните вредности што за нив фамилијата е на второ место, можеби и затоа преголем дел се разведени.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.271
Зборот ми беше во никој случај не беше принуден да се иселува ради финансиски причини. Околу 1500 евра му влегуваа секој месец со платата на женаму.
Во ггерманија со се плата од жена му же му влегваат 4000 евра најмалце плус деловниот простор во МК се уште ќе му носи пари.
Ти бе како збораш, пример ти паѓа на лото 300.000 евра одиш и подигаш 100.000 другите им ги враќаш велиш “фала не треба“
Кој работи за 200 евра ако може за 300 или за 500 ако има шанса за 700 или за 1500 ако има шанса за 3000
 

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
4.929
Поени од реакции
7.878
Не знам што очекувате вие во странство, во МК ако не може да се истакнете во странство бетер. Таму поголема е конкуренцијата, а сигурно директори нема веднаш да ве стават. Без диплома келнер или шанкер и што задоволни ќе сте, или ај дека во странство барем добра плата.
Им се восхитувам на тие што со диплома успеале да се истакнат, но има и многу алчни кои сметаат дека парите се најважни. Луѓето толку се опседнуваат со работата и материјалните вредности што за нив фамилијата е на второ место, можеби и затоа преголем дел се разведени.
преголем дел се разведени зашто не се гледаат по цел ден. Се губи секакво чуство мегу партнерите, повеќе време поминуваат со колегите/колешки, со тек на време веќе не знаат ни зошто заедно живеат.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.271
2. Ниту еден што отишол, нема да ти ги каже отворено негативните работи. Напротив ќе си се фали и се розево ќе ти опишува. Не верувај се што иселеници ти раскажуваат.
Имам ја приметено уше од порано сумњива работа, идат овде и одма се фрлаат на јадења мљаскаат сирење ајвари пипеки... таму сигурно умираат од глад, и на бегање полнат багажнии со сирења со тегли ајвари со ниски пиперки...
 
Член од
22 јули 2016
Мислења
1.748
Поени од реакции
750
Ова за стандардот.
Кај нас вака така немале стандард, а сите на одмор ќе одат, да не кажам по неколку пати. Пари за искачање имаат сите.
Еве конкретен пример:

Во странство 1. Немаш време за одмор. 2. Одморот те кошта мн повеќе па немаш пари.
Лично знам многу европејци, фамилии, не отишле на одмор со години. 1-2 години да не се на одмор е сосема нормално. А одморот им трае 3-5 дена. Одмор како ние, 10-15 дена 2 пати годишно, само висока класа.

А кај нас вака така и шуто и сакато ама 150-200 евра ќе ги стегне на одмор ќе си иде гајле нема.
 

Del Boy

You plonker!
Член од
28 септември 2012
Мислења
11.975
Поени од реакции
35.654
исели се прво после кажувај вакви муабети.
Не ми е во план сеуште , али ако дојде тој ден тоа ќе ми биде најлесната работа. Еве гледам ликови шо заминаа низ америката пред 5-6 години , живеат во тајфа како малоумници , работат колку да поминат месецот и по цели денови се на фб и стават слики од ефтина скара шо ја прават пред влезот на зградата во која што живеат. Алоо 5 год да си таму и да не напреднеш во ништо ... дружи се со вакви луѓе таму и исто како да си тука , ништо не менуваш.

@Let 3 ... Значи го познавам лично човекот , и знам дека не се исели за повеќе пари. Имаше пари комотно да живее над стандардот шо го живеат 90 % од луѓето овде , али му пукна филмот од сељачизмот шо го опкружува и се исели. Иначе не ни сумњам дека прави најмалце 2-3 пати повеќе пари таму , особено кога станува за вакви високо образувани и интелегентни луѓе како него. А ги има се повеќе и повеќе случаеви вакви , затоа и ми беше првичниот пост дека луѓето не се иселуваат само заради финансии.
 

Skorp

That guy...
Член од
30 јуни 2010
Мислења
1.173
Поени од реакции
2.112
Баш напротив , нонстоп се негативни и раскажуваат колку им е тешко за да не се иселиш и да не напреднеш во нешто и ти. Љубоморни се , болно љубоморни и тоа. А и треба да бидеш голем кретен да се иселиш во друга држава , и пак да се дружиш и живееш со македонци.

Ако дојде ден да се иселам , апсолутно секаков контакт со македонци ќе прекинам , освен нели со фамилијата дома.

Absolutno se soglasuvam. Prijateli na moite od pred 20 godini se vo Germanija. Na 30-40 min od kaj sto ziveele imalo nekoj bar i Makedonci se sobirale ednas u ned ili taka nesto. Vikaat - otidovme i prvata vecer koga otidovme se nacukaa i se ispotepaa...
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.271
@Let 3 ... Значи го познавам лично човекот , и знам дека не се исели за повеќе пари. Имаше пари комотно да живее над стандардот шо го живеат 90 % од луѓето овде , али му пукна филмот од сељачизмот шо го опкружува и се исели. Иначе не ни сумњам дека прави најмалце 2-3 пати повеќе пари таму , особено кога станува за вакви високо образувани и интелегентни луѓе како него. А ги има се повеќе и повеќе случаеви вакви , затоа и ми беше првичниот пост дека луѓето не се иселуваат само заради финансии.
Не секако дека не бегаат само заради пари, имам јас еден познат кој избега во канада ради криминал, овде ја заложи куќата како кауција, излезе од притвор и ја дувна таму веќе е скоро 15 години.
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.206
Поени од реакции
21.365
Ова за стандардот.
Кај нас вака така немале стандард, а сите на одмор ќе одат, да не кажам по неколку пати. Пари за искачање имаат сите.
Еве конкретен пример:

Во странство 1. Немаш време за одмор. 2. Одморот те кошта мн повеќе па немаш пари.
Лично знам многу европејци, фамилии, не отишле на одмор со години. 1-2 години да не се на одмор е сосема нормално. А одморот им трае 3-5 дена. Одмор како ние, 10-15 дена 2 пати годишно, само висока класа.

А кај нас вака така и шуто и сакато ама 150-200 евра ќе ги стегне на одмор ќе си иде гајле нема.
Е каков одмор ќе биде тоа 2 недели со 200 Евра да потуркаш? Подобро да се прескокне една година. А тоа дека немале време и пари за на одмор Европејците...во кој свет живееш?
 
Член од
15 ноември 2014
Мислења
324
Поени од реакции
314
Ima razlika da stavish mislenje ili da iznesesh iskustvo. Muabeti od preku sedum kjoshinja, kaj povekjeto postovi.
Absolutno se soglasuvam. Prijateli na moite od pred 20 godini se vo Germanija. Na 30-40 min od kaj sto ziveele imalo nekoj bar i Makedonci se sobirale ednas u ned ili taka nesto. Vikaat - otidovme i prvata vecer koga otidovme se nacukaa i se ispotepaa...
Vo MK ne li se nachukuvat i ispotepuvaat ? Ili podobro, znachi li toa deka site Makedonci se pijanici i siledjii ?
Sam si odbirash vo koj lokal kje sedish i so kogo kje se druzhish, tuka zemjata vo koja zhiveesh nema nikakva uloga.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.343
Поени од реакции
79.159
преголем дел се разведени зашто не се гледаат по цел ден. Се губи секакво чуство мегу партнерите, повеќе време поминуваат со колегите/колешки, со тек на време веќе не знаат ни зошто заедно живеат.
Да, каква иронија на судбината - од Македонија повеќето се исселуваат заради невозвратена љубов, а таму преголем дел од нив, ги чека развод. :(
 

Femme fatale

Љубената на Гаро
Член од
13 јуни 2016
Мислења
231
Поени од реакции
183
Да, каква иронија на судбината - од Македонија повеќето се исселуваат заради невозвратена љубов, а таму преголем дел од нив, ги чека развод. :(
Јас сите што ги знам и што се во странство се разведени
 
G

Goldie

Гостин
Кој што сака да си замини, слободно :busi:
Да се донеси закон, никогаш да немаат право да се вратат. Да заокружиме :pos:
Кога ќе се донесе закон да немаат право да се вратат ќе им биде забрането и праќање на пари тука ?
Оти Македонија најголем бенефит има од парите на иселениците, многу повеќе од на Грујо монтажните бараки тн инвестиции што ги донесе
 

Kajgana Shop

На врв Bottom