Дали во врската секогаш едниот доминира?

Член од
31 јануари 2010
Мислења
37
Поени од реакции
1
Јас мислам дека мажот треба да доминира за нијанса повеќе од жената. Бидејќи ако врската ја оставиш во рацете на една жена, ништо не бидува. :pos2:
 

VertigO

750ml ракија
Член од
11 декември 2008
Мислења
297
Поени од реакции
47
Доминација не. Глупо е да има потчинувач и потчинет. Кој би идел со некој ако го потчинуваат? Но дека во дадено време едниот ќе извара или без причински ќе може да раскине и уво да не го боли да. Двајцата иствремено неможат овие акти да ги превземат или да ги мислат:pos:
 
Д

ДаркхарТ

Гостин
Доминација не. Глупо е да има потчинувач и потчинет. Кој би идел со некој ако го потчинуваат? Но дека во дадено време едниот ќе извара или без причински ќе може да раскине и уво да не го боли да. Двајцата иствремено неможат овие акти да ги превземат или да ги мислат:pos:
Некој кој нема самопочит и некој на кој гордоста му е под нулата.
Во склоп на темата.
Има такви врски во кои едниот доминира.Не секогаш е така,но сведок сум на доста случаи.
 

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
2.522
Пффф.. зашо да доминира само девојката или само дечкото? според мене постои некој баланс односно рамноправност.. улогата на машкото и улогата на женското во една врска од прилика се исти. Океј има периоди кога во одредени ситуации машкото доминира исто како што има периоди кога во одредени ситуации женската доминира. мислам нормално е...
Познавам и јас случаеви каде што доминира само машкото или само женското но ретки се таквите врски кои успеваат до крај...
 
Член од
13 август 2010
Мислења
956
Поени од реакции
1.099
За да успее една врска според мене двајцата партнери треба да пронајдат заеднички јазик.Една врска се темели на компромис,доверба...не на доминација.Кога едниот партнер би доминирал тогаш другиот ќе биде потценет.И двајцата партнери треба да прават компромис кога тоа е потребно.
Машките што сакаат да најдат некоја која ќе ги гледа постојано во очи и ќе прави тоа што тој ќе посака.
Девојките што сакаат,да најдат некој папучар кој ќе несмее да и писне и постојано ќе и оди по газот.
Мене не ми се допагаат овие работи,во ваков случај врската и не е повеќе врска,таа станува еднострана кога само едниот се слуша, другиот го губи своето јас..
 

RocknRolaa

Rafa Para Siempre
Член од
21 февруари 2010
Мислења
6.869
Поени од реакции
9.740
Мислам дека многу погрешно го сфаќате поимот доминација. Доминација не значи дека ќе те млати, ќе те мава од ѕид ( во стил на Тошо Малерот), понижува или не знам ти што во негативен контекст. Доминација значи сила и стабилност, која секоја жена ја бара во мажот, ако ја нема му пишува икс. Ако се лажеме, да, да никој не сака доминација.
Доминација значи дека имаш доволно силен човек покрај себе кон кој можеш да отрчаш, нешто ко витез у сјаен оклоп. Ако он трча кон тебе, имаш феминизиран дечко, што ниедна жена не го сака.
Да завршам во стилот на мисиците, нека има мир во светот и спасете ги делфините:pipi:
 
Член од
18 ноември 2010
Мислења
38
Поени од реакции
5
Пред се треба да има еднаквост. А таа еднаквост ке се израчуна со тоа што мажите треба да доминираат во едно а жените во друго. На пр. во кујна треба да доминира жената поточно кога треба да се мие садови, кога се чисти по дома и др слични работи. Мажот доминира кога ке го фати далинското и мењава канали. од стилот остави серијава ке ми почне и тука мажот како маж ке треба да пресече НЕ фудбал ке гледаме има јака утакмица и сл. А сите тие разлики на доминација што се јавуваат во текот на денот треба да се изедначат во спалната соба,:vozbud:
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Пред се треба да има еднаквост. А таа еднаквост ке се израчуна со тоа што мажите треба да доминираат во едно а жените во друго. На пр. во кујна треба да доминира жената поточно кога треба да се мие садови, кога се чисти по дома и др слични работи. Мажот доминира кога ке го фати далинското и мењава канали. од стилот остави серијава ке ми почне и тука мажот како маж ке треба да пресече НЕ фудбал ке гледаме има јака утакмица и сл. А сите тие разлики на доминација што се јавуваат во текот на денот треба да се изедначат во спалната соба,:vozbud:
Во ваква ли доминација ти порасна?
 

lovely_girl

LoLa :*
Член од
13 декември 2010
Мислења
9
Поени од реакции
0
Хммм ...За да успее врската мора на некој начин да има компромис. Не е можно некој да доминира постојано . Колку и да го сакаш преку глава ти доаѓа ако постојано ти наметнува некое апсурдно мислење и те убедува дека грешиш :)Факт е дека секој сака да е по негово ... ! :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom