Дали би донирале јајце клетки или сперма?

Дали би донирале јајце клетка или сперма за 5000$???

  • Да

    Гласови: 166 68,3%
  • Не

    Гласови: 77 31,7%

  • Вкупно гласачи
    243

Hiperaktiv

Султан :P
Член од
16 февруари 2012
Мислења
1.590
Поени од реакции
923
Абе,мора име презиме.Ја дојде братучедка ти шо сака да изврши вештачко оплодување и зеде твојата сперма...после кривулентни деца
 

Indigo

баниран/а
Член од
8 септември 2012
Мислења
763
Поени од реакции
414
Малку ме збунува насловот на анкетата. Дали би ДОНИРАЛ за 5000$ ? Па не е тоа донација бе... Anyways.. јас би ги давал и за по 1000 долари, само да завршуваат некаде од каде што нема да можат да ме најдат преку емисија или слично... Јас и да ги дознаам, I don't give a shit, е сега ако станат милијардери, ќе им се јавам за пари...
 
Член од
18 декември 2005
Мислења
1.356
Поени од реакции
165
Би донирал, во вакви банки не бараат име и презиме или било каков контакт на тој што донирал, само запишуваат како изгледа физичкиот опис на донаторот, крвната група и здравствени проблеми и никој пат нема да знаете дали некој ги одбрал баш вашите донации. Тој што ќе ги одбере баш нашите не го интересира кој сме, од каде сме, го чита само нашиот опис надевајќи се дека бебето ќе е баш убаво како нас. На никого не му е лошо од нешто плус пари, камо да имаше само нешто вакво кај нас. :)
Има и кај нас... Поточно има луѓе кои имаат потреба од тоа, но нема кај да се обратат, кај да побараат, а тие од другата страна нема кај да кажат дека сакаат да донираат.
Убаво и многу корисно би било кога би имало место каде може секој кој што сака да донира, и секој кој што сака да може да најде
 
S

Stef Bachatero

Гостин
Бидејќи мојата сперма е света и многу жени не ја сакаат,тешко дека би дал ваков генетско совршено машко да го продолжи своето потекло.
Мора да се убиеме и да ги исечеме јајцата да останеме уникатни :P
 

Pat Bateman

Oh Africa, brave Africa
Член од
7 февруари 2009
Мислења
1.908
Поени од реакции
1.867
Ја за беспари донирам а не па за пет илјади долари :)
 

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.830
Поени од реакции
7.574
Абе,мора име презиме.Ја дојде братучедка ти шо сака да изврши вештачко оплодување и зеде твојата сперма...после кривулентни деца
Извини, морам да прашам, какви се тие "кривулентни" деца?

Бидејќи мојата сперма е света и многу жени не ја сакаат,тешко дека би дал ваков генетско совршено машко да го продолжи своето потекло.
Мора да се убиеме и да ги исечеме јајцата да останеме уникатни :P
Стеф, ако жените не ја сакаат, кому ќе ја даваш? Ако, поарно сечи одма, да не се шири тој генетски материјал. Што помалку од него, тоа подобро.

Он - за пари не би, но кога би се работело за некоја моја блиска личност, кога би можела, би го направила тоа.
 
S

Stef Bachatero

Гостин
Извини, морам да прашам, какви се тие "кривулентни" деца?Стеф, ако жените не ја сакаат, кому ќе ја даваш? Ако, поарно сечи одма, да не се шири тој генетски материјал. Што помалку од него, тоа подобро.

Он - за пари не би, но кога би се работело за некоја моја блиска личност, кога би можела, би го направила тоа.
Е за инат нема да ги сечам.
Ќе направам 100 деца и сите по мој терк,да ве побудалам :)
 

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.830
Поени од реакции
7.574
Е за инат нема да ги сечам.
Ќе направам 100 деца и сите по мој терк,да ве побудалам :)
Со кого тоа? За 100 деца треба минимум 20 жени, ете, под претпоставка секоја по 5 да ти роди. Ќе ги најдеш толку жени желни за коитус со тебе?
 

Луси

extreme
Член од
17 септември 2008
Мислења
6.715
Поени од реакции
19.847
Е за инат нема да ги сечам.
Ќе направам 100 деца и сите по мој терк,да ве побудалам :)
Стеф, темава е малку поосетлива од ЧДА, ти дал сечел или праел ние нема да ти ги раниме у секој случај, муабетот е дали би донирал, помогнал некому кој неможе.. да се задржиме на темата сепак.
 
S

Stef Bachatero

Гостин
Со кого тоа? За 100 деца треба минимум 20 жени, ете, под претпоставка секоја по 5 да ти роди. Ќе ги најдеш толку жени желни за коитус со тебе?
Па не мора да најдам ќе донирам хехе :)
--- надополнето: 12 февруари 2013 во 01:03 ---
Стеф, темава е малку поосетлива од ЧДА, ти дал сечел или праел ние нема да ти ги раниме у секој случај, муабетот е дали би донирал, помогнал некому кој неможе.. да се задржиме на темата сепак.
Да знам ок ќе се држам на поентата :)
 

Емкаа

the worst thing about prison was the dementors.
Член од
14 мај 2008
Мислења
4.964
Поени од реакции
12.496
Извини, морам да прашам, какви се тие "кривулентни" деца?
Доколку се спојат јајце клетка и сперматозоид на блиски роднини,многу големи се шансите детето да има генетски пореметувања. Затоа и инцестот е забранет.

Иначе на темава....шо знам, ваљда би.
Од една страна тотално се нарушува "балансот" на природата, нели, природна селекција, се отфрлуваат помалку способните и преживуваат најсилните. Така било со години уназад и поради тоа човекот дошол на ниво на кое е денес.
Трагично е дека некои не можат да имаат деца од разноразни причини, а технологијава е толку напредната што во суштина се е можно, so why not use it. Етички и морално колку е океј, не знам...Сакал, не сакал, тоа дете е твое, колку и да не си го направил од љубов. Ќе носи скоро ист генетски материјал како она кое си го направил свесно, ај така да се изразам. Можда никогаш нема да го видиш, ама тоа не го прави помалку твое.
Сума сумарум, ако би се одлучила на ваков чекор, би сакала детето да знае за мене и јас да знам за него, да имам право да го гледам и на некој начин да бидам дел од неговиот живот и тоа од мојот. Како родители нека си ги рачуна тие кои го израснале, пошо јас нема да го учам да оди,да зборува,нема да седам над него додека не ја заврши домашната,нема да трчам по доктори кога ќе му се растече носето... Aма ете, нека ме има како "тетка" барем. :)
 

Шкорпион

Corvus oculum corvi non eruit?
Член од
16 октомври 2009
Мислења
7.349
Поени од реакции
7.606
Во странство се прават генетски компарации за да се елеминира вкрстување на родбински линии. Верувам дека ако имаме вакви установи овде, или ги направат истите во иднина, дека истото и тука ќе се проверува.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom