Дали вреди да се биде добар?

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Akcijata oslobodena od cel ili rezultat e edna od dvizeckite sili vo prirodata i e zlato vredna. So samoto toa sto se postavuva prasanjeto dali vredi da se bide dobar od aspekt na cinitelot, znaci se obiduva da se materijalizira i iskoristi taa dobrina i istata veke ja gubi vrednosta. Taka da ne vredi, isklucivo koga prais dobro na sam sebe.
Зен мајсторите дошле до најголемата вистина, а таа во нашиов случај на добри и лоши е следната:
И добрите и лошите се исти "qr". хахахах
Али пак, дури и во филм на некои глумци им е боље да глумат позитивци.
 
Член од
30 јули 2014
Мислења
5.092
Поени од реакции
15.953
Зошто мислиш дека акцијата ослободена од цел е една од движечките сили во универзумот и е злато вредна?
Имај на ум дека хиперболизирам тука, затоа е и латиница напишано.
Дали имаш пример за акција која е бесцелна и е злато?
Водење љубов.

Со ова кажуваш дека „материјализирањето“ на акцијата значи вршење на истата за свои лични интереси или давање цел и резултат на истата?
Сакам да кажам дека е бесмислено и крајно непотребно одредена акција да се опишува како добра кога истата е насочена кон одредена корист, затоа ја губи вредноста дали е добра или е лоша, сеедно, услуга за услуга е всушност.

Но како ова следува од претходните две тврдења? Како правењето исклучиво добро сам на себе наспроти правење добро сам на себе и на другите или само на другите е поврзано со тоа дали акцијата вреди или не, и дали е ослободена од цел или резултат земено дека кажуваш оти акциите кои се ослободени од цел се злато вредни? Има ли акции со цел кои се злато вредни?
Следува, за тие што очекуваат возврат затоа што биле добри и сега чекаат да добијат нешто. Попаметно би било да направат нешто добро за себе и да чекаат нешто за возврат.
 
Член од
8 ноември 2019
Мислења
106
Поени од реакции
35
Ne vredi treba da si zloben i da ne te boli takvoto za nikoj ako si dobar moze da te zloupotrebat zatoa gazi sve pred sebe i ne se zamaraj
 
Член од
13 јуни 2009
Мислења
1.277
Поени од реакции
791
Ако сакате да избегнете невољи , дистанциријате се од луѓе што
Се тетоварни
Пијат Алхохол
Пушат
Се дрогираат
Носат црно
од Политичари
Одат По дискотеки и пијат виски како вицето :) слични кланови
надополнете
 

Attachments

Член од
15 јануари 2008
Мислења
5.041
Поени од реакции
12.031
Ако сакате да избегнете невољи , дистанциријате се од луѓе што
Се тетоварни
Пијат Алхохол
Пушат
Се дрогираат
Носат црно
од Политичари
Одат По дискотеки и пијат виски како вицето :) слични кланови
надополнете
Me zamisli... Se najdov vo site stavki osven 2-3...
 

AceCaleb

Деспот на Адот
Член од
31 декември 2007
Мислења
5.818
Поени од реакции
10.965
Што е вредноста? Што е тоа "вреди". Што е дефиниција за ова вредење? Или нова тема е ова уствари.

За некој вреди да се биде добар ако добие две пива, за некој ако добие пичка, за некој ако добие фала, за некој ако добие само тапкање по рамо итн.
Што подразбирате под вредење?

Или да се смени прашањето, за што уствари вреди да се биде добар?

Да не тупиме дека и тоа "добар" е релативно и за многу луѓе различно, као џандар некој ако те пушти без казна при очигледен прекршок, одеднаш станува добар џандар и слично, а си го пцуел до прееска.

Вредноста и добрината имаат различни параметри за различни луѓе, тоа што јас мислам дека е добро дело за некој е лошо, непотребно или патетично. Тоа што вреди за тебе не вреди за никој друг најчесто, затоа и ќе ти рече абе не вреди ова не го прави.
За тебе лично, се што мислиш дека е добро вреди, се што мислиш дека вреди е добро, ЗА ТЕБЕ ЛИЧНО. Не за сите, нема дефиниција, идеме на пиво, тоа е добро за сите :D
 

The_Master_NeptuNE >:D

Таканаречен космополит
Член од
15 јуни 2014
Мислења
250
Поени од реакции
159
Сметам дека вреди да се биде добар само доколку се во прашање луѓе кои ни се блиски и на кои можеме да им веруваме, во други случаеви треба многу да се внимава колку добрина ќе покажеме
 

shutrak

opsenar
Член од
3 јуни 2011
Мислења
36.793
Поени од реакции
29.279
,,,mnogu dobro ne kje da e na dobro,,,no sepak vredi itekako pod uslov da ne se bara za vozvrat nishto,,,pomagash i prodolzhuvash po patot,,,
 
D

Deleted member 12196

Гостин
Добриот и будалата се браќа. Па вие видете дали вреди човек да биде добар.
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Им давам обично по една фора на луѓето и молам бога да ме заебат......после ми е многу полесно со нив.
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
5.041
Поени од реакции
12.031
По дефиниција немам лоши намери и мисли... Не сакам да размислувам негативно. Ако ми згреши некој ептен можеби ќе му простам ама никад нема да заборавам. Многу почесто множам со нула и не ми недостасуваат после таквите „познаници“. Едно труло јаболко или 5 или 30 не ми менува став дека има добрина.
 

kalimero456

Имам 100 проблеми а 1 ми е пари а пари немам 1312
Член од
7 ноември 2019
Мислења
3.504
Поени од реакции
3.727
ВРЕДИ ДА СИ ДОБАР ,КОГА ТОГАС ДОБРОТО СЕ ВРАКА ИАКУ ИМА МНОГУ СТО ЈА ЗЛОУПОТРЕБУВААТ НАСАТА ДОБРИНА НО СЕПАК ВО ТРЕВНИКОТ ИМА И ДЕТЕЛИНКА СО 4 ЛИСТА ,КОГА КЕ ТИ Е НАЈТЕСКО КЕ СЕ ЗАЦУДИС КОЈ КЕ ТИ ПОМОГНЕ БИДИ ДОБАР
 

Ejebajgasad!!!

Фукара
Член од
4 септември 2017
Мислења
677
Поени од реакции
1.116
Добар треба да се биде, ама наивен не треба да се биде. Добар само кон оние кои заслужуваат, тие кои не заслужуваат ги игнорираш исто како да не постојат. Денес има многу манипулаторски копилиња, затоа треба да се биде претпазлив.
 

Joshua_Tree

Samo na minuvanje...
Член од
21 март 2010
Мислења
1.304
Поени од реакции
4.651
...најбитно е да се биде добар сам со себе...тогаш животот има убавина и смисол
...дефиниција за добрина не постои ;)
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom