Дали вреди да се биде добар?

Член од
20 април 2014
Мислења
5.239
Поени од реакции
5.820
Прашањево во насловот на темава е формулирано на начин што ги става субјективните категории ,,добро" и ,,лошо" како да се нешто егзактно и објективно.....а не се. Уште помалку истите имаат врска со гени и биологија.
Зависно од општествениот консензус, да се биде ,,добар" може да значи различни нешта за различни историски периоди, па дури и во еден ист период, за различни култури таа квалификација може да се однесува на различни нешта, иако истите егзистираат во исто време.
Ne ne, ostaj ti toa opstestveni konsezusi, bakraci. Ti poubavo li znaes od devojceto?
Ona shkolija ima zavrseno eeej :anco:Do geno e!
 
Член од
21 септември 2016
Мислења
831
Поени од реакции
1.135
И кои се критериумите за да се дефинира добар човек? Емпатичен? Филантроп? Алтруист? Хуманитарец? Добро воспитан? Искусен блефер? Хипокритот кој се уште не сте го провалиле?
За наркоманот најдобар е дилерот што му овозможува пристап до дрога, за мазохистот најдобар е садистот кој го задоволува со зададена емотивна и физичка болка, за егоистот добар е и оној кој ќе убие стотици луѓе со цел нему да му обезбеди удобен живот ама дали сите овие по општо прифатените дефиниции за добар човек се добри луѓе?
Углавном секој поаѓа од сопствените интереси и според тоа ги гради критериумите за тоа кој е добар човек.
У превод "ако не ми идеш по ќеиф не си добар" но дали твоите барања и желби кои сакаш да ги исполни одредена личност се исправни и морални?
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.540
Поени од реакции
34.704
...не само што генетиката има улога дали некој ќе биде добар или лош и во текот на животот зависи од условите и околината ќе напредува во тој правец... и тоа ако ептен се смени околината и влијанието да го смени правецот па наместо од добар подобар ќе стане лош и полош... и обратно !

туку и присутво на специфични физички карактеристики кои ги има во генетскиот код и со само раѓање на детето и растење со видливо запазување на физиономијата се знае дека е тој лош... се користи уште од многу одамна од страна на криминалистичките антрополози ( profesor Cesare Lombroso) кое се темели дека лошите се раѓаат како такви и најчесто тие стануваат криминалци (изразот дека вистински криминалец се раѓа каков таков - Лош ! ) ...самите карактеристични физички показатели (т.н.стигмата) на тоа дека особата е или ќе биде лоша и тоа ако има натпросечна голема вилица, високи јаболчници, сосема слаба или никаква осетливост на болка итн... овие особи кои преку генетскиот код ги носат овие морфолошки карактеристики не можат да се воздржат да не бидат лоши и да бидат криминалци освен ако во животот некој или околината не делува многу силно тоа да се смени кон малку подобро...
секое дете добива генотип со своето раѓање тоа значи комбинација од два основни - едни гени од мајката, други од таткото, кој ген ќе преовладува тоа ќе биде главна карактеристика за тоа дете, ако таткото е носител на лошото, а мајката на доброто, зависи кој ген ќе преовладува тоа така ќе биде ( зелени очи, висок, лош или добар ) ако го добие генот на лошотилок и стигмата на физиономија тоа дете уште од мало е осудено дека ќе биде лош и тука треба многу да се работа, воспита, добра околина за да тоа не биде лош барем да биде малку подобар, но со малку менување на тие услови веднаш избувнува лошотилокот во него и прашање на време кога ќе направи и криминално дело ...
од тука доаѓа заклучок дека лошото не можеме да го искорениме во светот поради ова пренесување со порака на лошотилок во гени кај човекот ...
има безброј случаеви во светот каде посвоените деца пораснати со голема љубов од добрите родители кои го посвоиле, со добро основно воспитување и образовање, добра околина тие стануваат лоши особи, криминалци , хулигани, наркомани па дури има случаеви како ги убиваат и сопствените родители кои ги посвоиле само и само затоа што пораката на нивните гени од двата билошки родители се со лош ген иако им се дало све најубаво во животот од другите родители кои ги посвоиле....
и од тука иде моето мото : Да си лош ( да направиш лоши дела) најлесно е, да те видам да бидеш добар (да направиш добро дело) тоа е тешкото ! :cool:
 
Член од
18 март 2017
Мислења
42
Поени од реакции
65
Кога се поставува ова прашање од аспект на "а што ке добијам ако сум добар", неможе да кажам вреди. Прво затоа што би правела нешто што не е автентично за мене, во смисла, освен ако немам некој бенефит тогаш не би правела ништо?
Ако правам нешто ке правам дека имам желба за тоа. Многу е лесно да се оганичиме у овие очекувања од другите и дефиниции за тоа што е добро а што не.
Нема никакви последици ни разочарувања кога правиш нешто затоа што така сакаш, има само кога мислиш дека другиот ти должи нешто за нешто што ти сам си го одбрал у прво место.
 

shutrak

opsenar
Член од
3 јуни 2011
Мислења
36.787
Поени од реакции
29.225
Ma jebala te taa fuckin de-en-ka!dag i ti ne si kriva, isprale ti go mozoko u skolo.
Inace fala Bogu deka ne gi citame do kraj tvojte dlgi postovi, ne sme budali. Tuku daj ne se trudi da bides intelegentna, zemi tam fino lepo postiraj slikicki od Cicinja i Gzinja, biva te za toa. ;)
,,,,govinda ne bidi govedo i ne izigravaj blesavog majmuna i podobro bi ti bilo da i gi chitash postovite oti mozhesh mnogu raboti da nauchis od nea,,,jes deka cickite i g,zinja samo te interesiraat neizzhivean nizaeden,,,i prodavash muda za beli bubrezi na nekoja ,,,koja vo odnos na tebe go ima zhivotot vo malechkoto prste,,,a da ne zboruvam za intelektualnata i edukativna superiornost shto ja ima nasproti tebe,,,i zatoa za ponataka ,,,i ne samo ti,,,vnimatelno i do kraj chitajte shto pishuva ovaa oti mozhete samo da uchite od nea i vo dadeni priliki da primenuvate od toa shto go napishala i ve posovetuvala,,,
,,,,i bez replika oti ke ima poneprijatna diskusija,,,:icon_mrgr:
 

RebelMk

₪ ₪ ₪
Член од
18 октомври 2010
Мислења
1.680
Поени од реакции
1.019
Добар за добрите - лош за лошите.
Нема подобро од тоа, како ти со мене така јас со тебе.
:)
 
Член од
4 јануари 2015
Мислења
1.151
Поени од реакции
512
Не вреди,ако бидам добра лошо ќе ми се врати,тие што се добри се газени,бев добра и патев затоа веќе не сум
 
Член од
20 април 2014
Мислења
5.239
Поени од реакции
5.820
,,,,govinda ne bidi govedo i ne izigravaj blesavog majmuna i podobro bi ti bilo da i gi chitash postovite oti mozhesh mnogu raboti da nauchis od nea,,,jes deka cickite i g,zinja samo te interesiraat neizzhivean nizaeden,,,i prodavash muda za beli bubrezi na nekoja ,,,koja vo odnos na tebe go ima zhivotot vo malechkoto prste,,,a da ne zboruvam za intelektualnata i edukativna superiornost shto ja ima nasproti tebe,,,i zatoa za ponataka ,,,i ne samo ti,,,vnimatelno i do kraj chitajte shto pishuva ovaa oti mozhete samo da uchite od nea i vo dadeni priliki da primenuvate od toa shto go napishala i ve posovetuvala,,,
,,,,i bez replika oti ke ima poneprijatna diskusija,,,:icon_mrgr:
:eek:
 

redfogv

Царица
Член од
10 мај 2017
Мислења
2.256
Поени од реакции
1.966
Вреди да се биде добар ако и другите се добри кон тебе.
 

redfogv

Царица
Член од
10 мај 2017
Мислења
2.256
Поени од реакции
1.966
Јас сум добра кон тие кои се добри кон мене.
Но,тие кои се лоши кон мене,треба да отворат 10 очи бидејќи знам да се претворам во ладнокрвна кучка кога се чувствувам длабоко повредена. :pos::pos:
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.598
Поени од реакции
38.751
Има голема разлика меѓу тоа да си добар и да си наивен.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom