Дали вреди да се биде добар?

Член од
3 април 2020
Мислења
905
Поени од реакции
508
Да,вреди! Тоа се луѓе светлина, луѓе љубов, луѓе прибежиште и поради лошите и злобните,или неправдите во животот,не треба да се губат тие квалитети. Мислам дека и не постои 100% лош човек, дека и во најлошиот може да се најде некој процент добрина, макар и помал од 1% .
 

shutrak

opsenar
Член од
3 јуни 2011
Мислења
36.783
Поени од реакции
29.194
Да,вреди! Тоа се луѓе светлина, луѓе љубов, луѓе прибежиште и поради лошите и злобните,или неправдите во животот,не треба да се губат тие квалитети. Мислам дека и не постои 100% лош човек, дека и во најлошиот може да се најде некој процент добрина, макар и помал од 1% .
,,,i vo najdobriot barem 1% loshotilak,,,
 

Стев

Rockscourge Stevahn
Член од
19 декември 2019
Мислења
4.416
Поени од реакции
4.248
Не/ Да бидеш добар значи да бидеш целосно или делумно целосно морално алтруистичен и добродтелен во постапките, навиките итн,
Ја преферирам да бидам 50/50...
Пред да прашата зошто.
-100% добрите ги злоупотребуваат.... крај на приказна. Будали, ненормални итн. И дебатибилно дали постојат...
-другите се лицемери.
 
Последно уредено:
Член од
3 април 2020
Мислења
905
Поени од реакции
508
,,,i vo najdobriot barem 1% loshotilak,,,
Па и тој добриот мора некако да изреагира во одредени ситуации,да се “одбрани“ и ако тоа се смета за лошотилук,тогаш да. Но свесно ,намерно, да прави планови и стратегии да му нанесе зло на друг, не верувам.
 

shutrak

opsenar
Член од
3 јуни 2011
Мислења
36.783
Поени од реакции
29.194
Па и тој добриот мора некако да изреагира во одредени ситуации,да се “одбрани“ и ако тоа се смета за лошотилук,тогаш да. Но свесно ,намерно, да прави планови и стратегии да му нанесе зло на друг, не верувам.
,,,samo 0,001% od tie 1% ako napravi neshto shto ne e vo samoodbrana togash i vo najdobriot ima temna strana,,,toa go ima sekoe chovechko bitie,,,
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
5.041
Поени од реакции
12.031
Мене ми смета што полека го губиме она што би требало да е вродено, да се помогне, да се перцепира ако на некого му треба дури и смешна помош. Минатата недела од кола гледам постар човек товари тешки метални полици врз комбе. Паркиран покрај куп таксисти, неми и зафатени со сопствени мисли.
Не може сам, едноставно му фали „раче“. Се паркирам позади него, искачам и помагам и слушам во позадина еден од таксистите дофрла: Не се замарај, научен е...
Нема осет, нема срам, нема трошка човечност... Ова е смешен пример. Како сакате викајте ја дали добрина дали љубезност, треба да ја има многу повеќе и барем тука не барајте реципроцитети.
Многу е поразително да изјавиш дека ја „закопуваш“ добрината заради злоупотребата на другите.
 
Член од
3 април 2020
Мислења
905
Поени од реакции
508
,,,samo 0,001% od tie 1% ako napravi neshto shto ne e vo samoodbrana togash i vo najdobriot ima temna strana,,,toa go ima sekoe chovechko bitie,,,
Прашањето е дали вреди да се биде добар.Процентуалната застапеност на доброто или лошото во некој не можеме да ја измериме, намаме универзален добромер.:) Темната страна,веќе ми оди во друга насока.
 

shutrak

opsenar
Член од
3 јуни 2011
Мислења
36.783
Поени од реакции
29.194
Прашањето е дали вреди да се биде добар.Процентуалната застапеност на доброто или лошото во некој не можеме да ја измериме, намаме универзален добромер.:) Темната страна,веќе ми оди во друга насока.
,,,dali vredi da se bide dobar e pravoproporcionalno so imanje na dobra i losha mentalna struktura na lichnosta, sekoj e dve vo edno,,,edno e ne se dve,,,
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Ја си реков ај да бидам лош на проба, една недела.....ништо, не ме бива :LOL:
Можам од лажење секој ден барем по една иљадарка да си земам, апсолутно никој никогаш да не примети.....еби му мајката.
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
,,,da bidesh losh i da sakash da bidesh losh se razlichni raboti,,,
Стварта е што не можеш сам ништо кај себе да промениш...оти кој кого ќе менува уствари?!
https://www.youtube.com/watch?v=DP3i5eoTzVs во првиот дел прича околу таа работа....знам дека никој нема да го погледне ама ај :)

Од друга страна, се што свесно го поседуваш е спротивно од потсвесното во тебе...прашање на ситуација во животот што кога ќе преовладува. Скоро го гледав Fury.....
Да не го предизвикуваме ѓаволот, кој знае какви демони се кријат во нас. Искрено ми се ежи кожава кога ќе помислам, пробувам да ги галам и така да не дозволам да си ја уништам сам замислата за среќен живот.
Автоматски споено мислење:

Имав една професорка у трета по пракса, на смена на полугодие дојде у Орце Николов....во претходниот милениум беше тоа хахахах
Сакаше тројка да ми стави.....не дека сум бил одличен, книга немам фаќано...со една тетратка на гз сум одел у школо. Ама ова ми беше болна точка....затоа што ја разбирав техниката бајаги јбг дарба. Се сеќам како од мирен дечко, како и обично сум во 99% од времето се претворив у дивјак, се исплаши може малку. Оваа беше млада тогаш, непуни 30...ми вика излезе ѓаволот од тебе. Многу пати сум се враќал на таа ситуација, ме прочита многу добро....штета што не беше психолог, туку на електро завршила.....беше една пуничка убава цура. Имам заборавено колеги од факс ама нејзе не сум :)
 
Последно уредено:

Стев

Rockscourge Stevahn
Член од
19 декември 2019
Мислења
4.416
Поени од реакции
4.248
Мене ми смета што полека го губиме она што би требало да е вродено, да се помогне, да се перцепира ако на некого му треба дури и смешна помош. Минатата недела од кола гледам постар човек товари тешки метални полици врз комбе. Паркиран покрај куп таксисти, неми и зафатени со сопствени мисли.
Не може сам, едноставно му фали „раче“. Се паркирам позади него, искачам и помагам и слушам во позадина еден од таксистите дофрла: Не се замарај, научен е...
Нема осет, нема срам, нема трошка човечност... Ова е смешен пример. Како сакате викајте ја дали добрина дали љубезност, треба да ја има многу повеќе и барем тука не барајте реципроцитети.
Многу е поразително да изјавиш дека ја „закопуваш“ добрината заради злоупотребата на другите.
Реципроцитет (или барем блиско) е една од основите на човековото општество. Уште од камено доба, е развиен концептот на трговија....
Неферот и нееднаквоста произлегува од не-почитувањето на тој реципроцитет.. од нешто земаш повеќе него што возвраќаш...
Homo homini lupus est. Затоа , третирај ги другите како што те третирале и обратно, биди третиран како што си ги третирал....
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.633
Поени од реакции
4.934
Реципроцитет (или барем блиско) е една од основите на човековото општество. Уште од камено доба, е развиен концептот на трговија....
Неферот и нееднаквоста произлегува од не-почитувањето на тој реципроцитет.. од нешто земаш повеќе него што возвраќаш...
Homo homini lupus est. Затоа , третирај ги другите како што те третирале и обратно, биди третиран како што си ги третирал....
Во основа на трговијата е нерамномерност. Даваш нешто што помалку ти вреди за нешто што повеќе вреди. Имаш 100 кози некој ти дава мобилен ти му даваш 5 кози. На еден не му вредат козите на другиот мобилниот.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom