Дали би простиле неверство?

  • Креатор на темата city
  • Време на започнување
Член од
25 јануари 2007
Мислења
6.775
Поени од реакции
314
da i prostam bog da cuva ..... kaj sto krekala zabata pak ke kreka(pak ke izneveri) .... kolku i da ja sakam, nema prostuvanje. zosto ako me sakala me izneverila? kolku i da mi e tesko ke pomine, sto ne pominalo? nema da dozvolam nekoj da pravi budala od mene......
Од кај таа сигурност дека пак ќе изневери,а?Баеш на гравчиња?Или шо,ако останеш со таа личност да не ќе живееш во страв дека ќе бидеш повреден?И не значи дека ако изневерила не те сака,нели?Разни причини има.И кај гледаш тука дека прави будала од тебе?Прави будала со тоа што признала?И грев да не е да дадеш втора шанса?Ко ти светец да си...
Ти ако ја љубиш стварно ќе и дадеш втора шанса.Сите што љубат простуваат.
 

PSYtisfaction

Царевата ќерка
Член од
30 јуни 2006
Мислења
3.922
Поени од реакции
527
M@wEcK0 says:
Па добро мајку му,на сите ќе им се случи еден кикс...ЛУЃЕ СМЕ СИТЕ!
Кикс?! Да кажеш во афект некоја работа што не ја мислиш и после да се покаеш веќе следниот момент, тоа е кикс. Ама цела вечер (или подолго) да ја поминеш со друга личност, да се бакнуваш, гушкаш, да имаш секс со друг/а при здрава свест и чист разум, тоа не е кикс. Луѓе сме, ама ако не сакам, можам да одолеам, и никој не може да ме разубеди во тоа.
И многу е веројатно дека каењето од негова страна(со солзи во очи ко што викаш и бла бла) ќе дојде многу повеќе поради фактот што сум дознала за се и знае дека ќе го оставам, отколку поради самиот факт што бил со друга. Да не сакал да биде со неа, немало да биде воопшто, а не да чека да се покајува.
И откако ќе си кажете "ЗБОГУМ" и на вас тешко и на другиот тешко,ќе можете така едноставно да заборавите и да најдете некоја друга личност?
Никој не рече дека ќе биде така лесно и едноставно. Ама тоа е негова грешка, и требало да размислува на време пред тоа да го направи. Не можам да бидам со некој по секоја цена, без оглед на тоа како се однесува со мене, само зошто го сакам и зошто не можам лесно да го заборавам. Не е доволна само љубов. Доверба на прво место, а ако не можам да му верувам и мирно да спијам кога не е до мене, тогаш подобро да го оставам зад себе и да си ја најдам среќата со друг.
П.С.Ова се однесува само во случаи кога постои љубов меѓу двете личности-"изневерениот и тој што изневерил".
Ако веќе ме изневерил, знак прашалник дали воопшто и ме сакал.

Не викам дека и јас можеби некогаш не би дошла во ситуација да не можам да одолеам на приликата и да изневерам... Ама ако тоа некогаш се случи, заслужувам да ми раскине и прошка би било премногу да барам. :toe:

П.С. Се надевам дека Дафи не правел некоја беља чим вака ги „браниш“ изневерувачите... :pos: :)
 
Член од
25 јануари 2007
Мислења
6.775
Поени од реакции
314
Се извинувам што пропуштив еден детал.Под изневерување,во случајот за кој пишував,мислев изневерување како мување,беззначајно мување.Ни јас не би простила цела вечер гушкање и такви ствари,а поготово не секс.
И зборував за изневерување во случај да има "оправдани" причини(пијанство на пр.).
Па јас ли сум единстена што би простила?
 

Necrophilia

Optimal Сasual Dating - Authentic Ladies
Член од
13 август 2006
Мислења
7.633
Поени од реакции
140
Се извинувам што пропуштив еден детал.Под изневерување,во случајот за кој пишував,мислев изневерување како мување,беззначајно мување.Ни јас не би простила цела вечер гушкање и такви ствари,а поготово не секс.
И зборував за изневерување во случај да има "оправдани" причини(пијанство на пр.).
Па јас ли сум единстена што би простила?
ако знаеш да љубиш ке простиш се, дури и да те понижувал...
 

Скулгрл

Queen of the superficial::..
Член од
17 јануари 2006
Мислења
5.059
Поени од реакции
69
Сите што тврдат дека НИКОГАШ не би простиле неверство...
Дури и кога личноста ја сакате премногу,да не речам "најмногу на светот" не би и простиле?
И покрај тоа што личноста ќе се покае и "со солзи во очите" ќе ве праша дали сакате да продолжите...ќе кажете "НЕ"?
И откако ќе ја ислушате личноста и нејзините причини,и покрај тоа што била искрена со вас ќе се откажете од таа врска?
И откако ќе си кажете "ЗБОГУМ" и на вас тешко и на другиот тешко,ќе можете така едноставно да заборавите и да најдете некоја друга личност?
Па добро мајку му,на сите ќе им се случи еден кикс...ЛУЃЕ СМЕ СИТЕ!

П.С.Ова се однесува само во случаи кога постои љубов меѓу двете личности-"изневерениот и тој што изневерил".
Баш поради преголемата љубов меѓу партнерите, врската ќе пукне. Можеби не веднаш по признанието, ама нема долго да потрае после тоа. Јас вака гледам на ова- дечко ми ме изневерил, не е битно на кој начин дознавам, ама ете премногу го сакам за да го изгубам. И што правам? Му „простувам“. А всуштност секој ден поминат со него после тоа, јас си замислувам како му било со другата, што и како правеле и слично. Си правам факинг измачувачки филмчиња и си правам трипати полошо на себеси со тоа што го трпам тоа измачување. На крај ќе биде-извини, јас не можам вака, раскинување и крај.
Кога ќе подразмислиш-зошто би се подложила на работи од типот на мачење, јадови, несоници, депресии и не знам ти што, кога може и да не се правиш дека си му простила (ретко кој простува бе, едно е да каже дека простил, друго е да го почувствува тоа, а ние богами сме себични створења) и веднаш да ја прекинеш врската. Јас бидејќи сум прилично себична личност, би играла на втората варијанта. Ќе има болка, страдање и остало, ама ако не е веќе до мене преболувањето се крати на пола.

ако знаеш да љубиш ке простиш се, дури и да те понижувал...
Да, ако си ретард.:svashta:
 
Член од
25 јануари 2007
Мислења
6.775
Поени од реакции
314
Баш поради преголемата љубов меѓу партнерите, врската ќе пукне. Можеби не веднаш по признанието, ама нема долго да потрае после тоа. Јас вака гледам на ова- дечко ми ме изневерил, не е битно на кој начин дознавам, ама ете премногу го сакам за да го изгубам. И што правам? Му „простувам“. А всуштност секој ден поминат со него после тоа, јас си замислувам како му било со другата, што и како правеле и слично. Си правам факинг измачувачки филмчиња и си правам трипати полошо на себеси со тоа што го трпам тоа измачување. На крај ќе биде-извини, јас не можам вака, раскинување и крај.
Кога ќе подразмислиш-зошто би се подложила на работи од типот на мачење, јадови, несоници, депресии и не знам ти што, кога може и да не се правиш дека си му простила (ретко кој простува бе, едно е да каже дека простил, друго е да го почувствува тоа, а ние богами сме себични створења) и веднаш да ја прекинеш врската. Јас бидејќи сум прилично себична личност, би играла на втората варијанта. Ќе има болка, страдање и остало, ама ако не е веќе до мене преболувањето се крати на пола.
A зашто да си правиш филмчиња и да се измачуваш?Нели е поедноставно да продолжиш и да го оставиш тоа позади тебе?Леле бе,само јас ли сум единствена што размислувам вака?:)

ако знаеш да љубиш ке простиш се, дури и да те понижувал...
Па ако дојде и до понижување...не баш
 

Potato

Cold hearted
Член од
18 мај 2007
Мислења
4.924
Поени од реакции
86
Pa, ne bi prostil. Neka si odi so toj so koga bila :)
 

PSYtisfaction

Царевата ќерка
Член од
30 јуни 2006
Мислења
3.922
Поени од реакции
527
Се извинувам што пропуштив еден детал.Под изневерување,во случајот за кој пишував,мислев изневерување како мување,беззначајно мување.Ни јас не би простила цела вечер гушкање и такви ствари,а поготово не секс.
И зборував за изневерување во случај да има "оправдани" причини(пијанство на пр.).
Пијанство не е оправдана причина, дури ни ако ставиш наводници. :)

А што подразбираш ти под беззначајно мување? Тоа мување колку и да е беззначајно како што го нарекуваш, сепак ќе вклучува (по дифолт :) ) гушкање, бакнежи, зависно од тоа до каде ќе отидат, и секс. И секс за една вечер се рачуна у мување. :)
Па јас ли сум единстена што би простила?
Не си единствена. Повеќето од нас кои се изјаснија дека не би простиле, веројатно не се нашле во таква ситуација за да знаат како би изреагирале, или едноставно не се заљубени и заслепени моментално. Зошто за да простиш нешто што те понижило и скршило (да, самото варање не е ништо поразлично од понижување), треба да си или крајно заљубен, заслепен и залетан во облаци, или во друга крајност- глуп. :)
Ама без разлика кој што одговара на темава и кој како би постапил, на крајот секој пример ќе заврши исто. Без разлика дали ќе му раскинам веднаш, или ќе му простам наводно, па ќе пробам пак да бидам со него ко ништо да не се случило, и на крај ќе сфатам дека не можам да бидам со човек што бил со друга додека одел со мене, и сепак ќе раскинеме, исто ми се фаќа. Само во вторава опција повеќе нерви и време ќе потрошам. Што побрзо се стави крај на она што не измачува, тоа подобро. :wink:
 
Член од
20 декември 2005
Мислења
179
Поени од реакции
1
Ljubovta deca e da sakas i vo dobro i vo zlo i vo zivot so bogatstva i vo beda,problemi,kavgi,bolesti i se sto nosi zivotot zatoa sto samo so sakaniot mozes da pomines preku se,SAMO SO LJUBOVTA- no ne i koga sakaniot e toj koj nanesuva zlo!

Mislam deka so ova se e jasno,se poveke e izlisno da se zboruva.:toe:
 

Скулгрл

Queen of the superficial::..
Член од
17 јануари 2006
Мислења
5.059
Поени од реакции
69
A зашто да си правиш филмчиња и да се измачуваш?Нели е поедноставно да продолжиш и да го оставиш тоа позади тебе?Леле бе,само јас ли сум единствена што размислувам вака?:)



Па ако дојде и до понижување...не баш
Moжеби е до мене, ама никогаш не заборавам. Зошто да не си направам да ми биде подобро на мене, и онака партнерот ме изневерил а со тоа и разочарал. Дополнително страдање не е добредојдено во секој случај.:)
 
Член од
25 јануари 2007
Мислења
6.775
Поени од реакции
314
Ок,на сите различно им одговара и сите различно би постапиле...јес да во ваква ситуација има 2 можности.Јас би избрала да простам,не зашто сум будала и зашто сакам да ме мотаат,не зашто сум лесна,не зашто сум мутава...туку зашто ако го љубам стварно мене така ми одговара.
 

Fortune

шодаенешчо
Член од
9 мај 2005
Мислења
12.493
Поени од реакции
183
Се извинувам што пропуштив еден детал.Под изневерување,во случајот за кој пишував,мислев изневерување како мување,беззначајно мување.Ни јас не би простила цела вечер гушкање и такви ствари,а поготово не секс.
И зборував за изневерување во случај да има "оправдани" причини(пијанство на пр.).
Па јас ли сум единстена што би простила?
Мене само ме интересира една работа. Што подразбираш под безначајно мување?:)
Мислеше на мување со личност која не му значи ништо?
Мување ако им се раздалечени телата и само со усните напрчени се бацуваат? Извини, ама ова последново ми излета:)

M@wEcK0 напиша:
A зашто да си правиш филмчиња и да се измачуваш?Нели е поедноставно да продолжиш и да го оставиш тоа позади тебе?Леле бе,само јас ли сум единствена што размислувам вака?:)
Сите знаеме како е поедноставно, како би било подобро, но не можеш да не си правиш филмчиња и да не се оптеретуваш:) Некои мисли не можеш да ги затапиш, да ги избришеш, да ги потиснеш целосно, да ги заборавиш кога си повреден на некој начин. Бааарем некое време, ако не и цело време додека трае врската.
А целата случка со неверството ништо чудно да излезе како додаток на некоја расправија која нема врска со тоа. Не се заборава баш така лесно како што велиш ти, па колку сакаш сакај некого и премини преку неговиот испад:wink:
Си се нашла во ситуација да бидеш изневерена? (Океј, нормално, не мораш да одговориш.)

И јас простив еднаш затоа што љубев (како што велиш ти погоре).
Ама знаејќи колку после тоа сум се мачела, нема шанси да се повтори тоа.
Толку:smile1:
 
Член од
4 април 2006
Мислења
9.179
Поени од реакции
3.072
Во никој случај не би и простил ... била пијана бла бла бла то не е оправдание
 
Член од
19 јануари 2006
Мислења
127
Поени од реакции
1
Не ,ако те сака ,тогаш нема зошто да те изневери . Тие оправдувања како бев пијан/а , поради другари/ки морав ..... итн. не палат веке, туку тоа ти е знак за крај на врската.Ова е мое мислење ,за вас не знам.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom