Дали возачите на БМВ се најлошите возачи ?

Dani

1 + 1 = 10
Член од
22 јуни 2010
Мислења
23.794
Поени од реакции
56.206
Затоа што во Македонија да возиш БМВ ти е исто како да имаш сопствен авион... а далеку од БМВ има подобри коли но во Балканскиот менталитет така некако е ставено од кај знам секогаш БМВ го кажуваат како авион да возат или пак ако имаш БМВ така те гледаат а за ти е пари кои можеш да си дозволиш стварно добра кола е а најчесто најмладите се одлучуваат за БМВ бидејќи сакаат да се прават фраери... ама пак не секогаш испаѓаат тоа што замислуваат.
Гледаш дека сепак има некаква врска и марката на автомобилот ;)
 

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.830
Поени од реакции
7.574
Еве еден апстракт од Латвија баш на оваа тема, луѓето се со сличен став како во Македонија.
In Latvian community there is a strong social belief that BMW owners are more aggressive then other brand’s car drivers. Our aim was to investigate the effects of private car’s brand (BMW and other), driver sex, and their interaction on self-reported aggressive driving behaviour among young Latvian drivers. Controlled variables were car’s engine power (2 litters), driver’s age (20-30 years old) and car driving experience. Eighty drivers (mean age 24.23, mean driving experience 4.1 year) of them 50.0% were BMW owners and 50% were other brand car’s owners (half males and half females in every driver’s group) filled a newly developed Aggressive Driving Scale (ADS, Valtere & Perepjolkina, 2006). It was found that more aggressive are male BMW young drivers. There are no significant differences between other three groups in ADS score. Differences were found only in some ADS items mostly between BMW male and BMW female driver responses.
Еве резултати од едно истражување за агресивност во возењето според тип на возило
 
Член од
27 мај 2013
Мислења
719
Поени од реакции
537
Затоа што bmw е је*ачка кола. Мажите се ку*чат со таква кола, а жените не може да не влезат во неа... Кај нас фали патека за трошење адреналин. Не за профи возачи, туку за сите оние што сакаат да се издуваат. Нека лудува некој саат на такво место, по улица ќе биде мирен
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.337
Кој од тука е возил Бимер така за подолг временски период? Друга кола со таков директен контакт и врска со возач кола пат нема. А ако е пропратено и со шестак под хаубата, нема таков ќеф со друга кола. Е сега таа комбинација нејќе заебанција. :)
e21 320.
Бембара сама по себе е опасна кола... заден погон, релативно силни мотори према тежина на возило...брз пренос. Нешто малце искуство со е30 и сосем малце е46. Сите 320, различни генерации :)
Да се вози заден погон само по себе бара искуство. Ни ЕСП и остала електронска заебанција не те спасува ако немаш мозок и малце искуство.
Имиџот на БМВ тука во Македонија е таков каков што е.
Вулгаризирано... секоја будала сака да има БМВ. Слична судбина имаат и Мерцедес, Ауди, Алфа Ромео донекаде...
И, ќе седнат да возат БМВ и одат у три лепе пизде материне... оти мислат дека тоа е исто како КИА Пиканто карабина фаза од авто школа.
Друга приказна се родителите кои дошле до некоја пара и ги разлигавуват децата у смисла еве ти сине Бембара па еби путки наоколо. А детето уште не знае пеш да оди бај д веј...
И, стануваат пиздарии како оваа актуелната...
Без разлика дали возиш БМВ, Алфа, Пежо, ФИАТ, Трабант, Пезетка или било што треба да се знае дека оние кои поставиле хоризонтална и вертикална сообраќајна сигнализација не ја ставиле онака да лапат пари за џабе, туку ја ставиле бидејќи сообраќајот е цела една наука и има правила... Сакам да кажам дека знаците се да бидат видени и почитувани... Не бива у сред град да возиш 200 ебаго...
И, доаѓаме до тоа за возачите на БМВ... најлоши, најдобри... заклучокот е индивидуален...
Обично го сметаат возилото за продолжеток на курот... затоа и прават глупости. Ако се сфати БМВ како кола со своја карактеристика, тогаш возачот е сосема ОК. Исто како и со секоја друга кола.
Како што реков во претходниот пост на оваа тема секогаш е до возачот... до колата единствено може да биде ако не дај Боже нешто откаже озбилно во вожња.
--- надополнето: 11 октомври 2013 во 18:39 ---
Кај нас како прво немаме патна инфрастуктура за коли од типот на BMW.
И следно како што како што кажаа BMW не е за секој малоумен кој сака да се курчи.

П.С Исто така веќе спомнато погоре во 99% од случаите возачот е крив.
Инфраструктурата е ОК... БМВ не е авион па да му треба писта. До умот на оној кој го вози е.
 

.Sky.

Заменик министер без титула
Член од
15 февруари 2013
Мислења
6.857
Поени од реакции
7.241
Еве една страшна сообраќајна несреќа со БМВ


Страшна трагедија: Од ергенска вечер во директна смрт

Една од главните теми во македонските медиуми денес е трагедијата која рано утринава се случи во Скопје, во која својот живот го загубија пет лица.
Според досегашните информации, братучедите Александар и Борче Стаиќ, Горан Ѓоргиев, Живко Колев и Филип Биркаш, сите на возраст од 27 и 28 години, враќајќи се од ергенската забава на својот пријател, со својот автомобил БМВ излетале од Јужниот булевар и удриле во зградата на Пазарната инспекција.

Утре, наместо да се подготвуваат за веселбата и свадбата на својот пријател, нивните семејства ќе ги погребат на градските гробишта Бутел. Трагите од крвта на петте млади Скопјани сведочат за страшната сообраќајна несреќа, а откако бил изваден автомобилот од подрумските простории на Пазарната инспекција попладнево се расчистуваше хаосот кој остана по силниот удар со кој автомобилот влетал во магацинот.

Засега останува непознато која е точната причина за оваа страшна несреќа, иако во македонските медиуми се појавија неофицијалните информации дека автомобилот се движел со брзина од 200 километри на час, а како потенцијална причина за несреќата се и влажните улици.

Сепак, се очекуваат резултатите од анализите и обдукцијата, кои што ќе кажат точно која е причината која петте момчиња ги одведе во сигурна смрт, чие што возило било целосно уништено и распарчено на неколку делови.

nesreka-rampa-uui-02.jpg nesreka-rampa-uui-03.jpg nesreka-rampa-uui-04.jpg nesreka-rampa-uui-05.jpg nesreka-rampa-uui-06.jpg
 

ice_cube

The SexX.
Член од
16 јули 2008
Мислења
2.238
Поени од реакции
307
Од кај сеа моабетов дека BMW возат сељаци?
Сељак е типот што може да си дозволи кола од 60.000 евра? Не би рекол.
Јас имам Е34-ка и сум голем фан на BMW. Кога положив се курчев, дрифтав, али за брзо време сфатив дека може само беља да се направи.
Затоа, седете си раат, ако сакате брзо да возите одете на автопат, издувајте се. Во град некогаш и 80 км на час е премногу.

И не се криви BMW-ињата, туку како што кажаа погоре, луѓето со мал патлак што мислат дека ако возат брзо ќе им порасне. Не е за секој брза кола... Јес да сум против тоа законот за возачи почетници, али се јајт шо би рекле охриѓани.

Што е најтрагично, нема да настрада само шоферот, кој е најчесто пијан у вакви ситуации, туку и луѓето што ќе се затекнат во сообраќајната незгода, ни криви ни должни.
Ако планираш да пиеш, имаш други видови на транспорт. Такси, автобус, некој познаник да те пренесе до саканата локација.
Ако не планираш да пиеш, а после втората чашка ти се уарнило, биди муж и остави ја колата, оди си на друг начин (ред погоре).
Исто така има неколку такси компании кои ќе го однесат вашето возило до дома, што секако е поскапо, но во секој случај боље 500 денари да дадам за да стигнам дома сигурно него да се мислам.
Но ете, кај многу луѓе машкоста нема да дозволи да ја остават колата и да си идат дома без неа. За жал.
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
4.346
Поени од реакции
3.754
Едно од момчињава ми беше познаник-другар да го наречам. Звездаш дојде со нас на 2-3 утакмици, и можам да кажам дека сега ја разбираам онаа „Господ си ги бира најдобрите“. Едно фино, културно, повлечено момче што не би те заебал никогаш. Мислам дека мравка нема згазнато во животот.

Нека почиваат во мир!
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.963
Поени од реакции
195.484
Од кај сеа моабетов дека BMW возат сељаци?
Сељак е типот што може да си дозволи кола од 60.000 евра? Не би рекол.
Јас имам Е34-ка и сум голем фан на BMW. Кога положив се курчев, дрифтав, али за брзо време сфатив дека може само беља да се направи.
Затоа, седете си раат, ако сакате брзо да возите одете на автопат, издувајте се. Во град некогаш и 80 км на час е премногу.

И не се криви BMW-ињата, туку како што кажаа погоре, луѓето со мал патлак што мислат дека ако возат брзо ќе им порасне. Не е за секој брза кола... Јес да сум против тоа законот за возачи почетници, али се јајт шо би рекле охриѓани.

Што е најтрагично, нема да настрада само шоферот, кој е најчесто пијан у вакви ситуации, туку и луѓето што ќе се затекнат во сообраќајната незгода, ни криви ни должни.
Ако планираш да пиеш, имаш други видови на транспорт. Такси, автобус, некој познаник да те пренесе до саканата локација.
Ако не планираш да пиеш, а после втората чашка ти се уарнило, биди муж и остави ја колата, оди си на друг начин (ред погоре).
Исто така има неколку такси компании кои ќе го однесат вашето возило до дома, што секако е поскапо, но во секој случај боље 500 денари да дадам за да стигнам дома сигурно него да се мислам.
Но ете, кај многу луѓе машкоста нема да дозволи да ја остават колата и да си идат дома без неа. За жал.
Значи, за генерализација се работи, исто како што генерално се знае дека питбулите се агресивни кучиња ама има разлика од куче до куче ;)
брзо ти дошло памет, супер за тебе, ама сепак си се курчел и ти, така? Тоа е муабетот.
 

Dani

1 + 1 = 10
Член од
22 јуни 2010
Мислења
23.794
Поени од реакции
56.206
Од кај сеа моабетов дека BMW возат сељаци?
Сељак е типот што може да си дозволи кола од 60.000 евра? Не би рекол.
Јас имам Е34-ка и сум голем фан на BMW. Кога положив се курчев, дрифтав, али за брзо време сфатив дека може само беља да се направи.
Затоа, седете си раат, ако сакате брзо да возите одете на автопат, издувајте се. Во град некогаш и 80 км на час е премногу.

И не се криви BMW-ињата, туку како што кажаа погоре, луѓето со мал патлак што мислат дека ако возат брзо ќе им порасне. Не е за секој брза кола... Јес да сум против тоа законот за возачи почетници, али се јајт шо би рекле охриѓани.

Што е најтрагично, нема да настрада само шоферот, кој е најчесто пијан у вакви ситуации, туку и луѓето што ќе се затекнат во сообраќајната незгода, ни криви ни должни.
Ако планираш да пиеш, имаш други видови на транспорт. Такси, автобус, некој познаник да те пренесе до саканата локација.
Ако не планираш да пиеш, а после втората чашка ти се уарнило, биди муж и остави ја колата, оди си на друг начин (ред погоре).
Исто така има неколку такси компании кои ќе го однесат вашето возило до дома, што секако е поскапо, но во секој случај боље 500 денари да дадам за да стигнам дома сигурно него да се мислам.
Но ете, кај многу луѓе машкоста нема да дозволи да ја остават колата и да си идат дома без неа. За жал.

Парите не се мерка дали еден човек е сељак или не.
Може и милиони да има, но во однесувањето да си биде "сељак".

Не се и тие со него за оправдување.
Штом го виделе пијан шоферот, што морало да се качуваат со него да се превезат ?
Како што рече, си имаат автобуси, такси...
 

ice_cube

The SexX.
Член од
16 јули 2008
Мислења
2.238
Поени од реакции
307
Значи, за генерализација се работи, исто како што генерално се знае дека питбулите се агресивни кучиња ама има разлика од куче до куче ;)
брзо ти дошло памет, супер за тебе, ама сепак си се курчел и ти, така? Тоа е муабетот.
Јас и со 101 ќе се курчев, среќа само 2-3 недели ме држеше еурофијата. Сакам да кажам дека им е филм на тазе положените да возат ко на need for speed, само што кај некои луѓе сеуште трае.
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.337
Ауууу... што останало од ова е60... на прва ќе речев дека било е90... Страшно!
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.963
Поени од реакции
195.484
Јас и со 101 ќе се курчев, среќа само 2-3 недели ме држеше еурофијата. Сакам да кажам дека им е филм на тазе положените да возат ко на need for speed, само што кај некои луѓе сеуште трае.
друже едно е да се курчиш со кола што крева до 100 за цирка 5 секунди, друго е со некоја што не ни крева толку, иако малце фали. Не ме сфаќај погрешно не те напаѓам лично, те сфаќам комплетно што сакаш да кажеш. Само не се согласувам дека таква еуфорија ги држи сите што тазе положиле, еве јас неам праено такви работи со колата пошо ко мала бев дел од страотна сообраќајка и совеста би ме гризела за другите што се со мене, имам другари што исто така кога добија дозвола не ја преминуваа чергата.... до луѓето е едноставно.
 
Член од
22 февруари 2007
Мислења
7.076
Поени од реакции
1.940
Кај нас како прво немаме патна инфрастуктура за коли од типот на BMW.
И следно како што како што кажаа BMW не е за секој малоумен кој сака да се курчи.

П.С Исто така веќе спомнато погоре во 99% од случаите возачот е крив.
Па то е и единствената намена на вакви возила кај нас. Курчење.
Добро тука паѓаат комоција, бла бла и слични работи али :90% причината е курчење.
 

ice_cube

The SexX.
Член од
16 јули 2008
Мислења
2.238
Поени од реакции
307
друже едно е да се курчиш со кола што крева до 100 за цирка 5 секунди, друго е со некоја што не ни крева толку, иако малце фали. Не ме сфаќај погрешно не те напаѓам лично, те сфаќам комплетно што сакаш да кажеш. Само не се согласувам дека таква еуфорија ги држи сите што тазе положиле, еве јас неам праено такви работи со колата пошо ко мала бев дел од страотна сообраќајка и совеста би ме гризела за другите што се со мене, имам другари што исто така кога добија дозвола не ја преминуваа чергата.... до луѓето е едноставно.
Па да, има луѓе што си возат баш ко шо треба, и тоа цело време. Едно огромно браво за нив!
Е сеа за беља може да се направи и со брза и со спора кола, држи моабетов твој али ако се сака и со послаба кола можеш да направиш сообраќајка.
Еден мој познаник, пред околу 2 години се удри во дебар маало кај кафанчињата; возел од кај перо накај ул. орце николов, сакал да сврти десно но не можел и се удрил. Зашто? Затоа што возел 120. Зашто возел 120? Затоа што бил пијан.
Ова го направи со кола од околу 50-60 коња, не ме фаќај за збор.
 
Член од
16 февруари 2008
Мислења
225
Поени од реакции
78
Возачите на BMW се најлошите возачи и најголеми сељаци(во сообраќај). Кој не верува, има и научни докази од истражувања на 2 универзитети.

http://www.bankrate.com/financing/cars/study-bmw-drivers-are-the-worst/

И тоа ова е на глобално ниво, не на локално. Многу е поврзано со имиџот на брендот и какви муштерии тој привлекува. Ништо не е случајно...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom