Дали вреди да се напушти нашава земја?

Дали би ја напуштиле Македонија доколку ви се пружи прилика?


  • Вкупно гласачи
    585

Toecutter

Biafran Baby
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.243
Поени од реакции
2.444
Хехе факт е дека си подобро платен, но факт е и дека повеќе ќе плаќаш (повисок стандард).
На крај краишта исти курац и овде и таму, само што тука си дома нели имаш барем дом, а можда те мава и носталгија хехехехе

--- надополнето ---



Па нека ги елиминира, да речеме политичарите кои не доведоа до оваа ситуација.
Че видиш дека би требало да биде се ОК со фукционалноста на системот.
Па и таму си имаат дом,си створиле дом луѓето...за носталгија,кој како...некои ја лечат со посета на родната грутка одвреме навреме а и некои музички правци кои се во категорија на биохазард заземаат епидемични размери...
Инаку за плаќање повеќе...горе долу е слично но да платиш процент од 9000д. и од 1500 евра е исто,земено процентуално,но не е исто земено на пазар...

Политичарте можат да се елиминираат само на еден начин,но тој е противзаконски...:pos2:
Плус други приоритети има рајата,да заврши чколија,да се мажи/жени,да си изгледа деца,да се вработи да исчека пензија...
За промени кои би ги елиминирале потребите за емигрирање од тука...треба да се батали сето тоа и да се земе пушка во рака,а тогаш може и да боли,може и умирачка на младост да го снајде човек,затвори,робии...а тоа нема да се деси пошто сите си сме најважни самите за себе и опортунисти што доживеало материјализација во долгата и богата традиција на кодошење на овие простори...

Плус се бега масовно и од неебитисот од тука,ама никој не признава дека е така,ју невр ток абаут фајт клаб и тие работи...хаххахаа
(сега пак ќе биде потегната способноста како аргумент но невермајнд како шо пееше покојниот Кобеин)
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.725
Па и таму си имаат дом,си створиле дом луѓето...
Мисљим тука имаш дом (од твоите) таму ќе ренташ и ќе ти треба време за твој нели ?
Не ти е тоа, некако... губење време ?

--- надополнето ---

некои ја лечат со посета на родната грутка одвреме навреме а и некои музички правци кои се во категорија на биохазард заземаат епидемични размери...

Во овој смисол ? ахахахахахаха

--- надополнето ---

Политичарте можат да се елиминираат само на еден начин,но тој е противзаконски...:pos2:
Плус други приоритети има рајата,да заврши чколија,да се мажи/жени,да си изгледа деца,да се вработи да исчека пензија...
За промени кои би ги елиминирале потребите за емигрирање од тука...треба да се батали сето тоа и да се земе пушка во рака,а тогаш може и да боли,може и умирачка на младост да го снајде човек,затвори,робии...а тоа нема да се деси пошто сите си сме најважни самите за себе и опортунисти што доживеало материјализација во долгата и богата традиција на кодошење на овие простори...
Значи исто мислиме ?
Фала му на премиерот ! :)

--- надополнето ---

(сега пак ќе биде потегната способноста како аргумент но невермајнд како шо пееше покојниот Кобеин)
Па пак би ја потегнал способноста но сега ми се врти друго во главата... КУКАВИЧЛК ?
Мислам дека сме кукавици.
Ти ?
 

fenomen

Сезнајко
Член од
17 јули 2008
Мислења
387
Поени од реакции
51
Го прашале некој наш печалбар што работи во Германија а тој одговорил: Заменик багерист!
Како тоа заменик багерист? Така лесно одговорил печалбарот, тоа што не може да ги ископа багерот го копам јас :vozbud:
Абре другар, Ти си копал канали, или дупки за бандери овде во МКД? Е јас ДА, и тоа на 16 години. Дневница ми беше едвај 300 ден. А за таја работа, помошник багерист и во тунгузија би земал повејќе. Немаш врска шо збориш. :smir:
 
Член од
22 ноември 2009
Мислења
644
Поени од реакции
156
Значи македонците,следејќи ја оваа логика за својата неспособност го обвинуваат системот кој и не толку лош колку што македонците се неспособни.
Фактот што тие што се перцепираат како македонци се во малцинство споредено со македонците на “привремена“ или трајна работа и живот по америките,канадите,аустралиите,швецките,немачките,швицарските море и јужните африки и некои ми ти аргентини и бразили - може да значи само едно.
Овде живее неспособно население кое не може да ги увиди квалитетите на системот.
Но може да ги увиди квалитетите на други системи.Во Јоханесбург или Розарио.

Јас сепак не би бил толку строг кон овдешното население и би ја нашол кривицата во системот.

„Сине зашто кец„?
“Пошто тоа шо го предаваат е досадно срање и ме тера на спиење,а го има истото кај тетка вики на два клика“...
Ебати системот.... за едните е мајка за другите маќеа, за едни важат законите за други не важат
само во право си за неспособноста на народот, неспособен е да го промени сето тоа па друг им е крив
 

Македонцки

мадрфакр
Член од
23 ноември 2007
Мислења
4.281
Поени од реакции
634


KOJ MOЖЕ НЕКА БЕГА !!!


- пропалици, неработници паразити со голема устаи кој едноставно не ги бива тука, нема да ги бидне таму, нема да ги бидне никаде...некој од нив ке се вратат некој ке останат живеејки го истиот пропаднат живот

- таленти, вредни луге, едуцирани и трудољубиви, никогаш нема да бидат ценети тука, ке бидат газени од неписмени партиски подлизурковци, најубаво е да заминат, тие ке успеат и ке живеат убаво...зошто западот си ги цени паметните!

- бродоломци, пробале се, работеле како шофери, келнерки, утоварачи, работници, работеле за двеста евра како скотови само за да чекаат на шалтери и да ги дупат на избори.и тие треба да заминат, ке имаат подобар живот, западот ги цени вредните!

кога ке отидат ке се мачат ке рмбаат ке напредуваат и можеби малце ке спечалат...и ке сватат дека таму само со работа се заработува!!! ке имаат кука и кола можеби нешто повеке...нешто што многу од нас го имаат или ке го имаат...

зошто тука наследуваш, прикрпуваш, комбинираш со роднини пријатели и непријатели...а таму си сам и од нула почнуваш...затоа тие на средината нема да отидат, нема да имаат нешто што немаат или нема да имаат за истите тие 5-10 години таму односно тука.

имате стрит вју прошетајте им по улиците..мед и млеко не тече
 
Член од
16 септември 2007
Мислења
1.486
Поени од реакции
338
Дали вреди да се напушти нашава „сакана“ земја?

кога би имал шанса би ја искористил секако без многу размислување, затоа што еден живот имам и не сакам да го поминам во мизерија и надеж дека новото утро би донело некаква нова промена, значи несакам остатокот од животот да го поминам во лажни надежи и подобро утре кое никогаш нема да го дочека изгреј сонцето, затоа ако ви се пружи прилика и сте во цветот на маладоста грабајте ја вашата животна шанса, за да не биде утре доцна, затоа што еднаш се живее и еднаш умира :star::star:саканата земја сепак ќе остане таму каде што е и сега геогравски,:smir::smir::smir: а нормално и во душата на секој Македонец :helou::helou:
A zosto i vo tie godini sto gi imas ne odis nekade kade sto podobro se zivee
 

Македонец

мразам патетика во натпис
Член од
12 февруари 2007
Мислења
3.928
Поени од реакции
3.813
Само Канада,се друго е пропало(иако сите западот го сметаат за рај,сепак се лажат)

п.с Ниеден закон во светот не функционира толку беспрекорно како во Канада...затоа таму можеш и со обична работа,да дојдеш до огромни куќи и коли без кредити!(Прочитајте ја книгата(Ти ибам штркот) од еден наш емигрант и се ќе ви стане јасно)
 

Вилинско коњче

It is my party :))
Член од
31 декември 2009
Мислења
550
Поени од реакции
62
туѓино-јабано

Не дека цвеќиња цветаат надвор од земјава, но се повеќе сум убедена дека квалитетот и трудот овде не се ценат

Се се сведува на непотизам, партиски определби и непрофесионалност ... пазарот на труд е многу мал, амбициите се тешко остварливи

Само напред на тие што одлучиле да заминат во подобар живот

Се надевам и јас еден ден нема да зажалам што сеуште сум тука .. или се надевам дека ќе најдам место каде моите сонови и талент ќе дојдат во полн израз
 

Ѓорѓески

Бивши Скај Дог
Член од
25 мај 2007
Мислења
6.661
Поени од реакции
945
На оној кој таткому и мајкаму му оставиле имот, пари, бизнис кој трае секако дека ќе се луди ако заминат од државата.

Јас искрено би ја напуштил. Како личност никој не ме вреднува, без разлика на моето знаење и успехот кој го имам постигнато. Секогаш гледаат од каде доаѓам.
Никогаш не барав да растам без родители, но затоа државава има поставено закони со кои мене ми следуваат финансиски средства за живот. Но јас братми и сестрами не можеме да ги добиеме бидејќи нема кој да ни ја среди работата, си се кака тука во оваа срамна држава.

Не зборам политика бидејќи сум член на ВМРО ДПМНЕ така да нема да има смисла тоа. Но ете ништо недобив.

Со првата прилика би заминал, кога ќе се среди? Плата просечна во Тетово е 8000-1000денари КОЈ МОЖЕ ДА ЖИВИ СО ТОЛКАВИ ПАРИ?

Баш ме интересира со колкави примања месечно издржуваат тие кои што ни за жива глава не би заминале од државава?

Немој ни случајно да ми зборите за храброст, челичност, волја и патриотизам бидејќи не ме знаете, така само ќе ме навредите.
 
Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
Политичарте можат да се елиминираат само на еден начин,но тој е противзаконски-sekoja chest za ova taka e braos!!!
 
H

HITCH

Гостин
имате стрит вју прошетајте им по улиците..мед и млеко не тече
Не е се` во парите! Некои едноставно сакаат да избегаат што подалеку од проблемите, оти немаат сите финансиски проблеми. Можеби овде им се случиле работи кои ги повредиле, работи со кои не можат да се помират дека им се случиле на нив. Бегањето не е добар избор, ама е некаков избор! :smir:
 

fenomen

Сезнајко
Член од
17 јули 2008
Мислења
387
Поени од реакции
51
Не е се` во парите! Некои едноставно сакаат да избегаат што подалеку од проблемите, оти немаат сите финансиски проблеми. Можеби овде им се случиле работи кои ги повредиле, работи со кои не можат да се помират дека им се случиле на нив. Бегањето не е добар избор, ама е некаков избор! :smir:
ТОЧНО! Има и многу други причини да се напушти државава! Според мене (за мене) главни причини се токму меѓучовечките односи, прво а како 2. се парите - читај егзистенцијата.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom