Дали би седнале на кафе со некој/а бивш/а?

Dali treba da se ostane vo kontakt so bivsh/a

  • DA treba da se ostane vo kontakt

    Гласови: 209 37,0%
  • NE ne netreba (nikako) da se ostane vo kontakt

    Гласови: 82 14,5%
  • ZAVISI (od sto?)

    Гласови: 274 48,5%

  • Вкупно гласачи
    565

[MkD]Scout

~Fade to Black~
Член од
28 јануари 2007
Мислења
1.485
Поени од реакции
9
Па да, ако врската била стварно врска , каде емоциите биле видно изразени за разлика од денешниве лесни пакет врски , каде правата љубов е задскриена и замаскирана со обострани намери и цели... затоа и повекето од вас можат без проблем да седнат на кафе со бивши . Не била права и вистинска љубов.
Во принцип разведените луѓе не можат да се поднесат , затоа што имало љубов. Па така и врските каде имало љубов таму е и омразата за на крај да се претвори во едноставна рамнодушност - крајна фаза од прекин .
П.С сакајте се искрено :back:
лесно е да го кажиш , ела напраи го да те видам:D:D:D
 
A

ancheto

Гостин
Дали сте во контакт со бившиот, кој сеуште го сакате?

Дали се договарате за заеднички излегувања,кафиња,мафиња..??
И ако е така како се справувате со тоа? Дали ве радува или пак ве кине?

Или на крај краева, дали имате бивш, кој ви е најдобар пријател, и покрај взаемните чувства кои тлеат во вас двајца?
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.726
Поени од реакции
18.473
Не! ако била правата личност за взаемно проаѓање на квалитетно време, немало да биде "бивша"
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.299
Поени од реакции
15.535
Не! ако била правата личност за взаемно проаѓање на квалитетно време, немало да биде "бивша"
100% точно.... Само кога ќе оладиш ја гледаш со вистински очи и сфаќаш дека не е таа/тој вистинската/иот...
 
Член од
10 февруари 2008
Мислења
3.947
Поени од реакции
2.060
Дали се договарате за заеднички излегувања,кафиња,мафиња..??
И ако е така како се справувате со тоа? Дали ве радува или пак ве кине?

Или на крај краева, дали имате бивш, кој ви е најдобар пријател, и покрај взаемните чувства кои тлеат во вас двајца?
Ако не ми е пријатно да бидам во друштво со бившиот не гледам причина зашто воопшто би била.
Бивши/бивша никогаш не може да ти биде најдобар пријател. Нема логика. А и колку и да се трудиш да биде тоа така, невозможно е човекот со кој си делела се, да ти биде најдобар пријател, особено ако сеуште го сакаш.

Ако има надеж бившиот во иднина да не биде бивши ќе излезам, во спротивно не би сакала да си давам лажна надеж.

А, и уште нешто... зашто уствари да си бидете бивши ако сеуште имате заемни чувства кои тлеат... малку не ми е јасно...:nenene:
 

Pl.

Pl.
Член од
16 јули 2009
Мислења
566
Поени од реакции
62
да, уште сум во контакт
 
T

Tetro

Гостин
да не бидам оф-топик, да се надополнам:

се држам у контакт со неколку бивши, чисто за пријателство и повремени активности
 
A

ancheto

Гостин
Ако не ми е пријатно да бидам во друштво со бившиот не гледам причина зашто воопшто би била.
Бивши/бивша никогаш не може да ти биде најдобар пријател. Нема логика. А и колку и да се трудиш да биде тоа така, невозможно е човекот со кој си делела се, да ти биде најдобар пријател, особено ако сеуште го сакаш.

Ако има надеж бившиот во иднина да не биде бивши ќе излезам, во спротивно не би сакала да си давам лажна надеж.

А, и уште нешто... зашто уствари да си бидете бивши ако сеуште имате заемни чувства кои тлеат... малку не ми е јасно...:nenene:
па еве на пример, јас и дечко ми недавно раскинавме, од проста причина што многу се каравме, и сега секој ден сме заедно, на кафе,дома му, дома, на телефон, пораки, се се се, стварно се понашаме ко најдобри другари, се ми кажува, и јас него исто, а понекогаш се дешава и да се деси нешто појке од муабет.

е сеа, можда е затоа што ми е прв во многу работи, и имаме многу работи поминато заедно..незнам:toe:
 
Член од
17 јануари 2009
Мислења
686
Поени од реакции
662
Па вие изгледа не сте раскинале. Ова што го опиша е врска :toe:
 
A

ancheto

Гостин
можеби изгледа така, но не е,
пред другите сме другари на кој сите им завидуваат за тоа како опстојуваме и сме многу блиски,
а и ние ко целина не сме како во врска..
 
Член од
10 февруари 2008
Мислења
3.947
Поени од реакции
2.060
Ама очигледно не сте другари штом викаш дека некогаш има и нешто повеќе од муабет :)
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.299
Поени од реакции
15.535
можеби изгледа така, но не е,
пред другите сме другари на кој сите им завидуваат за тоа како опстојуваме и сме многу блиски,
а и ние ко целина не сме како во врска..
Ништо од вас :)
Остај пораки, муабети, можеби на него му е само до тоа што сака да биде љубезен и да не те одебе како да си последна на светот...
А ако уште му значиш толку и ако те сака, сигурно ќе биде со тебе...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom