Дали би донирале јајце клетки или сперма?

Дискусија во форумот 'Бременост' започната од Ineka, 22 јуни 2006.

?

Дали би донирале јајце клетка или сперма за 5000$???

1. Да

164 гласови
    68,3%
  2. Не

76 гласови
    31,7%
  1. Hiperaktiv

Hiperaktiv Султан :P

Член од:
    16 февруари 2012
    Мислења:
    1.591
    Допаѓања:
    922
    Абе,мора име презиме.Ја дојде братучедка ти шо сака да изврши вештачко оплодување и зеде твојата сперма...после кривулентни деца

2. Indigo

Indigo баниран/а

Член од:
    8 септември 2012
    Мислења:
    757
    Допаѓања:
    408
    Малку ме збунува насловот на анкетата. Дали би ДОНИРАЛ за 5000$ ? Па не е тоа донација бе... Anyways.. јас би ги давал и за по 1000 долари, само да завршуваат некаде од каде што нема да можат да ме најдат преку емисија или слично... Јас и да ги дознаам, I don't give a shit, е сега ако станат милијардери, ќе им се јавам за пари...

3. Слушаш Ли

Слушаш Ли

Член од:
    18 декември 2005
    Мислења:
    1.357
    Допаѓања:
    164
    Има и кај нас... Поточно има луѓе кои имаат потреба од тоа, но нема кај да се обратат, кај да побараат, а тие од другата страна нема кај да кажат дека сакаат да донираат.
    Убаво и многу корисно би било кога би имало место каде може секој кој што сака да донира, и секој кој што сака да може да најде

4. Stef Bachatero

Stef Bachatero Гостин

Бидејќи мојата сперма е света и многу жени не ја сакаат,тешко дека би дал ваков генетско совршено машко да го продолжи своето потекло.
    Мора да се убиеме и да ги исечеме јајцата да останеме уникатни :P

5. Pat Bateman

Pat Bateman Oh Africa, brave Africa

Член од:
    7 февруари 2009
    Мислења:
    1.908
    Допаѓања:
    1.865
    Ја за беспари донирам а не па за пет илјади долари :)

6. AlternativeF

AlternativeF госпожата од втори

Член од:
    1 мај 2006
    Мислења:
    4.269
    Допаѓања:
    5.719
    Извини, морам да прашам, какви се тие "кривулентни" деца?

Стеф, ако жените не ја сакаат, кому ќе ја даваш? Ако, поарно сечи одма, да не се шири тој генетски материјал. Што помалку од него, тоа подобро.

Он - за пари не би, но кога би се работело за некоја моја блиска личност, кога би можела, би го направила тоа.

На Pinkie Pie, Velvet She и Луси_Лу им се допаѓа ова.
  7. Stef Bachatero

Stef Bachatero Гостин

Е за инат нема да ги сечам.
    Ќе направам 100 деца и сите по мој терк,да ве побудалам :)

8. AlternativeF

AlternativeF госпожата од втори

Член од:
    1 мај 2006
    Мислења:
    4.269
    Допаѓања:
    5.719
    Со кого тоа? За 100 деца треба минимум 20 жени, ете, под претпоставка секоја по 5 да ти роди. Ќе ги најдеш толку жени желни за коитус со тебе?

9. Луси_Лу

Луси_Лу extreme

Член од:
    17 септември 2008
    Мислења:
    4.674
    Допаѓања:
    8.589
    Стеф, темава е малку поосетлива од ЧДА, ти дал сечел или праел ние нема да ти ги раниме у секој случај, муабетот е дали би донирал, помогнал некому кој неможе.. да се задржиме на темата сепак.

На Слушаш Ли му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Stef Bachatero

Stef Bachatero Гостин

Па не мора да најдам ќе донирам хехе :)
    --- надополнето: 12 февруари 2013 во 01:03 ---
    Да знам ок ќе се држам на поентата :)

11. Емкаа

Емкаа крофни од драго.

Член од:
    14 мај 2008
    Мислења:
    3.381
    Допаѓања:
    4.630
    Доколку се спојат јајце клетка и сперматозоид на блиски роднини,многу големи се шансите детето да има генетски пореметувања. Затоа и инцестот е забранет.

Иначе на темава....шо знам, ваљда би.
    Од една страна тотално се нарушува "балансот" на природата, нели, природна селекција, се отфрлуваат помалку способните и преживуваат најсилните. Така било со години уназад и поради тоа човекот дошол на ниво на кое е денес.
    Трагично е дека некои не можат да имаат деца од разноразни причини, а технологијава е толку напредната што во суштина се е можно, so why not use it. Етички и морално колку е океј, не знам...Сакал, не сакал, тоа дете е твое, колку и да не си го направил од љубов. Ќе носи скоро ист генетски материјал како она кое си го направил свесно, ај така да се изразам. Можда никогаш нема да го видиш, ама тоа не го прави помалку твое.
    Сума сумарум, ако би се одлучила на ваков чекор, би сакала детето да знае за мене и јас да знам за него, да имам право да го гледам и на некој начин да бидам дел од неговиот живот и тоа од мојот. Како родители нека си ги рачуна тие кои го израснале, пошо јас нема да го учам да оди,да зборува,нема да седам над него додека не ја заврши домашната,нема да трчам по доктори кога ќе му се растече носето... Aма ете, нека ме има како "тетка" барем. :)

На Aftershave му/ѝ се допаѓа ова.
  12. G e G o

G e G o

Член од:
    4 април 2006
    Мислења:
    9.181
    Допаѓања:
    3.060
    Кај можам да им донирам :) ?

13. Шкорпион

Шкорпион Corvus oculum corvi non eruit?

Член од:
    16 октомври 2009
    Мислења:
    7.106
    Допаѓања:
    7.245
    Во странство се прават генетски компарации за да се елеминира вкрстување на родбински линии. Верувам дека ако имаме вакви установи овде, или ги направат истите во иднина, дека истото и тука ќе се проверува.

14. Идиот на Социјализмот

Идиот на Социјализмот fekalija

Член од:
    28 декември 2011
    Мислења:
    4.200
    Допаѓања:
    5.876
    За 5000$ би ја населил Месечината со мој пород.

На Идеално Лоша му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Идеално Лоша

Идеално Лоша (more human than human)

Член од:
    8 февруари 2013
    Мислења:
    118
    Допаѓања:
    106
    Апсолутно. Се за пари!

Сподели преку: